FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
12-11-07 14:55  [Relacja] PZL P.23 Karaś - Fly Model
KM Taurus  

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

MODEL
Relacja będzie przedstawiała budowę samolotu z wydawnictwa Fly Model nr 27 wydanie z 2004 roku.



Z tego co udało mi się znaleść model przedstawia jeden z samolotów 2 Eskadry Bombowej (22 Brygady Bombowej) której godłem był "Bazyliszek".





Kabina pilota zaczyna nabierać wyposażenia, nie jest to nic szczególnego ale jest w tej kabinie tyle szczegółów że jeszcze nie raz i nie dwa będziecie oglądali podobne ujęcia :). Od siebie raczej nic nie będę dodawał, bo praktycznie nie mam nic więcej do dodania.

Równoległe z kabiną powstaje silnik - stęskniłem się za klejeniem tych gwiazdek :). Silnik w A6M2 "ZERO" dał mi na tyle w kość że musiałem od nich odpocząć, ale widocznie już dość odpocząłem i czas najwyższy znowu troszkę powalczyć jednostką napędową :):):).
Tak to na razie wygląda.



Słów kilka na temat dokładności i spasowania części.
Moim zdaniem "model" jest spasowany dobrze a przynajmniej te elementy które dotychczas poskładałem. Choć oczywiście nie ma mowy o wycięciu jakiegokolwiek elementu i ot tak przyklejeniu go. Każdy element trzeba przymierzyć nanieść poprawkę ale są to poprawki bardziej kosmetyczne niż techniczne.

--
KM Taurus

 
13-11-07 11:30  Odp: [Relacja] PZL P.23 Karaś - Fly Model
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Noooo, proszę: to już trzecia relacja z budowy tego modelu!
Konkurencja rośnie i trzeba się będzie bardziej przyłożyć...;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
13-11-07 16:11  Odp: [Relacja] PZL P.23 Karaś - Fly Model
Jawka - Adler 



Na Forum:
Relacje w toku - 3


 - 1

Piękna rzecz. Gratuluje wyboru. Rzeczywiście konkurencja rośnie..:-)

Pozdrawiam serdecznie,

--
Skype: jawka-adler
8856744
Dalej ŁA-7, Bartolomeo Colleoni

 
16-11-07 11:26  Odp: [Relacja] PZL P.23 Karaś - Fly Model
KM Taurus  

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Udało mi się zamknąć kabinę pilota. Jak koledzy budujący ten model sugerowali butle tlenowe są zbyt duże i po ukształtowaniu ich i sklejeniu nie pasują w miejsca im przeznaczone. Dlatego musiałem ten element rozkleić i pomniejszyć, a uczyniłem to przez wycięcie trzech części i efekt możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach.
Podejrzewam że, z pozostalymi butlami trzeba będzie zrobić tak samo.



Przejdźmy teraz do innej sprawy mniej przyjemnej. Konkretnie chodzi o centropłat. Sklejając kabine pilota pomyślałem sobie że dobrze bedzie też przy okazji wykonać stanowisko bombardiera mieszczące się właśnie w centropłacie i zaczęło się. :)



Chcąc uniknąć niespodzianek po sklejeniu szkieletu centropłatu i zrobieniu przymiarki przykleiłem środkową częśc do poszycia. Jak najbliżej przedniej krawędzi. Tak żeby nie wystawała poza poszycie co pokazuje strzałka nr 2. Chcąc przejść do następnego kroku przymierzyłem "wannę" bombardiera i okazało się że całość nie współgra z okienkiem w dolnej części co pokazuje strzałka nr 1 i zdjęcie poniżej.



A po spróbowaniu obleczenia szkieletu poszyciem wyszła jeszcze jena niespodzianka :shock: :sad: . Okazało się że, poszycie jest za krótkie :( choć podgladając relacje Mariusza widziałem że, wszystko wychodzi elegancko.



No i teraz trzeba było spędzić kilka dni nad wybrnięciem z tego a ponieważ poszycie zostało już przyklejone do szkieletu nie była to sprawa łatwa. Po namyśle wydało mi się że, najłatwiej bedzie skrócić część od napływu strumienia powietrza na skrzydo. Przemyślałem i postanowiłem tak zrobić, tym bardziej iż fragmęt ten nie był jeszcze do końca przyklejony.



Skróciłem o jakiś milimetr i przykleiłem. Czekając z drżeniem serca na wyschnięcie i przymiarkę. Okazało się że sposób w tym przypadku się sprawdził. Niżej widać centropłat po sklejeniu i miejce cięcia szkieletu.



Jednak żeby wszystko pasowało jak należu musiałem jeszcze wyciąć przednią ściankę w szkielecie centropłatu.



Jak na razie to tyle niespodzianek.
Udało mi się jeszcze zamknąć gondolę stanowiska dolnego stkrzelca które obsługie też bombardier :), oklejając zapasowe magazynki na ścianki.



To na razie tyle wieści z hangaru.

C.D.N.

--
KM Taurus

 
16-11-07 17:21  Odp: [Relacja] PZL P.23 Karaś - Fly Model
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Wydaje mi się ,że wiem,dlaczego nie chciały Ci się "zgrać" okienka w podłodze centropłata... Użyłeś zbyt cienkiej tektury do podklejenia dźwigarów skrzydła...Przeanalizuj dokładnie swoje i moje fotki - myślę , że zauważysz wszystkie szczegóły...
A poszycie skrzydła prawdopodobnie okazało się "za krótkie" , bo wkleiłeś szkielet centropłata zbyt daleko w kierunku przednim ; no i zabrakło " z tyłu...
Model jest w zasadzie wykreślony dość dokładnie , ale jak to w takich razach bywa trzeba śledzić dokładnie rysunki montażowe i wielokrotnie przymierzać przed użyciem kleju...

A swoja drogą odkryłem pewną nieścisłość ; w instrukcji sklejania są wymienione oznaczenia, jakiej grubości tektury/brystolu należy używać do podklejania części ,ale na arkuszach z częściami są jedynie pojedyncze gwiazdki,bez wcześniejszej "legendy" ( przynajmniej w częściach , które już wyciąłem i skleiłem. Zdałem się tu na moją intuicję...

P.S.
Przypomniałem sobie!
Musiałem nieco skrócić od przodu ( krawędź natarcia) żebra przykadłubowe centropłata...

--

Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.



Post zmieniony (16-11-07 17:36)

 
17-11-07 16:54  Odp: [Relacja] PZL P.23 Karaś - Fly Model
wojtas.r 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3


 - 5

Chętnie się przyjrzę budowie. Jak kolega mnie wyprzedzi to mi nie przeszkadza, bo będę mógł podejrzeć co jak zrobić? Trzymam kciuki.

--
--
Informacje nie wyszczególnione w profilu: Kronprinz, Masumoto

 
24-11-07 11:56  Odp: [Relacja] PZL P.23 Karaś - Fly Model
KM Taurus  

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

MARIUSZ napisał:

Wydaje mi się ,że wiem,dlaczego nie chciały Ci się "zgrać" okienka w podłodze centropłata... Użyłeś zbyt cienkiej tektury do podklejenia dźwigarów skrzydła...Przeanalizuj dokładnie swoje i moje fotki - myślę , że zauważysz wszystkie szczegóły...
A poszycie skrzydła prawdopodobnie okazało się "za krótkie" , bo wkleiłeś szkielet centropłata zbyt daleko w kierunku przednim ; no i zabrakło " z tyłu...
Model jest w zasadzie wykreślony dość dokładnie , ale jak to w takich razach bywa trzeba śledzić dokładnie rysunki montażowe i wielokrotnie przymierzać przed użyciem kleju...


Wydawalo mi się że, tektura będzie w sam raz tym bardziej że jak sam zauważyłeś oznaczenia co do grubości tektur są niedokładne a można rzec że ich wogóle nie ma.

MARIUSZ napisał:

P.S.
Przypomniałem sobie!
Musiałem nieco skrócić od przodu ( krawędź natarcia) żebra przykadłubowe centropłata...


Czyli jednak nie jest w tym miejscu tak dokładnie jak pisałeś :).
Element ten pasowałem dość długo i na wszystkie sposoby i tak jak zrobiłem - zrobiłem dlatego że wydawało mi się iż, będzie to nalepsze wyjście.
Wszystko okaże się później jak będę to wszystko kleił do kupy :).

Tak więc cenrtopłat z małymi przejsciami zostal ukończony a co więcej wyposażony w stanowisko bombardierskie.




C.D.N.

--
KM Taurus

 
03-01-08 09:59  Odp: [Relacja] PZL P.23 Karaś - Fly Model
KM Taurus  

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

mariusz w napisał:

> witam może troche przesadziłem z formą
...
> nie chcialem nikomu nic zlego wyrzadzic
...
>mogł w aukcji napisać że konto nie jest
...
>Poza tym mam rade
...
>sprawe trzeba wyjaśnić tu na forum aby wszyscy wiedzieli


Żegnamy Panie Mariuszu.

--
konradus

Jestem oburzony takim zachowaniem Administratora uważam że każdy ma prawo wypowiedzaćsię i wyrazić swoje zdanie na każdy temat jaki jest zamieszczony na forum (a może jestem w błędzie) bo chyba po to jest. Nawet jeżeli te wypowiedzi nie podobają się właścicielowi forum a przecież obraźliwe nie były. Uważam że Konradus przekroczył swoje kompetencje i na znak protestu jestem zmuszony podziękowac za udział w tym forum.
Kolegom serdecznie dziękuję za wpisy, rady i uwagi. Mam nadzieję że spotkamy sie na innym bardziej przyjaznym forum gdzie się bardziej ceni wolność słowa.

Żegnam Panie Konradzie

 
05-01-08 16:38  Odp: [Relacja] PZL P.23 Karaś - Fly Model
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Uri, nie lubię się wypowiadać w takich kwestiach, zwłaszcza, że nie bardzo wiem z jakiego powodu ta awantura. Przypuszczam jednak, iż ani Mariusz, ani Konradus nie mieli w zamiarze Cię obrażać (nawet jeżeli takie jest Twoje odczucie). Wynika to pewnie z różnicy zdań między Wami oraz z tego, że Mariusz i Konradus, jako przedstawiciele dyrekcji muszą w pewnych sprawach być bardziej zasadniczy niż byśmy chcieli. Przemyśl jeszcze raz całą sprawę, przestań się dąsać i kontynuuj relację, bo wszyscy czekamy na ciąg dalszy.

p.s.
Dodam tylko, że ja od roku nie mogę wpisywać postów na Kartonworku (MB), a poruszanie po nim mam mocno utrudnione. Nie podano mi ani jednego słowa wyjaśnienia, a moje e-maile do administratora pozostały bez odpowiedzi (o tym, że nie mogłem, tak jak to Ty zrobiłeś, napisać listu pożegnalnego już nie wspomnę).

A jak już koniecznie chcesz pokazać Mariuszowi, gdzie jego miejsce i co sobie o nim myślisz, to sklej ,,Karasia" lepiej od niego.
Ale nie za bardzo lepiej; tak z umiarem. ;-)
--

serwusik

Post zmieniony (05-01-08 17:56)

 
05-01-08 18:32  Odp: [Relacja] PZL P.23 Karaś - Fly Model
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Proszę nie mylić mariusza w z MARIUSZEM i odwrotnie...! ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024