FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
08-02-08 10:53  Odp: [Relacja] SdKfz 234/2 PUMA - Modelik 3/03
Tuco 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Cześć!
Dziękuję kolegom za miłe słowa – to bardzo motywujące :-)
Samokrytyka jest tu jak najbardziej uzasadniona – zapewniam :-)
Prace przy modelu niestety zostały wstrzymane, ale na szczęście wizualizuje się już ich kontynuacja ;-)

bartku_g, miałem pewne problemy z kadłubem i jego oklejeniem (patrz wyżej), ale powstały one raczej z mojej winy. Do podklejania elementów szkieletu kadłuba użyłem tektury o grubości ok. 0,8 mm, a więc odrobinę cieńszej niż zalecana w wycinance, wydaje mi się, że tektura 1 mm też będzie dobra.
Gdybym zaczynał teraz jakiś model to zaimpregnowałbym karton na wstępie, nie zrobiłem tego w "Pumie" i od macania łapskami mam poprzecierane „kanty” kadłuba.
Poza tym model klei się świetnie, bez większych kłopotów i sprawia mi dużo radochy!
W razie jakichkolwiek pytań wal śmiało, zresztą zaraz pewnie mnie przegonisz, i to ja będę pytał Ciebie ;-)
Życzę Ci udanego modelu i dużo satysfakcji z jego klejenia!
A i jeszcze jedna sprawa – z tym ideałem to byś nie przesadzał – zdjęcia nie ukazują prawdziwego oblicza tego modelu ;-)

--
Pozdrawiam!
Tuco

 
17-07-08 23:16  Odp: [Relacja] SdKfz 234/2 PUMA - Modelik 3/03
Tuco 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Heloł!
Nareszcie udało mi się skleić opony.
Zgodnie z sugestią KPawła, spróbowałem pocienić końce „wąsów”, zachodzących na boki opony. Oto rezultaty, pocienianie nie wszędzie wyszło identycznie.



Po przeczytaniu mojego postu z 15-11-2007 doszedłem do wniosku, że nic on w temacie klejenia bieżnika nie wyjaśnia, a wręcz przeciwnie. Postaram się zatem proces ten przedstawić nieco dokładniej.
Pierwszym etapem był „projekt”, czyli taki oto rysunek – Paint i PS (obrazek jest dosyć spory – ponad 200 kB, ale chyba można z tego robić wydruki).

Narysowałem to na podstawie skanów wycinanki (głównie chodziło o wymiary, a w zasadzie szerokość opony) i zdjęć Sd.Kfz. 234/4 z muzeum w Munsen.
Rysunek wydrukowałem na papierze 160 g/m2

Bieżnik został pocięty na 7 pasków:
1
2
3
4
5
6 i 7

Przy cięciu starałem się odcinać „czarne linie”, a nawet „ciut” więcej. Paski: 1, 2, 6 i 7 nie wymagają komentarzy, paski: 3 i 5 wycinałem przy pomocy AK-1 i dłutka wykonanego z żyletki, pasek 4 wycinany AK-1. Powtarzalność cięć jest przypadkowa

Następnie paski naklejałem na papier o tej samej gramaturze (160 g/m2), naklejałem na wydruk rysunku bieżnika, co miało na celu ułatwienie zachowania równoległości pasków i szerokości bieżnika. Przed ostatecznym dociśnięciem klejonego paska szerokość szczeliny ustalałem poprzez trasowanie igłą krawiecką. Pasek 4 przed przyklejeniem rozciąłem na 4-5 części, a następnie przyklejałem po kawałku.

Teraz przyszła pora na pocienianie „wąsów”. Na odwrocie bieżnika narysowałem linie ograniczające obszar szlifowania (szerokość „wąsów”, tu ok. 4 mm od brzegu), następnie zagruntowałem stronę z narysowanymi liniami BCG i po przyklejeniu (przy pomocy zwykłej taśmy malarskiej) do deseczki szlifowałem różowym pilniczkiem.


Przed szlifowaniem drugiej strony należy pamiętać o zagruntowaniu tej już oszlifowanej.

Kolejny etap budowy to wycinanie bieżnika, a następnie wycięcie/wyszarpanie rowków pod zagięcia „wąsów”.


Rowki są zdecydowanie szersze niż mogłyby być, ale to specjalnie, żeby mieć pewność, że zagięcie wyjdzie nad rowkiem. Takie rozwiązanie zapewnia ładne zaginanie się „wąsów” na bok opony, nie gwarantuje jednak zachowania równoległości szczelin do krawędzi opony – bieżnik na więcej luzu i trzeba bardziej uważać przy doklejaniu go do opony.
Na koniec przyklejenie całości do opony.


Wszystko kleiłem BCG, co również powodowało pewne błędy (związane z np. różnym rozciąganiem pasków o różnej szerokości), ale za to umożliwiało dokładne naciągnięcie bieżnika na oponę (mój „projekt” jest odrobinę za krótki).

Przed malowaniem oponki przetarłem delikatnie papierem 600. Malowanie u mnie w dalszym ciągu leży, ale jest lepiej niż poprzednio.

Klejenie bieżników opisaną wyżej metodą jest dość czasochłonne – wykonanie jednej opony to ponad 8 godzin pracy (bez malowania) – przy moim tempie ;-)
Zdaję sobie sprawę z niedoskonałości opon, ale cóż, to pierwsze bieżnikowane opony jakie sklejałem.


Słów kilka na temat zgodności historycznej:

Nie mam zielonego pojęcia jakie opony miał Sd.Kfz 234/2 o numerze taktycznym 1111 z 1 kompanii samochodów pancernych 9 dywizji pancernej „Hohenstaufen” (SS-152276), czyli główny bohater wycinanki Modelika. Zdjęć tego konkretnego samochodu nie widziałem.
W sieci stosunkowo łatwo można odnaleźć fotografie wozu o numerze taktycznym 1111 zdobytego przez aliantów w czerwcu 1944, jest to prawdopodobnie samochód z dywizji „Panzer Lehr” (WH-1542940). Na zdjęciach wyraźnie widać dwa rodzaje opon, obie mają inne bieżniki niż mój.
Swoje opony opracowałem na podstawie zdjęć Sd.Kfz. 234/4 (WH-923350), wystawionego w Deutsches Panzermuseum Munster.
Założyłem, że takie opony były produkowane w trakcie wojny i zakładane na koła wozów pancernych serii 234.
Jak sami widzicie zgodność historyczna jest domniemana ;-).

Poza tym ten wzór bieżnika wydawał się stosunkowo prosty do wykonania - bieżniki opon wozu WH-1542940 były stanowczo poza moim zasięgiem ;-).

No i to tyle mojego się mądrzenia, następne w kolejce są felgi.

--

Pozdrawiam!
Tuco

Post zmieniony (17-07-08 23:35)

 
18-07-08 02:37  Odp: [Relacja] SdKfz 234/2 PUMA - Modelik 3/03
Frytek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Tuco - opony jak prawdziwe !! Tylko pozazdrościć jakości ich wykonania !

--
___________________________
Mam ręce w kieszeniach , a kieszenie jak ocean....

 
19-07-08 11:04  Odp: [Relacja] SdKfz 234/2 PUMA - Modelik 3/03
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Świetne wykonanie, a opony zasługują naprawdę na uwagę.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
18-10-08 00:06  Odp: [Relacja] SdKfz 234/2 PUMA - Modelik 3/03
Tuco 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Dziękuję za komentarze, to motywuje bardzo ;-)

Od ostatniej aktualizacji niewiele zrobiłem, ale chciałem pokazać Wam Pumę na kołach.
Najpierw skleiłem felgi.

Felgi, łagodnie mówiąc, średnio mi się podobają.
Zmieniłem farbę do retuszu na Humbrol MATT 225, mam nadzieję, że z pożytkiem dla modelu.


Na kołach zaczyna toto wyglądać całkiem groźnie ;-)

Teraz zabieram się za błotniki.

--
Pozdrawiam!
Tuco

 
20-11-08 11:18  Odp: [Relacja] SdKfz 234/2 PUMA - Modelik 3/03
Tuco 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Witajcie!

Dorobiłem Pumie błotniki (no, może nie do końca – brakuje jeszcze kilku elementów).


Żeby sobie utrudnić życie postanowiłem pokusić się o wykonanie zagięcia blach na krawędzi błotników (w wycinance łączenie górnych i bocznych powierzchni błotnika jest zaprojektowane pod kątem prostym). W tym celu między części 40a i 40b wkleiłem tekturę o grubości 1 mm, a następnie wyszlifowałem (na ćwierć okrągło) odpowiednie krawędzie. Ponieważ bok błotnika został pogrubiony, elementy wewnątrz błotnika (części 40g, 40i, 40d oraz 40k) zostały odchudzone. Górne poszycie cz. 40c, porozcinane na poszczególne powierzchnie, pasowane i doklejane było już po zamontowaniu reszty błotnika do kadłuba.
Lewy błotnik wykonywałem przed prawym, w związku z czym wyszedł gorzej – w tylnej jego części powstały nieciekawe szpary, które później próbowałem zalepiać i zamalowywać – nie wygląda to najlepiej (czerwone strzałki).

Zielonymi strzałkami zaznaczyłem szpary, które udało mi się zrobić 1,5 roku temu w trakcie oklejania kadłuba i muszę przyznać, że te nowe bardziej mi przeszkadzają niż te stare.

Dopasowanie błotników do kadłuba nie wyszło mi idealnie. Z przodu pojazdu powstały szpary, o ile z prawej zostawiłem tak jak wyszło, to z lewej zalepiłem klinem. Przyczyn niedopasowania upatruję w swoich błędach przy sklejaniu błotników, kadłuba lub błotników i kadłuba jednocześnie.
Prawy…

…i lewy (przed i po)


Obrysy miejsc montażu błotników są według mnie za długie z przodu samochodu (lub błotniki są za krótkie) – zostają widoczne linie tychże obrysów. Na szczęście wypełnienie obrysów nie jest białe.


Część 40g jest według mnie za krótka, a linie gięcia tego elementu nie pokrywają się z wymiarami wręgi 40f.


Górne powierzchnie błotników nie wyszły zbyt płaskie – są lekko wklęsłe. Górne poszycie starałem się pasować tak, aby zasłonić linie obrysu wzmiankowane wyżej, efektem tego jest właśnie to ugięcie. Pocieszam się, że na większości znanych mi zdjęć oryginałów błotniki są pogięte.
Nie jestem zadowolony z retuszu: pierwsza sprawa to kolor/odcień farby, a druga to pośpiech i trzęsące się łapy czego efektem jest pochlapany model (gdzieniegdzie ;-)). Przy żarówkowym świetle retusz wydaje się dobrze dobrany, ale zapewniam, że tak nie jest.

Jak sobie wymyśliłem wykonanie zagięcia błotników tak też zrobiłem, a że myślałem krótko, to teraz mam strasznie gruby bok błotnika (1mm tekturki i 4(!) warstwy kartonu na dolnej krawędzi). Niewątpliwie podklejenie tekturą ma też swoje plusy – usztywnienie konstrukcji i solidne podparcie dla zagięcia krawędzi. Jakbym miał to robić jeszcze raz, to by było inaczej.

Oczywiście nie mogłem nie założyć kółek do przymiarki:


I to tyle na dziś. Fajnie się to wszystko kleiło!!

--
Pozdrawiam!
Tuco

 
20-11-08 13:19  Odp: [Relacja] SdKfz 234/2 PUMA - Modelik 3/03
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Puma zaczyna wyglądać coraz konkretniej. Jak tak patrzę na to co zrobiłeś i na swoją na półce to........zaczynam nabierać ochoty na sklejenie jej jeszcze raz. 8o - sam się sobie dziwię ;)

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
12-12-08 16:14  Odp: [Relacja] SdKfz 234/2 PUMA - Modelik 3/03
Tuco 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Heloł!

Demonie, może spróbuj pożenić Pumę z GPM-owskim pak’iem 40. Ja ze swoimi umiejętnościami mam marne szanse, ale Ty – dasz radę! Oczywiście w grę wchodzi malowanie i „drobne” zwaloryzowanie modelu ;-).

Aby zminimalizować (wizualnie) grubość błotników postanowiłem wypróbować, zaproponowaną przez mikoaja68 metodę retuszu, polegającą na zamalowaniu krawędzi zewnętrznej błotnika na kolor pancerza, a resztę grubości kolorem typu ciemne błoto, lub innym ciemnym. Dla porównania wykonałem także retusz „tradycyjny”. Oto rezultaty:

Uczucia mam mieszane. Pozostanę jednak przy „tradycji”, zastosowanie retuszu zaproponowanego przez mikołaja wymagałoby pomalowania i przybrudzenia wnętrz błotników, co pociągnęłoby za sobą malowanie całego modelu.

Poza tym dorobiłem płytę nadsilnikową wraz z przyległościami. Niestety w wyniku mojej wcześniejszej koncepcji sklejania tego modelu, czyli obcinania czarnych linii, element 42 był za szeroki. Musiałem go rozciąć w celu odchudzenia, na szczęście prawie nie widać cięcia ;-).


A na zakończenie jeszcze jedno zdjęcie:


I to by było na tyle.
Powoli zbliżam się do końca budowy…kadłuba ;-).

--
Pozdrawiam!
Tuco

 
17-07-10 14:36  Odp: [Relacja] SdKfz 234/2 PUMA - Modelik 3/03
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Co dalej dzieje się z modelem ?

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
17-07-10 21:40  Odp: [Relacja] SdKfz 234/2 PUMA - Modelik 3/03
Tuco 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Cześć!
Piterpanzer, od ostatniej aktualizacji niewiele się wydarzyło. Puma dostała tłumiki z wydechami (jeszcze niedokończone) i zasobnik na prawym błotniku. Z tłumikami były jakieś schody, ale nie pamiętam jakie, w każdym razie nic z czym nie dałoby się uporać. Ponadto bawiłem się z drobiazgami wyposażenia „nakadłubowego”, ale tutaj zupełnie nie mam co pokazać (na razie ;-)).

Wszystko to powstało w okolicach początku zeszłego roku, teraz model leży sobie w pudełku i czeka na chwilkę weny, prawdopodobnie jeszcze w tym roku się doczeka;-). Proszę zatem o jeszcze trochę cierpliwości.

--

Post zmieniony (18-06-13 12:14)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024