FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 
18-06-13 12:19  Odp: [Relacja] SdKfz 234/2 PUMA - Modelik 3/03
Tuco 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Cześć!

Ani w tamtym, ani w następnym roku Puma się mojej uwagi nie doczekała, ale jak mówi przysłowie: „co się odwlecze to nie uciecze”… Przyszła więc pora na kontynuację.
Jakieś cztery lata temu skleiłem zderzak, zasobnik na prawym błotniku oraz rury wydechowe z tłumikami i tak to sobie w pudełeczku leżało…
…aż tu pewnego dnia zabrałem się za kończenie układu wydechowego. Na fotografiach modelu znalezionych w sieci widać, że z osłonami wyjścia rur wydechowych z kadłuba jest coś nie tak. No i faktycznie listków jest według mnie za dużo. Po usunięciu jednego „przęsła” listków okazało się, że rury wydechowe mają za dużą średnicę w stosunku do oklejki – musiałem zdemontować rury i trochę je odchudzić, przy okazji odrobinę je „zardzewiłem”. Mimo tych działań listki ciągle nie schodziły się w ładną kopułkę. Wyciąłem więc igłą lekarską w kopułkach otwory, które potem zaślepiłem. Całość kombinacji na zdjęciach:


Kanistry postanowiłem nieco „uprzestrzennić”, dzięki czemu wyglądają na mocno wymęczone, poza tym sprzączki do ich mocowania zrobiłem z kartonu, co także nie wyszło im na dobre. Klakson był również „uprzestrzenniany” i w jego przypadku nie jest idealnie…

Narzędzia: tu w zasadzie pozostałem przy standardzie, poza nożycami, które wykonałem z kartonu barwionego:




Dopracowałem także metodę retuszu, pewnie większość z Was ją zna (QŃ kiedyś pisał lub mówił o czymś podobnym), ale może ktoś jeszcze o niej nie słyszał, pozwolę więc sobie na kilka słów o tym: Otóż do retuszu używałem farby humbrola MATT 225 prosto z puszki, bez żadnych korekt odcienia farby. Wszystko jest w porządku, gdy warstwa farby jest w miarę cienka (jak jest za gruba, to odcień farby jest za ciemny), jednak wcale nie jest tak łatwo nałożyć równomierną i cienką warstwę dość gęstej farby. Ja ją rozcieńczyłem olejkiem terpentynowym w stosunku około 1:2, czyli dość mocno (chyba). Farba nie kryje za dobrze powierzchni, ale białe krawędzie kartonu pomalowane są dobrze (w razie potrzeby można czynność powtórzyć bez obawy, że retusz będzie za ciemny). Wadą metody jest to, że rzadką farbą łatwo pobrudzić części przy retuszowanych krawędziach, co w przypadku nie zaimpregnowanego kartonu owocuje plamami. Na szczęście niezbyt widocznymi, ale jednak plamami. Pierwszy kanister na lewym błotniku i podstawa anteny były na przykład taką farbką pomalowane w całości i jakoś bardzo się to w oczy nie rzuca. Poza tym farba szybko schnie i części można sklejać już kilka minut po retuszowaniu.
I to tyle na dziś, pozostaje mieć nadzieję, że tym razem dociągnę budowę do końca

--

Post zmieniony (18-04-18 19:06)

 
18-06-13 14:31  Odp: [Relacja] SdKfz 234/2 PUMA - Modelik 3/03
mrówka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 0

Ten model tak ma,poszycie jest za duże.To nie Twoja wina.Świetnie sobie radzisz z nim,a modelik jest naprawdę zacny.

--
////////////////////////////////////////////////
https://www.facebook.com/Modelarstwo-kartonowe-wgBeaty-338001226312995/
Zapraszam na moją stronkę.

 
16-12-13 21:54  Odp: [Relacja] SdKfz 234/2 PUMA - Modelik 3/03
Tuco 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Dziękuję mrówko. Tak modelik jest w porządku, to sklejacz nawala ;-)
Czas na aktualizację - po kolei: lampa i haki


Następnie wieża i armata:


Oklejki wieży były odrobinę za duże, ale w tym przypadku nie stanowiło to problemu.
Potem zabrałem się za: osłonę jarzma armaty wraz z lufą i hamulcem wylotowym. Lufa (pomimo że pierwsza tak duża jaką skręcałem) wyszła zupełnie dobrze, moim niedopatrzeniem jest pozostawienie czarnej kreski na szwie. Na początku budowy założyłem, że osłonę jarzma wykonam mniej kanciastą, niż przewiduje projekt. Podchodziłem do tego jak pies do jeża. Jak się okazało zupełnie niepotrzebnie; wyoblenie osłony nie było jakoś bardzo skomplikowane. Całość moich działań obrazują fotografie. Trochę przesadziłem z wyoblaniem osłony; w miejscu, gdzie „ryjek” przechodzi w „kopułkę” osłona powinna być mniej wyoblona. Niestety fotkę, która to potwierdza znalazłem za późno. Mimo kilku błędów popełnionych przy produkcji osłony jarzma jestem zadowolony z osiągniętego efektu. Osłonę km-u dokleję jak już będę miał zrobiony karabin.



Hamulec wylotowy wyszedł mi strasznie wymęczony:


I na koniec całość, hamulec wylotowy dokleję później.



W najbliższym czasie planuję poszpachlować szczeliny w kadłubie barwionym wikolem i zrobić retusz plam kamuflażu. Potem włazy, anteny, wyrzutnie świec dymnych i… pozostanie tylko przykurzyć model (pierwotnie tego nie planowałem) i (być może) zrobić jakąś podstawkę.

--
Pozdrawiam!
Tuco

 
17-12-13 05:29  Odp: [Relacja] SdKfz 234/2 PUMA - Modelik 3/03
Adam Łabędzki 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Świetna robota, czyściutko, równiutko, pięknie, aż się chce samemu skleić. Czekam na efekt końcowy, ponieważ jak sądzę będzie czym oczy nacieszyć :). Pozdrawiam, Adam.

 
17-12-13 09:21  Odp: [Relacja] SdKfz 234/2 PUMA - Modelik 3/03
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,kol.długodystansowiec ale konsekwentny,piekna robota,też mam parę modeli zaczętych w zamierzchłym czasie, czekam galerii,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
17-12-13 10:06  Odp: [Relacja] SdKfz 234/2 PUMA - Modelik 3/03
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Co tu dużo pisać. Sklejasz świetnie. Bardzo czysto i dokładnie. Aż miło oglądać taką relację.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
17-12-13 14:52  Odp: [Relacja] SdKfz 234/2 PUMA - Modelik 3/03
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Świetna robota! Tylko tak dalej :-)

--
Pozdrawiam Darek

 
10-04-18 23:24  Odp: [Relacja] SdKfz 234/2 PUMA - Modelik 3/03
Tuco 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Minęło 100 lat…
A Puma skończona! – nareszcie.
Najpierw zrobiłem wyposażenie wieży: haki, wyrzutnie granatów dymnych, włazy, jakąś siatkę, peryskopy z osłonami. Jako imitacje szyb do peryskopów wkleiłem czarną folię.

Potem był MG-34. Niestety karabin jest przyklejony bezpośrednio do przedniej ściany wieży a powinno tam być jeszcze mocowanie zsynchronizowane z armatą. Jednakże uznałem, że wnętrze modelu jest na tyle ubogie, że niewiele mu już może zaszkodzić, więc sobie odpuściłem.

Następnie dorobiłem anteny: ta na dachu wieży zrobiona jest z drutu stalowego o średnicy 0,3 mm, a ta 6-cio ramienna z pręcika plastikowego o takiej samej średnicy.

Potem dorobiłem ograniczniki/dystanse ruchu wraz z lusterkami oraz łom. Lustro z samoprzylepnej folii kupionej w sklepie dla plastyków, a kulki na szczytach ograniczników zrobione z wikolu.

Dodałem także z wygospodarowanych ścinków imitację zawiasów.

Na koniec zrobiłem kłódeczki. Miały być zrobione inaczej, z dziurkami od klucza, ale już zwyczajnie nie miałem siły (i czasu), więc dziurki są namalowane – następnym razem się poprawię 😉

KONIEC.
Chciałbym bardzo podziękować wszystkim odwiedzającym moją relację, tym komentującym „głośno” i tym komentującym „po cichu” 😉. Dziękuję za podpowiedzi i wszelką inną pomoc okazaną w czasie budowy modelu.
Puma była pierwszym moim modelem po długiej (coś z 15 lat) przerwie. Na tym modelu testowałem wiele nowych dla mnie technik modelarskich, a jego budowa (wbrew pozorom) była dla mnie dużą przyjemnością – sporo się tu nauczyłem.
Sam model jest raczej dobrze zaprojektowany. Jedyny poważny błąd to poszycie kadłuba, które jest za duże w stosunku do szkieletu, wiedząc o tym przed sklejaniem można to bez problemu poprawić.

Na zakończenie jeszcze jena fotka, którą chciałbym się pochwalić. Otóż miałem niewątpliwą przyjemność uczestniczyć w ostatni łikend w IX Olsztyńskim Festiwalu Modelarskim na którym Puma zdobyła uznanie sędziów i została wyróżniona w swojej klasie:



P.S.
Galeria niebawem

--
Pozdrawiam!
Tuco

 
11-04-18 07:52  Odp: [Relacja] SdKfz 234/2 PUMA - Modelik 3/03
pulpetto 

Na Forum:
Relacje z galerią - 20
Galerie - 24
 

No to czekamy na galerię :-)

--
KMH Sokół Radom

 
11-04-18 08:56  Odp: [Relacja] SdKfz 234/2 PUMA - Modelik 3/03
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Fajnie, że udało się skończyć. Gratulacje.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024