FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 
12-10-07 23:22  Odp: [ Relacja ] ORP ORKAN - Kuter rakietowo - artyleryjski. ( Wydawnictwo AH )
Nazar 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam
Po przeanalizowaniu rysunków montażowych i zapoznaniu się z oznaczeniami poszczególnych detali, postanowiłem,że szkielet modelu wykonam ze skejki, zastępując tym samym tekturę.


Autor opracowania zaleca zastosowanie trzech rodzajów grubości kartonu :

- podłużnice i wręgi - 2 mm
- elementy szkieletu nadbudówek - 0,5 mm
- pozostałe detale szkieletu - 1,0mm.

Do wycinania używał będę piłki włoskowej oraz szlifierki kątowej wyposażonej w tarczę do cięcia stali.
Na razie tyle. Obecnie czekam za dostawą skleji o grubości 2 mm.
Pozdrawiam

--
Nazar

 
13-10-07 00:48  Odp: [ Relacja ] ORP ORKAN - Kuter rakietowo - artyleryjski. ( Wydawnictwo AH )
Dickmann   

Nazar, kleciłem ten model. Porównaj długość szkieletu - najlepiej podłużnicy z długością pokładu. U mnie wymiar rozjechał się. Identycznie było z poszyciem burt, do ostatniej wręgi zabrakło mi z pół centymetra.

 
13-10-07 08:48  Odp: [ Relacja ] ORP ORKAN - Kuter rakietowo - artyleryjski. ( Wydawnictwo AH )
Nazar 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dickmann - to mam ten sam problem.
Pokład w porównaniu z podłużnicą jest o 1 mm krótszy.
Poszycie burt - no będzie brakować jakieś 3-4 mm.
Jak sobie poradziłeś z tym problemem?

Moim zdaniem chyba najlepiej będzie obie części podłużnic skrócić po 0,5mm i sądzę,że powinno być dobrze.

--
Nazar

 
13-10-07 09:43  Odp: [ Relacja ] ORP ORKAN - Kuter rakietowo - artyleryjski. ( Wydawnictwo AH )
Nazar 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Cześć

Czekając na dostawę sklejki o grubości 2mm, postanowiłem zabrać się za naklejenie pozostałych elementów szkieletu na sklejkę o odpowiedniej grubości.
W domowym magazynie znalazłem cos takiego :


Po lewej stronie formatka o grubości 1,5 mm - nakleję na nią elementy szkieletu do których autor zaleca grubość 1mm.
Po prawej sklejka o grubości 0,6mm na którą nakleję elementy do których zalecana jest grubość 0,5mm.

Do naklejania chcę użyć dwóch rodzajów kleju :


Pierwszy z nich to klej w spray, natomiast drugi to znany wszystkim dobrze klej szewski.
Tym pierwszym klejem chcę podkleić większe elementy ( wręgi, podłużnice) natomiast klej szewski posłuży mi do podklejenia mniejszych detali.
Czasem zdażyło mi się,że używając "spray-kleja", elementy, które były poźniej poddawane szlifowaniu odchodziły od sklejki - wzmacniałem wtedy krawędzie klejem szewkim.
W przypadku kleju w sprayu należy pamietać,że bardzo długo schnie na powierzchni ( akurat ten rodzaj ) i nawet po 2 godzinach można coś do niego przykleić.


Do wycinania używać będę wspomnianej wcześniej szlifierki kątowej ( do grubości 2 mm) natomiast pozostałe elementy wytnę czymś takim :


--
Nazar

 
13-10-07 11:18  Odp: [ Relacja ] ORP ORKAN - Kuter rakietowo - artyleryjski. ( Wydawnictwo AH )
Michu 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 2


 - 1

Nie uważasz że sklejka to przerost formy nad treścią? Dużo więcej pracy niż przy tekturze, a efekt załóżmy ten sam...

 
13-10-07 11:31  Odp: [ Relacja ] ORP ORKAN - Kuter rakietowo - artyleryjski. ( Wydawnictwo AH )
Nazar 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Cześć
Michu - sklejka jest droższa - fakt, po drugie - może więcej pracy, ale łatwiej się sklejkę obrabia ( szlifuje) niż tekturę - przynajmniej dla mnie.Można w niej wywiercić otowory cieniutkim wiertłem itp, itd.
No i po trzecie - nie rozwarstwia się tak jak tektura.
Po za tym sklejkę o grubości 0,5 - 1 mm można tak samo ciąć jak tekturę.
No i po czwarte - zawsze jakaś odmiana.

--
Nazar

 
13-10-07 15:20  Odp: [ Relacja ] ORP ORKAN - Kuter rakietowo - artyleryjski. ( Wydawnictwo AH )
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Skoro tak podchodzisz Nazar do sprawy to wykorzystał bym polistyrenowe arkusze bo są tańsze od sklejki, nie zmieniają wymiarów jak karton, nie rozwarstwiają się ,są idealne do obrabiania no i jakaś odmiana:-)

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
13-10-07 15:30  Odp: [ Relacja ] ORP ORKAN - Kuter rakietowo - artyleryjski. ( Wydawnictwo AH )
sys 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Nazar... pokaż następny post już z jakimiś konkretami...

--
------------------------------------------------------------------------------
czarny pas w modelarstwie... ;)

 
13-10-07 17:52  Odp: [ Relacja ] ORP ORKAN - Kuter rakietowo - artyleryjski. ( Wydawnictwo AH )
Dickmann   

Tak, nie wszystko co Haliński się świeci. Ja za bazę obrałem długość szkieletu i korygowałem poszycie. Zmierz długość szkieletu i porównaj z danymi oryginału pomniejszonymi o skalę. Będziesz widział w oparciu o jaką bazę wyprowadzić korektę by być bliżej prawdy.

 
11-11-07 22:01  Odp: [ Relacja ] ORP ORKAN - Kuter rakietowo - artyleryjski. ( Wydawnictwo AH )
Nazar 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Cześć
Po dłuższej przerwie kilka fotek z przebiegu budowy.
Postanowiłem wykonać nadbudówkę śródokręcia i umieścić w niej bulaje - niestety efekt mizerny - z resztą sami zobaczcie :
Nadbudówka oczekuje na dalsze prace.
W dalszej kolejności ( po otrzymaniu sklejki grubości 2 mm ) zabrałem się za naklejenie i wycięcie szkieletu.
Na zdjęci złożony na sucho - brakuje wręgi nr 1.

Jak widać - wręga nr 2 - jest lekko przekrzywiona w stosunku do podłużnicy.Jest to kwestia doszlifowania jeszcze kilku miejsc
Nie ma też wręgi nr 10 - rufa - muszę jeszcze raz ją wyciąć, gdyż pod wpływem wilgoci się zdeformowała i nic nie dało się z nią już zrobić.
--

Nazar

Post zmieniony (11-11-07 22:07)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024