FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
10-06-07 21:26  [relacja/galeria] DUILIO - Gryf Hobby 1/98 - 1:200
Jac 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

1.) Usprawiedliwienie:
Zostałem wywołany do tablicy po informacji, że zacząłem kleić ten model. Do modelarstwa wróciłem 2 lata temu po blisko 20-to letniej przerwie. Ponieważ okres mojej najwiekszej aktywności modelarskiej przypadł na lata 70-te i początek 80-tych ubiegłego wieku, a techniki i jakość klejenia od tego czasu zmieniły się niezmiernie, to nie wiem czy podołam. Jak wczśniej na forum napisałem DAM Z SIEBIE WSZYSTKO ;-)
Liczę na dalsze wsparcie teoretyczne kolegów.
Przepraszam za jakość pierwszych fotek, ale nie zauważyłem, że Junior przestawił rozdzielczość w aparacie ;-(
2.) Model:
Za podstawę posłuży model wydany przez "Gryf Hobby" nr 1/98 w skali 1:200 (oczywiście jedynej słusznej ;-)).
Autorem opracowania jest Krzysztof Wolbek znany mi wcześniej z MM. Przy okazji - nie mam jakichkolwiek uprzedzeń do żadnego projektanta, wolę założyć, że jak coś nie pasuje, to jest MÓJ BŁĄD wynikający z niedostatków warsztatowych. Zresztą wychowałem się na MM, a więc często trzeba było nieźle kombinować ;-)
Jako osoba absolutnie niezależna staram się zrobić model jak najbardziej odwzorowujący orginał, wię nie ma mowy o zachowaniu standardów - używam wszystkiego co się nadaje do danego modelu ;-)
Napisałem, że wydawnictwo to podstawa, ponieważ po sugestiach kolegów zrobię otwieraną rufę i torpedowiec w hangarze. Przy okazji dziękuję za pomoc Sebastianowi, MacGregorowi, GrzechowiO i Vwsmokowi - bez nich byłby to zwykły nieciekawy modelik ;-)
3.) Trochę Historii:
Królestwo włoskie po przegranej wojnie z monarchią Austro-Węgierską (1866) i młocce w bitwie pod Lissą w tymże roku postanowiło całkowicie zmodernizować swoją flotę wprowadzając do lini całkowicie nowe i nowoczesne jednostki. Ciekawy jest fakt, jak ta bitwa wpłynęła na rozwój teorii taktyki walk morskich.
Adm. Tagethoff (dowódca floty A-W) w sytuacji dosyć rozpaczliwej (przewaga liczebna przeciwnika) zdecydował się na staranowanie okrętu flagowego i zatapiajac go rozstrzygną bitwę na swoja korzyść. To spowodowało, że we wszystkich flotach aż do początku XXw budowano okręty z taranem, a taranowanie było jednym z podstawowych manewrów bitewnych. Dopiero masakra cuszimska otworzyła oczy na wartość artylerii.
Okręty (drugim był bliźniaczy Dondolo) zaprojektował B. Brin (późniejszy minister marynarki) jako całkowicie stalowe konstrukcje . Duilio - jako ciekawostka oprócz artylerii głównej był "uzbrojony" w torpedowiec bazujący w hangarze rufowym. Rozwiązanie to nie bardzo się sprawdzało, więc w Dondolo z niego zrezygnowano. Dopiero w 1898 r. Francuzi podjęli próbę "uzbrojenia" krążownika w 10! torpedowców ;-)
4.) Okręt:
dł. - 111,2m
szer. - 20,0m
zan. max. - 8,5m
wyp. max. - 11.138t
załoga - 483
uzbrojenie - 4 x 450mm/22 (2 x 2) - ładowane odprzodkowo spod pokładu.
Torpedowiec: typ "Nibbio" (ang. "Thornycroft") - 23,2/3,0/1,5 [m]
rozp. bud. - 1873r
wodowanie - 1876r
wejście do służby - 1880r

Tyle na przydługi początek ;-)


--
DUILIO

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat

"Życie jest zbyt poważne, żeby je brać na serio".
Ja ;-)

"King Crimson"....i cała reszta.

 
10-06-07 21:35  Re: [R] DUILIO
Pawel_P 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

HA - to mi się udało;)) już nie mogłem się doczekać. Powodzenia!!

--



Post zmieniony (10-06-07 21:39)

 
10-06-07 21:36  Re: [R] DUILIO
msegen 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 5
 

Zapowiada się fajna relacja !!

życzę powodzeinia i cierpliwości !.

--
http://www.airfixdogfighter.ok1.pl/

 
10-06-07 22:05  Re: [R] DUILIO
Jac 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Szkielet:
Właściwie sklejał się bez problemu, ale:
- jest bardzo "gęsty" zalecana gr. podklejki 1 mm - mimo to znacznie lepiej było by zastosować 1,5 mm i poszerzyć wcięcia.
- elementy poziome to pokład główny i trzy nazwijmy - śródpokłady ;-)
Środkowy śródpokład (na rys. czerwony) jest rozjechana pr. strona - nie można w ciemno wycinać szczelin na wręgi (raczej na pewno nie mój błąd, a może ;-))
Więcej grzechów nie pamiętam ;-)))


Poszycie
Eeeeeeeech - słaby jestem ;-(
Projektant zostawił na każdym elemencie poszycia pewien margines na dopasowanie, ale mnie się nie udało, a zwłaszcza, że nie zależało mi na tym - od początku zaplanowałem szpachlowanie. w międzyczasie wynikła sprawa torpedowca i otwieranej rufy, na razie to szpachluję i szlifuję i szpachluję i ........
Jakby co to wygląda tak:

A Nibbio tak:

Aha - wyrzutnia torpedowa na dziobie - wprawdzie można zrobić z kartonu, ale "gnie sie", lepiej wstawić rurkę "twardom" ;-) [na rys. niebieska].

--

DUILIO

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat

"Życie jest zbyt poważne, żeby je brać na serio".
Ja ;-)

"King Crimson"....i cała reszta.

Post zmieniony (10-06-07 22:12)

 
10-06-07 22:12  Re: [R] DUILIO
msegen 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 5
 

Fajnie wygląda.

Szybko zrobiłeś kadłub modelu! wielki + dla ciebie .

--
http://www.airfixdogfighter.ok1.pl/

 
10-06-07 22:16  Re: [R] DUILIO
Jac 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Ale psia krew - CZASU BRAK !!!

 
10-06-07 22:41  Re: [relacja] DUILIO - Gryf Hobby 1/98 - 1:200
msegen 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 5
 

hehe

to ja odwrotnie czasu mam a natchnienia nie mam zeby modele kleić

--
http://www.airfixdogfighter.ok1.pl/

 
10-06-07 22:52  Re: [relacja] DUILIO - Gryf Hobby 1/98 - 1:200
Jac 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Dzięki dla Moda za uzupełnienie tytułu.

 
11-06-07 09:13  Re: [relacja] DUILIO - Gryf Hobby 1/98 - 1:200
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

ŁAŁ!!!!!!
Ja poproszę karnet na cały sezon w pierwszym rzędzie pośrodku :-)

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
11-06-07 14:33  Re: [relacja] DUILIO - Gryf Hobby 1/98 - 1:200
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

jednak szkoda ze nie standard ... Czekam na dalsze wylapywanie bledow, bo chcialbym wiedziec, na co uwazac w swoim...
Tak na marginesie- lufy w modelu sa biale, a chyba powinny byc czarne
Aha, i jak to jest z kolorami masztu i kominów? naprawde maja być brązowe, czy moze raczej jakieś ciemnożółte?
--

Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.


Post zmieniony (11-06-07 14:34)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024