FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
05-10-07 23:23  [Relacja/Galeria] PZL P11c podwójnie bo z MM i Fly Model
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Witam Wszystkich,

Postanowiłem zaryzykować i pokazać się ze swoją pierwszą na tym forum relacją. Tą samą relację prowadzę na innym forum w ramach konkursu tam się odbywającego.
Ta relacja miał być jedną z wielu relacji modelu którego popularność jest bardzo duża i kolejne jego galerie ,chyba już powoli nie powodują tyle emocji co model po raz pierwszy pokazany na szerokim forum. Mowa tu oczywiście o Jedenastce z MM-a bardzo dobrze opracowanej przez znanego nam wszystkim Pana Pawła Mistewicza.



Uważam ,że każdy powinien skleić i mieć ten model w swojej kolekcji, więc moja praca z tym modelem wcześniej czy później i tak by nastąpiła. Dobieranie kolorów i przygotowania były już zakończone . Przeglądałem już tylko zdjęcia i relacje z budowy tego modelu( nie wspomnę ,że dużo tego jest). Nagle jednak natknąłem się na jedyną relację z budowy Jedenastki z Fly Model.Tutaj

A tutaj okładeczka tego modelu:



Nagle doznałem olśnienia ,że gdzieś w czeluściach mojej kolekcji modeli mam ten egzemplarz. Rozpoczęcie budowy PZL P11c z MM miała rozpocząć cykl relacji związanych z pomysłem mojego szefa dotyczącą budowy modeli samolotów które nierozerwalnie były związane z historią i tradycjami jednostek których kontynuatorem jest 1 Eskadra Lotnictwa Myśliwskiego w Mińsku Mazowieckim. Przypomnę tylko ,że Model z MM-a jest w barwach 113 Eskadry Myśliwskiej, a model z FLy Model w barwach 111 Eskadry Myśliwskiej. Obie jednostki wchodziły w skład 1-go Pułku Lotniczego. Jeśli ktoś chce sobie poczytać jakie jeszcze inne jednostki są związane z 1-szą Eskadrą w Mińsku Maz. To zapraszamTutaj

Model jest projektu również znanego i cenionego projektanta Pana T. Grzelczaka. Mając obydwa modele przed sobą i nie mogąc się zdecydować który z nich skleić dla szefa postanowiłem wykonać oba. Moim celem nie jest porównywanie i ocenianie wyższości jednego modelu nad drugim, ale poprawne i estetyczne ich wykonanie. Nie można porównywać czegoś co dzieli prawie 10 lat od chwili wydania jednego i drugiego modelu.

Mam nadzieję ,że wam się spodoba ten pomysł i jeszcze raz zapraszam do oglądania i komentowania relacji.

--
Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

 
05-10-07 23:27  Odp: [Relacja} PZL P11c podwójnie bo z MM i Fly Model
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Żeby nie być gołosłownym i pokazać ,że prace ruszyły to pokazuję to co udało mi się do tej pory zrobić. A więc najpierw postanowiłem trochę zmienić swoje przyzwyczajenia związane z impregnacją i lakierowaniem swoich modeli. Do tej pory używałem Nitrocellonu przed i po skończeniu modelu . Zachęcony wyglądem modeli innych kolegów postanowiłem odważyć się użyć do impregnacji przed wycięciem części , podkładu wiążącego zwanego Capon. Z tego co udało mi się wyczytać z relacji innych użytkowników tego specyfiku najlepiej jest nanieść po jednej warstwie tego specyfiku na arkusz z przodu i z tyłu. Zdania co do tego czy jeszcze rozcieńczać ten podkład, widziałem ,że były podzielone więc sam podjąłem decyzję aby nanieść Capon w konsystencji takiej jak z puszki.

Jak na razie jestem mile zaskoczony bo na częściach nie widać smug w porównaniu do używanego wcześniej Nitrocellonu. Karton jak na razie ładnie się kształtuje i nic mi się nie łamie.
Co do budowy pierwszych segmentów to od razu miałem na początku drobne problemy. A więc autor podzielił budowę kadłuba na segmenty które łączymy do siebie na dwie wręgi. Postanowiłem wyciąć otwory na ...? no właśnie na co? Może otwory przeciw pompażowe?
( czy ktoś mi pomoże?)



Gdybym ostatniego rzędu tych otworków nie wycinał to nie było by problemu , ale kiedy już je wyciąłem okazało się ,że po wklejeniu wręgi 7b byłoby ją widać , a wręcz zakryła by mi dopiero co wycięte otwory. Kilka ruchów skalpelem i pociąłem wręgę 7b i dokleiłem ją do sąsiadującej z nią wręgi 6b



I tak skleiłem dwa pierwsze segmenty.



Trochę mi się nie podoba ten ostatni rząd otworów ponieważ nie wycinałem ich do końca , a tylko naciąłem i to co zostało odgiąłem do wewnątrz. Ciężko mi je było wyretuszować i trochę jeszcze kleju naszło mi na nie w trakcie wklejania wręg. Może lepiej je było całkowicie wyciąć? tak jak dwa pierwsze rzędy. Co do farbek napiszę przy następnej okazji. Zapomniałem też powiedzieć ,że dużo szlifowałem wspomniane wcześniej wręgi bo nie pasowały tak idealnie. Może wam się też nie spodobać szpara na łączeniu segmentów , ale wierzcie mi ciężko było spasować te dwa segmenty ze sobą.

Zapraszam do komentowania, pytania i doradzania.

Pozdrawiam

--

Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

Post zmieniony (06-10-07 09:51)

 
05-10-07 23:37  Odp: [Relacja} PZL P11c podwójnie bo z MM i Fly Model
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

Super-hiper, tylko zdradź tajemnicę - który to jest? MM czy FM?
Jak wspomniałeś wcześniej każdy powinien ją mieć i ja ją mam (MM) ;-)
A jeżeli nie pasują Ci wręgi to bym wydedukował, że to jest "starszy"?

--
Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)

 
05-10-07 23:51  Odp: [Relacja} PZL P11c podwójnie bo z MM i Fly Model
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Bebe Zacząłem od Fly Modela. Oczywiście najpierw go skleję ,a dopiero po nim tego z MM. Nie mam zamiaru rozpoczynać dwóch modeli jednocześnie( to gwoli przyszłych pytań odpowiadam)

--

Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

Post zmieniony (05-10-07 23:53)

 
06-10-07 11:05  Odp: [Relacja} PZL P11c podwójnie bo z MM i Fly Model
Iskra 

 

Partyzant, może te otwory, o które pytasz, służyły do chłodzenia karteru silnika? Wloty tegoż powietrza są wycięte w osłonie karteru, pomiędzy cylindrami. Ale to tylko przypuszczenie.

Piszesz, że to otwory przeciwpompażowe, ale - jeśli pompaż to pulsujące przemieszczanie się powietrza z komory spalania do sprężarki (chyba dobrze pamiętam), to jak ma on wystąpić w silniku tłokowym?

No i oczywiście - życzę powodzenia!
Paweł vel Iskra
--

Polska młodzież skleja polskie modele!

Post zmieniony (06-10-07 11:06)

 
06-10-07 11:38  Odp: [Relacja} PZL P11c podwójnie bo z MM i Fly Model
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Witam!
Widzę Partyzant, że mamy podobne pomysły ;) Zobacz moje relacje w sygnaturce i od razu zobaczysz jakie godło widnieje na każdym z samolotów. Teraz sklejam następny, ale za cienki jestem w uszach na ten model i troszkę sobie poczeka, aż na biorę wprawy-mowa o Spicie z KA. Po nim skleję...Miga 29, nawet mam już malowanie wybrane ;)
Ta P11 jest opracowana bardzo dobrze. W mojej relacji wymieniłem wszystkie nieścisłości jakie wyłapałem. Jak coś będzie nie jasne to pytaj - postaram się pomóc!
Strasznie się cieszę, że ktoś jeszcze ma taki pomysł. We dwóch zawsze raźniej;)
Pozdrawiam!

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
06-10-07 20:13  Odp: [Relacja} PZL P11c podwójnie bo z MM i Fly Model
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Iskra masz rację . Wyjechałem z tym pompażem. Sam nie wiem czemu tak napisałem. Oczywiście nie znam się na silnikach, ale teraz sobie poczytałem o tym zjawisku i trochę mi wstyd. Dziesięć lat temu coś tam miałem do czynienia z konstrukcą silników lotniczych i z tamtych czasów została mi znajomość słowa Pompaż i tak teraz walnąłem. Tak jak piszesz jest to niestabilna praca sprężarki pod wpływem przepływu wstecznego powietrza.Co do tych otworów to jak piszesz może i służyły do chłodzenia karteru silnika, ja nie wiem. Dlatego chciałem wiedzieć ,tak z ciekawości. Może już lepiej ostawmy to w spokoju, ale oczywiście dzięki za odpowiedz i zainteresowanie.

Rafale w pierwszym poście dałem link do twojej relacji z klejenia jedenastki. Nie wiedziałem że VIPER GTS-R to Rafał Ż. To właśnie twoja relacja przypomniała mi o tym ,że mam Jedenastkę z FM. Co do projektu to świetnie ,że nie jestem osamotniony w tym przedsięwzięciu. Obejrzałem twoje relacje i widzę ,że już skleiłeś Albatrosa i Ansaldo. Też mam zamiar je skleić, ale na razie myślę o trochę innych wydaniach tych dwóch modeli. Na razie jednak skupię się na tym co robie aktualnie.
Właśnie mam pytanie do twojej relacji. W pewnym momencie piszesz o jakimś problemie który zaznaczyłeś czerwoną kreską na zdjęciu , ale ja żadnej kreski tam nie mogę dojrzeć.Co do twojego modelu to rewelacyjnie bawiłeś się w wypasienie swojej kabiny. Naprawdę świetnie to wygląda. Ja raczej jednak nie będę się tak bawił i będę używał tego co wycinanka mi oferuje, chociaż to się zobaczy. Dzięki za wsparcie i wracam do klejenia.

P.S właśnie się dowiedziałem ,że te otwory to Deflektor(deflektor - odpowiednio ukształtowany element zmieniający kierunek przepływu (w tym wypadku) powietrza.)Więc myślę sobie ,że coś chyba dobrze mi się kojarzyło z tym cofaniem się powietrza.
Pozdrawiam.

--

Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

Post zmieniony (06-10-07 21:12)

 
07-10-07 18:51  Odp: [Relacja} PZL P11c podwójnie bo z MM i Fly Model
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Witam!

Tu jest domalowana ta kreska ;) Pewnie złe zdjęcie załadowałem na serwer. Chodzi o to, że jak dotniesz troszkę tą wręgę, to bez problemu dokleisz wiatrochron. U mnie były z tym problemy.
Albatrosa i Ansaldo skleję jeszcze raz z nowszych wydań;) Brakuje jeszcze Camela. On też był w Dywizjonie Kościuszkowskim po zakończeniu wojny. Rozbił go gen. Rayski.
Pozdrawiam!

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
07-10-07 19:46  Odp: [Relacja} PZL P11c podwójnie bo z MM i Fly Model
Qba 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Powodzenia w budowie, będę zaglądał. Jednak te dziury w boku kaduba są na lufy karabinów maszynowych. P 11c miał dwa w kadłubie, pociski wylatywały miedzy cylindami silnika. Ok 30% maszyn miało 4 karabiny - 2 dodatkowe w skrzydałach, ale z powodu braku karabinów i pogorszenia osiągów nie uzupełniano uzbrojenia i tak zostało.
_______________________________

sorry, nie te otwory ... ;/ gafa ...


__________________________________________________________________

Nie mów że nie masz czasu, tylko że masz inne priorytety.

GG 227079

Post zmieniony (10-10-07 10:09)

 
07-10-07 19:58  Odp: [Relacja} PZL P11c podwójnie bo z MM i Fly Model
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Drugi segment chyba sie nieco wgiął, pewnie to wina wypatroszonej wregi.
Tak przy okazji, Partyzant, mógłbyś sie do mnie odezwać na gg? Sprawa jest

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024