FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
27-07-07 17:26  [technika] Co to jest ... ''brystol''?
yuriy12 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dzień dobry wszystkim zachodnim współtowarzyszom! :-)

Na forum waszych wschodnich sąsiadów http://www.cardarmy.ru/forum/ powstał spór - co znaczy brystol :-) Że znaczy to słowo znaleźliśmy w słowniku, całych dwa znaczenia - "ватман" i "бристоль", a że wykorzystać w modelu, kiedy trzeba część podkleić na brystol - powstał ten sam spór :-) Objaśnicie, proszę, jaki papier wykorzystać, jeżeli w instrukcji modelu wskazane "podkleić na brystol"? To taka zaś papier, na której wydrukowane samo wydanie, albo zaś to papier określonej grubości, coś średnia między papierem wydania i kartonem 0.5 mm? Na ogół będziemy rada waszym wyczerpującym odpowiedziom :-)

Z poważaniem, wasi kolegi z ex-SRSR :-)

 
27-07-07 17:29  Re: Co znaczy "brystol"?
neo 

 - 4

Jak dla mnie brystol to po prostu kartka z bloku technicznego. zawsze uzywam takiego materiału gdy wymagane jest "podklejenie brystolem"

--
------------------------------------------------------------------
Only karton :-)

 
27-07-07 17:35  Re: Co znaczy "brystol"?
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

Z Wikipedii ;-)
Brystol (lub z ang. bristol) - rodzaj papieru. Gruby, sztywny (o gramaturze 150-300 g/m²) karton kreślarski lub rysunkowy, sprzedawany w arkuszach. Najczęściej biały, wytwarzany jednak także w wersjach kolorowych.

Początkowo był produkowany w angielskim Bristolu i nazwa tego miasta, w lekko zmienionej wersji, stała się polskim terminem określającym ten rodzaj papieru.

--


 
27-07-07 17:43  Re: Co znaczy "brystol"?
Yasiu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dla mnie brystol to, tak jak dla Neo, kartka z bloku technicznego (najczęsciej biała). No i jeszcze kojaży mi się z Warszawskim hotelem ;-).

--
Yasiu
4446759

 
27-07-07 17:50  Re: Co znaczy "brystol"?
yuriy12 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Słowo "brystol" jest i w języku rosyjskim, zastosowane do poligrafii, w zasadzie z tym zaś sensem. Szybciej pytanie praktyczne - co wykorzystacie w charakterze tego samego brystolu, ponieważ brystol sprzedaje się różnej grubości. Taki jak w wydaniu, albo innej grubości?

 
27-07-07 18:23  Re: Co znaczy "brystol"?
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

Nie do końca rozumiem. Nie pytasz sie co to brystol, tylko czego można użyć zamiast brystolu ?

--


 
27-07-07 18:59  Re: Co znaczy "brystol"?
yuriy12 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Mmm... Przeklęta językowa bariera :-) chcę dowiedzieć się jaki brystol wykorzystać, jakiej grubości lub gęstości? Taki sam po grubości/gęstości jak arkusze w samym wydaniu, albo że grubej/cieńszy?

 
27-07-07 19:28  Re: Co znaczy "brystol"?
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

szczerze mówiąc to nie wiem czy są różne grubości brystolu. Co innego gęstość papieru i jego jakość. Widziałem słaby (bardzo mechate) i dobry gładki. Z kupnem nie ma problemu, można kupić duże arkusze i w formie bloku technicznego (A4), dostępne w sklepach papierniczych i kioskach. Jeslima sł€życ do podklejenia jakiejś części to może być ten gorszy, jeśli zaś drukuję model to wybieram tan ładniejszy gładki.
Ale czy są różne grubości ? Niech wypowie się specjalista z branży papierniczej.

--


 
27-07-07 19:38  Re: Co znaczy "brystol"?
panAdas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Z praktyki modelarskiej (mojej) wynika, że kiedy autor pisze "podkleić brystolem" to w 99% przypadków ma na myśli taki papier, na jakim wydrukowano części modelu.

--
------------------------------------------------------------------------
Stocznia im. Dzikich Wielbłądów

 
27-07-07 19:57  Re: Co znaczy "brystol"?
yuriy12 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Raduss, brystol bywa różnej grubości, z tych że trafili się osobiście mi - 0.15-0.25 mm. Właśnie nawet modele różnych wydawnictw trochę różnią się po grubości brystolu - 0.17-0.25 mm. Na zewnątrz to nie widać, i jeden liść zamierzyć trudno, lecz można że wziąć dziesiątek liśćow i różnica będzie widoczna nawet zwyczajnym sztangien-cyrklem.

panAdas, ja też tak myślę, lecz dowieść niczym nie smog, dlaczego i zapytał u was :-) Chciało poczuć więcej określonej odpowiedzi, lecz póki tylko domysły :-) Ale wszystko jedno ciekawie :-)

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024