FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
02-10-07 12:39  [Galeria] Ford GPW 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

W związku z tym, że na tym forum jestem już od dość długiego czasu, a jeszcze żadnego swojego modelu nie pokazałem, postanowiłem wreszcie się pochwalić.
Żeby nie było wątpliwości, polem mojego działania były i są okręty, ale tu pokażę pojazd.
To jest mój pierwszy pojazd, jaki zrobiłem, jeśli nie liczyć czołgu T-70, który był moim wogóle pierwszym sklejonym modelem kartonowym - prawie 30 lat temu...

Do rzeczy. Model pochodzi z sieci. Autorem jest pan Masahiro Takamoto (mam nadzieję, że to nie pirat, bo kopyrajta nigdzie nie zauważyłem) i był opracowany właśnie w skali 1:100, która jest moją ulubioną dla okrętów. Model został przeze mnie "nieco" uszczegółowiony (po podliczeniu wyszło mi około 222 części), jest w całości malowany z wyjątkiem maski (wydruk z plujki). Kleiło się bardzo przyjemnie, bo opracowanie modelu jest bardzo dobre.
Materiał główny - papier kredowy 115g, materiały pozostałe: zwykły papier 80g (maska, gril), czarny papier (silnik), drewno (opony toczone w wiertarce), drut (rama przedniej szyby, stelaż plandeki, drobiazgi), karton 0,4 mm (rama podwozia, poduszki na siedzeniach), igły do strzykawek (osie, kolumna kierownicy), folia przeźroczysta (przednia szyba), folia aluminiowa (lusterko, odbłyśniki reflektorów), itd.
Budowa zajęła mi 10,5 miesiąca niezbyt intensywnej pracy.

Liczę na wyrozumiałość kolegów także w ocenie zdjęć. Macrofotografia to sztuka trudniejsza niż się spodziewałem i muszę się jeszcze dużo nauczyć.



Mam jeszcze kilka zdjęć z budowy, jeśli będzie zainteresowanie, to chętnie wstwię.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
02-10-07 12:54  Odp: [Galeria] Ford GPW 1:100
Rylec 



Na Forum:
Galerie - 3


 - 5


Czołem

Ooooo tak, pięknie wyszedł maluszek, zdecydowanie proszę o zdjęcia z budowy.

Tak sobie pomyślałem że prezentując modele w takich skalach fajnie zrobić jedno zdjęcie nie ustawiając go koło monety tylko trzymając go na dłoni :) mnie wtedy jeszcze bardziej kosi skala ;)

Pozdrawiam

--
coś się kończy, coś się zaczyna

 
02-10-07 13:02  Odp: [Galeria] Ford GPW 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Na niektórych z powyższych zdjęć brakuje lusterka, gdyż odpadło podczas wyjazdowej sesji fotograficznej.

Rylec, mówisz - masz.
Oto zdjęcia wykonane przez Michała R w Porąbce (łapa jest moja):



--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
02-10-07 13:19  Odp: [Galeria] Ford GPW 1:100
Iskra 

 

Łoranyboskie... faktycznie, skala kosi ;) Waldku - jakich narzędzi używałeś przy budowie tego maleństwa? Robiłeś je pod szkłem powiększającym? I oczywiście proszę o fotki z budowy ;-)

O tym, że mi się bardzo podoba, chyba nie muszę pisać... ale napiszę. Świetny modelik!

Pozdrawiam
Paweł vel Iskra

--
Polska młodzież skleja polskie modele!

 
02-10-07 14:14  Odp: [Galeria] Ford GPW 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Dzięki za miłe słowa!
Narzędzia nie są jakieś rewelacyjne. Prawie wszystko wycinałem nożykiem olfy lub skalpelem (bardzo wąskie ostrze), otworki wierciłem wiertłem po zaglutowaniu lub wybijałem ściętą igłą do strzykawki.

Skoro jest zainteresowanie, pozwolę sobie powstawiać fotki z budowy.
Pierwsze niestety robiłem skanerem, gdyż nie miałem jeszcze wtedy dostępu do przyzwoitej cyfrówki.

Oto posklejane prosto z wycinanki nadwozie (jeden element) wraz ze zrobioną przeze mnie ramą. Oryginalnie rama była płaskim pudełkiem, dlatego wolałem coś bardziej realistycznego. Gril pochodzi z wycinanki. Najpierw został zaglutowany, potem wywierciłem na końcach szczelin otworki (fi 0,6 mm), a następnie wyciąłem to co pozostało nożykiem. Dopiero na końcu wyciąłem całość z kartki.



--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
02-10-07 14:19  Odp: [Galeria] Ford GPW 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Następne dwie "fotki" (wiem - kiepskie) pokazują przód po wstępnym pomalowaniu i wklejeniu odbłyśników reflektorów.

Niestety widać wszystkie niedociągnięcia. Błąd o 0,1 mm jest już mocno widoczny. Aha, szkieł powiększających nie używam (tylko moich okularów).

A tu gotowy przód

c.d.n.

Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

Post zmieniony (02-10-07 14:28)

 
02-10-07 14:36  Odp: [Galeria] Ford GPW 1:100
KPaweł 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9


 - 1

Model całkiem ładny jak na 1:25. W 1:100 to mistrzostwo...

--
Wypociny:
Curtiss BF2C-1 Hawk; Grumman F4F Wildcat; Dewoitine D-520; Spitfire Mk I; Martin Kitten; Ła-5FN;Mosquito FB VI;Nowgorod;Mustang III

 
03-10-07 09:09  Odp: [Galeria] Ford GPW 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Jeszcze rzut oka na gotowy przód. W tle koła.
Koła miały być początkowo kartonowe z wycinanym bieżnikiem, nawet jedno zrobiłem i wyszło jako-tako, niestety przy następnym okazało się, że mam problem z powtarzalnością wymiarów, więc zdecydowałem się na drewno. Tokarki niestety nie posiadam, toteż kupiłem gotowy wałek z twardego drewna, jakieś 80 mm (długości) wkręciłem do wiertarki, wiertłem do drewna (trzymanym w kombinerkach) wykonałem wewnętrzny otwór, a następnie odcinałem plasterki. Potem je zaglutowałem, obrobiłem papierem ściernym i pilnikiem iglakiem ponacinałem bieżnik.



Rura wydechowa to końcówka igły do strzykawki. Akurat miała odpowiednie ścięcie. Resztę widać na zdjęciach ;-)
Jeśli macie pytania walcie śmiało.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
03-10-07 12:39  Odp: [Galeria] Ford GPW 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

I tak jeepek stanął na własnych kołach

Niechcący ;-) tak mi się jakoś porobiło, że te koła się kręcą, bo są na osiach ze szpilki, a szpilki wewnątrz przyklejonych do ramy igieł ze strzykawek.
Bałem się kierownicy, ale jakoś wyszła. Jej szprychy, czyli trzy cienkie druciki wkleiłem do ... nikt nie zgadnie, hehe - igły od strzykawki :-D która u mnie robi za kolumnę kierownicy. Potem tylko pozostało je poodginać i wkleić do obręczy.

O wnętrzu nie będę się rozpisywał. Ale na koniec pozwolę sobie wspomnieć o sposobie wykonania maski z gwiazdą i napisami. W pierwszym odruchu rozważałem ich namalowanie lub wykorzystanie jakiejś kalkomani. Tylko, hmm malowanie trochę jednak jest trudne przy tej wielkości, a i kalkomani takiej nie udało mi się znaleźć. Postanowiłem więc tę maskę opracować graficznie w komputerze, a potem metodą prób i błędów dojść do odpowiedniego koloru. Przy okazji przetestowałem wszystkie kolorowe drukarki w firmie ;-). Laserówka się nie nadała (zbyt wyraźny raster), więc wybrałem plujkę. Na tym zdjęciu widać wszystkie wydruki:

U góry ten z którego wybrałem najlepszy odcień.

I to by boło na tyle. Dziękuję za uwagę :-)

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
03-10-07 13:45  Odp: [Galeria] Ford GPW 1:100
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Kleiłem kiedyś dokładnie ten sam model, tyle, ze w skali 1/72 (zaczynałem od 100-tki, nawet zrobiłem główna bryłę), lecz koniec końców pozostałem przy "plastikowej" skali. Widzę, że Ty poszedłeś jeszcze bardziej w miniaturyzację i szczegółowość. Bardzo mi się podoba ten Twój Jeep. Patrząc na relację z budowy odżywają dawne wspomnienia :-)

Żeby nie zaśmiecać wątku Waldkowi wrzucam tylko 1 zdjęcie gotowego Jeepa (obok IS-3 z MM).



Poniżej skromna galeria mojego Jeepa

Willys Jeep 1/72

i kilkanaście zdjęć z budowy modelu.

Willys Jeep 1/72 - budowa

--
pzdr
Kemot

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024