FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
12-06-07 20:03  [Galeria] Radziecki pływający czołg PT-76 z MM
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Na polityka się nie nadaję ponieważ realizuję złożone Wam obietnice i z tego powodu zamieszczam trzeci z moich modeli przedstawiających pojazdy pancerne LWP a mianowicie czołg pływający PT-76.
Model ten wykonałem z MM nr 1 z 1975 r , który kupiłem w kiosku Ruchu za jedyne 4,5 zł po ćwiczeniach fizycznych polegających na bieganiu po całym mieście zanim znalazłem kiosk gdzie jeszcze był ten MM.
Przy budowie korzystałem z zeszytu TBiU nr 12. i różnych zdjęć zamieszczanych w ŻP ( publikację TBiU nr 15 wykorzystywałem przy budowie prezentowanego wcześniej T-54).
Model PT-76 –czyli Pławajuszczewo Tanka 76-to kaliber armaty należy też do „dziadków” mojej kolekcji i przedstawia ten pojazd w barwach i oznakowaniu jednostek pancernych LWP.
Okrągły, niebieski znaczek z kotwicą świadczy, że czołg ten służy w jednostkach Obrony Wybrzeża (wówczas tzw. niebieskie berety) zaś biało- czerwona strzałka ze złotym profilem żołnierza oznacza Załogę Służby Socjalistycznej, który to znak malowany był tylko na tych wozach, których załogi w określonym czasie wyróżniały się najlepszymi wynikami w szkoleniu, strzelaniu, na poligonie, w dyscyplinie itp
Był to pojazdowy odpowiednik odznaki Wzorowy Żołnierz lub Wzorowy Podchorąży -brązowej, srebrnej lub złotej…….. Model również malowany ta samą najprawdziwszą wojskową farbą co T-54 i ZSU-57-2 :-) (w niedalekiej przyszłości- SKOT)



, , , , , ,

, , , , , ,

, , , , , ,



--

Post zmieniony (31-08-14 11:45)

 
12-06-07 20:29  Re: [Galeria] Pływający czołg PT-76 z MM
Janek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 48


 - 9

Witam !!!
Sławku dla mnie Twoje wszystkie modele są SUPER. Powiedz ile ich jeszcze masz do pokazania.Proponuję Ci abyś je pokazał wszystkie w jednej galerii.

Pozdrawiam Janek

--

 
12-06-07 20:33  Re: [Galeria] Pływający czołg PT-76 z MM
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

no jak zawsze swietny, tylko co to jest ta rura na wiezy? czyzby -uzywając morskiej nomenklatury- chrapy?

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
13-06-07 09:47  Re: [Galeria] Pływający czołg PT-76 z MM
kujot666 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 6
 

Kolejna piękna rzecz panie Sławku. Szczerze powiedziawszy to poznałbym już pana następny model po samych fotkach, bez info o autorze, tak bardzo widać pana styl na każdym modelu. Gratuluję i czekam na więcej.

 
13-06-07 20:03  Re: [Galeria] Pływający czołg PT-76 z MM
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Dziękuję bardzo Szanownym Kolegom za uznanie dla moich "zabytków".

Janku-co do ilości moich modeli to mam nadzieję, że Was nie zanudzę-oprócz tych już zaprezentowanych tu przy różnych okazjach oraz na Forum Piterpanzera (tylko te z II WŚ) zostało jeszcze coś koło 10 szt.

KoRsarzu-masz rację bo ta rura na wieży to odpowiednik "chrap" na okręcie podwodnym. Chodzi o to, że w starszych modelach PT-76 podczas desantowania z wnętrza okrętów desantowych zamykane były żaluzje silnika bo tył mocno się zanurzał więc pływanie do brzegu musiało odbywać się przy otwartych klapach włazu (ów) na wieży aby zapewnić dopływ powietrza do silnika. Stwarzało to niebezpieczeństwo dla załogi w przypadku użycia przez przeciwnika na którego wybrzeże odbywał się desant broni masowego rażenia czyli broni ABC (nie mylić z ABS :-) )
Gdy wprowadzono w wozach bojowych system ochrony przed bronią ABC, który polegał m.in. na wytworzeniu we wnętrzu wozu lekkiego nadciśnienia uniemożliwiającego dostanie się do środka pojazdu pyłu radioaktywnego, bojowych środków trujących, czy broni biologicznej pływanie po wodzie z otwartymi klapami wieży było już niemożliwa a powietrze trzeba było do silnika dostarczyć- stąd te chrapy.
PT-76 miał ciekawy napęd w wodzie a mianowicie tzw. strumieniowy. Te żaluzje z boku z tyłu kadłuba to boczne wyloty wody z turbin a te klapy z tyły czołgu to zasłony tylnych pędników wodnych. Sterując otwarciem klap regulowało sie siłę strumienia wody i czołg skręcał. Można było odwrócić bieg wody w układzie zamykając pędniki tylne a otwierając boczne i wtedy czołg płynął do tyłu wyrzucając strumień wody przez boczne skośnie ustawione żaluzje. Można również było zawrócić w miejscu ustawiając na obu bokach przeciwne ciągi wyrzutu wody- z jednej tylny z drugiej boczny i wtedy był ostry zwrot na bakburtę lub na sterburtę ;-)

kujot666-dzięki ale żartując sobie to można stwierdzić, że wszystkie modele fotografuję na balkonie 4 piętra na plastikowym, zielonym stoliku ogrodowym stąd charakterystyczne podłoże (od razu rozpoznawalne) :-))))

--

Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

Post zmieniony (13-06-07 22:14)

 
13-06-07 20:15  Re: [Galeria] Pływający czołg PT-76 z MM
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Sławku, wloty wody do turbin były w dnie kadłuba:)

Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
13-06-07 21:57  Re: [Galeria] Pływający czołg PT-76 z MM
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Sorry faktycznie, chciałem szybko w krótkim czasie napisać bo mam dużo roboty zawodowej i się rozpędziłem. Boczne żaluzje służyły też do sterowania. Na modelu także mam te owalne otwory w dnie kadłuba zaklejone imitacją siatki. Już poprawiłem niewiele zmieniając . To wszystko przez to siedzenie w exelu i wklepywanie danych :-)

--

Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

Post zmieniony (13-06-07 22:08)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024