FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
12-09-07 11:56  [Relacja/Galeria] Formuła 1 Benetton Ford B190 - stan na rok 1990;) KONIEC
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Witam!
Zapraszam do śledzenia mojej relacji z budowy tego bolidu. Model ten kupiłem za 4 czy 5 złotych, kiedy likwidowano sklep modelarski w księgarni Pelta :( Co prawda jest tam z powrotem większy wybór modeli, ale to nie to co kiedyś.
Formuła ta jest zaprojektowana w sposób blokowy. Poszczególne bloki wykonuje się oddzielnie i łączy na końcu w całość. Zacząłem sklejać zgodnie z instrukcją zespoły hamulcowe i koła. Same hamulce i jedno koło (to najgorsze;) powstały ze dwa lata temu w celu sprawdzenia pasowania części, ale o tym dalej.
W celach formalnych - okładka:


Zespół hamulca z nawiewem do chłodzenia:


Tu nie było problemów. Wszystko skleja się miło i przyjemnie. Teraz jedynie nie robiłbym całego wnętrza piasty, tak jak zaleca autor, tylko zrobiłbym nieruchome osie kół. Odpadło by sporo pracy.

Koła:


Jak widać na 2 zdjęciu jedno nie wyszło mi totalnie :( To po lewej tylko wyżej też ma przesunięcie na feldze. Jeśli ktoś zechce sklejać ten model, to niech uważa na boki opon , bo ich zewnętrzna średnica jest za duża i ja musiałem trochę dociąć. Reszta części pasuje już dobrze.

Płyta podwozia:


Nie ma za bardzo o czym pisać. Wszystko widać. Dodam tylko, że retusz jest robiony temperami i czarny we fleszu wygląda zawsze jak szary.

Silnik:
-szczegóły


-widok całości


Silnik, mimo wyglądu, nie jest zbyt trudny. Skleja się praktycznie same pudełka. Przewody elektryczne to czarna żyłka wędkarska. Srebrne rurki to cyna lutownicza. Tak samo sprężyny amortyzatorów. Tu mała uwaga. Ja swoje sprężyny zrobiłem zgodnie z wymiarami podanymi przez autora, ale okazało się, że są za duże. Przez to nie pasowała mi cześć 55 i jest teraz niestety lekko odchylona.
Jako ciekawostkę dodam, że cała płyta podwozia i silnik sklejone są za pomocą kleju BCG. tylko tam gdzie to było niezbędne poszedł super glut - generalnie na wzmocnienia i do drucików.
A tak to wygląda do tej pory. Do finiszu jeszcze daleko.

Pozdrawiam i do zobaczenia w Porąbce!

--

Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

Post zmieniony (19-10-07 16:54)

 
12-09-07 13:18  Re: [Relacja] Formuła 1 Benetton Ford B190 - stan na rok 1990;)
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

Oooooo! Jak fajnie ;-) A już myślałem, że tylko ja mam odchył w tym temacie.
Jestem na etapie składania Vodafone McLaren Mercedes MP4-22.
Szkoda, że u nas temat mało rozwinięty (w przeciwieństwie do kolegów z południa - CZ i SK)
Będę tutaj częstym gościem i może faktycznie się rozwinie ta tematyka ;-D

--

Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)


Post zmieniony (12-09-07 14:00)

 
13-09-07 12:11  Re: [Relacja] Formuła 1 Benetton Ford B190 - stan na rok 1990;)
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Cześć BeBe!
Czy to jest ten model, który był dodawany do kasety video jako gratis, czy może to jakaś inna firma? Jak możesz to zapodaj jakieś fotki. Możesz je tu spokojnie dać;) Chętnie zobaczę jak to wychodzi.
Co do ilości modeli w Polsce, to rzeczywiście lipa:( Z polskich modeli to chyba tylko MM wydał w 76 Formułę 1 w zestawie z samochodem GT, którego akurat mam sklejonego. Może Pan Haliński wyda BMW Sauber w jedynym słusznym wariancie;)))
Pozdrawiam!

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
13-09-07 14:32  Re: [Relacja] Formuła 1 Benetton Ford B190 - stan na rok 1990;)
Jarek R   

Cześć czy to może chodzi o ten model McLarena?

 
13-09-07 15:47  Re: [Relacja] Formuła 1 Benetton Ford B190 - stan na rok 1990;)
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

Tutaj jest do pobrania ;-D

--
Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)

 
21-09-07 08:38  Odp: [Relacja] Formuła 1 Benetton Ford B190 - stan na rok 1990;)
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Witam!
Trochę czasu upłynęło więc pokazuję postępy w budowie. Najpierw jednak wyjaśnię kwestię McLarena. Dostałem kiedyś od kolegi model kartonowy McLarena dodawany gratis do paczki 3 czystych kaset video. Był to prosty model blokowy, ale sporych rozmiarów. Myślałem, że to ten, a tu widzę że można jeszcze jakiegoś w sieci znaleźć :) Choć w sumie to teraz nie powinno się ich kleić skoro zespół został wykluczony z klasyfikacji ;)

Silnik cd.


Pierwsze zdjęcie przedstawia wydech tak, jak to widział autor. Ja oczywiście stwierdziłem, że mi się nie podoba i zrobiłem po swojemu. Efekt może nie jest rewelacyjny ale chyba lepiej to wygląda mimo wszystko.



To są fotki gotowego już silnika z zamontowanymi hamulcami. Ten komin (wlot powietrza) na górze nie jest przyklejony, bo jeszcze dojdą przewody od czoła silnika-dla tego troszkę się przekrzywił ;)

Przyszła wreszcie kolej na budowę bryły kadłuba:


Przy nosie zaczęły się małe schodki. Części niestety średnio pasują i wszystko trzeba dokładnie dopasowywać i docinać. Widać niestety niedoróbki. Całe szczęście jest sporo zapasu koloru w postaci części z oznaczeniami innych kierowców. Szczególną uwagę sugeruję zwrócić przy klejeniu części z napisem "dow" (napis w czerwonym rombie)-u mnie wyszła za mała a dodatkowo nijak nie pasowała do reszty. Dopiero po godzinnej walce jakoś to zgrałem razem.
Na tym etapie trzeba też wkleić przednie wahacze. Żeby jednak je wkleić, należy zmontować całe zawieszenie na sucho. Trochę się nakombinowałem jak to zrobić, ale jakoś się udało-widać to na ostatniej fotce:)
Przy składaniu wszystkiego do kupy wyszła jeszcze jedna rzecz-przy dość ciężkim silniku (trochę drucików) płyta podłogowa zaczęła się giąć w łuk. Ja tam już niestety usztywnienia nie wkleję, ale myślę, że warto to zrobić jeśli ktoś zacznie sklejać ten model. Mi udało się to trochę naprostować, ale nie wiem jak to wyjdzie, jak dokleję kokpit i osłonę silnika :/
Tradycyjnie na koniec fotka całości:


Zaczyna to już coś przypominać, prawda? :)
Pozdrawiam!

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
21-09-07 21:03  Odp: [Relacja] Formuła 1 Benetton Ford B190 - stan na rok 1990;)
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

Jeszcze jestem nie "ochłonięty", na ilu papierach jest cały model?
Wszelkie "ścigałki" z netu są praktycznie na 2 lub 3 A4 (1:24) i nie są
tak dokładnie opracowane ;-(. A w formie drukowanej nie było mi jeszcze
dane spotkać lub zobaczyć. Podsumowując cały Twój wkład powiem krótko:
Wow... ;-D

--
Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)

 
24-09-07 11:14  Odp: [Relacja] Formuła 1 Benetton Ford B190 - stan na rok 1990;)
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale nie miałem dostępu do neta.
Cały model mieści się na 4 arkuszach formatu A4. Niby nie wiele więcej, ale zobacz jak to jest upakowane ;) W Mistrzostwach Świata na najbardziej upakowany model ten na pewno byłby na podium :)

Akurat ten arkusz jest od innego modelu, ale tej samej firmy. W mojej formule części były jeszcze bardziej upchane, ale są już w większości powycinane, więc wrzuciłem skan arkusza od innego modelu.
Co do wykonania, to jest daleko do ideału. Moja lepsza połowa mówi, że się jej podoba, więc nie jest tak źle;), ale na żywo wygląda to naprawdę gorzej-mam po prostu fajny aparat;)

--

Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

Post zmieniony (24-09-07 11:16)

 
29-09-07 20:02  Odp: [Relacja] Formuła 1 Benetton Ford B190 - stan na rok 1990;)
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Witam!
Oto kolejna porcja wieści z placu boju :)
Dokończyłem kokpit. Do wykonania zostały jeszcze pasy, lusterka i anteny, ale to na koniec, żeby nic nie uszkodzić. Niestety widać białe plamy we wnętrzu. Nie pomyślałem o pomalowaniu na czarno części nr. 1 i takie są efekty:


Nie potrzebnie obawiałem się o sztywność płyty podwozia. Silnik i tył kokpitu połączone są na styk i wzajemnie nadają sztywność konstrukcji.


Silnik jest już na stałe zamontowany-wszystko pasowało idealnie.


Aktualnie robię pasy bezpieczeństwa. Postaram się niedługo pokazać efekty.
Pozdrawiam!

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
29-09-07 21:20  Odp: [Relacja] Formuła 1 Benetton Ford B190 - stan na rok 1990;)
kisiel motorcycl   

Od pewnego czasu obserwuje to forum ale relacji z budowy modelu F1 jeszcze nie widziałem... Szczególnie mnie ona zainteresowała bo mam F1 (to stare z MM) i juz kilka razy miałem zamiar je skleić ale zawsze zauroczył mnie inny model. Może ten post nakłoni mnie do wzięcia mojej F1 na warsztat.
--
Czekam na dalsze relacje!

Pozdrawiam!

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024