FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 11Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
01-03-07 22:11  [Relacja/Galeria] Włoski czołg lekki L6/40 - cz.2 (koniec)
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Poprzedni wątek niebezpiecznie się rozrósł, więc postanowiłem rozpocząć drugą część relacji z budowy czołgu L6/40. Różne wyjazdy służbowe i inne takie niepotrzebne nikomu rzeczy nieco wydłużają dość poważnie czas powstawania modelu:) Własna inwencja także ma co nieco na sumieniu:)

Ale wróćmy do meritum:)

Połączyłem wahacze z wózkami kół jezdnych.

Sprawa prosta - jako ośki wykorzystałem kawałki miedzianego drutu i by nie wylatywały, lekko "skropiłem" ich końcówki superglutem, tak by skleiły się ze ściankami otworów. Otwory zamknąłem podwójnymi krążkami imitując (także z papieru) końcówki osiek. Krążki te - własnej "konstrukcji" - mają zbyt dużą średnicę (ale za to prawidłową), by otwór na środku pasował do tego w wahaczu. Stąd te imitacje:)

W międzyczasie wykonałem łopatę.

Tutaj pojawił się znany problem z białym polem na błotniku, który dokładnie odwzorowywał jej położenie. Możliwości waloryzacji i poprawnego ułożenia tejże łopaty były zatem ograniczone. Aby nie było widać białego pola pod samą łychą skleiłem z kawałków zapasu mini-pokrowiec. Jest to co prawda science-fiction, ale skutecznie zasłania białe pole:) Reszta dała się przykryć samym trzonkiem i zapięciami (niestety, z powodu szerokich białych pół są nieco za szerokie).


Ponieważ od poniedziałku siedzę niejako na przymusowym, tygodniowym urlopie (jeszcze z zeszłego roku:)), postanowiłem nie próżnować i dokończyć elementy składowe układu jezdnego, a konkretnie - zrobić koła podtrzymujące:)

Pracując pół poniedziałku udało mi się wykonać "coś" takiego jak powyżej:) Chciałem najpierw wykonać tarcze/felgi, a na to nałożyć osobno wykonane bandaże. We wtorek rano nie spodobało mi się to i poleciało w pierony:)

Rzadko mi się zdarza ponowne wykonywanie jakiejś części (a już na pewno nie dwunastu identycznych:)), ale uwziąłem się - za bardzo spartoliłem te kółka. Zacząłem więc dziergać od nowa.

"Najsampierw" podkleiłem i powycinałem elementy składowe kół - na zdjęciu nie ma ich wszystkich - to pierwszy etap:) Oczywiście części były wcześniej skserowane (zły odcień), a te żółte kółka wyciąłem z zapasu. Tutaj w ruchu był tylko skalpel - cyrkiel Olfy jest za duży:) Koła mają ok. 5-6 mm średnicy.


Trzy elementy składowe "podstawy" kół skleiłem ze sobą (razy 12) nanosząc później na krawędzie dość grubą warstwę wikolu. Po jej wyschnięciu zeszlifowałem nadmiar i bandaże pomalowałem czarną Pactrą.


A tak wyglądają kółka na "teraz":) Podkleiłem i wyretuszowałem środkowe części kół oraz wyciąłem z zapasu nity (nie muszę ich w ten sposób malować). Pomimo, że miałem pomalowane wewnętrzne krawędzie tarcz, postanowiłem dorobić jeszcze dodatkowe okręgi z pasków o szerokości mniej więcej 0,5 mm. Ich krawędzie, wyretuszowane na kolor żółty, mają imitować krawędzie felg.

Koła będą połączone w pary, ale w nieco inny sposób, niż większość sądzi:) obydwa koła będą skierowane "ładną" stroną (tę, którą pokazuję na zdjęciach) na zewnątrz. Wewnętrznych stron, które są płaskie i pomalowane na czarno i tak nie będzie kompletnie widać:)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
01-03-07 22:25  Re: [Relacja z budowy] Włoski czołg lekki L6/40 - cz.2
Janek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 48


 - 9

Obserwuję tą relację od początku, jedyne co mogę powiedzieć to SUPER Ci to idzie.Czekam na dalszą relację .
Pozdrawiam Janek

 
04-03-07 15:52  Re: [Relacja z budowy] Włoski czołg lekki L6/40 - cz.2
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Zabawa z kółkami trwa nadal:)

Skleiłem ze sobą kółka, w sposób w jaki wspominałem - teraz chyba wszyscy widzą o co mi chodziło:)

Tak to wyglądało... ale to jeszcze nie był koniec oczywiście.

Na środkowych kółkach znajdowały się jeszcze jedne... no może nie kółka, ale - w skrócie - elementy. Nie będe się rozwodził nad terminologią - pokażę na zdjęciu oryginału :

Skomplikowany kształt? Niby tak, ale z papieru można prawie wszystko:) (z jakim skutkiem to już inna historia:P).

Wyciąłem więc cztery swego rodzaju "słoneczka" sześcioramienne (dwa koła nie mają tych elementów, gdyż są osadzone na tylnych wahaczach).

Wcześniej wyciąłem, przeszlifowałem krawędzie i wyretuszowałem drobne kółka - 2 mm (elementy u góry). Następnie "słoneczka" nakleiłem na te kółka, wycinając w nich wcześniej dziurę ołówkiem.

Gdy już klej jako tako trzymał (BCG), posmarowałem nim także ramiona i krawędzie kółek i zaginając te pierwsze poczekałem, aż klej chwyci (w moich zgrabnych paluchach rzecz jasna:P).

Tak wyglądały wszystkie razem po tej "operacji".


A tutaj razem z pęsetą dla zobrazowania ich wielkości, a raczej "małości":) W portfelu miałem same grube, żadnej groszówki:P Ona już jakaś taka niemodna:)

Ostatni etap polegał na przycięciu ramion i przyklejeniu tych drobinek do kół. Potem już tylko włożenie kartonowych końcówek osi :


I cztery kółka, które będą przymocowane bezpośrednio do kadłuba, gotowe:)

Oczywiście - prawie gotowe:) Brakuje jeszcze elementów mocujących do kadłuba, ale te będą wykonywane na samym końcu. Wynika to z przeróbek układu jezdnego i zmian szerokości różnych elementów. Wszystko jak wiadmo musi być w jednej linii:))

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
04-03-07 17:12  Re: [Relacja z budowy] Włoski czołg lekki L6/40 - cz.2
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ja sie poddaję - moje stare oczy już nie są w stanie zobaczyć wszystkiego , co tam nadziubałeś...;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
04-03-07 17:35  Re: [Relacja z budowy] Włoski czołg lekki L6/40 - cz.2
Kwiatek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 5

Yyy... oniemialem. Brak slow po prostu. Brac sie za takie detalu - nie dosc, ze tzreba miec checi to i jeszcze spore umiejetnosci w takiej dlubaninie. Efekt w kazdym badz razie wyszedl porazajacy :)

--
Malowaniu modeli mówię głośne TAK ;-)

Zakończone: T-40, Przodek
Nowe: T-26, Monitor "Warszawa"

 
01-04-07 14:12  Re: [Relacja z budowy] Włoski czołg lekki L6/40 - cz.2
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Witam po dłuższej przerwie.
Budowa powoli, acz systematycznie postępuje. Pierwsze światełka w tunelu już zamajaczyły w oddali, więc czas dopiąć pasa i działać dalej:)

W końcu zebrałem się w sobie i przygotowane wahacze z wózkami kół jezdnych dokleiłem do kadłuba. Przy okazji wyszedł babol, którego popełniłem - nie uwzględniłem faktu, że po przeróbkach elementy te są szersze i koła będą zbyt wystawać na zewnątrz - co uniemożliwi prawidłowy montaż gąsienicy (wystawała by po prostu poza błotnik). Na szczęście zorientowałem się w odpowiednim czasie (trzy razy przymierz...:)) i zapobiegłem tragedii:)

Po przyklejeniu wahaczy z kołami jezdnymi przyszła kolej na małe przeróbki.



Zaprojektowałem i wykonałem ograniczniki przednich wahaczy oraz wzmocnienia na środkowych częściach boków wanny kadłuba. Ośka ramienia ogranicznika powinna być wyżej i mieć inny kształt podkładki, ale nie mogłem tego wykonać ze względu na możliwość zahaczania tego elementu o gąsienicę. Tak też nieźle wygląda:) Po tym zabiegu mogłem już spokojnie przykleić do kadłuba 4 przygotowane koła podtrzymujące. Pozostałe dwa wcześnie zamontowałem na tylnych wahaczach.


Postanowiłem również lekko zwaloryzować spód wanny, poprzez dodanie nitów i kilku dodatkowych elementów - tyle, ile udało mi się dojrzeć na zdjęciach.



Może to jest "sztuka dla sztuki" - w dodatku podszyta lekką improwizacją, ale satysfakcja gwarantowana:) A może ktoś kiedyś będzie chciał zajrzeć "temu czołgu" tam gdzie słońce nie dochodzi?:P


W kolejnym "międzyczasie" zająłem się znowu bocznym włazem.



W opracowaniu pominięto zupełnie zawiasy, więc musiałem zabrać się za to (po raz kolejny) sam:) Na razie na stałe dokleiłem tylko ich mocowania. Resztę - m.in. nity, śrubki dorobię trochę później.


------------------------------------------------------------------------------------

A tak prezentuje się na razie cały stalowy makaron:) Aktualnie trwają prace nad kołami napędowymi, które również musiałem samodzielnie przeprojektować (bo jakieś tam elementy z wycinanki użyję). Na razie wyciąłem tarcze z zębami:)

C.D.N.

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
01-04-07 14:48  Re: [Relacja z budowy] Włoski czołg lekki L6/40 - cz.2
Kwiatek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 5

Kazdy by cos sam projektowal, pzrerabnial - a dajcie spokoj ;-) Model wychopdzi pieknie. Tak patrzac na moj - sklejony chwile po wyjsciu wycinanki na rynek - to pytam sie czy to nadal ten sam czolg?

--

Malowaniu modeli mówię głośne TAK ;-)

Zakończone: T-40, Przodek
Nowe: T-26, Monitor "Warszawa"

Post zmieniony (01-04-07 14:48)

 
01-04-07 19:24  Re: [Relacja z budowy] Włoski czołg lekki L6/40 - cz.2
ams 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9
 

Rewelacja!

Wyobrażam sobie co musi czuć projektant tego modelu... ;)

--
pzdr
-----------
ams



 
01-04-07 20:55  Re: [Relacja z budowy] Włoski czołg lekki L6/40 - cz.2
Maverick 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Galerie - 5
 

Aż miło popatrzec! Małe jest piękne!:)

 
13-05-07 14:17  Re: [Relacja z budowy] Włoski czołg lekki L6/40 - cz.2
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Kolejna odsłona makaronowego westernu:)

Znowu nastąpiła chwilowa cisza w eterze spowodowana... a co się będziemy bzdurami zajmować:-) W każdym razie dłubię...

Na rozgrzewkę stary kotlet, czyli skończone zawiasy przy włazie bocznym :

Zdjęcie nie wyszło mi najlepiej, ale co nieco widać - chciałem się czymś pochwalić po prostu:) Onitowałem do końca oba boki kadłuba, wraz z włazem - pozostało jeszcze dokleić uchwyt, który się aktualnie "robi":-)

Meritum tego wpisu to jednak nie jakieś drobiazgi, a gąsienice, które sobie zaprojektowałem, posiłkując się zdjęciami znalezionymi w internecie.


Gdy już po wielu trudach i znojach projekt był gotowy, a ogniwa rozmieszone na arkuszu, nadszedł czas druku:


Tak to wyglądało "na płasko". Cóż było robić - trzeba było zakasać rękawy i wycinać, wycinać i jeszcze raz wycinać:-)


A do wycięcia było sporo drobnych prostokącików:) (na ogniwo przypadało ich 13 - 8 "właściwych" i 5 na sworzniach:-). Po tej operacji powstał powyższy kopczyk:-)


Wycięcie zewnętrznych części ogniw było trochę mniej czasochłonne, ale także dało w kość:) Powstał przy okazji drugi kopczyk, podobny wielkościowo do pierwszego:-). Gdy miałem już wszystko przygotowane, zapuściłem na DVD Agenta J-23 i zaczęło się sklejanie:-)


A powyżej efekt kilkunastogodzinnej pracy. Ogniwa sklejałem klejem BCG, który do tego akurat nadaje się rewelacyjnie. Zrobiłem w ten sposób 162 ogniwa, ale ile dokładnie mi będzie potrzebne - to się dopiero okaże. Myślę, że zostanie mi ich co nieco w zapasie - w końcu 7TP potrzebował w sumie 172 ogniw, a jest od L6/40 trochę dłuższy.


Zrobiłem jeszcze wyrywkowy test na spasowanie ogniw - jest dobrze:-) Teraz przyjdzie mi to wszystko ożeberkować - ufff, ten etap będzie jeszcze bardziej czasochłonny:-) Ale teraz nie ma odwrotu:-)

Dla niezorientowanych - chciałbym uzyskać w przybliżeniu taką oto konstrukcję :

Czy mi się to udaje i czy się uda - zobaczymy;-) Według mnie nie jest źle.

Przy okazji trochę przeprojektowałem koła napędowe - mają teraz odpowiednią ilość zębów a i ich środkowe części przypominają bardziej oryginał.

Pozostało jeszcze dokleić kilka śrub i złożyć do kupy. Ale to dopiero, jak złożę w całość gąski;-)

To tymczasem;-)

c.d.n.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 11Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024