FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 11 z 29Strony:  <=  <-  9  10  11  12  13  ->  => 
15-02-08 15:12  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
hubertus   

To ja pójdę sprawdzić, czy mam jeszcze w szafce jakiś Nervosol albo Neospasmine ...

 
16-02-08 09:48  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
pawelecd 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4


 - 1

Cześć!
Jestem w głębokim szoku. Moja żona z kolei jak jej to pokazałem to powiedziała abym dał sobie spokój z modelarstwem bo na moje wypociny szkoda czasu i kasy. Podziwiam i gratuluje umiejętności.
Pozdrawiam Paweł

--
"Nigdy nie może być tak źle aby nie mogło być jeszcze gorzej."

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat

J8N1 Kikka / Jak 15 Feather / Bf-108 Tajfun / C6N1 Saiun / Jak55

 
29-02-08 17:56  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Skończyłem budowę osprzętu do kierowania parowozem. Dorobiłem półeczkę z dzbankiem, dorobiłem zawór do sterowania piasecznicą, dorobiłem zawór maszynisty. Czy ktoś wie dlaczego to nazywa się zaworem maszynisty, a nie po prostu hamulcem, czy oprócz hamowania urządzenie to pełniło też inne funkcje ? Do zaworu służacego do zakrapiania do dymnicy, popielnika i zalewania węgla wodą dorobiłem wężyk.









Pamiątkowe zdjęcia całości:



Czy te rękawiczki nie odstają od reszty ?



Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
29-02-08 18:15  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

A jaką rolę w kierowaniu parowozem pełnił dzbanek? ;-)
Był tam jakiś łolej, czy służył raczej jako ekspres do kawy?

--
serwusik

 
29-02-08 20:56  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

Czy przez szybkę wodowskazu widać rurkę z wodą ?

--

Jak czytać skrót PKP---Poczekaj Kiedyś Przyjadę.

 
29-02-08 20:59  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Seweryn 

 

Przepiękne...

--
Seweryn

 
01-03-08 10:12  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Maverick33 

Na Forum:
Relacje w toku - 17
Relacje z galerią - 8
Galerie - 11
 

za czyste rękawiczki :)

--
Maverick33

Zapraszam do galerii http://www.adwproject.opole.pl - dział galeria

Skończone : Wagon 202L, Px4, EP09 , Pt47 , Pu29 , Wagon 120A , OKz32 , SP45-142 , Wagon 401R , Wagon 401Z , Wagon 401 Ka"Gags" , Wagon 408s , EU07, ET22-243 , Sm48-060 , SU45-217

Na warsztacie:

TY51 1:25 - 80%
Ty5 1:25 - 55%


 
01-03-08 11:28  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Varran 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 7
 

Nie za często zaglądam do relacji parowozów ale to co w tej relacji zobaczyłem to...

"(...) jestem rozmontowany na dzień cały, a jest dopiero rano"

--
Pozdrawiam ;)

W budowie:
Barka HMCS LCI (L) 125 |
HMS Abercrombie | Jeremiah O'Brien
Gotowe:
Artilleriefährprahm typu D3 | USS PGM-17 | USS PC-553 | K-335 GIEPARD | K-670 Skat | ORP ORZEŁ III | 705 Lira (Alfa)

 
02-03-08 13:51  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Dziękuje wam za słowa uznania i za doping.

Trochę śmiesznie napisałem ten poprzedni wpis, wynika z niego, że dzbanek służył do kierowania parowozem. Ale dzbanek był faktycznie na wyposażeniu i był niezbędny do prawdłowego "nawadniania" obsługi parowozu. Bez picia przez kilka, czy nawet kilkanaście godzin, załoga przy tak cieżkiej pracy długo by nie wytrzymała. A bez załogi parowóz nie pojedzie. Wniosek - dzbanek był niezbędny do kierowania parowozem.

Czy ktoś ma pomysł jak zrobić taki słoik ?



A rękawiczki są bardziej brudne od dołu, a od góry mniej. Załóżmy, że moje leżą wierzchem do góry :-)

Co do wodowskazów - sprawdziłem widać przez "szybkę" rurkę z wodą. Tylko wskutek zamknięcia lub kontakt z klejem woda zrobiła mi się jakaś bura.



--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
02-03-08 17:56  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Pablo-76   

Witam

No Precyzyjny- pozamiatałeś wszystkich... Ja także podtrzymuję swoją szczękę ręką, bo boję się, aby mi za nisko nie opadła- jeszcze by mi tak zostało...? ;)

Zapytałeś o zawór maszynisty- więc wyjaśniam: hamulec to ogólna nazwa całego urządzenia, służącego do hamowania- składającego się z wielu podzespołów, które muszą mieć przecież jakąś nazwę. W samochodzie mamy pedał hamulca, a w parowozie zawór maszynisty- oba te podzespoły, służą do uruchomienia pozostałych urządzeń hamulcowych i nie mają poza tym, innego praktycznego zastosowania. Dlaczego więc zawór maszynisty? Bo jak każdy inny zawór, reguluje przepływ czegoś (w tym przypadku- powietrza pomiędzy min. przewodem głównym, zbiornikiem głównym, zbiornikiem wyrównawczym itd.) i obsługuje go maszynista, a nie pomocnik. To tyle na ten temat. Opis poszczególnych urządzeń, jak i zasadę ich działania- można znaleźć min. w książce "Podręcznik maszynisty parowozowego" Teobalda Neumanna z 1957 roku.

A teraz garść moich uwag i sugestii.
Napisałeś, że zakończyłeś pracę nad wszystkimi urządzeniami, służącymi do kierowania parowozem. Mnie jednak, ciągle brakuje w Twoim modelu, kilku istotynych elementów, których nie doszukałem się na zdjęciach powyżej. Mianowicie:
- brak dźwigni gwizdawki
- brak dźwigni otwierającej/zamykającej zawory przedmuchowe pod cylindrami (taka dźwignia, pod kołem nastawnicy)
- brak drążków uruchamiających zawory wodny i przelewowy inżektora ( takie dwa krany przechodzące przez podłogę i zamocowane pod oknem, po jednej lub obu stronach budki)
Ponadto:
- ze skrzynki elektrycznej pod sufitem, wychodzi zwykle więcej przewodów (chociażby do oświetlenia samej budki i latarń na czołownicach),
- koło nastawnicy posiada zazwyczaj taką małą dźwigienkę, służącą do jej blokowania w określonym położeniu,
- po stronie pomocnika, przy podłodze jest taka dźwignia, służąca do otwierania/zamykania odmulacza,
- standardowym wyposażeniem parowozu (choć, nie we wszystkich przypadkach) są siedzenia (na "dwójkach" były to, zazwyczaj zbite z desek- fotele).

To tyle, co narazie wychwyciłem. Troszkę zbyt uproszczone, wydają sie drzwiczki wiszące Marcotty`ego, ale to szczegół. Sam model- jako całość: BOMBA!!!!
Jestem już dziś przekonany, że jeśli Wystawisz go kiedyś, na Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych (odbywają się one, podczas Międzynarodowych Targów Kolejnictwa TRAKO), to zwycięstwo masz w kieszeni :)

Pozdrawiam

p.s. Przypomniałem sobie, że na ścianie drzwiczkowej kotła, znajdują się trzy, dość duże tabliczki: pierwsza pokazuje producenta kotła, jego numer fabryczny i dopuszczalne ciśnienie robocze, druga dozwoloną prędkość, a trzecia datę ostatniej próby wodnej kotła. A kolorem wody w wodowskazach, nie przejmowałbym się, ponieważ woda, która znajduje się w kotle- w wyniku wytrącania się podczas ogrzewania, różnych, zawartych w niej związków- rzadko bywa przejżysta.
--



Post zmieniony (02-03-08 21:04)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 11 z 29Strony:  <=  <-  9  10  11  12  13  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024