FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
30-08-07 15:12  [Relacja] Yamato (AH - 1999)
TYREK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam. Jako ze pierwszy raz zdecydowałem się na umieszczenie relacji z budowy mojego modelu na forum przepraszam wszystkich za popełnione w trakcie relacji błędy. Po kilku większych lub mniejszych modelach zdecydowałem się na sklejenie jakiegoś okręciku Jego Cesarskiej Mości, miał to być Oyodo a jest Yamato. Wiec pracy więcej ale i efekt myślę ze będzie ciekawy.
Jak przy każdej budowie modelu rozpocząłem od podklejenia szkieletu, autor pisze o tekturze 3 mm ja użyłem arkusza o grubości 2 mm i wydaje mi się ze jest to optymalna grubość biorąc pod uwagę ze i tak zamierzam go dodatkowo usztywniać. Szkielet podklejałem używając Uniwersalnego Kleju Polimerowego. Może kilka slow o samym kleju jest o niebo lepszy od wikolu i butapremu nie pozostawia po sobie plam a ewentualne wypływy kleju są łatwe do usunięcia. Dobrze łączy się z różnego typu papierem nie powoduje rozmiękczania kartonu ani papieru.

Po wycięciu szkieletu -3 dniowej męczarni złożyłem go "na sucho" i wszystko gra jak w szwajcarskim zegarku naprawdę projektant idealnie zaplanował szkielet. Po rozłożeniu szkieletu przyszedł czas na składanie segmentów modelu do połączeń na stale wręg z podłużnicą użyłem butapremu i zcinków kartonu. Zamiast mozolnie męczyć się z kartonem odpowiednio go formować i martwic się o kąty, ułatwiłem sobie prace używając listewki balsy o grubości 3 mm jako usztywnienia kadłuba.

Niekiedy zdjęcie ukazuje więcej niż nawet najdłuższy opis, zatem tak wygląda to na zbliżeniu

Mając trochu wolnego czasu postanowiłem wzmocnić cały pokład listewkami balsy, pierwszy raz zastosowałem taka metodę w modelu kartonowym i jestem pozytywnie zaskoczony. Dzięki listeweczką model dodatkowo usztywnił się "po długości", a przez to łatwiej zachować symetrię.

A tak mniej więcej wygląda efekt pracy




Post zmieniony (30-08-07 21:56)

 
30-08-07 16:20  Re: Yamato
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Cześć.
Mam kilka próśb/sugestii odnośnie prowadzonej przez Ciebie relacji.
Zdjęcia wstawiaj najlepiej jako miniaturki, instrukcję w jaki sposób robić to używając różnych serwerów znajdziesz w dziale testy
Druga sprawa, to błędy ortograficzne, zrobiłeś ich tyle, że aż w oczy wali;-). Sprawdzaj posty przed wysłaniem za pomocą Worda, albo zainstaluj najnowszego Firefoxa (posiada moduł sprawdzania pisowni).
Jeśli chodzi o temat, umieszczaj w nim informację jakiego rodzaju wątek kryje się pod nim. W Twoim przypadku będzie to [relacja]. Proponuję też przeczytać to

Życzę powodzenia w klejeniu!:-)

--
pozdrawiam
Piotr


 
30-08-07 17:57  Re: [Relacja] Yamato
TYREK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Piotrze D. Dziękuje za sugestie, zgadzam się z tobą pisząc szybko i nie w Word-e popełniam wiele błędów. Już je poprawiłem i zgodnie z Twoją propozycją zmieniłem sposób prezentacji zdjęć.

--

 
30-08-07 17:57  Re: [Relacja] Yamato
Bartas 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4


 - 2

Błedy poprawione więc wyedytowałem.

Co do modelu - powodzenia :D




Post zmieniony (30-08-07 17:59)

 
30-08-07 18:18  Re: [Relacja] Yamato
TYREK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dzisiejsze popołudnie spędziłem na dopasowywaniu do siebie poszczególnych części pokładu. Każdą część pokładu wbrew sugestią autora podkleiłem i wyciąłem osobno. Pokład postanowiłem naklejać w odwrotnej kolejności tzn. zaczynając od rufy. Wiąże się to z koniecznością wklejenia luku hangaru. Wklejając pokład rufowy (część FVI) wkleiłem wcześniej części 27a P i L. A oto efekty:




Post zmieniony (30-08-07 21:59)

 
30-08-07 18:33  Re: [Relacja] Yamato
TYREK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Spotkanie sojuszników ;-) niemiecki brat w pełnej okazałości a japoński braciszek dopiero na pochylni.


Proszę o wasze sugestie i komentarze które będą mi pomocne na dalszym etapie prac.



Post zmieniony (30-08-07 21:59)

 
30-08-07 18:55  Re: [Relacja] Yamato
Mariusz Kita 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Które wydanie Yamato kleisz? To z poprzednie z bodajże 1999 roku miało błąd w rufowej części kadłuba.Namęczyłem się żeby to jakoś wyszlo

--
M3A1Scout Car
PAK40
SdKfz222
T34-76
M-16 Half Track

 
30-08-07 19:06  Re: [Relacja] Yamato
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

TYREK napisał:
>Piotrze D. Dziękuje za sugestie, zgadzam się z tobą pisząc szybko i nie w Word-e popełniam wiele błędów. Już je >poprawiłem i zgodnie z Twoją propozycją zmieniłem sposób prezentacji zdjęć.

Dziękuję:-)

Odnośnie modelu, wydaje mi się że nie stosujesz retuszu. Chyba pora to zmienić, model na pewno na tym zyska:-)

--

pozdrawiam
Piotr




Post zmieniony (30-08-07 19:06)

 
30-08-07 19:12  Re: [Relacja] Yamato
TYREK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Mariuszu. No to się pomęczę bo kleje model właśnie z 1999. Na czym polegał błąd i jak go rozwiązałeś?
Piotrze, co do retuszu to nie mylisz się jak do tej pory go niestosowałem, wiem ze będę musiał go zastosować. Jak na razie na tym etapie prac nigdzie niebyło konieczności używania farb, a te miejsca które będą wymagały ich użycia są widoczne i łatwo dostępne.

 
31-08-07 19:13  Re: [Relacja] Yamato
Mariusz Kita 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Zakończenie kadłuba jest za małe i musiałem dorabiać poszycie burty z zapasu koloru,które wygospodarowywałem z elementów podklejanych z drugiej strony.

--
M3A1Scout Car
PAK40
SdKfz222
T34-76
M-16 Half Track

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024