FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
21-02-07 13:26  [Relacja/Galeria] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

WSTĘP
Chciałem zaprezentować szanownym kolegom szybką relacje z budowy samolotu Ła-7. Wydany przez MM nr. 7/1983. Opracowanie Jarosław i Bogusław Czyżyńscy z Szczecina. Na cały model składa się cztery arkusze części z wręgami. Model projektowany był według nowych XXI standardów na jedną wręgę i sklejki :-))). Skrzydła zaś mają rozrysowany szkielet i składają się z trzech części. Coś jak dzisiejszy Haliński tylko 23 lata temu ;-))))

RELACJA
Model wymagał pewnej ingerencji w szkielet bo wręgi wyraźnie nie są symetryczne. Dla ułatwienia sobie pracy dodatkowo wykonałem ksero modelu i na nim wstępnie sprawdzałem pasowanie co niektórych segmentów. Model w założeniu powstaje w standardzie



Tak się prezentują dwa pierwsze segmenty złożone w całość, ale jeszcze nie sklejone ze sobą. Muszę bowiem jeszcze wykonać wnęki na karabiny maszynowe. Autor zostawił ich wykonanie w gestii modelarza. Całość po wstępny retuszu.



CDN...

--

4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.


Post zmieniony (13-02-09 15:00)

 
21-02-07 16:06  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 35


 - 4

Kurcze, jest jakiś specyficzny urok starych MM.

Pozdrawiam Wojtek.

 
21-02-07 22:26  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Jaki jest sekret tak doskonale uformowanego wiekowego kartonu ? Kolejny dowód że stare MMy nie rdzewieją !! :D

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
22-02-07 09:39  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

POGADUCHY
Miałem niemałą kupkę MM ale zostało coś koło trzech segregatorów. Większość wysprzedałem były to modele z lat 80-2000. Zostawiłem sobie tylko te starsze do których mam sentyment i które zamierzam skleić. Jednym z nich jest właśnie Ła-7, powstaje ponownie po latach jak feniks z popiołów :-)
Co do obróbki kartonu to próbowałem impregnacji Pattexem, BCG i w tym modelu lakier Humbrola. Bezbarwny, połysk z słoiczka lekko rozcieńczony rozpuszczalnikiem tej samej firmy. Papier wchłonął go jak gąbka i na początku mocno zmienił barwę zbrązowiał. Wystarczyło kilka dni i wszystko wróciło do normy.
Co do formowania jest teraz znacznie lepiej, ale jak pokazuje doświadczenie, zdobywane na tym modelu, trzeba to robić delikatnie i długo. Przypomina mi to trochę prace starych rzemieślników, którzy nadawali kształt materiałowi po przez cierpliwa i długa obróbkę.
Przy okapowaniu zastosowałem gumkę do ścierania (jest sprężysta, ale nie odkształca się za mocno), trzonek skalpela Olfy (ma ładnie zaobloną główkę) i ślinę modelarska. Był to mój debiut i również jestem z niego zadowolony. Podobnie postąpiłem z kołpakiem.



--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
23-02-07 09:22  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

RELACJA
Skoro już pokazałem kołpak to może uzupełnimy go o łopaty śmigła.
1. Wycięte i uformowane na gumce za pomocą trzonka pędzelka. Krawędzie zeszlifowane przed sklejeniem, w środek dałem odpowiednio przyciętą i zestrugana wykałaczkę. Całość zalutowałem przetarłem papierem ściernym i dałem jedna warstwę emali olejnej.
2. Widać ze powierzchnia nie jest zbyt piękna więc w ruch poszedł papier ścierny i ponownie farba. Efekt jest już dla mnie do zaakceptowania.
3. Pora więc na taśmę maskującą i żółtą Pactrę.

1. 2. 3.

Tak wygląda to po złożeniu w całość. Myślę że nie najgorzej.



CDN…

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
23-02-07 09:38  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Piękna robota. To był mój pierwszy model kartonowy, blisko 23 lata temu...

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
23-02-07 10:05  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Iskra 

 

Piterski, będziesz malował cały model, czy tylko śmigło?

A tak nawiasem...model jest z 1973 roku, więc powstał 33 lata temu (z hakiem), nie 23 ;-) Jeszcze większy kawał czasu...

Pozdrawiam i powodzenia!
Paweł vel Iskra


PS. Ja też zaczynałem od Ławoczkina, ale od M. Zbyryta. Niestety, szybko wykończyłem ten model.... nie wiedziałem, że na tekturę podkleja się tylko szkielet :-)

 
23-02-07 10:06  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Iskra - ja miałem do czynienia z wydaniem z roku 1983. Na okładce zaprezentowanej przez założyciela wątku jest oznaczenie numeru: 7/1983 (w tekście wątku była literówka). A model ten kleiłem latem 1984.
I proponuję skończyć offtopic datowy :-)

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
23-02-07 11:05  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

POGADUCHY
Przepraszam za zamieszanie i dziękuje za zwrócenie uwagi. Faktycznie wkradła się literówka powinno być 7/1983, już to poprawiłem.
Model z założenia ma być nie malowany, aczkolwiek wykombinowałem pewien patent z pastelami. Jak wiedzieć czego szukać to pierwsze wskazówki są już widoczne na zdjęciach.
Wyjątkiem były łopaty śmigieł nie podobały mi się takie jak wyszły prosto z wycinanki. Psuły mój odbiór estetyczny tego modelu.
Więcej napiszę w następnej odsłonie relacji ;-)
Dziękuje wszystkim za okazane zainteresowanie.

--

4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.


Post zmieniony (23-02-07 11:12)

 
26-02-07 10:57  Re: [Relacja] Szybka relacja z budowy samolotu Ła-7
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

POGADUCHY
Model generalnie został opracowany na jedna wręgę z paskiem łączącym. Po za tym jednym wyjątkiem, czyli łączenie segmentu kabiny z go poprzedzającym, przerobiłem to na dwie wręgi. Wręgi symetryzowałem w ten sposób ze ciąłem ja na pół i składałem z dwóch identycznych połówek (lustrzane odbicie). Wybierałem tą moim zdaniem lepiej pasującą. Dało to w jednym miejscu o sobie znać, Otóż właśnie wręgę w kabinie pilota wkleiłem odwrotnie i zorientowałem się po połączeniu obu segmentów (na zdjęciu 2. wręga jest do góry nogami). Nie było innego wyjścia jak pruć poszycie.

RELACJA
Skleiłem dwa kolejne segmenty (1.) i wypełniłem wnętrze kabiny (2.). Brakuje tam jeszcze fotela i drążka który należy wykonać we własnym zakresie. Połączyłem ze sobą segmenty (3. i 4.) Manewr z uciskaniem poszycia wynikał z tego iż wstawiłem w nie dodatkową wręgę ułatwiającą mi później wykonanie wnęk kolektorów wylotowych.

1. 2. 3. 4.

Na koniec przymiarka na sucho



CDN…

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024