FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
08-03-09 12:14  Odp: [Relacja] F-14 Tomcat z MM
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Witam!
Jestem na półmetku oklejania centralnej części kadłuba. Na razie idzie nieźle-trzeba to i owo docinać, ale nie jest tak tragicznie. Najgorzej są dopasowane elementy 32-wnęki podwozia głównego oraz cz.30-było sporo kombinowania jak to przykleić. Przy połączeniu dzioba z centralną częścią kadłuba z jednej strony wyszła mi szpara-trzeba będzie to jakoś potem dosztukować z drugiego egzemplarza. Dół modelu wygląda na obecnym etapie następująco:


Trochę szkoda, że kolory są tak nierówne, bo wg. mnie malowanie jest naprawdę bardzo ciekawe (w sumie to właśnie malowanie sprawie, że mi się jeszcze chce z nim walczyć ;) Jak na moje skromne umiejętności, to wyszło całkiem przyzwoicie.
Góra modelu pasowała bardzo dobrze. Nic nie trzeba było docinać i jestem zadowolony, bo wygląda całkiem nieźle. Widać też na zdjęciach jak bardzo różni się ostatni element dzioba (część nr.8) od następnego :/ Nie będę raczej starał się tego wyrównać, bo jak znam życie, to tylko bardziej zepsuję tą część. Jest jak jest.


Na razie przynajmniej procentuje to, że staram się, aby model cały czas trzymał symetrię. Wszystkie docinane części są przygotowane tak samo i pasują po obu stronach, jest więc szansa, że moje poprawki zbyt mocno nie namieszają i uda mi się okleić w miarę sprawnie resztę kadłuba.
Na zdjęciach od góry widać też część nr. 10, którą dopiero pasuję. Są pewne niedokładności, ale chyba uda się je usunąć bez ingerencji w element. Trzymajcie zatem kciuki-może nastepna odsłona będzie już zawierało gotowy kadłub ;)
Pozdrawiam!

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
11-03-09 12:06  Odp: [Relacja] F-14 Tomcat z MM
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Witam!
Udało się zakończyć oklejanie kadłuba :D Niestety każda część wymagał przycinania i pasowania po kilka razy, więc efekty może nie są rewelacyjne (patrz foto nr.2), ale chyba tak źle też nie jest? Na pierwszym zdjęciu pokazuję jak naciąłem cz. nr.12. Bez tych nacięć nie chciała pasować do reszty modelu. Dodatkowo każde z poszyć było rozcinane na mniejsze części, żeby łatwiej było je dokleić. Liniami czerwonymi zaznaczyłem miejsce rozcięć części, natomiast na zielono nacięcia w części 12. Tak to wygląda:



Jeszcze podział poszyć:



Całość wygląda następująco:



Model na razie daje się sklejać-z oporami, ale jednak ;) Myślę, że zdolniejszy modelarz wycisnąłby znacznie więcej z tego projektu. Na dzisiaj tyle.
Pozdrawiam!

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
11-03-09 18:14  Odp: [Relacja] F-14 Tomcat z MM
tomcat 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

No "kocurek" zaczyna nabierać kształtów. Ładnie wygląda to malowanie, Ciężko z utrzymaniem symetrii zapewne, bo model ma bardzo mało wręg i każde minimalne przesuniecie sprawia wiele problemów. Walcz dalej bo warto dla tego samolotu. To moja ulubiona amerykańska maszyna, szkoda że już wycofano je ze służby...

--
na warsztacie:
???

ukończone:
Hellcat , Cromwell , B5N2 Kate , UH-1 Iroquois, Su-9 Fishpot

 
12-03-09 17:10  Odp: [Relacja] F-14 Tomcat z MM
jowisz32 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Rafał najgorsze masz za sobą i muszę Ci się przyznać,że wychodzi lepiej niż przypuszczałem.Podziwiam Twoje samozaparcie,bo ten model wymaga wyjątkowej cierpliwości.Gratuluję i pozdrawiam

--
jowisz32

 
14-03-09 11:34  Odp: [Relacja] F-14 Tomcat z MM
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Witam!
Na wstępie chciałbym podziękować za przychylne komentarze. Z tym opracowaniem warto powalczyć i po tym, co dziś zobaczycie myślę, że uda się już go skończyć bez większych problemów ;) Zakończyłem bowiem drugi z trudnych etapów w tym modelu, a mianowicie wykonałem skrzydła.



Krawędź spływu i poszycie skrzydła sklejało się bez problemu. W tej relacji budujący model podklejał dźwigar na tekturę i maiła potem problem z oklejeniem skrzydła. Ja postanowiłem skleić dźwigar z tego cienkiego papieru. Był trochę wiotki, ale po oklejeniu poszyciem wszystko ma odpowiednią sztywność. Tuleje zawiasu skrzydeł zabezpieczyłem przed wypadaniem za pomocą krążków papieru przyklejonych na sg (zdjęcie nr.1). Dodatkowo widać na ostatnim zdjęciu elementy ogona-nic ciekawego ;)



No i zaczęła się zabawa z dobieraniem długości drutów. W relacji z linku powyżej autor przesuną mocowanie jednego druta na trybie o 2 [mm] w górę. U mnie okazało się, że ma to być 1,5 [mm]. Na zdjęciach widać, że skrzydła rozkładają się synchronicznie :D



Ostatni segment kadłuba, cz. 11, była istnym koszmarem do wklejenia ;) Do oklejenia reszty kadłuba musiałem wykorzystać dwa takie elementy, ponieważ w dwóch miejscach brakowało poszycia. Na pierwszym zdjęciu w ostatniej linijce widać dobrze dosztukowanie poszycia przy krawędzi skrzydła. Oczywiście samo poszycie podzielone jest standardowo na 3 elementy, bo tą częścią w jednym kawałku chyba by się nie udało okleić kadłuba. Widać już powoli genialną sylwetkę Tomcata-wg. mnie najładniejszego samolotu produkcji USA. Dla tego walczę dalej ;)
Pozdrawiam!

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
14-03-09 18:02  Odp: [Relacja] F-14 Tomcat z MM
Koszałek 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2
 

I to jest to!! Robię model bo mi się właśnie ten podoba! Rafał nie narzeka na ułomności projektu, nie robi afery z błędów projektu tylko buduje i pokazuje jak pokonał trudności. Brawo Rafał !!!.A swoją drogą mam ten model w planach ( oczywiście powiększony ! )
Z Poważaniem
Koszałek

--

 
19-03-09 11:41  Odp: [Relacja] F-14 Tomcat z MM
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Witam!
Koszałku ja nigdy nie robię relacji z błędów modelu, tylko z jego sklejania ;) Wybierając to opracowanie wiedziałem, na co się piszę. Choć w sumie ten model wcale taki straszny nie jest. Myślę, że da się go skleić z jednej wycinanki, choć wskazane jest posiadanie dwóch, żeby lepiej odcienie części dobierać. Ale to jest już winna drukarni, a nie autora. Zresztą ja nie mam takiej "mocy" w łapkach, żeby stwierdzić z całą pewnością, że to autor nawalił, a nie ja. Dodatkowo papier też nie zachwyca. O ile przy oklejaniu kadłuba dużymi częściami nie miało to takiego znaczenia, o tyle w elementach goleni jest wiele elementów zwijanych i pudełeczek, które mi się ciężko kształtowało. Łapki kotka wyglądają tak:



Wszelkie pudełka sklejałem za pomocą metody opisanej w pierwszym poście tej relacji. Piter Cz. na samym dole pierwszego posta pięknie opisał, jak sklejać pudełka o małych wymiarach. W wypadku kocurka dało to dobre efekty, bo karton jest dość gruby i przez to łatwiej jest nie przeciąć części za pierwszym razem. Kapcie robione standardowo-malowanie czarna matowa Pactra.

Skleiłem również resztę głównych elementów samolotu, a więc:




Płytowe usterzenie poziome skleja się bez żadnych problemów i ładnie pasuje do kadłuba. Usterzenie pionowe jest już bardziej problematyczne. Ciężko jest ukształtować jego oklejki-to co osłania połączenie z kadłubem. Nie wkleiłem ostatnich części tych oklejek, które miły znajdować się na sterach kierunku-nie ma pojęcia jak miały by tam one pasować :/ Było troszkę kombinacji z pasowaniem tych elementów tak, aby cały kamuflaż nie był poprzesuwany, ale się udało ;) Widać już powoli światełko w tunelu, choć do sklejenia jeszcze sporo elementów zostało.
Pozdrawiam!

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
26-03-09 12:04  Odp: [Relacja] F-14 Tomcat z MM
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Witam!
Dzisiaj zdjęć mało, bo i elementy niewielkie;) Doklejam powoli wszystkie drobne części, jakie pozostały na kadłubie. Trochę tego jest, a ja myślałem , ze szybciej pójdzie.
Na początek klapy podwozia-nic szczególnego, jedynie fatalny karton spowodował zgięcia na częściach 109 :/ Wkleiłem tez kamerę z przodu samolotu.



Zabrałem się za dysze. Nigdy nie lubiłem sklejać takich elementów. Zero podparcia, a okrągła ma być. Udało się to w sumie osiągnąć klejąc dysze do kupy BCG i na bieżąco poprawiając kształt. Potem wszystko w celach wzmocnienia skleiłem sg wpuszczając go w szczeliny pomiędzy płytami dysz. Wyszło nawet całkiem, całkiem. Przy okazji widać również wklejony już hak do lądowania.



Na koniec widok drobnych części na grzbiecie kadłuba i osłony popychaczy na skrzydłach. Te ostatnie było ciężko skleić ze względu na karton-gdyby nie metoda na sklejanie pudełek Pitera pewnie by się nie obeszło bez rozcinania wszystkiego, a tak w miarę sprawnie się to kleiło. Przednie pylony (cz. 110) rakiet Phoenix różnią się od siebie. Pierwszą skleiłem tak jak zaproponował autor-to ta, która ma dłuższy pasek. Były spore problemy z jej sklejeniem. Przykleiłem głupi do kadłuba i wtedy pomyślałem, że można to skleić inaczej. Wykonałem drugi pylon ze skróceniem tego paska, do którego będzie zamocowana rakieta i okazało się, że wszystko pasowało wzorowo. Na oderwanie jednak pierwszego pylonu nie było już szans:/ Musi zostać tak jak jest.



Teraz zaczynam pylony pod skrzydłami i rakiety. Kokpit zostawię sobie na deser :)
Pozdrawiam!

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
30-03-09 16:32  Odp: [Relacja] F-14 Tomcat z MM
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Witam!
Monologuję ;) sobie dalej. Na warsztat poszły zgodnie z zapowiedzią rakiety. Przy ich wykonywaniu skorzystałem z rozwarstwiającego się kartonu. Wszystkie rakiet mają kartonowy rdzeń, który oklejałem, przy pomocy BCG, poszyciem. Jeśli tylko rdzeń będzie miał dobrze dobraną średnicę, to bardzo łatwo jest wykonać taką rakietę. Jeszcze jedna uwaga-rdzeń powinien być całkowicie wypełniony, aby zapewnić sztywność, bo mogą pojawić się problemy z rozmiękczaniem papieru.



Pylony są niestety najsłabiej zaprojektowanym elementem w tym modelu. Trzeba sporo przerobić część 164 (mocowanie do kadłuba), aby w miarę poprawnie to wyglądało. Jest to wg. mnie najgorszy element w moim wykonaniu. Po przeróbkach i sztukowaniu poszycia i tak pasował średnio. Wygląda to tak.



Po zamocowaniu rakiet wygląda to tak:



Z uzbrojeniem kocurek nabiera drapieżności ;) Rakiety Sparrow właśnie robię-technika wykonania identyczna. Pozostał kokpit i parę drobiazgów na kadłubie. Mam nadzieje, ze galeria końcowa wkrótce :D
Pozdrawiam!

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
02-04-09 18:13  Odp: [Relacja] F-14 Tomcat z MM
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Witam!
Mój przedostatni post w tej relacji :) Zostało jeszcze tylko kilka części i będzie można zrobić galerię końcową. Zapraszam do obejrzenia kokpitu. W sumie to jest to trochę pudełek posklejanych ze sobą. wszystko pasowało i nic nie trzeba było docinać. Uchwyty na fotelach zrobione sposobem autora, czyli czarna i żółta nitka - przyznam się szczerze, że jakoś mi ten pomysł nie bardzo pasował, ale po wykonaniu okazało się to wyglądać całkiem fajnie.



Owiewkę miałem jakąś gotową, ale nie pamiętam do którego Tomcata była docelowo projektowana. Pasowała w każdym razie bez większych problemów.



Oczywiście "udało" mi się zrobić małą plamkę z sg :/ Szukajcie sami ;)
Pozdrawiam!

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024