FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
05-09-07 23:06  [Relacja] RMS Titanic
Arovist 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Witam!

Mówią, że Titanic to nie Polonez, ale...
Rdza do rdzy: „Titanica czas zacząć!”

Stało się! Rozpocząłem budowę modelu jednego z najbardziej znanych statków w dziejach... ależ patetyczny początek...

Na początku kilka fotek szkieletu złożonego na sucho. Jest on dość skomplikowany – wręgi należy bowiem przeciąć, co powoduje że nie da się złożyć na sucho całości do kupy. A więc na początku szkielet części podwodnej (drugie foto to niezła futura):



...i część nawodna. 30. cm linijka przy modelu pokazuje, ze będzie to „prawdziwie wielka świnia!”



Szkielet nie jest jeszcze kompletny – pokazane części to te, które należało nakleić na tekturę 2 mm. Pozostały liczne wzmocnienia, przy czym chcę zaznaczyć, że zrobię to po swojemu, nie wykorzystując wszystkich zaplanowanych przez autora elementów.

Od razu muszę ostrzec wszystkich, którzy w planach mają ten model! Zauważyłem przejaw działalności chochołów drukarskich!
Chodzi tu o części C1, C2 i C3, czyli denną część szkieletu. Według wycinanki należy ją podkleić na karton 2 mm, ale wycięcia we wręgach pokazują coś innego:



Jako że nakleiłem te części na karton zalecanej grubości, to teraz muszę kombinować... Nie wiem, czy to moja wina, czy błąd autora opracowania.


Po obejrzeniu rysunków montażowych myślałem, że szkielet to będzie kaszka z mleczkiem, Okazało się jednak, że pokład powinien posiadać spad w kierunku burt.


Teraz prace przystopują, przynajmniej do momentu, gdy dotrą do mnie zamówione elementy oświetlenia. Szkielet zostanie ostro wybebeszony, ale mam nadzieję, że będzie OK.
To co pokazałem nie jest porywające, ale nie będzie takie jeszcze przez długi czas, bo tym razem nie zamierzam się śpieszyć.

Na razie tyle ze stoczni w Belfaście.

Pozdrawiam!
Arovist

--

- - - - - - - - - - - - -
Norsk Black Metal

Post zmieniony (19-12-07 10:37)

 
05-09-07 23:18  Re: [Relacja] RMS Titanic
Tuco 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Stocznie widzę pełną parą pracują: niedawno Richelieu, potem niszczyciel a teraz Titanic!
Podziwiam i życzę ominięcia wszelkich gór kartonowych w trakcie budowy ;-)

--
Pozdrawiam!
Tuco

 
05-09-07 23:38  Re: [Relacja] RMS Titanic
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

To model jakiego jeszcze nie było, normalnie nie lubę relacji z budowy szkieletu ale teraz sytuacja jest wyjątkowa :-) Na początek życze dużo wytrwałości, bo na finalny efekt zapewne troszkę poczekamy, wiec siadam gdzies w okolicy pierwszego rzędu :-)))
Powodzenia !

--

Teoretyk ostatnio...

 
06-09-07 11:38  Re: [Relacja] RMS Titanic
Arovist 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Tuco - co do tej pełnej pary, to cichutko przyznaję się do prac nad P-51B... efektów na razie nie pokazuję, żeby mnie samolociarze nie zatłukli...
Ssebittro - gwarantuję, że jeszcze przy szkielecie będzie na co popatrzeć :)
Bp coś powiedział, ale co?

--
- - - - - - - - - - - - -
Norsk Black Metal

 
06-09-07 14:18  Re: [Relacja] RMS Titanic
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Zerkam sobie na szkielet i tą linijkę. Titanic to jednak spory model. Szkoda ze ten szkielet jakiś taki ubogi we wręgi. Bez dodatkowych wzmocnień może sie poszycie zapadać. Przy burtach widziałem dodatkowe usztywnienia więc będzie OK, ale część podwodna...

--
pzdr
Kemot

 
06-09-07 15:14  Re: [Relacja] RMS Titanic
Yasiu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

No i doczekaliśmy się relacji Titanica. Życzę powodzenia i bedę to czesto zaglądał :-)

--
Yasiu
4446759

 
20-09-07 16:50  Odp: [Relacja] RMS Titanic
Arovist 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Witam!

Myślę, że jakoś poradzę z upgrade'owaniem konstrukcji szkieletu. mam już pewne plany. Czyli metodą metod połączonych :)
Ale do rzeczy!
Szkielet Titanica jest już praktycznie gotowy. Nie wkleiłem tylko wzmocnień na śródokręciu, ale to musi poczekać.
Wstawiłem „oświetlenie”. Na razie nie jest przymocowane, bo jeśli okaże się, że jest za słabe, to trzeba będzie myśleć nad czymś innym. Ale przedtem całość trzeba będzie wykleić folią albuminową. Tak to na razie wygląda:



Oświetlenie planuję zrobić zarówno na prąd stały (wymienna bateria 9V), jak i zmienny. Kable od lampek zostaną puszczone otworami (których zapomniałem zrobić... na szczęście dziur po wiertarce nie będzie później widać) i po połączeniu w jeden zostaną przylutowane do mosiężnych rurek, które będą utrzymywać statek na podstawce.



Plan jest taki: w otwory w szkielecie modelu (te otwory wyszły trochę za duże, ale to się załata) zostaną umocowane na stałe zasklepione rurki mosiężne o średnicy 14 mm. Do nich właśnie zostaną przylutowane kabelki. W nie wejdą rurki o średnicy 12 mm (odpowiednio wypolerowane). Następnie, po dokładnym odznaczeniu, dwunastki zostaną wklejone na stałe w calowej grubości klejoną dechę brzozową, czyli podstawkę. W desce od spodu znajdzie się otwór na baterię i wyjście kabla, zaś z góry włącznik prądu. A potem oklejanie dna (po jego wzmocnieniu) i burt. I zaraz (hehehe) będzie po modelu
Na koniec model po prostu nałożę na „dwunastki” i tyle.

Jeśli macie jakieś inne pomysły, to czekam na propozycje. Wszelkie sugestie mile widziane.


Pozdrawiam
Arovist

--

- - - - - - - - - - - - -
Norsk Black Metal

Post zmieniony (19-12-07 10:40)

 
21-09-07 07:47  Odp: [Relacja] RMS Titanic
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Pomysł z podłączeniem prądu pierwsza klasa! Zastanowił bym się jednak nad zmianą zamocowaniem zasilania od spodu deski (trochę utrudniona wymiana). Może zainstalować na wierzchu jakieś pudełeczko, które pełniło by rolę podpórki dla, powiedzmy tabliczki z krótkim opisem modelu, historii oryginału, czy coś w tym rodzaju.
Ile planujesz tych rureczek wkleić w kadłub? Patrząc na fotki widzę 2 komplety. Tylko 2 komplety. Myślę, że przy takim kolosie trzeba by go osadzić minimum na 4 rurkach (i to nie wszystkie w osi kadłuba).

--
pzdr
Kemot

 
21-09-07 13:49  Odp: [Relacja] RMS Titanic
Arovist 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Pudełko podtrzymującego tabliczki, gdzie mieściłoby się zasilanie to dobry pomysł!
Tak jak pokazałem - rurki są dwie. Prawdę mówiąc też się trochę obawiam, czy model będzie stabilny na tylko dwóch rurkach... Ale jeśli rurki będą odpowiednio mocno umocowane - jedna para w kadłubie, a druga w desce, to chyba powinni by OK? Albo żeby "przekalibrowac" je? Dajmy na to z 12 na 24 a 14 na 26 mm? ... Sam już zresztą nie wiem... Dobrze, pomyślę nad innym rozwiązaniem.
Dzięki Kemocie za uwagi!

--
- - - - - - - - - - - - -
Norsk Black Metal

 
21-09-07 14:09  Odp: [Relacja] RMS Titanic
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Można i na 2 osie. Byle tylko odpowiedni to zamocować. Może podłużnicę wzmocnoić np. kawałkiem sklejki lub tekturą do np. 5 mm, wkleić osie na distal lub inną żywicę. Oczywiście trzeba pamiętać o zachowaniu osiowości itp., ale wydaje mi się, że 2 punkty mocowania wystarczą, byle by były wystarczająco mocne. Poza tym 2 punkty mocowania wyglądają naprawdę ładnie.

Inny punky widzenia to np. na podkładach (zdjęcie nr 2).

Zajrzyj Tu lub Tu - chyba warto :)

--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (21-09-07 14:10)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024