FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
05-11-07 09:53  Odp: [Relacja/Galeria] USS Constytution pierwsza prezentacja
waldi 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Krzys Rozumiem że po moim krótkim opisie zastosowanej technologi minął Ci pomysł z drewnianym modelem. Dla ścisłości napiszę że drewniany jest bukszpryt (widoczny częściowo) na fotce, i podstawka.

Mówisz poważnie o artykule do fachowej prasy? Nigdy czegoś takiego nie pisałem i szczerze to nigdy nawet nie czytałem Fanatyka Kartonu, ale jeśli to nie żart to czemu nie.

--
Pozdrawiam

 
05-11-07 10:06  Odp: [Relacja/Galeria] USS Constytution pierwsza prezentacja
Passer Montanus   

Wydaje mi się ,że może warto poprawić tytuł relacji i może warto również powitać autora opracowania ,który zadał kilka ciekawych pytań .
Sklejony model USS Constitution stoi od dobrych kilku lat na wystawie sklepu DA-TA w Łodzi i reklamuje elementy waloryzujące do tego modelu .
Rzeczywiście imitacja drewna jest imponująca , a i wykonanie elementów imitujących poszycie miedziane też jest na świetnym poziomie .Gratulacje .
Nie wiem czy nie warto wznowić ten model ,ale tym razem w malowaniu obecnym z Bostonu .

 
05-11-07 10:09  Odp: [Relacja/Galeria] USS Constytution pierwsza prezentacja
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Co najmniej jeszcze jedne fornirowo- kartonowy okręt zrobię bo mam sporo listewek na niego naciętych.
O artykule do prasy fachowej mówię całkiem serio! Ilość odwiedzin wątku świadczy o dużym zainteresowaniu modelem i techniką. Odezwę się do Ciebie wieczorem na maila.
Teraz już kończę poza tematowe wątki i nie zaśmiecam Ci prywatą ciekawej relacji.

--
Fanatyk Kartonu

 
06-11-07 09:00  Odp: [Relacja/Galeria] USS Constytution pierwsza prezentacja
waldi 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Witajcie Znów
Oto kilka innych fotek.
Na niektórych elementach widać ślady drobnych uszkodzeń malowania lub nie wyretuszowane jeszcze krawędzie. Na oryginale te wady są mało widoczne, ale widać lampa błyskowa wyciąga każdy szczegół.

Proszę o ocenę i krytykę jeśli coś wam się nie podoba.

















--
Pozdrawiam

 
06-11-07 09:07  Odp: [Relacja/Galeria] USS Constytution pierwsza prezentacja
waldi 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 



--
Pozdrawiam

 
06-11-07 10:28  Odp: [Relacja/Galeria] USS Constytution pierwsza prezentacja
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Im dłużej patrzę, tym bardziej mi się podoba. Wykonanie pierwsza klasa.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
06-11-07 12:30  Odp: [Relacja/Galeria] USS Constytution pierwsza prezentacja
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

To ja będę monotematyczny i chyba automatycznie powtarzalny: efekt jak z drewna, widać mistrzostwo kartonowe, nie ma się do czego doczepić, etc. Poproszę tylko o bliższe zbliżenia o ile mogę się wyrazić tautologicznie vel masło-maślanie. No i więcej materiału technicznego, jak Ty to wszystko robisz?

--
Sven

HMS Ark Royal

 
12-11-07 14:39  Odp: [Relacja/Galeria] USS Constytution pierwsza prezentacja
waldi 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Witajcie
Oj znów się zgapiłem i drugi ras muszę pisać to samo.

Co do zbliżeń to postaram się następnym razem bo właśnie znalazłem w moim aparacie funkcję która umożliwia powiększanie obiektów na zdjęciach.

Co do techniki to postanowiłem napisać o szalupach widocznych na zdjęciu.
Nie wiem jak Wy ale ja zawsze miałem problem z uzyskaniem jednakowych wymiarów i kształtów łodzi które powinny być jednakowe.
Więc zastosowałem technikę stosowaną w seryjnej produkcji łodzi z tworzyw sztucznych (i nie tylko). Zastosowałem metodę laminowania na kopycie.
Wykonałem z drewna kopyto o 2 mm krótsze od wymaganej długości gotowej szalupy. Kopyto pokryłem lakierem w celu uniknięcie przyklejenia skorupy łodzi.
Następnie wykonałem z kartonu element wyglądającym takim jak w oryginalnej wycinance (płaski element z klinowymi nacięciami po bokach, od dziobu i rufy, aby można ukształtować łódkę). Element wcześniej od środka został pomalowany. Od środka to znaczy od strony przylegania do kopyta. To będzie wnętrze szalupy. (Tych elementów trzeba wykonać tyle ile będzie szalup wykonywanego właśnie typu i rozmiaru).
Następnie po ukształtowaniu na kopycie kartonu całość okleiłem paskami z cienkiego papieru (od drukarki) tworząc skorupę "laminatu". Paski przykleiłem w dwóch warstwach. Pierwsza to paski idące wzdłuż kopyta, a następna warstwa to paski naklejone w poprzek kopyta (tak jak wręgi w kadłubie. Do klejenie użyłem lekko rozcieńczonego wikolu tak żeby klej dobrze mógł wsiąknąć w papier rozmiękczyć go. Miękki papier daje się dokładnie docisnąć na kopycie i dzięki temu jest ładny kształt szalupy.
Następny krok to oklejenie paskami z kartonu imitującymi deski kładzione na zakładkę. Na koniec przykleiłem pasek kartonu imitujący stępkę łódki.
I z zewnątrz już jest, ale jeszcze wnętrze.
Oczywiście żeby można było zdjęć skorupę szalupy trzeba poczekać aż klej wyschnie bo inaczej łódka straci kształt.
Po zdjęciu wyschniętej szalupki nr 1, można brać się za następną powtarzając formowanie na kopycie, oklejanie paskami cienkiego papieru i deskami na zakładkę. Dzięki kopytu wszystkie wykonane szalupy będą miały jednakowe wymiary i kształt.
Następny etap to wklejenie wnętrza naszych łódek.
Z cienkich pasków pomalowanego kartonu wkleiłem wręgi. Dzięki temu nie widać od wnętrza miejsc nacięcia kartonowego elementu który okrywał kopyto.
Teraz wkleiłem zrobiony z pasków greting na dnie łodzi i pozostaje już tylko dwóch pasków od wewnątrz na burtach które wyznaczą nam wysokość na której będą umieszczone ławki i same ławki oparte właśnie ta poziomej listwie. No a dla lepszego efektu wykończeniowego jeszcze listwy relingu.

Efekt widać na zdjęciu.
Oceńcie sami.

--
Pozdrawiam

 
17-06-10 12:45  Odp: [Relacja/Galeria] USS Constytution pierwsza prezentacja
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

To co wyczyniasz z kartonu to jest nie możliwe ,a jednak , pozdrawiam marek1

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
13-11-10 12:22  Odp: [Relacja/Galeria] USS Constytution pierwsza prezentacja
SEB 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Cześć waldi, mam do Ciebie małe pytanko odnośnie desek na poszyciu dna i burtach - czy jak na tą skale to nie są one zbyt za szerokie? i poszycie dna z łat miedzianych - wydają się też dużo za duże. Jednakże nie rozpatruje tego w kwestii jakiegoś niewiarygodnego błędu - raczej chciałbym się dowiedzieć czy w Twoim przekonaniu pasuje to do ogólnego wyglądu modelu - mam teraz ten sam problem - pocięte deski na szerokość 3mm i niestety musiałbym je zwęzić o 1mm, no i taśma miedziana na łaty o wymiarach 1,3cm x 0,3 cm są bardzo małe i chcialem je zwiększyć do rozmiarów 1,5 cm x 0,5 cm - zastanawiam sie czy to nie będzie dużym błędem i czy będzie pasować?
Zaglądam tutaj - powodzenia w budowie - i pozdrawiam bardzo serdeczie. - SEB.

--
Myśl i pracuj - ciesz się wynikami.

W stoczni: HMS BELLONA - failed

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024