FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 10Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
16-05-07 14:36  [r/g] Precyzyjny parowóz towarowy Ty2 - Galeria strona 22
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam wszystkich

Jeśli jesteście ciekawi jak powstał model parowozu towarowego Ty2



to zapraszam do przeczytania relacji z jego budowy. Model będzie zbudowany w skali 1:25 na bazie wycinanki wydawnictwa Angraf.

Parowóz Ty2 był podstawowym koniem roboczym naszego kolejnictwa w latach powojennych. W ramach reparacji wojennych dostaliśmy od Niemiec 1407 sztuk parowozów BR52, które po drobnych modyfikacjach zostały wprowadzone do użytku pod polskim oznaczeniem Ty2. Od 1945 roku do końca eksploatacji trakcji parowej była to najliczniejsza seria parowozów towarowych w Polsce.

Mam wielki sentyment do tego parowozu, ponieważ mój tata w latach 1965-1975 był maszynistą i kierował właśnie takim parowozem o numerze Ty2-970, w parowozowni w Lęborku. Mój model będzie miał właśnie taki numer. Wycinanka będzie bazą dla przeróbek i dołożenia wielu detali, które się w pierwotnym projekcie się nie znalazły. Model postaram się zrobić jak najwierniej, wszystko co jest widoczne w prawdziwym parowozie z zewnątrz i w budce maszynisty, i co da się wykonać z papieru i drutu, chciałbym odwzorować w swoim modelu. Ale otwieranej klapy dymnicy i świecących lamp raczej nie będę robił, bo przekonałem się na przykładzie prezentowanej tu Oelki, że światła zapalałem tylko kilka razy, a otwarta klapa dymnicy mnie razi, gdyż jestem przyzwyczajony do widoku parowozu z zamkniętą klapą. Co innego otwarte drzwi i właz na dachu w budce maszynisty. W modelu wykonam ponad 2000 śrub, nakrętek i nitów. Dla ułatwienia sobie pracy przy naklejeniu takiej dużej ilości drobnych (1,5mm) elementów wykonałem kroplomierz z igły lekarskiej - tak to wygląda w praktyce:



Model tego parowozu będzie miał 92 cm długości i będzie naprawdę wielki. Poniżej plan modelu w skali 1:1, a na nim mój poprzedni model TKp30, w porównaniu do niego Ty2 to kolos.



Model oczywiście będzie cały malowany i będzie nosił minimalne ślady eksploatacji. Tyle tytułem wstępu. A oto co do tej pory wykonałem.

Na początek zeskanowałem wszystkie kawałki ostoi porozrzucane na kilku arkuszach, ułożyłem je razem idealnie prosto, poprawiłem małą niedokładność (wszystkie osie kół jezdnych rozmieściłem dokładnie co 66 mm) i całość wydrukowałem wprost na dwóch arkuszach kartonu 0,7 mm.



A potem to już mrówcza praca - wycięcie wszystkich elementów ostoi, naklejenie na nich śrubek i nitów. Niektóre elementy, które będą trudniej dostępne wstępnie pomalowałem na czarno.













Zapraszam wszystkich do aktywnego uczestnictwa w mojej relacji i wpisywania uwag, propozycji mających na celu polepszenie wyglądu budowanego modelu.

--

Post zmieniony (30-06-17 21:49)

 
17-05-07 16:53  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Robert B. - zanim przystąpiłem do budowy, to przejrzałem wszystkie relacje z dotyczące tego modelu i zgromadziłem pół tysiąca zdjęć oryginału. Ten problem jest mi znany i już na etapie wycinania ostoi poprawiłem odległości miedzy osiami, a także zaprojektowałem od nowa hamulce, bo te z wycinanki są za szerokie i za proste.

Yasiu - tyle nitów wyciąć dokładnie to ręcznie raczej ci się nie uda, a przy tak drobnym elemencie najprawdopodobniej będzie ci się rozwarstwiać karton, a jak nasączysz go cyjanoakrylem, to wycinanie będzie szło bardzo ciężko. Może zrobisz ze 100 nakrętek, ale nie 2000. Już samo naklejenie w tym modelu tylu śrubek, z których większość jest mało widoczna, jest sztuką dla sztuki. Gdybym miał je jeszcze samemu ręcznie wycinać, to byłby to już masochizm. Dlatego też zastosowałem śrubki wycinane laserowo.

JacekPlacek - plan jest w skali 1:1 w stosunku do budowanego modelu. Jest to powiększony na ksero 2x plan z wycinanki, po powiększeniu arkusz ma format A1, ale napis w rogu się nie zmienił. Powiększyłem go do takich rozmiarów, bo tam są narysowane szablony rur, które będzie trzeba zrobić w modelu.

MBig - ja ostoję , kocioł i tender także pomaluję sprayem, ale tylko podkład. Później to już jak zwykle pędzlem.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
24-05-07 19:16  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam ponownie

Powoli praca rozkręca się. Chociaż na zdjęciach wygląda to niepozornie, to pracy było dużo przy naklejaniu śrubek, nitów itp. W sumie do tej pory na całej ostoi ponaklejałem około 1400 szt. tego drobiazgu. Oczywiście nie musiałem liczyć na modelu, tylko policzyłem arkusiki, z których odcinam laserowo wycięte nakrętki (na każdym jest po 100 sztuk). Dorobiłem też poprzeczne wsporniki na ostoi, wsporniki pod zbiorniki sprężonego powietrza i całość pomalowałem sprayem. Nawet fajnie to wyszło, czy taki czarny macik na całej ostoi trochę przyrdzawić, czy tylko w zakamarkach wewnątrz ? Zrobiłem też resory od podstaw, zmieniłem je całkowicie dostosowując do oryginału. Teraz jest prawidłowa liczba, długość i grubość piór, a także dołożyłem podkładki i śruby mocujące. Resory będą jeszcze raz malowane.

A oto zdjęcia ostoi i resorów:









Jak zwykle czekam na wasze uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
28-05-07 11:28  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Zamocowałem do ostoi układ resory - wahacze. Zrobiłem też małą waloryzację ostoi. Do tego celu posłużyły mi farbki akrylowe (po 5 zł szt.).



Mają one tą zaletę, że jak coś nie wyjdzie to można zetrzeć wilgotną szmatką, a po wyschnięciu uzyskujemy ładny matowy kolor i w przeciwieństwie do tempery, plakatówek, czy pasteli farbka jest niezmywalna i trwała. Efekt postarzenia zrobiłem wg zasady "jak uważasz, że jest za mało, to jest w porządku, a jeśli uważasz, że jest dobrze, to znaczy, że przesadziłeś". Waloryzacja była zrobiona metodą mokrego pędzla, tzn. niewielkie ilości farbki akrylowej były rozcieńczone wodą i nanoszone pędzelkiem w różne miejsca. Jak chciałem, żeby efekt był bardziej widoczny, to robiłem trochę jaśniejszy odcień i ponawiałem nanoszenie. Po wyschnięciu wody robi się ładny rdzawo-brudny odcień. W zależności od kąta patrzenia i oświetlenia, efekt postarzenia jest mniej lub bardziej widoczny. Ale generalnie nie przytłacza i oto mi chodziło.

Oto efekty sobotniej pracy.






--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
29-05-07 16:38  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Wszyscy chętni mogą teraz obejrzeć i ściągnąć ponad 250 zdjęć parowozu Ty2, z których korzystam podczas budowy tego modelu. Zdjęcia zamieściłem w odzielnym wątku - [zdjęcia] szczegółowe parowozu towarowego Ty2

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
04-06-07 17:24  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Prace powoli posuwają się do przodu, ponieważ przerabiam wszystko, co nie jest zgodne z oryginalnym parowozem lub jest bardzo uproszczone. Po ostoi zabrałem się za element zwany popularnie kotłem. Przejście stojaka w walczak nie jest zupełnie gładkie (tak jak to zrobiłem w Ol49) tylko składa się z kawałków blach zachodzących na siebie. Stojak kotła otrzymał właściwe ułożenie i linie cięcia blach, a także dorobiłem zawory wyczystkowe (tak chyba się to nazywa). Otwory wokół zaworów na przedniej ścianie stojaka nie są idealnie gładkie, bo w oryginale są jeszcze gorzej wycięte.


A oto moje zmagania w odtworzeniu takiej rzeczywistości:





Stojak jest tylko zagruntowany, to nie jest jeszcze ostateczne malowanie

W międzyczasie też zaprojektowałem od nowa hamulce. Te z wycinanki są uproszczone i za szerokie. Niektórzy modelarze mieli problemy, żeby wcisnąć je między koła.



Tak to wygląda po pomalowaniu:



Na górze będzie jeszcze jedna śruba z zawleczką, ale to już po zamocowaniu do ostoi.
Hamulec jest trochę usmarowany i ubrudzony, tak jak cały model.

Jak zwykle czekam na wasze uwagi i komentarze.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
05-06-07 16:20  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Dzięki za zainteresowanie relacją i słowa uznania.

Dla chętnych do ściągnięcia plik hamulec.cdr - 0.03MB , który możecie wykorzystać do wydrukowania (albo wycięcia laserem) elementów składowych hamulców, których próbkę widzieliście w moim poprzednim wpisie. Są one narysowane przeze mnie od podstaw i różnią się od tych z oferty Drafmodelu (tamte są zgodne z wycinanką). Jakby coś było nie jasne to pytajcie.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
14-06-07 19:02  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Skończyłem kocioł, było sporo przeróbek, niektóre robione „na żywca” na gotowym elemencie. Nie podobał mi się dół stojaka kotła przy styku z popielnikiem, więc rozciąłem zrobiony stojak, wkleiłem kątowniki i śrubki.


Na stojaku od strony budki maszynisty porobiłem dodatkowo różne zawory wyczystkowe ( widać przyklejony papier maskujący, bo nie chciałem zamalować miejsc, w których będzie doklejany osprzęt ). Blachy na krawędzi stojaka zachodzą na siebie tak jak w oryginale ( w Ol49 zrobiłem to idealnie gładkie).



Następnie zrobiłem zbiornik piasecznicy i zbieralnik pary. Tutaj też zmiany dostosowujące te elementu do oryginału. Oba te elementy są za niskie, a zbieralnik pary nie jest wcale u góry wypukły, jak proponuje autor wycinanki, tylko zupełnie płaski. Na dymnicy zrobiłem też ślad po spawaniu. Z kominem walczyłem 5 godzin, by upodobnić go do oryginału.






Cały kocioł pomalowałem kilkakrotnie farbą czarną matową w sprayu marki Champion (400 ml za 8 zł). Nie mam jeszcze wprawy w malowaniu sprayem, ale chyba wyszło dobrze.



I mała przymiarka do ostoi:



Tradycyjnie czekam na wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
16-06-07 10:35  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Monolith - kocioł będzie jeszcze patynowany, dojdą ślady eksploatacji i ubrudzenia. Komin też jeszcze nie jest postarzany, to tylko malowanie, ale w przeciwieństwie do reszty tutaj po prostu farba nie była rozcierana po przeschnięciu. Zaokrąglenie u dołu jest zrobione szpachlówką z Wamodu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
17-06-07 11:10  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Robert B. poproszę o te skany na maila. Adres będziesz miał w mailu, który do ciebie wysłałem.
Czy to szaleństwo ? Żona moja mówi, żebym nie robił tego parowozu dokładniej niż w oryginale, a mnie to po prostu bawi i relaksuje. Tej wielkości modeli parowozów zrobię może ze cztery, więc chcę by przyzwoicie wygladały. Tylko te poprawki i wzbogacenia zabierają bardzo dużo czasu, bo wszystko muszę mierzyć i rysować od nowa, a to bardzo spowalnia budowę modelu. Ale ja mam czas, cierpliwość, nie narzekam tylko kleję dalej.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 10Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024