FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)

Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Wstawianie zdjęć na forum: tutoriale i miejsce na testy
Roboczy spis relacji: 1. OKRĘTY , 2. SAMOLOTY , 3...

Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
24-07-07 18:42  [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Grupa: ŁSM

Witam szanownych Kolegów!

Od dłuższego czasu chodziłem z tym zamiarem , by zbudować model tego słynnego samolotu. Parę osób wie , jak długo...;-)
Przed kilkoma dniami spostrzegłem podobną relację Wojtasa.r i to dopiero zdopingowało mnie ostatecznie do rozpoczęcia relacji.

Okładeczka modelu:

Sklejanie rozpocząłem zgodnie z instrukcją od cz. nr 1...;-)
Wnętrze kabiny to osobny model.Podobnie jak Wojtas.r mam świadomość , że od dokładnego wykonania tego etapu zależy wygląd całości. Zatem postępy są bardzo wolne , gdyż nie chcę niczego zepsuć , a ponadto chcę zrobić wreszcie jakiś porządny model...;-)

Poniższe fotki obrazują stan na dzień wczorajszy:

Wprawne oko wychwyci sporo nierówności krawędzi , no i te zbiorniki tlenu...hmmm.
Muszę nad tym trochę popracować - będzie trochę szlifowania , bezbarwnego lakierowania i malowania .
Początek taki sobie , ale myślę , że dalej będzie lepiej...

--

Post zmieniony (07-06-10 14:25)

Odpowiedz na tę wiadomość 

24-07-07 19:13  Re: Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
BeBe 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

- 3

Sie lotnictwo rozkręciło ;-D
Mariuszu czy Caponowałeś karton? Robi się taki fajny "plastusiowy", swoją "suczkę" już potraktowałem w ten sposób. Na pewno będzie Ci lepiej formować, a jak widzę u Ciebie będzie "kupka" małych elemencików. Obserwuję z uwagą i trzymam kciuki ;-)

--
nie kleję, nie projektuję, nic nie robię... lenistwo jest cool

24-07-07 19:41  Re: Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
Grzegorz Nowak (W) 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 20

- 21

>>>>chcę zrobić wreszcie jakiś porządny model...;-)<<<<

no to czekamy :) :!:

--

Uczestnik projektu ŁSM

24-07-07 20:45  Re: Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
Rafael 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4

- 2

Abys Mariuszu nie czul sie przypadkiem w tej relacji samotny, pragne Cie poinformowac, ze jestes bacznie obserwowany, a za niedlugi czas zostaniesz zbombardowany mnostwem pytan nt. rzeczonego modelu ;-)
Trzymam kciuki i mam nadzieje, ze pojdzie szybciej niz SdKfz :-)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat

25-07-07 09:25  Re: Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Dzięki!
Czuje zatem silne wsparcie!
Postaram się nie zawieźć , chociaż za tempo prac nie mogę ręczyć.
Będzie raczej tak jak w tytule...
...chociaż... ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

25-07-07 09:47  Re: Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
Jańcio 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 6

- 7

Pięknie kurna pięknie .Nareszcie będzie z kogo ściągać .Także mam zamiar zabrać się za Karasia tak więc panowie informujcie o wszystkich problemach . Będę śledził z zainteresowaniem postępy Waszych prac z czystego wyrachowania .Życzę powodzenia i nie chcę słyszeć że czegoś tam nie da się zrobić tylko jak .

Pozdrawiam i czekam na więcej !

Jańcio

02-08-07 13:11  Re: Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
::Grzegorz_S::   

model wychodzi pierwsza klasa jestem ciekaw, czy w dalszych postępach opracowanie będzie dobre, jeśli tak, to chyba go zakupię:) mam już karasia z MM, ale podobnie jak przy relacji: co dwa karasie to nie jeden:D Sprzydałyby się jakieś nowe fotki z budowy, oczywiście, jeśli takowe są. (mam nadzieję, że nie cierpisz na chroniczny brak czasu:D)powodzenia w pracy, będę śledził tę relację bacznie:)

02-08-07 14:27  Re: Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
Piterski 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1

- 1

Mariusz dziobaj kabinkę i rób dużo fotek bo mam zamiar przenieść taką kabinę do mojego Sumika :-)

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

23-08-07 12:40  Re: [R] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Wróciłem z urlopu.
Wypocząłem i przemyślałem parę rzeczy...;-)

Jedna z nich:

Te zbiorniki z tlenem od początku mi się nie podobały.
Wyszły po prostu za duże ( średnica). Pójdą zatem do kosza , a na nowe mam już pomysł.
Jak już je zrobię , to dopiero wtedy podzielę się tekstem i obrazem.
Dobrze widać , że za cholerę nie chcą wpasować się w podstawkę. Na zdjęciach budowanych i gotowych modeli szczególnie zmroził mnie widok butli tlenowej w kabinie pilota ; wyglądała jak z Liberatora...;-) - pilot powinien mieć dużo chudszą prawą nogę... ;-)
Myślę , że przyszli sklejacze powinni zmniejszyć obwód zbiorników - powiedzmy o 1 ząbek kopuły zbiornika...Wydaje mi się , że wtedy elementy z wycinanki dadzą się wykorzystać...
Moje już nie , bo są sklejone fatalnie , są za grube i w ogóle za dużo z nimi zachodu - pójdą do kosza!

A aktualnie w modelu mam wklejone wręgi wewnątrz kabiny i powoli ten etap zaczyna nabierać kształtów...;-)

--

Mam profil na FB.

23-08-07 15:32  Re: [R] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
Passer Montanus   

Mariusz nie wyrzucaj do kosza zbiorników - wytnij z nich obejmy ,a następnie wykorzystując "złom" kartonowy - odrysuj z " błekitnego" kartonu ( np. pozostałości jakiegoś samolotu - dolne fragmenty poszycia ) nowe już zmniejszone butle .

24-08-07 09:37  Re: [R] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
uri 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1

Kolego kleję ten sam model i powiem Ci że wczoraj przeczytałem o Twoich problemach z butlami, a ponieważ jestem na etapie kabiny pilota i właśnie zabierałem się za ten element postanowiłem sprawdzić Twoje sugestie co do wycięcia z butli jednego elementu. Sprawa ma się tak że, usunąłem trzy elementy i teraz dopiero jako tako pasuje ta butla. Zaczyna wyglądać jak butla z tlenem a nie jak beczka z piwem :).
Wydaje mi się że nie musisz dorabiać nowych dobrze będzie jak po prostu odkleisz stare przytniesz i na nowo posklejasz, no chyba że kleiłeś jakimś takim specyfikiem którego nijak nie można rozkleić bez uszczerbku dla modelu.

Powodzenia w dalszej budowie

uri

Post zmieniony (24-08-07 09:39)

24-08-07 11:53  Re: [R] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Cieszę się , że komuś już przydały się moje spostrzeżenia!
Na szczęście nie muszę niczego odrywać , gdyż stosuję starą modelarską maksymę o przymierzaniu ;-) .

--

Mam profil na FB.

26-08-07 20:06  Re: [R] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Kolejna fotka - po wklejeniu wręg wewnątrz kabiny.:

Na razie z wstępnym retuszem , przed " dopieszczaniem" ;-)

Wciąż walczę ze zbiornikami tlenu ; stare przeciąłem i zmniejszyłem średnicę.Wyszły jednak ...wymęczone.
Drugi pomysł - wykorzystałem kapsułki od leku ; wciąż jednak średnica mnie nie zadowala...
Poszukuję dalej.
Powoli konkretyzują się też moje spostrzeżenia co do spasowania modelu - ale jeszcze za wcześnie na osądy...

--

Mam profil na FB.

26-08-07 21:46  Re: [R] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
Passer Montanus   

1. Czy sposób rozwiązania problemu jaki podałem jest tak porażający ,że nie można z niego skorzystać ???
2.W wycinance jest ZAPAS KOLORU NIEBIESKIEGO z którego można wykonać wspomniane butle .
3.Wycięcia w częściach 2b i 5f mają średnicę 4 mm . Obwód części 2g ,czyli butli wynosi 21 mm co po sklejeniu daje średnicę ok 7mm co po przeliczeniu skali daje średnicę 231mm- jaka była rzeczywista średnica tych butli - nie wiem .
4. Gdyby w modelu nie było zapasu koloru - to polecam kartony kolorowe barwione na wskroś dostępne w sklepach dla plastyków .

27-08-07 09:01  Re: [R] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Passer Montanus:
Twoje zaangażowanie w mojej relacji jest wspaniałe!
Przekonałeś mnie ; nie będę dalej poszukiwał - aktualnie osiągnięta przeze mnie średnica zbiorników tlenu wynosi ( po przeliczeniu w skali ) 198 mm. Zatem KONIECZNIE muszę zaprzestać dalszych prób zmniejszania owej średnicy , aby uniknąć śmieszności!
Uff , dobrze , że się odezwałeś! ;-)

--

Mam profil na FB.

27-08-07 15:05  Re: [R] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
uri 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1

Mam małą sugestię - może tak więcej fotek ??
Chętnie bym zajrzał do środka tej gondoli :)

28-08-07 17:27  Re: [R] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.
wojtas.r 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1

- 5

Mariusz,

Uważam, że decyzja budowy Karasia z Fly Model jest jak najbardziej słuszna. Model jest świetnie opracowany i ma mocno skomplikowany kadłub.

Przy kadłubie rzeczywiście nie ma się co śpieszyć. Warto zbudować centropłat, który jest stosunkowo nieskomplikowany i dopasowywać kadłub z centropłatem przed oklejeniem.

Trzymam kciuki!

--
--
Informacje nie wyszczególnione w profilu: Kronprinz, Masumoto

03-09-07 22:39  Re: [R] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Cześć , Drodzy Oglądacze!
Dziś 2 fotki z mojego "projektu tlen".
Dość długie przemyślenia , podpowiedzi życzliwych Kolegów no i przymiarki doprowadziły mnie do myślę , że ostatecznej formy zbiorników tlenu w moim modelu Karasia.
Materiałem do ich wykonania stały się ( jakżeby inaczej w moim wykonaniu) kapsułki leków...
Konkretnej nazwy nie zdradzę ( wiadomo-reklama). Jednak takie kapsułki są na tyle powszechne w zastosowaniu , że ich dostępność jest bardzo łatwa...
W moim przypadku zaszła jedynie konieczność skrócenia kapsułki ( nożyczkami).
Zalecam ewentualnym naśladowcom dużą ostrożność i wyczucie , gdyż kapsułki takowe są bardzo kruche ( w końcu to substancja wchłanialna w przewodzie pokarmowym...).
Na poniższej fotce "zbiorniki tlenu" już z z zaworami, pokryte warstwą lakieru bezbarwnego nitro ( dlatego tak się świecą...).

Po dokładnym wyschnięciu lakieru pierwsza warstwa farby - tutaj biały "primer" z farbki Humbrola, mający za zadanie wydobycie miejsc wymagających dopracowania.
Jest ich trochę...

Ale ogólnie wydaje mi się , że teraz owe zbiorniki tlenu będą prezentować się znacznie lepiej... (?)
Następne fotki już gotowych zbiorników - na swojej "półeczce" w modelu .

--

Mam profil na FB.

04-09-07 22:21  Re: [R] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
Passer Montanus   

Bendonc znanym ortodoksem kartonowym muszem stwierdzić ,że jestem zniewolony ,porażony ,wstrząśnięty i rozdygotany widokiem efektu użycia elementów nie przetrawionych farmaceutyków w modelarstwie kartonowym . Nie da się ukryć,że tego typu części ,czyli elementy z listkami to nie jest to co lubiejom i projektanci ( Ci renczni ) i sami modelarze . Efekt jest rewelacyjny , rewolucyjny i wspaniały . Kupiony pod temat butli tlenowych w "Karasiu " karton błękitny barwiony na wskroś formatu A3 w przystępnej cenie 40 groszy ,kupiony w sklepie dla plastyków na ul Zachodniej przeznaczę na inne cele .Tak poważnie to gratuluję wyboru tematu - model jest świetnie opracowany i wydany ,ale i wymagający - mam nadzieję ,że postępy w sklejaniu będzie można oczmi zobaczyć na ŁSM .

05-09-07 20:42  Re: [R] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
NicZtego 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2

Do Sz.Pana Passera Montanusa
Sugeruję, by część czasu poświęcanego trudnej sztuce epistolografii przeznaczył Pan na zgłębianie jeszcze bardzej wymagającej sztuki ortografii.

Życząc sukcesów
Pozdrawiam

--
---------------------------------
Cum Debita Reverentia
Piotr

05-09-07 21:16  Re: [R] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
mrymacki 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

- 1

NicZtego dałeś się złapać na prowokujący wpis Passer Montanus jak jakiś małolat na forum z Onetu. Mówiąc krótko dałeś się złapać jak stary wróbel (:)) na plewy. A Tobie Passer Montanus gratuluję udanego wpisu (yes, yes, yes).
Tobie Mariuszu gratuluję tych zbiorniczków, gdyby nie te igły to byłoby real photo - super to wyszło. Pozdrawiam.

--

Post zmieniony (05-09-07 21:37)

06-09-07 11:39  Re: [R] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
BERP 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3

Cześć

To ja po wszystkim :-) czyli po walce z butlami itd. przypomnę Ci Mariusz, że czeka u mnie dla Ciebie jeden egzemplarz Karasia :) nowy, śliczny itd. Mam nadzieję, że przyjmiesz go z radością i będzie pomocny w dalszych pracach :).

P.S. Przekazanie towaru ;-) Sjesta lub poczta jak nie dotrę.
Pozdrawiam

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

09-09-07 22:19  Re: [R] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
Jawka - Adler 

Na Forum:
Relacje w toku - 3

- 1

Mariusz,
Przyznam szczerze, że oglądałem ten model juz wiele razy wyciągając go z półki. I miałem rzecz jasna ochotę go zbudować. Może wreszcie zachęcony Twoją energią zdecyduję się na ten piękny modelik. Ale najpierw z przyjemnością obejrzę jak powstaje w Twoim warsztaciku....i nacieszę oko :)

--
8856744
Dalej ŁA-7, Bartolomeo Colleoni

25-09-07 12:24  Odp: [Relacja] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Butle tlenowe tymczasem czekają na nową farbę ( stara zmieniła sie w "serek" ;-( ) , a w międzyczasie powstaje centropłat:

Nie wiem z czyjej winy ( podejrzewam swoją ) musiałem nieco poprzycinać tu i ówdzie , by całość się spasowała.
Ale jak widać ostatecznie wyszło nieźle ( chyba ? ).

--

Mam profil na FB.

28-10-07 17:21  Odp: [Relacja] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Minął ponad miesiąc od ostatniego wpisu zatem czas najwyższy na raport z jakże powolnych postępów w budowie.
Poniżej prawie kompletna ;-) kabina pilota:

Postanowiłem trochę popastwić się nad poduszkami siedziska pilota i nawigatora ; poniżej małe zbliżenie:

Uprzedzając pytania: na podklejoną tekturką oryginalną część z wycinanki nakleiłem nie żałując kleju trzy warstwy chusteczki higienicznej, lekko przyklepałem paluchem, a następnie przy użyciu poprzecznie przyciętej igły lekarskiej nr 12 wytłoczyłem guziczki. Zagniecenia "skóry" przy guziczkach wykonałem tępym nożykiem-nagniatając promieniście.Po wyschnięciu obciąłem nadmiar chusteczki, oszlifowałem brzegi i pomalowałem na ciemnobrązowo. Następnie przetarcie suchym pędzlem jasnobrązowym ( słabo widać więc-)następnie ciemnożółtym.
Tutaj centropłat z klamotami:

Wiem,wiem - jeszcze pasy - te się właśnie produkują...

No i na koniec wracamy do dwóch butli z tlenem...

Mówcie co chcecie , ale jak dla mnie to są wciąż za duże...
Ale już nie zamierzam tego zmieniać...
Po pomalowaniu ich na biało, pomalowałem je następnie na jasnoniebiesko i przetarłem suchym pędzlem aluminium - że niby trochę odrapane...;-)
Pokrętła zaworów - aluminium. Paski mocujące- wyciąłem ze starych butli.
No i widać od razu , że przyjdzie zamaskować conieco przy półce na której leżą butle...

No , nie wiem ,czy się będzie podobać , ale trudno...

--

Mam profil na FB.

28-10-07 18:02  Odp: [Relacja] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyMo
KPaweł 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9

- 1

Mi się bardzo podoba. Ekstra są te wszystkie szczególiki.

Pozdrowienia,
Paweł

--
Wypociny:
Curtiss BF2C-1 Hawk; Grumman F4F Wildcat; Dewoitine D-520; Spitfire Mk I; Martin Kitten; Ła-5FN;Mosquito FB VI;Nowgorod;Mustang III

28-10-07 18:07  Odp: [Relacja] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyMo
stachooo 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 21

- 4

Fotel wygląda na prawdę wygodnie;]

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

29-10-07 09:45  Odp: [Relacja] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyMo
Piterski 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1

- 1

Bardzo mi się Mariuszu twoja robota podoba. Robisz to powoli ale jakże bardzo starannie.
Naprawdę warto czekać na kolejne odsłony. Za patent z fotelem bardzo dziękuje :-)

--
4976342

29-10-07 10:44  Odp: [Relacja] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyMo
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Dzięki za miłe słowa!

--

Mam profil na FB.

22-11-07 22:38  Odp: [Relacja] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Mija prawie kolejny miesiąc...
Tymczasem dłubię przy kabinie pilota ; ba! wczoraj wykonałem segment kadłuba właśnie z nią... Muszę się trochę po tym przeżyciu pozbierać , zatem dziś jedna fotka:

Jest to kaem pilota wraz z pojemnikiem amunicyjnym.
Chciałem tutaj troszkę poeksperymentować ; element km-u-zamek ma ładnie wydrukowane delikatne detale...Jak więc wykonać taką rzecz nie niszcząc tego rysunku , ale malując gotowy karabin ( lufa zwijana na igle lekarskiej - wyciąłem kilka podłużnych otworów w osłonie lufy, ale tylko w przedniej, ledwo widocznej z zewnątrz końcówce...). Cały karabin także będzie właściwie zupełnie niewidoczny , ale jak wspomniałem chodzi o eksperyment...
Zrobiłem tak: lufa malowana w całości, zamek - tylko elementy bez wspomnianego delikatnego rysunku - na czarno. Całość przetarta "gun metal" suchym pędzlem.
Po wklejeniu na miejsce ( pojemnik amunicyjny zmieścił się na swoim miejscu idealnie! ) i tak niewiele z tej misternej roboty widać...
Przy oklejaniu poszyciem segmentu z kabiną pilota namęczyłem się znacząco , a i efekty pokaże jak trochę wyprostuję kilka "zonk'ów" . Na razie nie chcę się kompromitować...
Wraz z fotkami wspomnianego segmentu będzie parę dobrych rad dla chętnych do sklejenia tego modelu ;-).

--

Mam profil na FB.

24-11-07 10:45  Odp: [Relacja] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
uri 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1

Strasznie powściągliwy jesteś w opisywaniu swoich poczynań jak i w materiale fotograficznym :). Ja proszę o więcej !! Więcej opisów (uwag) i fotek gdyż to wszystko przede mną.

--
uri

25-11-07 00:30  Odp: [Relacja] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
Jawka - Adler 

Na Forum:
Relacje w toku - 3

- 1

Takie cudenka i nie dadza poogladac. Ja tez prosze o wiecej :)

--
8856744

26-11-07 11:30  Odp: [Relacja] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyMo
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Będą,będą! ;-)
Jak wspomniałem muszę dopieścić kilka szczegółów, by się nie zbłaźnić przed Wami Koledzy! Poza tym takie cudeńka tu pokazują , że wręcz inaczej nie wypada...;-)
Poza tym już w temacie wątku zawarłem ostrzeżenie o powolności relacji...
Ale poważnie - sklejanie uzależnione jest od wolnego czasu na którego nadmiar dawno nie cierpiałem...;-)
Następną sesję sklejania/fotografii planuję w najbliższy piątek ; fotki w relacji w najbliższy weekend.

--

Mam profil na FB.

02-12-07 19:12  Odp: [Relacja] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Weekend zbliża się do końca , zatem czas najwyższy na obiecane fotki.
Jak wspomniałem skleiłem segment z kabiną pilota - wszystkie mieszczące się w nim "klamoty" już na miejscu ( nareszcie! ;-) ).:

Jak widać - doszły jeszcze pasy pilota ( w zasadzie standard z wycinanki - klamry malowane na srebrno...).Trochę je powyginałem, starając się nadać im w miarę naturalny "zwis" i "nonszalanckie" ułożenie ;-)

Tutaj jeszcze bardziej "niewymuszone" ułożenie pasów...

Na koniec segment pilota od spodu:

I tutaj jedna ze wspomnianych "dobrych rad" : dobrze widoczne są okienka obserwacyjne w poszyciu kadłuba ; wewnątrz styka się z nimi pudełeczko przyklejane do spodniej powierzchni podłogi kabiny pilota. Przez górny otwór tego pudełeczka wchodzi do niego drążek sterowy ( wydaje wi się , że najlepszym klejem do jego wklejenia jest CA ).Wspomniane pudełeczko ma także odwzorowane w/w okienka na swojej dolnej ściance ; moja rada - wyciąć w całości tą ściankę z okienkami! Dlaczego? Zgranie okienek bez przesunięcia wymaga znakomitych umiejętności - w moim przypadku trochę ich zabrakło i musiałem się nieco napocić i pomagać sobie "twardymi męskimi słowami" próbując wyciąć wspomnianą ściankę jak już miałem założone poszycie segmentu...
Wręgi segmentu, a zwłaszcza tylną , polecam zawczasu nasączyć klejem CA ; wszyscy widzą chyba dlaczego... ;-)

--

Mam profil na FB.

03-12-07 11:07  Odp: [Relacja] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyMo
Piterski 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1

- 1

Mariuszumoże to i wolna relacja, ale za to jaka jakość. Jak go skończysz to chyba się aż wybiorę na konkurs, w którym będzie można go zobaczyć na żywo. Sam model już widziałem sklejony, ale nie aż tak dobrze jak to się zapowiada u ciebie.

--
4976342

03-12-07 11:46  Odp: [Relacja] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyMo
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Dzięki,dzięki !

--

Mam profil na FB.

09-01-08 22:47  Odp: [Relacja] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Kolejny "update" ;-) :
Sklejam sobie powolutku i skleiłem takie coś:

Jest to radiostacja ...
Jak widać duże powiększenie obnaża niedoskonałości ; ale kiszka...

--

Mam profil na FB.

09-01-08 22:53  Odp: [Relacja] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyMo
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5

Grupa: WLKP

Mariusz, weź się...

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Tlen: adams1970 ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

11-01-08 10:51  Odp: [Relacja] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyMo
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

...aaale "weź się" na "tak",czy na "nie"...?
...chyba na "nie"... ;-)
?

--

Mam profil na FB.

25-01-08 10:50  Odp: [Relacja] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Witam ponownie!
Dzisiaj zdjęcia podstawy km-u strzelca.
Nie ukrywam,część dość trudna, zwłaszcza, że rysunki montażowe raczej "perspektywiczne" ; brakowało mi rysunku montażowego w skali 1:1, dokładnego pokazania mocowania pasów ( na rysunkach w instrukcji mamy raczej "wizję artystyczną"...)
Przydałoby się zaznaczenie średnicy sklejanych rurek.
No ale w końcu udało się ( chyba ? ).

Jak zwykle czekam na opinie ;-)

--

Mam profil na FB.

Post zmieniony (04-04-08 14:08)

25-01-08 11:38  Odp: [Relacja] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
k_natlenie 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3

Zgrabnie Ci to wyszło. Oglądanie Twojej relacji skłoniło mnie do zakupu tego modelu. Trzymam kciuki za dalszą budowę!

--

25-01-08 13:24  Odp: [Relacja] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyMo
Piterski 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1

- 1

Cóż tu można mądrego powiedzieć jest piknie panocku :-)))

--
4976342

25-01-08 16:23  Odp: [Relacja] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
Jańcio 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 6

- 7

Mariusz ! A po co tam rysunki montarzowe skoro TY to zrobisz i pokażesz nam w realu jak to wszystko ma wyglądać . Robota świetna , przeglądam tą relację szczególnie uważnie gdyż sam się zabiorę za niego ale na razie muszę skończyć pracę zleconą .Tak trzymaj a my wszyscy będziemy podziwiać Twoją pracę!

Pozdrawiam !

Jańcio .

25-01-08 17:26  Odp: [Relacja] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
Hayabusa 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2

- 1

Poprostu fantastycznie Ci to wychodzi:) Szczerze podziwiam:)

--
----------------------
Jeśli dzisiaj jest źle to wiesz, że jutro może być lepiej
a jeśli dzisiej jest dobrze to ... po co się martwić na zapas;)
----------------------

25-01-08 19:09  Odp: [Relacja] Bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy Karasia 1:33-FlyModel nr.027.
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Dzięki wielkie !
No,właśnie ja tak traktuję swoje relacje - jako przetarcie szlaku innym,którzy zrobią to lepiej - przy niewielkiej mojej pomocy ;-)
Powoli i nieubłaganie zbliża się moment "zamknięcia" kabiny załogi i skoku w postepie prac przy modelu ( czytaj - będzie już widać kawałek gotowego kadłuba ;P ).
No,bo w zasadzie mam już gotowe wszystkie elementy wnętrza kabiny załogi , którą uważam za osobny model ;-)

--

Mam profil na FB.

29-03-08 22:52  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Ech...
Na razie nic nie wyszło z tych obietnic "zamknięcia" kabiny , choć uczciwie powiem,że wszystko na to gotowe ;-) !
A nie wyszło,bo nie wiedzieć "dlaczemu" ;-) zabrałem się za sklejenie ogonka.
Wstyd się przyznać , ale jest to dopiero mój pierwszy ogonek z oddzielnymi powierzchniami sterowymi... ;-(
Zatem do rzeczy:
Ogólny wniosek ze sklejania: "Haliński" to to nie jest...
Ładne rysunki montażowe , ale nie za bardzo wyjaśniają najbardziej "zakręcone" momenty.
Z mojego nieco nerwowego doświadczenia powiem: z góry zrezygnujcie z wklejania drutów w stery wysokości i kierunku ( no , chyba,że jesteście zdolni przemyśleć sobie wcześniej wszelkie niuanse przestrzenne ).Po ich sklejeniu wystarczy nawiercić otworki i wkleić krótkie odcinki drutu...Takie moje zdanie.
Jak powiedziałem , skleiłem wszystkie zasadnicze elementy ogonka ( no, może bez płozy-ale to nastąpi na etapie stawiania modelu "na nogi").

Najtrudniejszym moim zdaniem elementem usterzenia jest ster kierunku:

W instrukcji jest ogólny rysunek nie wyjaśniający jednak,że najważniejszy element ( w wersji z oddzielnymi sterami ofkors...) należy zmyślnie powycinać,aby po połączeniu z elementem(nazwijmy go ) zawiasowym wyszło nam coś takiego jak wyżej.
Może przesadzam , ale mniej doświadczeni modelarze jak ja mogą w tym miejscu "polec" ;-)
Mnie jakoś się udało...
To tyle na gorąco , następne fotki jak połączę tą sieczkę w całość ;-)
Już teraz wiem,że będzie ( oj będzie) sporo przymierzania i przycinania.
Ale może jakoś to wyjdzie.
A jak już skończę ogonek, to już naprawdę zajmę się kabinką!

Acha!
Jakbyście mieli jakieś pytania, to walcie śmiało!

--

Mam profil na FB.

Post zmieniony (04-04-08 14:11)

08-04-08 22:39  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Minęło kilka dni i udało się posklejać to wszystko do "kupy".

Tak jak mówiłem było trochę przycinania,pasowania , ale były to ułamki milimetrów.
Na fotkach, w powiększeniu widać wszyskie "babole" , a przede wszystkim niedostatki retuszu...
Ale mam nadzieję , że na koniec wszystko "ujdzie w tłumie" ;-)
Uprzedzę pytania: całość błyszczy się tak mocno dlatego,że jest polakierowane bezbarwnym lakierem nitro.Zrobiłem tak dla lekkiego wygładzenia elementów i zabezpieczenia przed zabrudzeniem lub starciem druku - wszak będę to jeszcze brał w łapska ze sto razy ;-).

Z ostatniej chwili:
Okleiłem poszyciem segment kabiny załogi.Jest ono zaprojektowane łącznie z fragmentem oszklenia.Daje to znaczne utrudnienie w klejeniu i bardzo dużo wymaga od sklejacza. Jak dojdę do siebie po tym oklejaniu i polikwiduję liczne,kolejne "babole" - będą fotki!

--

Mam profil na FB.

04-05-08 18:00  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

No,cóż...
Minęły kolejne tygodnie,dotychczasowa relacja nie wzbudza gwałtownych reakcji ;-) , zatem jadę dalej.
Ochłonąwszy po oklejeniu segmentu kabiny poszyciem,wyrównawszy większość "baboli" wstawiam fotki :

i dwa zbliżenia:

Widoczne liczne niedostatki retuszu,krzywe malowanie i takie tam inne...
Z góry proszę o wybaczenie ;-)

Nadal zachęcam do zadawania pytań.

--

Mam profil na FB.

04-05-08 22:32  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
pawelecd 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4

- 1

Witam
Zaglądam tu i podziwiam. Mimo tych "niedostatków" jak to nazywasz wygląda ekstra!
Pozdrawiam

--
"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat
J8N1 Kikka / Jak 15 Feather / Bf-108 Tajfun / C6N1 Saiun / Jak55

05-05-08 07:07  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z bu
Thunder909 

Jak widac model cholernie trudny ,ale radzisz sobie po mistrzowsku. Moze mniej doswiadczeni skleja najpierw ten ogon. Jak nie "wyjdzie" to odpada kupa roboty z kabina ;-)
Mam tego karaska na kupce i jakos ciagle odkladam na dol. Zdjecia sobie archiwuje ,kiedys sie moze przydadza. Bedzie gdzie podgladac.

05-05-08 10:02  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z bu
Piterski 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1

- 1

Będzie co podziwiać jak złożysz go do kupy, oj będzie :-)
Pytanko mam tylko jedno. Jak wykonałeś imitacje obić skórzanych?

--
4976342

05-05-08 10:10  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Już mówię:
Imitacja obić skórzanych krawędzi ( wszystkich, tych wewnątrz kabiny też) robię tak:
Nakładam na zaznaczone miejsca obić warstewkę kleju ( u mnie wciąż jeszcze Hermol). Dla utwardzenia ( no i dodatkowego wygładzenia) kładę warstewkę bezbarwnego lakieru nitro. Na tak przygotowane podłoże nakładam cienkim pędzelkiem farbkę - i gotowe.

Acha - winien jestem jeszcze jedną uwagę:
Element obicia brzegu stanowiska strzelca ( ten z uchwytami i lusterkiem) okazał się po wycięciu i przymiarce mieć zupełnie inny profil,niż kadłub w tym miejscu. Postanowiłem porozcinać go na trzy części - boczne przykleiłem i było ok. Gdy próbowałem coś pokombinować z elementem środkowym , ten "wystrzelił" mi w przestrzeń z pęsety...Chodzenie na czworakach i szukanie nic nie dało - jak kamień w wodę... ;-) ?
Ale nie ma tego złego - odrysowałem sobie na kawałku brystolu profil kadłuba w tym miejscu i część wykonałem od podstaw - przykleiłem, "wygłaskałem",pomalowałem i efekt widoczny na fotkach.

--

Mam profil na FB.

Post zmieniony (05-05-08 12:34)

06-05-08 10:10  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

...a teraz pozostało kolejny raz poskładać wszystkie gotowe elementy do kupy:

--

Mam profil na FB.

06-05-08 10:25  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z bu
Piterski 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1

- 1

To największa część roboty, jak widzę, już poza tobą. Trzymam kciuki (tak proforma bo widać, że niewiele jest Cię wstanie zaskoczyć) i czekam na dalszy ciąg relacji.

--
4976342

06-05-08 21:41  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Hayabusa 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2

- 1

Oj, baaarrdzo mnie sie podoba ten Twój Karaś:) Tak trzymaj;) Już sie nie mogę doczekać końca, no ale tytuł relacji usprawiedliwia czas trwania;) zresztą mi schodzi jeszcze dłużej;) Powodzenia:) Podglądam i podziwiam dalej:)

--
----------------------
----------------------

22-05-08 22:32  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

No.i stało się... ;-)
Skleiłem te klamoty do "kupy" i...
No właśnie ; przez chwilę miałem dość niespodzianeki chciałem to wszystko walnąć do kosza...
Fotka:

Z kilku kroków wygląda niewinnie.
Jednak w miejscu połączenia ogonka z segmentem kabinowym czyha niespodzianka...
Wręga tylna segmentu kabinowego stykająca się dalej z przednią wręgą segmentu ogona jest mniejsza. Nie dziwi mnie to , bo przecież opiera się na niej podwójne poszycie - wewnętrzne kabiny i poszycie zewnętrzne segmentu. Naprawdę moim zdaniem jest to przez to trudniejszy "moment" w sklejaniu tego modelu.Dużo by gadać , ale powiem,że w tym miejscu nie wystarczy 3 razy przymierzyć i przykleić - zalecam zwielokrotnienie przymiarek i pasowań ;-)
Mnie wyszedł najpierw schodek,a potem po brutalnej interwencji "chirurgicznej" ( bo o zgrozo skleiłem już te elementy razem...) jakieś paskudne szczeliny...;-(
Teraz przewróćmy modelik na plecki:

Czy już widać...?
Milczeniem pominę haniebnie wymęczone poszycie gondoli bombardiera.
Poważniejszy "babol" czai się na połączeniu centropłata i segmentu kabiny pilota:

Tylna wręga kabiny pilota przebiega skośnie.Przedni dżwigar centropłata-prostopadle do podłoża.U mnie wyszła kolizja tych dwóch elementów i pomimo maksymalnego pocienienia przedniego dźwigara powstała paskudna,wielka szpara...
Ręce opadają i tracę powoli serce do tego modelu...
Wiem,można to zamaskować zapasem koloru , ale niesmak pozostaje.
Zastanawiam się,jakie niespodzianki przyniesie nałożenie oprofilowania skrzydło/kadłub ( notabene dość rozbudowane w tym samolocie/modelu).

--

Mam profil na FB.

Post zmieniony (29-12-08 15:35)

22-05-08 22:40  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Hayabusa 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2

- 1

Noo sam nie wiem co powiedzieć:( u mnie duużo mniejsze problemy powodują dłuuugie przerwy w klejeniu;) Ale walcz dalej:) bo Twoja relacja to super motywator jest:)

--
----------------------
----------------------

26-05-08 19:39  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
StuG 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6

Grupa: GEKO

MARIUSZ - nie bądź STuGiem i skończ model, który zacząłeś:-) Wiem, że jak na twardziela (acz z gołębim sercem) przystało, zakasasz rękawy, rzucisz kilka łacińskich słów i pojedziesz dalej. Bo tak trzeba. Dziura faktycznie olbrzymia, ale każda dziura jest po to, by ją zatkać. Chyba jednak nejlepszym rozwiązaniem byłby zapas koloru - tylko nakropkuj mu jakieś nity, żeby się zlewało z resztą. Spróbuj - teraz już nie masz wyjścia:-)

Pozdrawiam

--
StuG

26-05-08 20:56  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z bu
Jańcio 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 6

- 7

MARIUSZKU ! Trzymam za Ciebie kciuki i spisuje wszystkie Twoje uwagi . WALCZ DALEJ !
Mam nadzieję że mimo trudności pokażesz nam jak go jednak można poskładać do kupy .

Pozdrawiam !

Jańcio .

26-05-08 22:10  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z bu
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5

Mariusz - jako chirurg musisz sobie poradzić ;-) ja sobie poradziłem z P.11c, więc Ty też dasz radę...

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Tlen: adams1970 ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych

27-05-08 11:29  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Serdecznie dziękuję za wsparcie!

--

Mam profil na FB.

27-05-08 12:19  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z bu
Jańcio 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 6

- 7

Mariusz , jesteś najlepszym dowodem na to że obok autora projektu powinno widnieć imię i nazwisko sklejacza testowego ! Inaczej takie wydawnictwo powinno stracić zaufanie modelarzy . A tak między nami to i tak ten model wygląda bardzo fajnie a za tą relację GPM powinien CI odpalić dolę gdyż następni ochotnicy będą znać wszystkie babole . AJ JAJ JAJ !

Pozdrawiam i czekam na ciąg dalszy .

Jańcio

28-05-08 10:36  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

GPM? Why? ;-)

Może raczej FlyModel...?
Pomysł jakże trafny... ;-) ;P

--

Mam profil na FB.

28-05-08 15:37  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z bu
Jańcio 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 6

- 7

Nie wiem co mnie ryra z tym GPM , to już drugi raz . Tak jakoś zakodowałem i przerypane , ale reszta myślę że w porządku .Jeszcze raz przepraszam za błąd. AJ JAJ JAJ JAJ !

Pozdrawiam .

Jańcio

05-06-08 15:18  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Joł modelmaniacs !

Z prawdziwym zadowoleniem uprzejmie donoszę o "wyprowadzeniu" baboli na prostą!
Teraz tak to wygląda:

Wziąłem sobie do serca apel StuG'a i nakleiłem na dziurę kawałek poszycia z "nitami". Z prawdą historyczną nie ma to wiele wspólnego,ale wygląda dużo lepiej ;-)
Wykorzystałem fragment dolnego poszycia steru wysokości,który po odcięciu we wcześniejszym etapie budowy modelu przezornie zachowałem.

Pozostała część oprofilowania skrzydło-kadłub nie sprawiła jakichkolwiek problemów ; no,może tylko z odpowiednim ukształtowaniem.

Z przyjemnością także donoszę , że pakuję "model" i jadę na zlot do Wrocławia!

Będziecie mogli obejrzeć sobie te wypociny na własne oczy! Miłej zabawy!

--

Mam profil na FB.

05-06-08 15:21  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Rafael 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4

- 2

I tak trzymaj dalej Mariusz :) Mam nadzieje, ze na Sjeste tez go przywieziesz?

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat

05-06-08 15:48  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
BeBe 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

- 3

A "macać" będziemy mogli??? ;-)

--
nie kleję, nie projektuję, nic nie robię... lenistwo jest cool

05-06-08 15:49  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
StuG 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6

No Panie Rezyseze - miodzio:-)
naprawde efekt nie mógłby być chyba lepszy. Oczywiście puryści będą kręcić nosem, ale wybrnąłeś z tego bagna iście szelmowsko:-) Oby tak dalej, teraz już musi byc tylko lepiej:-)

--
StuG

05-06-08 16:16  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z bu
Jańcio 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 6

- 7

POLAK POTRAFI !
No , no , pięknie wyprostowałeś tego babola . Gratuluję ! Wybieram się do Wrocławia to mam nadzieję pooglądać sobie Twoją pracę z bliska .

Pozdrawiam

Jańcio

HEY HEY !

05-06-08 19:49  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z bu
Kwiatek 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1

- 5

Wyszło szalenie dobrze te naprawie dziurska w kadłubie :-)

--
Malowaniu modeli mówię głośne TAK ;-)

Zakończone: T-40, Przodek
Nowe: T-26, Monitor "Warszawa"

05-06-08 22:00  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 27
Galerie - 11

Pszesz tutaj nie widać, żeby było coś sztukowane i gdyby nie wcześniejsze fotki chyba nikt by tego nie zauważył.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.
www.abi.org.pl - Twój Administrator Bezpieczeństwa Informacji

06-06-08 09:25  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Dzięki za miłe słowa!

Rafael - z pewnością będę z modelem na (którejś) sjeście ;-)

BeBe - hmmmmmmmm...
nnnnno, w drodze wyjątku dam pomacać ;-)

Jańcio - proponuję wspólną expozycję Twojego pięknego silniczka z moim Karasiem ;-) ( ? ).

--

Mam profil na FB.

06-06-08 21:13  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z bu
Jańcio 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 6

- 7

Co do ekspozycji to z miłą chęcią przykleję się do Twojej pracy , będę zaszczycony !
Dzięki za zaproszenie !

Pozdrawiam

Jańcio .

HEY HEY !

20-09-08 19:29  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Ladies and Gentleman!

Po 3 miesięcznej przerwie regeneracyjnej ( mówię o sobie ;-) ) wracam na "parkiet" ;-).
Zaczynam budowę podwozia. Za długo zbierałem się na odwagę ,by zmierzyć się z owiewkami.
Powiedziałem sobie: będzie, co ma być ; jak wyjdzie,tak wyjdzie...
Ale zanim powstaną owiewki, musiały powstać golenie podwozia i "widelce" na koła...:

Sam nie wiem,dlaczego pomalowałem powstałą konstrukcję odpowiednimi kolorami ( jasnoszary i czarny)...?
Wszak pod owiewkami i tak nie będzie tego widać...
;-)

--

Mam profil na FB.

20-09-08 22:10  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Lelum Polelum 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3

- 10

Bo Waść pedant jesteś ...

--
serwusik

27-09-08 22:57  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Jawka - Adler 

Na Forum:
Relacje w toku - 3

- 1

Prezentuje się pięknie, nawet na tych klockach...:-)

Pozdr,

--
8856744

27-09-08 23:25  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5

Mariuszu, zrób Karasia tak, jak go nie raz eksploatowano - bez owiewek, i będziesz wiedział czxemu...

--

28-09-08 18:46  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Wiem,czemu...
Owiewki...
Jestem obecnie na etapie "badań" nad zwiększeniem efektywności tłoczenia tych elementów. Sklejam także koła , które korci mnie jakoś "podrasować"...
Póki co aparat fotograficzny pojechał na wycieczkę,jak wróci szczęśliwie, to będę Was "zadręczał" fotkami ;-)

--

Mam profil na FB.

04-11-08 08:55  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Aparat fotograficzny wrócił szczęśliwie ;-). Zatem po długim męczeniu kół prezentuję uzyskany efekt:

Jednocześnie proszę Was Drodzy Koledzy ; o wyrażenie swojej opinii.
Z wrodzonej nadgorliwości ( wiadomo,gorszej od faszyzmu ;-) ) postanowiłem wykonać napisy firmowe na oponach. Wyszło jak wyszło, osobiście jestem zadowolony tak sobie ;-/.
Zatem powiedzcie - czy zostawić tak jak jest czy zamalować...?
No,bo wiem,że wielkość liter powinna być nieco mniejsza - ( mniej więcej wielkość liter napisu "grosz" na jednogroszówce ), ale moje stare oczy i trzęsące sie ręce uniemożliwiają uzyskanie tak świetnego efektu...
Zamierzam jeszcze nieco przybrudzić bieżnik opon, ale obiecuję ,że już więcej nie zamierzam się nad nimi znęcać... ;l-)

--

Mam profil na FB.

Post zmieniony (04-11-08 10:22)

04-11-08 09:26  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Lelum Polelum 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3

- 10

Przyznaj się MARIUSZ, ile soku z ziemniaka wypiłeś?

--
serwusik

04-11-08 10:04  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Rafał Ż. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 8

- 16

Czyś Ty oszalał-ZAMALOWAĆ?! Ja bym po milionie lat tak tego nie wymalował ;) Zostaw koniecznie!!! Szacun za dopieszczanie elementów. Relacja może długa i powolna, ale ja zaczekam na efekt finalny :D

--
Hangar:
Spitfire Vb AH
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

04-11-08 11:58  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Rafael 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4

- 2

Przylaczam sie do opinii przedmowcy - imiennika :) Przy okazji pytanie - bedziesz Mariuszu na Sjescie? Jesli tak, to zabierz kolka ze soba :)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Kat

04-11-08 16:02  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z bu
kari   

Kółeczka ładniusie :-).
... nie trzeba zamalowywać napisu Dunlop, zawsze możesz schować go pod osłoną koła :-)
... no ale decyzja należy do Ciebie :-)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

05-11-08 12:49  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Dzięki wszystkim za słowa poparcia!
Kari - pomogłeś mi najmniej...jak w tym starym powiedzeniu : "...ja Ci radzę: rób jak chcesz..." ;-)
Zatem napisy zostaną ( jak mam decydować... ;-) )
Teraz zamontuję kółka "na sucho" do goleni i zobaczymy z kolei ten efekt ;-)
( będzie fotka!).

--

Mam profil na FB.

07-11-08 12:48  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
wojtas.r 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1

- 5

Te napisy na oponach są całkiem rozbrajające - oczywiście zostawić!

--

Post zmieniony (07-11-08 13:24)

07-11-08 17:27  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Hayabusa 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2

- 1

Kółeczka superowe:) ale jeżeli te czarne kropeczki imitują śrubki, a podejrzewam, że tak to ja poproszę wziąść igłę lekarską obciąć i wybić krążki z kartonu odpowiedniego koloru po czym nakleić je w miejsce tychże kropek:) Nie przystoi na modelu klejonym na najwyższym poziomie zostawiać takich ... kropek;) I nie przyjmuję wymówek, że np. igły pod ręką nie miałeś;)

--
----------------------
----------------------

10-11-08 09:08  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Hayabusa:
Wymówka będzie ! ;-)
Zamierzam wykonać (arcytrudne dla mnie) owiewki kół ,a one zasłaniają praktycznie całą "felgę" koła. ( patrz fotka ostatnia...). Zatem te czarne kropki to tylko odtworzenie druku oryginalnego wycinanki w tym miejscu.Wszak koło zostało pomalowane w całości.

Co innego,gdybym zamierzał wykonać model bez owiewek kół - wtedy z pewnością wykonałnym imitację śrub,otworu na zawór do pompowania koła, zawór,w nim sprężynkę,uszczelkę,króciec,bolec....... ;-) ;P

P.S. Zamontowałem koła w widelcach na ośkach z kawałków igły lekarskiej nr 12 ( takiej samej,jaką wierciłem otwory w środku kół).Dziś wieczorkiem zrobię fotkę!

--

Mam profil na FB.

10-11-08 09:26  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Hayabusa 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2

- 1

Hmm faktycznie, owiewka wszystko zasłania:( Strasznie szkoda, że takich superowych kółeczek nie będzie widać:( Na zdemontowanie owiewki nie będę Cię namawiał, bo sam nie lubię robić "rozgrzebanych" modeli;) Powodzenia w dalszej budowie:)

--
----------------------
----------------------

11-11-08 18:50  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Fotki zrobione i wstawione:

Widelce z kołami przystawione "na sucho" - będą przyklejone już na etapie wykonanych i przyklejonych owiewek.

Ale jak tak popatrzyłem sobie na te zdjęcia,to przez moment zrobiło mi się gorąco...
Kto zgadnie-dlaczego? ;-)

--

Mam profil na FB.

Post zmieniony (11-11-08 18:54)

11-11-08 21:46  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Rafael 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4

- 2

Pomyliles prawy z lewym? :-)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Kat

11-11-08 21:51  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Rafał Ż. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 8

- 16

Nie. Zamartwia się tym małym wyjechaniem czarnej farbki na felgę ;)))

--
Hangar:
Spitfire Vb AH
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

11-11-08 23:15  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
mario1970   

Ja z innej beczki zacznę.

Oglądam zrobione i pomalowane koła, Mariusz pisze, że będzie walczył z owiewkami . I naszła mnie wątpliwość , czy to się trochę nie będzie gryzło te malowane części z wydrukiem. Gdyby doszło do pomalowania owiewek kontrast byłby chyba jeszcze większy.

Sorry ja modelarz plastikowy jestem i wszystko maluję i z tego powodu te wątpliwości

--

12-11-08 10:25  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Rafael - zgadłeś!
W "zamieszaniu" pomyliłem górne części owiewek podwozia-prawą na lewą...
No cóż, plama z mojej strony - przepraszam!
Pozostaje mi teraz zakleić tą białą plamę na prawej osłonie łatką wyciętą z zapasu koloru...
Odklejać osłony nie będę, bo by ją szlag trafił...
A takie wyszły ładne... ;-)

Mario1970 - niepotrzebnie wikłasz się w dręczące wątpliwości: owiewek nie będę malował.Co więcej - uważam,że pomalowanie kół w całości niczemu nie przeszkadza, a już na pewno nie zwiększa kontrastu z owiewkami. Pomalowanie owiewek zwiększyłoby kontrast,ale nie z kołami,lecz z pozostałą częścią modelu... ;-) ( która nie będzie malowana...).
No,ale rozumiem takie rozterki,w końcu typowe dla modelarzy z PCV ;-) ;P

Rafale Ż - to wcale nie jest takie śmieszne...Naprawdę ,wyjechanie farbką poza potrzebny obszar powoduje u mnie potok bluzgów...Dobrze,że zazwyczaj sklejam w odosobnieniu od innych domowników... ;-)

--

Mam profil na FB.

Post zmieniony (12-11-08 11:55)

12-11-08 10:39  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Rafael 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4

- 2

Mariusz napisal: "...Naprawdę ,wyjechanie farbką poza potrzebny obszar powoduje u mnie potok bluzgów..."
A na Sjestach to taki spokojny, zrownowazony i kulturalny czlowiek :)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Kat

12-11-08 11:02  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
mario1970   

Dziękuję za info . Na razie rozwiałeś moje wątpliwości .

Post zmieniony (12-11-08 11:04)

12-11-08 18:41  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Rafał Ż. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 8

- 16

To tak jak u mnie ;) Ale to był taki żart, bo naprawdę nie wiedziałem o co może chodzić-modelu nie mam przed oczami :D Znając Ciebie, to dasz sobie radę z takim drobiazgiem!

--
Hangar:
Spitfire Vb AH
Gotowe:

28-11-08 12:15  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Z zadowoleniem informuję sympatyków mojej relacji,że udało mi sie wykonać w całości jedną owiewkę koła.
Obecnie pracuję nad drugą i robię dokumentację fotograficzną,by choć w części zbliżyć się do tutejszych Mistrzów.Chcę spróbować tak jak oni pokazać "jak to się robi" ;-)

--

Mam profil na FB.

01-12-08 14:11  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Postanowiłem zaprezentować dziś pierwszy odcinek relacji / instruktażu z moich zmagań z owiewkami kół.
Zaczynamy oczywiście od wycięcia elementów z arkusza - osobiście użyłem nożyczek - kontur ogólny,natomiast liczne drobne nacięcia elementu wykonałem ostrzem chirurgicznym nr 11. ;-)
Po wyretuszowaniu elementu Pokryłem go obustronnie klejem BCG przy pomocy pędzelka:

Po odczekaniu , aż klej zostanie wchłonięty , otrzymujemy niezwykle uplastycznienie.Należy to wykorzystać do nadania licznym "listkom" elementu właściwej krzywizny ; ja skorzystałem z pomocy pęsety filatelistycznej ( jej niewątpliwą zaletą są "atraumatyczne" i szerokie powierzchnie) :

Następnie należy cierpliwie odczekać,aż klej ( BCG ) wyschnie.Otrzymujemy taką fajną,dość twardą,ale nadal podatną na formowanie "skorupkę".
Ową skorupkę delikatnie,ale stanowczo i zdecydowanie powytłaczałem zaokrągloną końcówką pędzla - w zasadzie na całej powierzchni elementu:

Już na tym etapie należy uzyskać niemalże ostateczny kształt elementu - klej ma za zadanie jedynie utrwalenie osiągniętych kształtów.
Ja do tego doszedłem na wiele etapów - nie spieszyłem się.Po wspomnianym dokładnym ukształtowaniu zalewałem kroplą Hermolu ( kładę nacisk na kleje,które po wyschnięciu zachowują choć częściową elastyczność - zatem dobry też będzie tutaj Butapren) połączenia dwóch sąsiednich listków ; kolejność jest dowolna, ja wybierałem te,które prawie same do siebie się "tuliły" i doskonale przylegały,bez szparek.
I naprawdę wykonywałem takie połączenia nawet pojedyncze-następne po wyschnięciu kleju - najczęściej dzień po dniu.

Po tak długim,mozolnym i cierpliwym sklejaniu z płaskiego elementu otrzymujemy przestrzenną połówkę owiewki:

Mam nadzieję,że mój opis chodź w części się komuś przyda.
Jestem otwarty na ewentualne pytania ;-).

Odcinek drugi - już wkrótce, traktować będzie o połączeniu połówek owiewek w jedną całość.

--

Mam profil na FB.

Post zmieniony (05-12-08 16:03)

12-12-08 14:55  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Brak komentarzy i pytań - jedziemy zatem dalej.
Po sklejeniu wszystkich listków przeszlifowałem krawędź styku połówek owiewki drobnoziarnistym papierem ściernym ( i oczywiście ponownie zaretuszowałem krawędzie).

Tak powstałe połówki dalej formowałem do momentu dokładnego ich przylegania krawędziami styku do płaskiej powierzchni:

Dodałem kilka drobniutkich kwadracików z zapasu koloru przy krawędzi styku połówek,by ułatwić ich sklejanie:

Po sklejeniu połówek wyszła taka całość:

Tak powstałą owiewkę "zakropliłem" Hermolem od wewnetrznej strony-po linii styku połówek - po prostu dla wzmocnienia. No i typowo dla mnie pomalowałem obustronnie bezbarwnym lakierem nitro:

Na zakończenie - "sucha" przymiarka z kołem na widelcu ;-) :

Przed ostatecznym montażem muszę jeszcze dla pełni szczęścia ( swojego ;-) ) pomalować owiewki od wewnątrz na czarno.

Chętnie odpowiem na pytania i sugestie ;-)

--

Mam profil na FB.

Post zmieniony (12-12-08 14:57)

12-12-08 15:59  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Piterski 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1

- 1

Czekałem niecierpliwie na tę odsłonę twojej relacji.
Sugestie owszem mam jedną. Wypełnić leciutko szczeliny SG, ewentualnie lekko przeszlifować papierkiem 1200, a na to lakier.
Mam i pytanko. Czy podczas zawijania tych połówkach z poszczególnych listków nie miałeś wrażenia, że nie schodzą się dokładnie bo krawędzie są skośne? Ja próbuje coś takiego ścinać żyletką bo Olfą nie da się podejść.
Druga sprawa dziwię się ze kleiłeś je Hermole. Moim zdaniem lepiej skleić to BCG a jak masz obiekcje co do wytrzymałości połączenia to można je wzmocnić skrawkami cienkiego papieru, wręcz zeszytowego.

--
4976342

12-12-08 17:26  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

O!
Dzięki za zabranie głosu!!
Połówki owiewek sklejałem ze sobą kropelkami / oparami SG - wieloetapowo, dosłownie po milimetrze. ( Hermol dopiero po sklejeniu połówek i tylko od wewnątrz! Samym Hermolem raczej bym tego nie skleił...).
Zapomniałem o tym wspomnieć,a dzięki Tobie mogę uzupełnić opis.
Dziękuję za sugestię.
Wiem,że nie osiągnąłem idealnego efektu, ale bedę chciał jeszcze coś z tym zrobić ;-)

No i faktycznie - te "kwadraciki" doklejone do połówek spełnią swoje zadanie ,ale jedynie po starannym uformowaniu ( zachowanie krzywizny-łuku).Inaczej mogą przeszkadzać. Jakbym to robił jeszcze raz,też użyłbym cienkiej kartki.
Dzięki jeszcze raz za sugestie!

Acha-jeszcze jedno - odpowiedź na pytanie ;-)
Wydaje mi się,że siatki owiewek zostały wykreślone bardzo dobrze,choć wiem,że by je połączyć bez szczelin trzeba by faktycznie lekko "zeskosować" krawędzie styku kilku listków-tych na największych krzywiznach.
Ala na cos takiego to ja juz nie mam cierpliwości... ;-)
Widoczne są zatem szczelinki, ale może jeszcze coś się da z tym zrobić (?).
--

Mam profil na FB.

Post zmieniony (12-12-08 17:42)

12-12-08 20:07  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Piterski 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1

- 1

Mariuszu dobrze, że to napisałeś iż kleiłeś te listki SG. Osobiście odradzam jak byś to zrobił BCG to można to potem jeszcze po sklejeniu łączenie dopieścić. SG zaś utwardza i po ptokach.

--
4976342

15-12-08 09:58  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Aby uniknąć wątpliwości - które jak widać - są:
Listki połówek owiewek sklejałem ( a raczej unieruchamiałem kroplą kleju) przy pomocy Hermolu - po jak wcześniej napisałem najdokładniejszym uformowaniu listków,tak by same się do siebie "przytulały".
Gotowe POŁÓWKI owiewek sklejałem w jedna całość odrobinami SG,wieloetapowo,po milimetrze.
Tak powstałą owiewkę posmarowałem od środka po linii styku połówek Hermolem.
Dziękuję za uwagę ;-) !

--

Mam profil na FB.

26-12-08 08:48  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Szanowni Koledzy i Widzowie!
Oto świąteczna odsłona postępów w budowie modelu:
Gotowe owiewki z kołami dokleiłem na miejsce.Zrobiłem także odbłyśnik dodatkowego reflektora używanego przy kołowaniu,starcie i lądowaniu w nocy,w oryginale ruchomego w pewnym zakresie i sterowanego z kabiny przez pilota.

Pozostaje mi jedna drobna rozterka ; na oglądanych przeze mnie fotkach szyba tego dodatkowego reflektora wydaje sie być płaska,a na niektórych planach zaznaczana jest jako wypukła - jak to w końcu jest...?

Pozdrawiam świątecznie!

--

Mam profil na FB.

Post zmieniony (26-12-08 08:49)

26-12-08 09:56  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
bleriot 

Na Forum:
Galerie - 2

Mariusz bardzo fajny model! Mam pytanko, czy możliwe jest w tym konkretnym modelu wycinanie elementów po wewnętrznej linii obrysu ze zgubieniem czarnych konturów, mam tutaj na myśli ewentualną pasowalność po takim zabiegu. Z reflektorem nie pomogę, nie wiem, pardon :-)

--

GG: 366985
--------------------------------
Maszyny latające ...

26-12-08 10:18  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Model edytorsko jest dobry - chodzi mi o druk. Linie są cienkie i wydaje mi się,że wycinając części po wewnętrznej części tych linii nie będzie problemów ze spasowaniem. Nie jest to poziom AH , choć ogólnie jestem zadowolony z wycinanki.
Jak widać z powyższej relacji nie należę do Mistrzów u których trudno się zorientować czy oglądamy model kartonowy,czy plastikowy...
Mój wiek i co za tym idzie słabe oczy nie pozwalają na takie fajerwerki.
Mnie wystarcza,by praca z modelem dawała ukojenie i satysfakcję.
Musicie mi wybaczyć niedociągnięcia...;-)

--

Mam profil na FB.

26-12-08 10:37  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
bleriot 

Na Forum:
Galerie - 2

Żadnych niedociągnięć nie widzę, słabe oczy :-) Poza tym eksperymentuję sobie ostatnio z gubieniem konturów i powiem tyle Mariusz, fajnie to wychodzi, aczkolwiek nie wszędzie jest to możliwe, stąd moje pytanie. Carry on!

--

Maszyny latające ...

20-01-09 09:57  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Drodzy moi!
Wbrew pozorom i długim przerwom, model buduje się dalej.
Prezentuję niniejszym kolejne postępy , a konkretnie gotową płozę ogonową:

...a w podwoziu głównym zrobiłem odbłyśniki reflektorów do lądowania, no i imitacje żarówek ;-) :

Chętnie odpowiem na pytania!

--

Mam profil na FB.

Post zmieniony (20-01-09 09:58)

20-01-09 11:21  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Piterski 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1

- 1

Poproszę kilka słów wyjaśnienia do odbłyśnika i żarówki. Tak dla pełnej jasności by nie polegać tylko na domysłach.

--
4976342

20-01-09 11:38  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Proszę bardzo! Bardzo mi miło!
Odbłyśnik wytłoczony zaokrąglonym końcem pędzelka z folii aluniniowej - tej grubszej, z jednorazowych foremek do ciasta - na gumce "Myszce".
Żarówka to przyklejona na lakier nitro kuleczka wchłaniająca wilgoć,pozyskana z papierowej torebeczki dodawanej do pudeł z butami. Po prostu dobrałem dwie kuleczki o podobnej średnicy i przejrzystości.

--

Mam profil na FB.

02-02-09 10:41  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Powolutku dotarłem do zakończenia prac nad podwoziem modelu.
Dodatkowym pomysłem jest imitacja "brezentowego miecha na skok amortyzatora".
Zrobiłem ją z... paseczków marszczonej bibułki dekoracyjnej w kolorze brązowym.
Takiej samej bibułki, którą wykorzystują dzieci w przedszkolu do robienia różnych ozdób...;-)
Tyle gadania, teraz fotki:

Wyczuwam,ze kolor "miecha" może budzić kontrowersje , ale na widoku z większej odległości wydaje mi się,że nie jest już tak źle...;-)

Jak zwykle czekam na ewentualne pytania.

--

Mam profil na FB.

Post zmieniony (02-02-09 11:20)

02-02-09 10:48  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
StuG 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6

Kolor miecha nie jest istotny - najważniejszy jest poziom zmarszczenia:-) Nie wygląda wcale źle.
Pytanie jest takie, czy ktoś wie, jakiego dokładnie koloru on był?
Pytanie dodatkowe - widzę, że jest to już polakierowane połyskiem. Będziesz matowił?

Pozdrawiam

--
StuG

02-02-09 10:55  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Dzięki Przyjacielu za zabranie głosu!
Model na koniec będzie lakierowany - całość na pólmat, miechy,chodnik na skrzydle i co tam jeszcze będzie trzeba - matowo.

--

Mam profil na FB.

Post zmieniony (02-02-09 10:56)

02-02-09 11:49  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
ceva 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 8
Galerie - 30

- 4

Tak sobie czytam "Powolutku dotarłem do zakończenia prac nad.. " i już sobie dopowiadam MODELEM, a tu niestety czytam dalej "...podwoziem modelu."
Nb podwozie wyszło fajnie zwłaszcza podobają mi się te wyłupiaste oczka reflektorów do lądowania. A kolor skórzanych miechów? Chmm, już widziałem różne wariacje na jego kolor na planszach barwnych. Był i brązowy i czarny i w kolorze kamuflażu. I bądź tu mądry. Ja osobiście byłbym za brązowym.

ps. Szefie, śpiesz się z zakończeniem budowy, bo ten szampan co go włożyłem na okazję świętowania galerii końcowej całkiem zamarznie. ;-)

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI

02-02-09 14:12  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Ceva - tym szampanem mnie przekonałeś ;-) !

Naprawdę chciałbym już zakończyć pracę nad całym modelem , gdyż odczuwam "zmęczenie materiału" (czyli siebie). Jak nmie pytają -"co tam sklejasz" to ja ciągle i ciągle: Karasia...;P

Tymczasem zabieram się za skrzydełka.
Dzięki za miłe słowa!

PS.
Celowo zacytowałem tekst z monografii "..." ,z której korzystam - w niej miechy były brezentowe...;-)

--

Mam profil na FB.

Post zmieniony (02-02-09 19:14)

19-03-09 13:30  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Po cichutku skleiłem skrzydełka:

Co ciekawe w każdym skrzydełku popełniałem inne błędy, ale jakoś w sumie wyszło chyba "do przyjęcia"...
Dla ułatwienia sobie manewrowania skrzydełkiem przy nakładaniu poszycia "nadziałem" szkielet na patyczek-szpadkę do szaszłyków:

(fotka trochę kiepska, ale widać,o co chodzi ;-) )
Po zakończeniu prac nad skrzydełkiem wystający koniec patyczka obcinamy - wygląda to na koniec tak:

Teraz lekkie dopieszczenie, doszlifowanie krawędzi i uzupełnienie retuszu.
No i doklejenie do całości.

--

Mam profil na FB.

Post zmieniony (23-03-09 12:31)

19-03-09 20:25  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
QN 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 19
Galerie - 9

- 3

Mógłbyś troche mocniej przetłoczyć końcówki skrzydeł. Po naklejeniu porobiły się załamania. Szczególnie widać to na lewej górnej końcówce. Podobnie zresztą jest z krawędzią natarcia przy końcówkach. Miejsca sklejenia górnej i dolnej końcówki wystają poza krawędź natarcia wewnętrznej części skrzydła.

Trzeba więcej czasu poświęcić na kształtowanie tych elementów. I nie bać się dociskać przy kształtowaniu i przetłaczaniu. Zauważyłem już, że często zbyt delikatne obchodzenie się z częściami (to znaczy obawa przed zniszczeniem części przy zaokrąglaniu czy tłoczeniu) powoduje niedokładne dogięcie/wytłoczenie/zaokrąglenie elementów i w konsekwencji załamania i/lub wystawanie elementów poza sąsiednie segmenty.

--
Pozdrawiam

------------------------------------------------------------------------
Na warsztacie: M4A3E8 Sherman,

19-03-09 20:34  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Paweł B. (Mruk) 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 7

- 4

Hehe, Twoją relację można spokojnie nazwać telenowelą :D

A ,,rybka'' super i czekam na dalsze postępy.

Pozdrawiam

--
Skoro martwi się nie żywią, to dlaczego żywi się martwią?

20-03-09 11:45  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Dzięki ÓŃu za porady - wszak wzoruję się na nich...
Jednak jak sam trafnie spostrzegłeś końcówki są słabo wytłoczone. Faktycznie, tochę się w tych momentach boję zniszczyć element i tłoczę delikatnie...
Bo jak zaczynam porządnie dociskać to dopiero robią mi sie załamania... A zwłaszcza jak tłoczę na mokro. Końcówkę smaruję BCG. Lepiej mi wychodzi , jak tłoczę wysuszony zaimpregnowany element ( jest wtedy twardszy).
Ale pocieszeniem jest,że na razie tylko Ty spostrzegłeś te niedociągnięcia ;-)
Może nikt więcej tego nie zauważy... ;-)
A wszystkiemu winne są zbyt długie przerwy w sklejaniu i zbyt krótkie "sesje" jak juz zacznę kleić...

Moromen - nie obrażasz mnie z tą telenowelą...? ;-) ;P

--

Mam profil na FB.

20-03-09 14:24  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Paweł B. (Mruk) 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 7

- 4

W żadnym wypadku :)

Pozdrawiam

30-03-09 11:42  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Ten nudny odcinek poświęcony będzie światłom pozycyjnym na skrzydłach, przy których wykorzystałem patent ÓŃ'a - w tym miejscu ukłon i podziękowanie ;-)!
W modelu przewidziano wersję uproszczoną-w niej światła są narysowane.
Ja wybrałem wersję "wypasioną".
W wykonanym skrzydełku wyciąłem miejsce pod światło:

W tak powstału otworek wkleiłem odcinek (ok. 8 mm) igły lekarskiej nr 12,którą okleiłem kawałeczkami kartonu z zapasu koloru,tak aby "zabarwić" ten element w barwach skrzydła.:

Na tak powstały "króciec" nakleiłem kopułkę wytłoczoną na gorąco z folii przezroczystej,do wnętrza której wpuściłem mikrokroplę farby.

( fotek wytłoczonych w folii światełek nie wstawiam,bo wyglądały identycznie jak te w relacji ÓŃ'a ( Buffalo ) ;-)

...a tak wygląda lewe światełko:

Tak wykończone z grubsza skrzydełka wczoraj dokleiłem do reszty modelu.

--

Mam profil na FB.

30-03-09 12:30  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
mario9 

Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 50

- 11

Piękna sprawa. Widzę, że budowa idzie ku końcowi. Liczę na to, że zobaczę go "na żywo" podczas spotkania we Wrocławiu.

Pozdrawiam Mariusz

--

30-03-09 12:44  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Z pewnością przywiozę go do Wrocławia,ale raczej za rok... Postawię go obok Łosia Jańcia.
Niestety wolnego czasu mam bardzo mało,a i wtedy nie zawsze jest nastrój do klejenia...

--

Mam profil na FB.

30-03-09 18:28  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Paweł B. (Mruk) 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 7

- 4

Hmmm, na fotkach te szkrzydła wyglądają jakby miały różny odcień...

A światełka fajne i czekam na dalsze postępy :)

Pozdrawiam

--
Skoro martwi się nie żywią, to dlaczego żywi się martwią?

31-03-09 07:45  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Rafael 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4

- 2

Mariusz, Twoja relacja zaczyna byc dluzsza niz niejednego okretowca :) Dzieki niebiosom za stronicowanie watkow :) No to widze, ze juz ostatnia prosta przed Toba.

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Kat

31-03-09 09:43  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Moromen - popatrz na fotkę "zbiorową" z 19.03.2009 - tam odcienie są te same, teraz to wina innego ujęcia,trochę innego światła i mojego "grzebania" w ustawieniach.Jak odcień skrzydła był ten sam,to z nowu tło było jakieś takie różowe...

Rafael - hola,hola...;-) może i ostatnia prosta, ale o dystansie maratońskim...
Wszak zostało jeszcze - wykończenie kabiny pilota, SILNIK z osłonami,rurami etc, śmigło, bombki, karabinki, celowniki,uchwyty... Troche zakrętów na tej prostej...

--

Mam profil na FB.

13-04-09 09:15  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Skrzydła doklejone:

Model znacznie zwiększył swoje gabaryty i tym samym trudniejsze stało się uzyskanie sensownych ujęć i maskowanie otoczenia.
Widoki ogólne zatem będą takie ;-) :

Przede mną teraz zamkniecie oszklenia kabiny pilota, a potem przód kadłuba z silnikiem...
Zapraszam do komentowania ;-)

--

Mam profil na FB.

13-04-09 14:24  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
greg   

Witam Wszystkich,
Mariusz , a co tu komentować jak nie można znalezć szczęki, bo gały wyskoczyły z o
czodołów ! Model -MIODZIO ! Pewnikiem przyszły konkursowy zwycięzca !

A tak przy okazji, to orjętuje się ktoś, dlaczego szachownice na górnych powierzchniach skrzydeł były malowane asymetrycznie w stosunku do kadłuba? Dlaczego od dołu są/były malowane symetrycznie , a od góry nie? Zastanawiałem się nad tym już od jakiegoś czasu, ale odpowiedzi nie znam. Pozdrawiam -greg.

13-04-09 18:40  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
ceva 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 8
Galerie - 30

- 4

Wiem że to jest jest tzw. "marzenie ściętej głowy" ale nie każ zbyt długo czekać na galerię końcową bo aż ślinka leci na samo wspomnienie jaka to będzie apetyczna rybka.
A jaki będzie miodzik jak będzie matowy lakier.

Greg- asymetryczne szachownice to polski patent na utrudnienie celowania w newralgiczne punkty samolotu.
Szkoda że ze względu na tradycję nie jest stosowany obecnie.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb

GUZZISTI

13-04-09 22:29  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
greg   

Witam'
Dzięki Ceva za wyjaśnienie. Czyli chodziło tylko o utrudnienie zestrzelenia przez wrogi samolot. A co z obroną p.lot? , gdyż dolne są /były malowane symetrycznie!
Pozdro -greg.

14-04-09 10:18  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Dziękuję wszystkim za zabranie głosu.
A Cevie także za wyjaśnienie tej asymetrii szachownic na skrzydłach ; faktycznie, utrudniały celowanie. W większości samolotów wojskowych malowano znaki na górnych powierzchniach skrzydeł symetrycznie - atakujący od góry pilot ( a miał na to ułamki sekund) musiał "przycelować" "mniej więcej" w środek odległości miedzy widzianymi przez moment plamami znaków - bo szczegółów na pewno nie widział ;-)
I miał duże szanse,że trafi w kadłub.
A w przypadku naszych szachownic ( zwróććie uwagę) szachownice są przesunięte w bok , a dodatkowo lekko skręcone w stosunku do osi poprzecznej skrzydła. Dawało to dodatkowy efekt "oszukania" co do kierunku lotu...
Prawda,że genialne...?
A podobne "chwyty" stosowali także Amerykanie ( znak tylko na jednym skrzydle) lub
Rosjanie ( brak znaków na górnych powierzchniach skrzydeł).
Co do obrony plot - strzelającej od dołu w sylwetkę samolotu na tle jasnego nieba, to asymetria znaków nie miała znaczenia... celowano wszak w całą sylwetkę - kierunek i prędkość lotu była doskonale widoczna.Poza tym stanowisko plot jest nieruchome...
Ale dla utrudnienia rozpoznaniia,czyj to samolocik nadlatuje - zastosowano szachownice bez białych pół... Też daje to utrudnienie widzialności znaku, zwłaszcza przez przyrządy optyczne.
Poza tym, drodzy koledzy, zwróćcie uwagę ( ponownie ;-) ) , że nasza szachownica na spodzie skrzydeł to chyba jeden z pierwszych znaków w systemie "low visibility" !!!

Miło mi także ,że wierzysz Cevo,że galeria końcowa będzie apetyczna...;-)
Acha- jeszcze jedno: jak już gdzieś w tej relacji powiedziałem, model na zakończenie będzie lakierowany bezbarwnym lakierem półmatowym ( satin ). Oglądałem wiele historycznych fotek Karasi, ale wszystkie były z satynowym połyskiem. Nie widziałem maszyny zupełnie matowej.

--

Mam profil na FB.

Post zmieniony (20-04-09 14:24)

19-04-09 09:53  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Prace trwają ; powstaje teraz oszklenie kabiny pilota.
Gotowe są już boczne ściany:

Jak widać nieudolnie starałem się wykonać uchylne okienka - po stronie lewej w pozycji otwartej,po stronie prawej- zamknięte.
Jestem w trakcie wykonywania wiatrochronu - ale jeszcze nie ma co pokazać... ;-)
Jak widać ( zwłaszcza dla tych,którzy dysponują wycinanką) - rozciąłem element oszklenia kabiny na oddzielne elementy - wydało mi się,że to ułatwi wykonanie tych delikatnych elementów, a ponadto pozwoli zachować płaszczyzny szyb ( bałem się,że napięcia folii oszklenia w przypadku wykonania elementu w "wycinankowej" całości dadzą wygięcia płaszczyzn szyb...)

--

Mam profil na FB.

Post zmieniony (20-04-09 12:56)

20-04-09 00:41  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
bleriot 

Na Forum:
Galerie - 2

Mariusz model bardzo, bardzo fajny, ale dlaczego tak powoooooli ? Nie zrozum mnie źle proszę ;-)

--

Maszyny latające ...

20-04-09 11:55  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

"Jak się człowiek spieszy,to się diabeł cieszy"...
Ale poważnie - to już pisałem,że praca zawodowa,plus zwykłe życie domowe ma priorytet, zatem na sklejanie poświęcam wręcz "chwile". Ale jakże piękne chwile ;-)

--

Mam profil na FB.

21-04-09 00:35  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
bleriot 

Na Forum:
Galerie - 2

Kumam, czas wygrać w totka :-)

--

Maszyny latające ...

26-04-09 21:36  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Dziś Wam pokażę,jak można zmarnować dobrze zapowiadającą się kabinkę ;-)
Jak wspomniałem wcześniej,ścianki kabinki podzieliłem na części boczne, wiatrochron i sklepienie. Każdy element przyklejany oddzielnie w kolejności: bok lewy,prawy i wiatrochron.
A tak to wygląda obecnie:

Przy obróbce zdjęć zauważyłem te wszystkie paprochy,nierówności...
Coraz gorzej to wygląda...
Jak kupowałem w sklepie modelarskim wycinankę,to od razu nabyłem tłoczoną kabinkę.
Myślałem,że dostanę w charakterystycznej torebeczce z karteczką WSZYSTKIE elementy przezroczyste, ale okazało się,że w skład oszklenia wchodzi arkusik płaskiej folii oraz wytłoczona kabinka pilota...Budując model,nie wiadomo dlaczego zapomniałem o wytłoczce,potem przypomniało mi się,ale miałem przeświadczenie,że wytłoczka to tylko sklepienie kabiny ...
Ale nic to - wszak w mojej wersji mam uchylne szybki w bocznych ściankach :) , a w wytłoczce tego nie ma.
Ponadto wytłoczka jest jakaś taka...mętna i sprawia wrażenie "obłej". Pomalowałem w niej fragment owego sklepienia ( lakier nitro) i o dziwo,zrobił się pięknie przejrzysty...
Zatem następnym razem fotki już gotowego oszklenia!

--

Mam profil na FB.

Post zmieniony (26-04-09 21:39)

26-04-09 22:13  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
ceva 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 8
Galerie - 30

- 4

Zgadza się lakier nitro czyni cuda, bo "dachu" owiewki wcale nie widać ;-)

--

GUZZISTI

26-04-09 22:14  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 29

- 8

Mariuszu , nie jestem lekarzem, ale widzę u ciebie złe syndromy objawiające się u doświadczonych modelarzy coraz to bardziej krytycznym podejściem do swojej pracy:). Pamietaj zdjęcia , szczególnie z takim przybliżeniem potęgują usterki, które w rzeczywistości wyglądają na tzw. popierduchę. Dobrze idzie i głowa do góry. Czekam na zdjęcia gotowej kabinki.

Pozdrawiam.

--
Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

26-04-09 22:19  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Ceva:
...bo sklepienie kabinki będzie widoczne dopiero po doklejeniu ram... ;P

--

Mam profil na FB.

27-04-09 00:33  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
ceva 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 8
Galerie - 30

- 4

O ja ślepy i nieszczęsny lub na odwrót :-P

ps. i w ten sposób otworzyłem następną stronę wątku:-)
ps.2 a szampan się chłodzi...
- -

GUZZISTI

Post zmieniony (27-04-09 00:39)

27-04-09 00:42  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Lelum Polelum 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3

- 10

Naobiecywałeś pokazać zmarnowaną kabinkę i na obiecankach się skończyło.
Mariusz, tak się nie robi !

A na zdjęciu tak Ci dobrze z oczu patrzy ...

--
serwusik

17-05-09 16:53  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Drodzy moi!
No to sami popatrzcie...:

Tak wygląda kabinka w Karasiu w moim wykonaniu...
Osobiście efekt oceniam na średni...
Model tymczasem wtaczam do hangaru, bo trzeba zacząć przygotowywać modele na WSMK...!

--

Mam profil na FB.

07-07-09 22:04  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Aktualizacja:
Powstało "łoże" i blok silnika:

Na kolejnej fotce elementy gotowe,a pod nimi jeszcze czekające na doklejenie...;-)

A na koniec specjalnie dla Was,elementy przyklejone na chwilę taśmą izolacyjną do reszty modelu:

Czekam na ewentualne pytania!

--

Mam profil na FB.

07-07-09 22:40  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Rafael 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4

- 2

Mariusz, ja rozumiem, ze na Wielun to Ty sie wyrobisz? Mam nadzieje, ze jakies towarzystwo Ci przygotuje...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Kat

08-07-09 00:44  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
pmarcin 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1

- 2

Ja mam pytanie a raczej prośbę. Czy mógłbyś podesłać mi skan zewnętrznej cześć owiewki. MM zapomniał nanieść na ramkę kropki imitujące nity, a bardzo pomogły by mi one w naniesieniu własnych.

08-07-09 10:07  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Piterski 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1

- 1

Mariuszu zerknij do relacji Uri-ego bo silniczek jest za duży w stosunku do słony.

--
4976342

08-07-09 13:26  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Pamiętam tą relację!
Mam to na względzie! Ale i tak dziękuję!
Pmarcin - proponuję kontakt mailowy - tam wyjaśnisz o jaką owiewkę chodzi...
Rafał - cieszę się,że Cię "widzę" - ale chyba na Wieluń nie dam rady...Koncepcja jest "na Wrocław " 2010 ;-)

--

Mam profil na FB.

08-07-09 14:01  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Rafael 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4

- 2

To mam pomysl - pozycz silnik od Jancia ;) Mialem dylemat, czy towarzystwo bedziesz mial z "tej" czy "tamtej" strony, ale chyba juz sie namyslilem... Niedlugo zdradze co i jak...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Kat

04-08-09 21:54  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Półmetek wakacji za nami ( niestety), a ja uparcie sklejam dalej...;-)
Powoli to idzie,bo cały czas analizuję relację,o której wspomniał Piterski. Powoli też zaczynam dochodzić do pewnych wniosków, dlaczego tak się stało...Ale pewność to będę miał,jak sam zacznę "upychać" silnik pod osłonę ;-) Zatem już nic nie dodając,pokazuję dwa kolejne kroki w sklejaniu silnika:

--

Mam profil na FB.

06-08-09 21:02  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Jańcio 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 6

- 7

Mariusz , silnik jest rzeczywiście za duży . Mój właśnie dla tego powstał jako pierwszy element Karasia .Najpierw zeskanowałem osłony silnika i wręgę a dopiero potem dopasowywałem go do niej . Jeżeli masz zamiar robić go według opracowania oryginalnego to na pewno będziesz miał problemy . Rozwiązaniem jest zmniejszenie wysokości cylindrów .ale i tu powstaje problem osłony stożkowej silnika . Myślę jednak że da się go dopasować.

Pozdrawiam .

Jańcio

HEY HEY !

06-08-09 22:23  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Dzięki za odzew!
To,że silnik jest "za duży",całkowicie mi nie wystarczy.
Jak dotąd nikt dokładnie nie "przebadał" sprawy. Zamierzam zdobić to z właściwą sobie skrupulatnością ;-) , tak,aby moim następcom ( w budowie takiego Karasia z FM ) podać dokladne wskazówki,co,ile i gdzie należy skrócić. ;-)

--

Mam profil na FB.

06-08-09 23:05  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Jańcio 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 6

- 7

Z moich przeliczeń wynika że cała wysokość cylindra , głowicy i klawiatury nie powinna być większa niż 13 mm w tedy na pewno powinno wszystko pasować Całkowita średnica silnika wynosi wtedy 41,5 mm .Sprawdź , średnica wręgi wynosi ok. 42.5 a więc jest 1 mm luzu .

Pozdrawiam .

Jańcio

Hey hey !

07-08-09 08:09  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Zanotowałem,dzięki!

--

Mam profil na FB.

10-08-09 21:04  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

No,Koledzy narobiliście mi porządnego stracha z tym silnikiem.
Skleiłem zatem cylindry z głowicami, a z klawiaturą wstrzymuję się:

Teraz skleję osłonę/okapotowanie silnika.
Na chwilę obecną,u mnie, wysokość cylindra z głowicą wynosi 11,5 mm. Jest więc jeszcze trochę teoretycznego luzu pod osłoną ;-) Coś koło 1,5 mm na klawiaturę.

--

Mam profil na FB.

14-08-09 21:35  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Pierwsza przymiarka.
Skleiłem pierwszy segment osłony silnika - ten o największej średnicy,znajdujący się na wysokości cylindrów:

Jak widać,pod osłoną jest jeszcze calkiem dużo miejsca. Spokojnie mogę dokleić podstawę klawiatury i sprężyny zaworów.
Wiem,że projektant modelu zaprojektował wklejkę do wewnętrznej powierzchni osłony ( na wysokości cylindrów i dalej-ku wylotowi), co może zmniejszyć ten luz przynajmniej o grubość kartonu.
Ale ja z zimną krwią tą wklejkę wyrzucam.Ufając swojemu doświadczeniu przeczuwam,że może to znacznie utrudnić wykonanie osłony,a w moim kiepskim wykonaniu może dać kompletną katastrofę (trudności w utrzymaniu równomierności osłony itd,itp...).

--

Mam profil na FB.

Post zmieniony (16-08-09 08:39)

14-08-09 22:58  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Rafael 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4

- 2

Mariusz, a Wielun juz blisko :)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Kat

15-08-09 09:26  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Jańcio 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 6

- 7

MARIUSZ , jesteś WIELKI ! To my som ciaproki a nie modelarze kartonowi , mówię o tych którym ten silnik nie pasował .

Pozdrawiam .

Jańcio

HEY HEY !

16-08-09 08:42  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Rafał: Dzięki za konsekwentne dopingowanie!
Jańcio: to jeszcze nie koniec - ostateczne wnioski po zamknięciu silnika pod osłoną...;-)

--

Mam profil na FB.

01-09-09 10:02  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

1 września - byłby wstyd,gdybym nie wstawił kolejnego odcinka z tasiemcowej relacji z budowy modelu Karasia... ;-)

Pierścieniowy kolektor spalin już sklejony. Po kolei pokażę,co wyszło nie tak, lub co sknociłem...
Widok z przodu:

Jak widać po białych wstawkach,dwa z trzech pierścieni były za krótkie...Dodam,że pierścienie przed sklejeniem były tłoczone-wyoblane.

Widok od tyłu:

Jak widać, tu też mi trochę brakowało w obwodzie części,co zaowocowało drobną białą wstawką... Dodatkowo widać,jak niechlujnie zapaćkałem część klejem od środka... ;-(

Gotowa część osłony silnika nasunięta ( lekko) na silnik z doklejonymi podstawami klawiatury:

A tu wszystko,co powyżej,ale "od czoła":

Jak dobrze widać, nie za bardzo schodzą się "środki" pierścieni, ale cały czas to widziałem i starałem się nad tym panować,choć nie było łatwo...No,bo chociażby - pierścienie nie wyszły mi odpowiedniej długości i musiałem je sztukować...
Teraz będę je szlifował i malował. Myślę,że ostatecznie nie będzie źle...

A w silniku dodam jeszcze osłony popychaczy ( z przodu) i rury dolotowe do cylindrów( od tyłu). Potem reszta osłon...
Czyli jeszcze długa droga przede mną...

--

Mam profil na FB.

01-09-09 11:22  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
pmarcin 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1

- 2

MARIUSZ bardzo ładnie się to prezentuje, ale wygląda jakby były już polakierowane ? mam racje?

--
WARSZTAT:
PzKpfw VI TIGER Ausf.E | PZL-23B ,,KARAŚ" | TK-3

UKOŃCZONE:
Mk.VIII ,,CROMWELL IV"

GALERIA:
Bismarck

01-09-09 11:36  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Są polakierowane.
Zawsze to robię,zwłaszcza jak planuję jakąś dodatkową obróbkę - w tym przypadku szlifowanie.

--

Mam profil na FB.

01-09-09 19:49  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Jańcio 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 6

- 7

No i jednak zwycięstwo . Jakoś udało Ci się upchać ten silnik w obudowę chociaż widzę że trochę w wersji zubożonej ale tego i tak nie będzie widać .Najważniejszy jest efekt końcowy .Klawiatura jest trochę niższa niż powinna być ( czyżbym się mylił ? )To nie przytyk , zdaję sobie sprawę że można to było lepiej opracować a modelarz musi się z tym mordować . Gratuluję ! .

Pozdrawiam i czekam na więcej .

Jańcio .

HEY HEY !

p.s. Walczę teraz z kopytem kabiny Łosia i pierwszymi próbami tłoczenia .Zapowiada się pozytywnie ale rozwiązanie jednych problemów powoduje pojawienie się nowych w myśl praw Murphiego .

01-09-09 19:55  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1

Jańcio, jak skończysz to koniecznie opisz jakiego materiału użyłeś na kopyto i w jaki sposób tłoczyłeś kabinę.

Pozdrawiam!

05-09-09 18:02  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

"Wykańczam" silnik.Wiedząc,że nie umiem ładnie zwijać papierowych części modelu w rurki ( zwłaszcza zakrzywione) postanowiłem wykonać rury dolotowe do cylindrów z drutu miedzianego śr.1 mm.

Osłony popychaczy umiejscowione przed cylindrami to odcinki igieł lekarskich nr 12.

Kolektor spalin w trakcie mozolnego szlifowania i wygłaskiwania przed malowaniem:

No i na koniec sklejona reszta osłony silnika:

Jak słusznie zauważył Jańcio - silnik(cylindry) są sklejone do podstawy klawiatury włącznie.Przymiarki pokazały,że po doklejeniu klawiatury z jej osłonami ( takie czarne części zaokrąglone od przodu ;-) ), silnik nie zmieści się pod osłoną - będzie za duży.
No, przynajmniej mnie tak wyszło...

--

Mam profil na FB.

Post zmieniony (05-09-09 18:07)

05-09-09 23:10  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Miskowski 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

Widać, że opracowanie zawiera dość konkretne "boby", ale dzielnie sobie z nimi radzisz.
Co do walców/rurek papiurkowych, poeksperymentuj ze zwijaniem np. kawałków telemagazynu z użyciem sidoluxu. Mi udaje się uzyskać pręciki już od 0,4x40mm wzwyż, takie coś jest lekkie i cudnie się klei. Po miejscowym zwilgoceniu zgrabnie się wygina.

06-09-09 08:52  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Dzięki za patent!
...a jaki ten telemagazyn...? ;-)

--

Mam profil na FB.

13-09-09 21:48  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

No,to prace nad silnikiem zakończone.Pomalowałem "druciane" elementy,a teraz bedę to wszystko dokładnie zasłaniał ;-)

--

Mam profil na FB.

13-09-09 23:06  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
mario1970   

A ja miałem w sobotę okazję obejrzeć go na żywo i powiem wam, ze bardzo ładnie się prezentuje i aż szkoda , że przy tym typie samolotu będzie mało widoczny.

--

18-09-09 22:09  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Pierwszy etap zasłaniania silnika ;-) :
Osłona czolowa silnika:

A tak od czoła wygląda silnik z nałożoną "na sucho" osłoną:

I jeszcze lekko z boku:

Teraz osłony za silnikiem, albo sklejenie silnika z kolektorem i dorabianie rur wylotowych z silnika do kolektora...
Muszę pomyśleć...

--

Mam profil na FB.

08-10-09 09:43  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Zasłaniania silnika ciąg dalszy ... ;-)
Powstały "obficie perforowane" osłony za silnikiem i rynienki wykotowe km-ów ( a w zasadzie jednego km-u):

A teraz z osłoną czołową ( na razie przystawioną "na sucho" , bo i tak dokleję ją dopiero po zrobieniu rur wylotowych z cylindrów do kolektora wydechowego) :

Jak widać z powyższego nie do końca istotny jest kształt "łoża" silnika oraz wszystkiego, co zakrywają osłony.Przynajmniej w wersji,którą sobie wybrałem do wykonania - czyli "gotowy do lotu".
A i widoczne pomiędzy ostateczną wersją wszystkich osłon fragmenty cylindrów będą i tak "słabo widoczne" ;-) .

--

Mam profil na FB.

08-10-09 20:14  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Jańcio 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 6

- 7

I logika prawidłowa . Śledzę z zainteresowaniem i trzymam kciuki .

Pozdrawiam .

Jańcio

HEY HEY !

09-10-09 18:43  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 1

- 2

Czy mogę zgłosić Cię do Księgi rekordów Guinnessa do działu "Najdłużej sklejany kartonowy model samolotu"? Ponoć jest taki dział a ostatni odnotowany rekord to 2 lata 1 miesiąc 13 dni :-))))))))

09-10-09 18:45  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

... a czyj rekord miałbym pobić... ? ;-)

--

Mam profil na FB.

09-10-09 18:50  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1

Szczęśliwi czasu nie liczą :)
Najważniejsze żeby efekt końcowy był dobry a w tym przypadku raczej tak będzie.

--
Pozdrawiam!

Ukończone ORP Orzeł III, ORP Orzeł I, Wz.28, 7TP, Nieuport 11c.1 "Bebe", SGB 9 "Grey Goose", Zlin 50LS, Flak 38, Ki-61 Hien

09-10-09 19:31  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Jańcio 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 6

- 7

Podejrzewam że ten rekord długo się nie utrzyma patrząc na to ile mnie jeszcze czeka roboty przy moim Łosiu a to co kolega Mariusz wyskubał w międzyczasie to się nie liczy ?

Pozdrawiam

Jańcio .

HEY HEY !

09-10-09 21:19  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 1

- 2

W każdym razie nie mój... ja najdłużej kleiłem Łosia z MM (tego pierwszego!) chyba z rok - te miliony ząbków... dotąd przechodzą mnie dreszcze przerażenia, gdy o nich pomyślę :-) W tej chwili akurat nic nie kleję, bo jestem daleeeeko stąd i dopiero czekam na przesyłkę z modelami. Tylko JSC, niestety, bo wilgoć (tropik) już mi trochę zdeformowała sklejony w całości kadłub "Yamato" Hala. Może go uratuję będąc w domu, w Szczecinie (wysłałem go tam polskim statkiem). A w ogóle to mając doskonałe "ballardowe" źródła planuję na 2010 dioramę "Wrak Bismarcka" na bazie JSC.
A póki co zbliżam się do końca tłumaczenia bardzo interesującej książki Russela Spurra "A glorious way to die. The kamikaze mission of th Battleship Yamato April 1945". Podczas urlopu w Kraju może uda mi się zainteresować jakiegoś wydawcę...
P.S. Jasiek: 100 procent racji :-)

10-10-09 11:02  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

Jeżeli o rekordach mowa to w przypadku Mariusza należałby się za dokładność i precyzję w modelach kartonowych.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

11-10-09 09:07  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Waćpanowie bardzo łaskawi...;-)
Dziękuję!

--

Mam profil na FB.

11-10-09 18:48  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

No,to najwyższy czas skleić to wszystko "do kupy"... ;-)
Krok pierwszy:

Teraz mozolne dłubanie rur wylotowych do kolektora...

--

Mam profil na FB.

17-10-09 19:22  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Zrobiłem rury wylotowe z cylindrów do kolektora.
Zrobiłem je sobie od podstaw:
na igle lekarskiej nr 12 zwinąłem rurkę z cienkiego papieru-tak,by uzyskać dwie warstwy papieru na ściankę rurki. Klej - BCG. Tak powstała rurka ( po zsunięciu po wyschnięciu z igły) doskonale się przecinała ostrym skalpelem. Rurka długości metalowej części igły lekarskiej wystarczała do zrobienia rur wylotowych z 3 cylindrów - zatem na wszystkie wystarczyło skleić także 3 długie rurki papieru.
Rurki dł.ok. 6-7 mm odcinałem z jednego końca pod kątem ok. 45 stopni (od strony cylindra), a z drugiego końca pod kątem ok.30 stopni.(od strony kolektora).
Tak wykonane rury wylotowe wklejałem na BCG.
Widok ogólny po pomalowaniu rur wylotowych i wewnętrznej powierzchni kolektora:

Zbliżenie:

A teraz z osłoną centralną - prawda,że mało co widać...;-/

Teraz już wiem,że na pewno nie warto było sie męczyć z wykonywaniem klawiatury...;-)

Teraz "drutologia" w postaci krótkich drucików mocujących osłonę centralną do kolektora, a potem doklejenie tylnej części okapotowania silnika...

--

Mam profil na FB.

Post zmieniony (17-10-09 19:24)

19-10-09 14:54  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Piterski 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1

- 1

We wszystkich modelach czy to Karasia czy P11c kolektory są brązowe.
Mnie zaś zastanawia czy to nie jest błąd. W Sumie kolektor był ze stali i nie malowany. Wyczytałem że z upływem czasu się "wypalał" i pokrywał rdzawym nalotem.
Czy w wcześniej wspomnianych samolotach nie było tak samo?

--
4976342

19-10-09 15:33  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Ciekawy temat do dyskusji...
Prawdopodobnie był to element łatwo rdzewiejący z wymienionych względów ( wypalanie płomieniem wylotowym).
Wydaje mi się,że kolor podmalowania wybrałem dobry...?

Brąz w takich kolektorach mógł wynikac z zabiegów "konserwatorskich" mechaników. Podejrzewam,że każdy majster-zwierzchnik mechaników w jednostce dbał o to, by samoloty po lotach były myte,czyszczone,pucowane - ogólnie mówiąc,by się świeciły jak... , no mniejsza o to ;-)
Takie kolektory mogły być nacierane po wystygnięciu np.olejem, a ten jak wiadomo wylany na rdzę daje kolor brązowy...

Ale to juz moje takie dywagacje osobiste... ;-)

--

Mam profil na FB.

19-10-09 16:02  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
pmarcin 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1

- 2

W takim razie zerknijcie tu http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://images.plastikowe.pl/sprzet/kawalek/pegasus2m/01.jpg&imgrefurl=http://www.plastikowe.pl/galerie/pegaz-pegasus-iim&usg=__sXeaNTMy0JyhwZXm3tuiE0SWkJE=&h=675&w=1000&sz=276&hl=pl&start=48&um=1&tbnid=B316asH_p8saIM:&tbnh=101&tbnw=149&prev=/images%3Fq%3Dpzl%2B23%2Bkara%25C5%259B%26ndsp%3D21%26hl%3Dpl%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26sa%3DN%26start%3D42%26um%3D1

--
WARSZTAT:

UKOŃCZONE:
Mk.VIII ,,CROMWELL IV"

GALERIA:
Bismarck

19-10-09 16:14  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1

To są zdjęcia odrestaurowanego silnika i rdzy tam raczej nie znajdziemy a maszyny używane w warunkach bojowych nie były aż tak odpicowane. Po za tym trzeba zadać sobie pytanie czy model ma przedstawiać samolot nowy czy używany bo od tego zależy jak będzie wyglądał.

--
Pozdrawiam!

Ukończone ORP Orzeł III, ORP Orzeł I, Wz.28, 7TP, Nieuport 11c.1 "Bebe", SGB 9 "Grey Goose", Zlin 50LS, Flak 38, Ki-61 Hien

07-11-09 17:37  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Nadszedł moment,kiedy wreszcie ukończyłem "kapsułę mocy" Karasia.
Poniżej kilka fotek , na początek widoki ogólne:

I dwa zbliżenia:

Na zbliżeniach chciałem pokazać cienkie druciane mocowania kolektora do środkowej osłony, widać też początek rury wydechowej - wylotowej z kolektora.
Myślę,że Koledzy mający też tą wycinankę ( chociażby w 2D) zauważą,że odciąłem dolne przedłużenie osłony silnika ( z trójkątnym okienkiem) zachodzące na spód kolejnego segmentu kadłuba...
Jest to z mojej strony przejaw "poddania" się problemowi jaki dla mnie stanowiło równe zgranie ze sobą tych okienek na spodzie kadłuba. Tutaj właśnie wyraźnie wyszły niedostatki umiejętności modelarskich...
Postanowiłem to przedłużenie odciąć po linii podziału blach i dokleić już po połączeniu segmentu silnikowego z gotowym kadłubem(modelem)

Wyprzedzając pytanie - kolektor wydechowy sklejony z przetłoczonych pasków,kilkakrotnie przeszlifowany delikatnie drobnym papierem ściernym i malowany.
Nie był szpachlowany!

Chętnie odpowiem na pytania!

--

Mam profil na FB.

07-11-09 17:41  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1

Fajnie wyszło. Mnie się podoba.

--
Pozdrawiam!

09-11-09 08:59  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
QN 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 19
Galerie - 9

- 3

Ładnie to wygląda - jeszcze tyko jakiś lakier, żeby nie było takich różnic mat/błyszczący. Ale to chyba masz w planach ;))

--
Pozdrawiam

10-11-09 08:54  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

QŃ - dzięki za głos eksperta!
Jest mi niezwykle miło, zwłaszcza,że mam taką samą koncepcję lakierowania końcowego, o jakiej wspomniałeś.
Pewno już o tym wcześniej wspominałem ; na koniec model będę lakierował bezbarwnym półmatem. Taki "finish" powierzchni jest widoczny na zdjęciach archiwalnych.

--

Mam profil na FB.

17-11-09 16:26  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Zasadnicza bryła modelu gotowa:

Profil:

No i niepotrzebnie się obawiałem o "niezgranie" okienek w spodzie kadłuba:

...czyli te 100 przymierzeń kilkunastu elementow trzymanych naraz obiema rękami,kręcenie tym dookoła Wojtek i zaglądanie pod każdym kątem opłaciło się...;-)

--

Mam profil na FB.

17-11-09 16:36  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Matrix OST 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5

- 4

Bardzo ładnie wygląda. A będziesz matowił obudowę silnika, bo świeci się trochę :)
--

W realizacji:
Mack Superliner
Ukończone:
Mig-17 PZL P-11.c Reszel Zamek Biskupi PWS-A Lublin R-XIII D AH-64A Apache Ford T

Post zmieniony (17-11-09 16:38)

17-11-09 16:43  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Patrz: post z 10.11.2009...;-)

--

Mam profil na FB.

17-11-09 19:01  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Matrix OST 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5

- 4

No faktycznie przeoczyłem:)

--
W realizacji:
Mack Superliner
Ukończone:
Mig-17 PZL P-11.c Reszel Zamek Biskupi PWS-A Lublin R-XIII D AH-64A Apache Ford T

23-12-09 11:37  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Świąteczne uaktualnienie relacji:
Gotowe jest śmigło:

Gotowa jest także chłodnica oleju:

... a po drugiej stronie kadłuba korek wlewu oleju i ( tak mi się wydaje) dysza Venturiego.

Wszystkim kibicom tej relacji składam serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku!

--

Mam profil na FB.

Post zmieniony (23-12-09 11:39)

23-12-09 11:43  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
StuG 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6

Egelancko Mariusz:-) Kiedy będziesz matowił tego wypolerowanego Karasia?;-) No i kiedy koniec?;-) Podłożysz sobie go pod choinką?;-)

--
StuG

23-12-09 11:51  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Piterski 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1

- 1

Kurcze Mariuszu śmigiełko zrobiło na mnie niesamowite wrażenie, reszta też ale śmigło jest mi jak by bliższe bo nie udało mi się dotychczas uzyskać takiego efektu.

Zdrowych i Pogodnych Świąt :-)

--
4976342

23-12-09 13:24  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1

Rzeczywiście, śmigło pierwsza klasa!

--
Pozdrawiam!

23-12-09 13:28  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

Mariusz, czy śmigiełko jest drewniane, czy tekturowe i potem malowane - ładnie wyszło - pozrawiam świątecznie.

--
STEP BY STEP

23-12-09 15:23  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Dzięki Panowie ;-) !
Śmigło jest z wycinanki ; sklejone,kilkakrotnie szlifowane i malowanie lakierem nitro, a na koniec( po dopasowaniu,doklejeniu i ponownym pomalowaniu nitro razem z kołpakiem) pomalowane czarnym matowym humbrolem.
Pod choinką będą inne prezenty, Karaś będzie gotowy na WSMK Wrocław 2010!

--

Mam profil na FB.

23-12-09 21:00  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Jańcio 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 6

- 7

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! i jeszcze !

Pozdrawiam i życzę zasłużonych Wesołych Świąt .

Jańcio .

HEY HEY !

01-01-10 21:51  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Dziś kolejne fotki.
Zrobiłem rury wydechowe ; wstawiam fotki na gorąco ,bo sam wiem,jak się czeka nawet na drobne uaktualnienie ulubionej relacji... ;-)

Rury wykonałem z odpowiedniej średnicy kabelka elektrycznego w izolacji.Końcówka rury z skośnie uciętej rurki z pojedynczej warstwy cienkiego papieru.No i malowanie...
Jak zwykle chętnie odpowiem na pytania...
Na jedno już mogę odpowiedzieć : dotychczasowy schrzaniony retusz zamierzam poprawić...

Acha: Happy New Year!!!

--

Mam profil na FB.

Post zmieniony (01-01-10 21:55)

01-01-10 22:02  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

To chyba nie retusz. To klej się świeci w świetle (odblaski) Rurki wydechowe jak żywe.

--
STEP BY STEP

02-01-10 00:23  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
pmarcin 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1

- 2

MARIUSZ, pięknie naprawdę pięknie, chciałbym tez już być na tym etapie.
Nie myślałeś o tym żeby nadać rurą lekkich śladów eksploatacji? odchodząca farba osmolenia? Pro po osmoleń czy planujesz je zrobić na kadłubie ?

--
WARSZTAT:

UKOŃCZONE:
Mk.VIII ,,CROMWELL IV"

GALERIA:
Bismarck

03-01-10 18:22  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Rura wydechowa jest już "waloryzowana" ; jest w tej samej barwie ( co i kolektor ) lekko zardzewiałej,pozbawionej (pierwotnie nałożonej w fabryce) farby w wysokiej temperaturze blachy układu wydechowego ;-). Od wewnątrz jest osmolona na czarno.
Być może zrobię bardzo,bardzo delikatne osmolenie kadłuba w okolicy końca rury wydechowej...?

--

Mam profil na FB.

03-01-10 20:05  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
pmarcin 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1

- 2

O tak tak właśnie o to mi chodziło, bardzo ciekawie by to wyglądało!

--
WARSZTAT:

UKOŃCZONE:
Mk.VIII ,,CROMWELL IV"

GALERIA:
Bismarck

11-01-10 22:11  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Jestem po etapie "metaloplastyki-drutologii".
Powstały uchwyty do wsiadania ( z igły lekarskiej nr 5),klameczka do otwierania osłony kabiny pilota i przewody prowadzące gorące powietrze ( ogrzewanie) z nagrzewnic na rurach wydechowych do kabin załogi (te z drutu 0,6 mm) oraz przewody do chłodnicy oleju ( spinacz biurowy).
Wszystkie na poniższych zdjęciach:

Ową część drucianą pomalowałem farbką,którą sobie zmieszałem.
Mieszałem i mieszałem - z pół godziny - ale chyba dość dobrze wyszło...?

--

Mam profil na FB.

11-01-10 22:46  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
konradus 
satrapa ;>

MARIUSZ napisał:

> Mieszałem i mieszałem - z pół godziny - ale chyba dość dobrze
> wyszło...?

Klamki w kolorze karoserii - cycuś! ;-)
Pozdrowienia od wiernego kibica :-)
k.

12-01-10 00:20  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Rafael 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4

- 2

Mariusz, Ty potrafisz utrzymywac napiecie. Ja myslalem, ze to juz koncowa galeria, a ten z klameczkami wyjechal :)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Kat

12-01-10 08:03  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1

Relacja Mariusza jest jak brazylijski serial, ciągnie się i ciągnie a końca nie widać :)
Ale i tak z przyjemnością oglądam postępy.

--
Pozdrawiam!

12-01-10 08:51  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
janusz_x 

Muszę przyznać, że jest to jedyny tasiemcowy serial który oglądam, na dodatek z niekłamaną przyjemnością.
Mało tego, czekam z niecierpliwością na następne odcinki.

Tak trzymaj.

Pozdrawiam

Janusz_x

12-01-10 10:12  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

No cóż... Do końcowej galerii ( widać już światełko w tunelu ;-) ) brakuje jeszcze: "połwieżyczka" strzelca dolnego,2 karabiny strzelców, 3 celowniki , jakieś patyki przy wannie strzelca,wyrzutnik rakiet-flar (?) na spodzie końcówki skrzydła, no i bombki ( choć Święta już za nami ;-) ).
Czyli i mało i dużo...
Ale już teraz i ponownie dziękuję wiernym kibicom za miłe słowa!

--

Mam profil na FB.

12-01-10 11:03  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1

Czyli jeszcze około 100 odcinków serialu przed nami :)

--
Pozdrawiam!

12-04-10 12:24  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Ależ ten czas leci...
Ale mimo ogólnie niesprzyjającego nastroju i po zasięgnięciu opinii Przyjaciół , postanowiłem dokonać kolejnej aktualizacji relacji.
Nadeszła pora na podstawowe wyposażenie bombowca - wyrzutniki bombowe.
Niestety,nie udało mi się dotrzeć do oryginalnych fotek,więc robię tak , jak w instrukcji modelu.

Przybyły też drobne elementy zewnętrzne podkadłubowej kołyski bombardiera:

I widok wspólny:

Trochę wyszło nie za równo, ale próbuję sobie tłumaczyć,że wyrzutniki bombowe nie dość,że są na dolnej powierzchni modelu ( więc z założenia gorzej widocznej) , to poza tym będą przesłonięte przez podwieszone bomby ( 6 ) .

Pytanie:
Te drobne elementy na kołysce to:
-maszt dla wypuszczanej w locie drucianej anteny radiowej?
-składane "tyczki" do podejmowania meldunków z ziemi?

--

Mam profil na FB.

12-04-10 12:41  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
mario9 

Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 50

- 11

Piękny. Jestem pewny, że uświetni wystawę we Wrocławiu:)

Pozdrawiam Mariusz

12-04-10 14:59  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Art 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 19

- 5

Witaj.
Jeżeli można na słówko. Wielokrotnie podczas Twojej relacji wspominałeś o „późniejszym”, „końcowym” malowaniu modelu lakierem.
Jest to metoda, ale uważam jednak, że lepszy efekt by był przy malowaniu etapami. Z fotek widać, że nałożyłeś dość grubą warstwę błyszczącego lakieru. Nakładanie kolejnych warstw powoduje „zniekształcenia” kartonu, pogrubienie i uwypuklenie nierówności na styku łączeń. Ponadto uważam, że trudno Ci będzie dotrzeć do wszystkich elementów (np. ożebrowanie elementów kabiny).

Myślę, że zdecydowanie lepszy efekt końcowy daje pomalowanie modelu na kolor matowy, pomimo, że jak piszesz niektóre zdjęcia sugerują Ci półmat. Nawet drobne odbicie światła – refleks na łączeniach, nierównościach, powoduje ich „potęgowanie” przy takiej skali (chociaż pewnie w realu tak tego nie widać).

Powodzenia z budowie.

--
W budowie: Pancernik HMS DREADNOUGHT; PBY CATALINA.

12-04-10 15:43  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Mam trochę inne doświadczenia z lakierowaniem modeli. Moim zdaniem gruba warstwa lakieru ( nitro w moim przypadku) niczemu nie szkodzi, nie daje fałdowania powierzchni.
Co więcej , uważam,że położenie grubszej warstwy pozwala na przeszlifowanie nierówności-usuwa się warstwę bezbarwnego lakieru,a nie druku i papieru...
Poza tym wszelkie "schodki" na łączeniach się wygładzają...
Dziękuję za ciekawy głos do dyskusji, ale pozostanę przy malowaniu półmatem.
Może to jedyna prawda historyczna,którą odtworzę wiernie... ;-)
A ramy oszklenia maluję osobno - cienkim pędzelkiem. Wcześniej maskuję całe oszklenie.
W przypadku tego modelu mogą być kłopoty z maskowaniem kilku "pojedynczych " szybek , ale mam nadzieję,że sobie poradzę ;-)

--

Mam profil na FB.

12-04-10 19:33  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
air_22 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8

- 1

Ze tak zapytam o wystawe we Wrocławiu... Kiedy i gdzie dokladnie? Moze ktos napisać wiecej szczegółów?
Pozdrawiam

12-04-10 19:46  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
konradus 
satrapa ;>

air_22 napisał:

> Ze tak zapytam o wystawe we Wrocławiu... Kiedy i gdzie
> dokladnie? Moze ktos napisać wiecej szczegółów?

Zaglądałeś do Kalendarza? Nie. To proszę:

http://www.konradus.com/forum/list.php?f=27&filtr=9

k.

20-04-10 18:01  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Wymęczyłem takie karabiny maszynowe:

...i gdzie mi tam do Jańciowych karabinków w Jego Łosiu... ;-(

W tym momencie zorientowałem się,że mogę już pomalować model półmatowym lakierem bezbarwnym,a potem pozostanie już tylko wykonanie i doklejenie bomb.
Celownik pilota mam też gotowy,ale dokleję go na końcu.

--

Mam profil na FB.

20-04-10 18:30  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

Nie każdy może być Jańciem. Ja to nawet zastanawiam się czy się brać za Łosia, bardzo wysoko została podniesiona poprzeczka przez Jańcia. :-)) Karabinki wcale nie są złe.

--

STEP BY STEP

Post zmieniony (20-04-10 18:31)

26-04-10 21:39  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Zaczynam sklejać bomby - a raczej bombki ; jakieś takie małe wychodzą...;-) :

Fotka taka sobie - pstryknięta na szybko,aparat był pod ręką...

Model pomalowany półmatowym Humbrolem ( satin ) ; wygląda nawet nieźle ;-)
Naprawdę niewiele zostało...

--

Mam profil na FB.

26-04-10 21:55  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
pmarcin 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1

- 2

Ciekawe czy do MM by za pasowały?

--
WARSZTAT:

UKOŃCZONE:
Mk.VIII ,,CROMWELL IV"

GALERIA:
Bismarck

26-04-10 22:02  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Z pewnością - wszak to ta sama skala...

--

Mam profil na FB.

23-05-10 20:08  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Bombki gotowe.
Robiłem je tak jak Krystian - porozcinałem na poszczególne elementy i dopiero sklejałem.
Ale jak to bywa z drobnymi elementami - jeden z nich ( konkretnie czołowa "kopułka" jednej z bomb w trakcie sklejania upadła z mych niezgrabnych rąk na podłogę...I kamień w wodę...
Nie pomogło szukanie na czworakach...
I co pozostało?
Po krótkim namyśle przyszykowałem sobie odrobinę szpachlówki w odpowiednim kolorze ( najpierw dwa kolory Humbrola,a po osiągnięciu odpowiedniego odcienia-dodałem talk).
Po oszlifowaniu ( także "normalnych" bomb) pomalowałem czubki na żółto ( czyli tak,jak to przewidziano w wycinance).
Efekt końcowy:

Niestety błyszczą się za mocno pomimo malowania pędzlem półmatowym bezbarwnym Humbrolem ( prawdopodobnie za krótko mieszanym - jedynie wstrząśniętym ;-) - trzeba będzie poprawić po montażu).
Kto zgadnie,która to bomba z "dorabianym czubkiem? ;-)

A teraz ostatnia fotka gotowych,ostatnich elementów przed ostatecznym montażem.

Czyli już za chwilę...koniec.

--

Post zmieniony (24-05-10 11:59)

23-05-10 20:35  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

Która to bombka? - nie zgadnę, wszystkie jednakowe.
Mariusz, korzystając z okazji chciałem zwrócić Twoją uwagę na następujący fakt: w spisie relacji w toku pod Twoim avkiem figuruje Wilk. Przecież Wilk jest skończony i obfotografowany. Chyba zapomniałeś wpisać "relacja/galeria". Może i więcej by się takich relacji niby nieskończonych znalazło ale nie sprawdzałem. Pozdrawiam.

--
STEP BY STEP

23-05-10 21:20  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Dzięks ;-)
Sprawdzę.

--

Mam profil na FB.

24-05-10 14:04  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Ostoja - sprawdziłem i wszystko gra.
Galeria Wilka jest w "galeriach" - był to oddzielny wątek,niezależny od "relacji".
Zatem relacja jest w "relacjach", galeria jest w "galeriach" ;-)

--

Mam profil na FB.

24-05-10 15:25  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
syriusz 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 9

- 16

Mariusz prezentujesz prawdziwy kunszt modelarski. Osłonie silnika i nie tylko przyglądałem się wiele razy.

--
"Wierzę wbrew nadziei"
Zapraszam na moją stronę - http://www.syriusz.tkdami.net

Przekazanie 1% podatku
KRS: 0000064892
Cel szczegółowy koniecznie wpisz: Łukasz Głowacki

lub

Dobrowolne wpłaty skierowane na moje konto bankowe:
Numer konta: 30 1140 2004 0000 3302 4139 9308
Tytułem: Łukasz Głowacki

24-05-10 19:47  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

Chyba nie rozumiemy się. Chciałem Ci pomóc zlikwidować trochę nawis "relacyjny" (12 sztuk) skoro jest galeria Wilka to znaczy, że Wilk jest skończony i w spisie relacji w toku nie powinien już od dawna być. Chyba, że robiłeś dwa takie same modele i jeden jest nie zakończony a to wtedy przepraszam. A tak w ogóle pardon, że się wtrącam w nieswoje podwórko ale swego czasu w mojej relacji z Wilgi napisałeś:

"W ten sposób pokazałeś dobrą postawę modelarską ; dobre tempo, model sklejony-galeria-model kolejny.
Nie tak jak niektórzy - np.ja...;-("

I to wszystko dlatego "wysoki sądzie".

--
STEP BY STEP

24-05-10 20:16  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
konradus 
satrapa ;>

OSTOJA napisał:

> skoro jest galeria Wilka to znaczy, że Wilk jest skończony i w spisie relacji w toku nie
> powinien już od dawna być.

"Galerie w toku" to faktycznie nieszczęśliwa nazwa i już nie raz budziła wątpliwości.
W tej grupie znajdują się po prostu relacje bez galerii końcowej, która często jest w oddzielnym wątku. Mogą to być więc relacje nieukończone oraz ukończone (częściowe już się na szczęście nie zdarzają, ale kiedyś przed stronicowaniem było ich trochę...)
Mogłem podzielić relacje na: nieukończone i ukończone bez galerii, ale bałem sie tworzenia zbyt wielu podziałów...
Jaka nazwa byłaby lepsza od "relacje w toku"? Nic nie udało mi się wymyślić - krótkiego żeby się mieściło ;-) i jednoznacznego w wymowie ;-)

Trochę łudziłem się, że wątpliwości rozwieje opis w dymku, który jest tam od paru lat.

Jak widać wszystko jednak jest w porządku mariuszowym Wilkiem :-)

--
Pozdrawiam,
konradus

Drogi Forumowiczu! :-) Czy uporządkowałeś swoje galerie i relacje? Czy ich tematy oznakowałeś odpowiednimi znacznikami? Czy zdjęcia są prawidłowo wyświetlane? Prędzej czy później zajrzę do Ciebie... ;-)

25-05-10 08:41  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Po prostu trzeba przejżeć cały dorobek klienta - relacje nieukończone,relacje z galerią i galerie.
Na pewno coś ciekawego sie znajdzie ;-)

--

Mam profil na FB.

25-05-10 09:14  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

Konradus napisał - ""Galerie w toku" to faktycznie nieszczęśliwa nazwa i już nie raz budziła wątpliwości."
Wg mnie nazwa ta jest bardzo dobra i wszystko byłoby OK gdyby każda relacja zakończona kończyłaby się galerią. Wtedy temat automatycznie "przeskakiwałby" do "Relacja z galerią" a temat "Relacje w toku" oczekiwałby na nowy wątek. Natomiast modele, które nie miały swojej relacji na Konradusie ale zostały zaprezentowane w postaci galerii końcowej mają swoje miejsce w "Galeriach"
I wtedy wszystko "gra i bucy".
Przepraszam Mariusza za ten "śmietnik" w jego wątku. Sądzę, że będzie mi to wybaczone.

--
STEP BY STEP

25-05-10 09:33  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
konradus 
satrapa ;>

OSTOJA napisał:

> Wg mnie nazwa ta jest bardzo dobra i wszystko byłoby OK gdyby każda relacja zakończona kończyłaby
> się galerią.

Nic z tego! ;-) Nie można ludzi zmusić żeby obowiązkowo wstawiali galerię w wątku z relacją, to kwestia upodobań, ale nie tylko - galerie mają to do siebie, że prezentują dokonania w pierwszym poście, które są przez to widoczne od razu po wejściu w wątek, a te wstawiane jako post w relacji giną gdzieś w jego wnętrzu po licznych achach i ochach. Obawiam się, że nie ma złotego środka...
Mariusz nas ukatrupi za te offtopy... :\ Ostoja, ja chętnie czytam wszelkie sugestie i uwagi i jeśli chcesz, to wpisz je w wątku dotyczącym najnowszych zmian w profilach klik, bo temat pośrednio ich dotyczy - wtedy może ktoś jeszcze coś doda od siebie i coś razem wymyślimy, no i nie będziemy Mariuszowi śmiecić w Jego relacji w toku ;-)

--
Pozdrawiam,
konradus

Drogi Forumowiczu! :-) Czy uporządkowałeś swoje galerie i relacje? Czy ich tematy oznakowałeś odpowiednimi znacznikami? Czy zdjęcia są prawidłowo wyświetlane? Prędzej czy później zajrzę do Ciebie... ;-)

07-06-10 14:22  Odp: [Relacja] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

No i Moi Drodzy Przyjaciele nadeszła chwila,kiedy już nie ma odwrotu przed wstawieniem galerii gotowego modelu ;-)

Oto ona:
Życzę miłego oglądania!

Trzy lata dłubaniny minęły, mam nadzieję,że z dobrym , nnno , znośnym efektem...? ;-)

--

Mam profil na FB.

07-06-10 14:28  Odp: [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Rajkub 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 11
Galerie - 3

Grupa: WAK

Świetnie

--
Pozdrawiam, Rajkub

07-06-10 14:30  Odp: [Relacja i Galeria] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
konradus 
satrapa ;>

Cudo!
.
.
.
W piątek, jadąc do W., wpadam je obejrzeć i na małą kawę ;-)

Pozdr,
k.

07-06-10 14:30  Odp: [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
qwertura 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2

Kawał czasu, ale i kawał dobrej roboty. Pogratulować modelu i cierpliwości.

--

07-06-10 14:31  Odp: [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 27
Galerie - 11

Warto było czekać : )

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.
www.abi.org.pl - Twój Administrator Bezpieczeństwa Informacji

07-06-10 14:32  Odp: [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Konrad - Ty jesteś permanentnie zaproszony!

--

Mam profil na FB.

07-06-10 14:36  Odp: [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
syriusz 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 9

- 16

Rewelacyjnie sklejony model, a ostatnie zdjęcie ma w sobie 'duszę'. Bardzo mi się podoba.

--
"Wierzę wbrew nadziei"
Zapraszam na moją stronę - http://www.syriusz.tkdami.net

Przekazanie 1% podatku
KRS: 0000064892
Cel szczegółowy koniecznie wpisz: Łukasz Głowacki

lub

Dobrowolne wpłaty skierowane na moje konto bankowe:
Numer konta: 30 1140 2004 0000 3302 4139 9308
Tytułem: Łukasz Głowacki

07-06-10 14:38  Odp: [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Guciu 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 73

Prezentuje się świetnie, jak dotąd nie widziałem lepszego wykonania tego modelu, jak widać jest bardzo wymagający. Gratuluję! :)

--
"Doświadczenie to ta cudowna rzecz, która pozwala ci rozpoznać twe błędy, gdy znowu je popełnisz."

07-06-10 14:55  Odp: [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
mario9 

Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 50

- 11

Jestem po prostu pod niesamowitym wrażeniem samego wykonania modelu, jak i fotografii w plenerze. Cudo.

Pozdrawiam Mariusz

--

07-06-10 15:00  Odp: [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Janek 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 36

- 9

Trochę ta relacja trwała ale model i zdjęcia SUPER.
Pozdrawiam

--

07-06-10 16:15  Odp: [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Dzięki za miłe słowa.
Model zapakowany na wyjazd do Wrocławia na WSMK !

--

Mam profil na FB.

07-06-10 16:21  Odp: [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Koszałek 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2

Bardzo długa i powolna owacja na cześć budowniczego !!!!!
Gratulacje
Z Poważaniem
Koszałek

07-06-10 16:23  Odp: [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Tuco 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2

Gratuluję!
Model bardzo mi się podoba - warto było trochę poczekać!

--
Pozdrawiam!
Tuco

07-06-10 16:29  Odp: [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

Wspaniały model. Gratuluję cierpliwości i wytrwałości.

--
STEP BY STEP

07-06-10 16:34  Odp: [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
StuG 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6

MARIUSZU przebrzydły - smolisz mi, że coś tam umiem w temacie budowy modeli kartonowych, a siebie zawsze ustawiasz w drugim rzędzie i jęczysz, że nie widzisz, bo Ci z przodu zasłaniają:-) Otóż z dziką rozkoszą ustepuje miejsca w sławetnym pierwszym rzędzie modelarzy pozytywnie zakręconych (pomyliłem numery siedzeń zdaje się).

Translacja tego, co wyżej : Model wspaniały, a sposób prezentacji jeszcze lepszy, czuje się klimat lotniska i nieuchronnego startu Karasia:-) Brawo, brawo, brawo!

--
StuG

07-06-10 16:50  Odp: [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
vansen 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

Świetna robota, ciekawe fotki, zwłaszcza ta ostatnia, "stara"!! Brawo!!

--

07-06-10 17:08  Odp: [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

Niesamowite, to rzeczywiście prawie trzy lata - teraz dopiero do mnie dotarło, podziwiam, mnie chyba by skręciło i przenicowało na lewą stronę już dawno. Zapomniałem dodać, że fotki wspaniałe i bardzo mnie się podobają.

--
STEP BY STEP

07-06-10 17:28  Odp: [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Stachowitz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 2

Trwało niczym TRWAM:) Ale efekt pracy wart czekania ma niego. Pozdrawiam!

07-06-10 20:22  Odp: [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1

Gratuluję!
Wspaniały model, no i świetne wykonanie!
Chociaż trochę to trwało :)

--
Pozdrawiam!

07-06-10 21:23  Odp: [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3

Skrzydlata śliczność.

--

07-06-10 21:28  Odp: [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
pawelecd 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4

- 1

Powiem tyle: SZACUNek
Super wykonanie.

--

Post zmieniony (07-06-10 21:30)

07-06-10 23:40  Odp: [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
air_22 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8

- 1

Dobra model cudny, zdjecia takze. Co nastepne Mariusz?

08-06-10 00:20  Odp: [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Art 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 19

- 5

Ten samolot jest tak z nami modelamanami od kilkudziesięciu lat ;-) Pamiętacie te plastiki z kiosku ruchu? Sam w sobie jest ciekawą, swojską, oryginalną konstrukcją. A tutaj taki duży i tak ładnie wykonany. Gratulacje.

--
W budowie: Pancernik HMS DREADNOUGHT; PBY CATALINA.

08-06-10 08:56  Odp: [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
QN 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 19
Galerie - 9

- 3

Śliczny. Napracowałeś się i to widać.

--
Pozdrawiam

08-06-10 10:17  Odp: [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Piterski 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1

- 1

Mariuszu włożyłeś w ten model pokłady ciężkiej pracy, potu a przede wszystkim serca i to widać w każdym detalu i szczególe. Przekazuje Ci wyrazy wielkiego uznania dla Twoich umiejętności i wytrwałości.

--
4976342

08-06-10 10:54  Odp: [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Ponowne dzięki za dobre słowa!

Art - też "zlepiałem" tego Karasia z kiosku Ruchu jako dziecię... ;-)

Qń - takie słowa od Ciebie odbieram jako szczególne wyróżnienie ; model nauczył mnie jeszcze wielu umiejętności i obnażył brak innych , ale sie starałem ... ;-)

air_22 - też lubie to pytanie: co następne?
Ale potrzymam Was w niepewności... Powiem tylko,że następny model też z szachownicami ;D

Wszystkim pozostałym Kolegom dziękuję za prawie 40 tysięcy odwiedzin mojego wątku ( tak z 1/3 to wygenerowałem sam ;-) ), oraz za blisko 200 wpisów ( swoje odliczyłem ;-) ).

--

Mam profil na FB.

08-06-10 11:45  Odp: [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
air_22 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8

- 1

Pytales kiedys któa bomba jest nie oryginalna, teraz widac ktora :)

08-06-10 17:11  Odp: [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
OGGO 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6

- 5

Witam
Dla mnie tez model" pierwsza klasa " !!!! ,juz dawno nie widzialem tak dobrze zrobionych zdjec...............Karas ,jak prawdziwy. Czapka z glowy ....respekt !!!Pozdrawiam Krzysztof.

--
W stoczni......wloski pancernik Roma GPM

09-06-10 17:02  Odp: [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
wojtas.r 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1

- 5

Pięknie się prezentuje. Świetne zdjęcia. Gratulacje wytrwałości i umiejętności.

--
--

11-06-10 18:33  Odp: [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Jańcio 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 6

- 7

Mariusz , szczere gratulacje .Galeria wprost powala a ostatnie zdjęcie wypisz wymaluj oryginał . Tylko ślinić się i mlaskać . Tak więc czekamy na następny model i relację .Czuję się teraz jak kobieta której skoczył się serial " Moda na sukces" .

Pozdrawiam .

Jańcio .

HEY HEY !

11-06-10 22:28  Odp: [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy
Miskowski 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

Wszystko już napisane, dołączam się do gratulacji. I chętnie zaglądam przez lufcik na zegary.

12-06-10 14:00  Odp: [R/G] Karaś - FlyModel #27 - bardzo długa i bardzo powolna relacja z budowy