FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
14-07-06 15:54  [Relacja/Galeria] ORP Garland - MM 9-1986 ---> Szczęśliwy Koniec
Chrisss 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Witam
Jest to moja pierwsza relacja, jej tematem będzie polski okręt ORP Garland. Jako że jestem początkującym modelarzem liczę na podpowiedzi, rady itd.

Wycinanka przedstawia Garlanda w latach 1942-43. opracowana została przez pana Andrzeja Kraśnickiego w skali 1:200.

Na początek okładka:


Garść historii :-)
"Garland" został zbudowany w stoczni Fairfield S.B. & Engineering Co. Ltd. w Glasgow. Stępkę położono 22 sierpnia 1934 roku, wodowanie nastąpiło 24 października 1935 roku, a ostatecznie ukończony został 3 marca 1936 roku.

Niszczyciel otrzymał nazwę HMS "Garland" jako 14. okręt Royal Navy. Pierwszy okręt o tej nazwie występuje już w kronikach z 1242 roku.

Po ukończeniu budowy okręt wszedł w skład Floty Atlatyckiej, a później floty Morza Śródziemnego. Po doświadczeniach z początkowych działań w II wojnie światowej już w 1940 roku przeprowadzono jego modernizację, zmieniając mu uzbrojenie i przystosowując je do zadań jakie spełniał tj. ochrony konwojów morskich. Zwiększono mu uzbrojenie przeciwlotnicze oraz przeciwko okrętom podwodnym, a zmniejszono uzbrojenie główne. W trakcie tej modernizacji okręt wypożyczono Polskiej Marynarce Wojennej.

Później okręt był jeszcze kilkakrotnie modernizowany w celu przystosowania go do zadań eskortowych, zmieniano mu wtedy uzbrojenie. Po przezbrojeniu dokonanym w 1944 roku stał się już typowym niszczycielem eskortowym, ze zredukowanym o połowę uzbrojeniem głównego kalibru oraz zainstalowanym miotaczem pocisków głębinowych Hedgehog ("jeż").

W okresie od 3 maja 1940 roku do 24 września 1946 roku okręt służył w Polskiej Marynarce Wojennej. Po zwróceniu go w 1946 roku Brytyjczykom, służył w Royal Navy jako HMS "Garland" do 1947 roku. 14 listopada 1947 roku został sprzedany Holandii. W 1949 roku wszedł w skład floty holenderskiej otrzymując nazwę "Marnix" jako szkolny okręt artyleryjski, a następnie fregata. W 1964 roku został skreślony z listy floty holenderskiej, a w 1968 roku sprzedany do stoczni złomowej w Antwerpii.

Warto dodać, że z 9 niszczycieli typu G, tylko "Garland" i "Griffin" (przekazany Kanadzie), przetrwały II wojnę światową, pozostałe zostały zatopione

fotki:


Szkielet kleił się świetnie, wszystkie części pasowały prawie idealnie.

Mam do Was pytanie :
#1 który kolor poszycia jest lepszy (ten z lewej to oryginalny z wycinanki)


--

----------------------------------------------------------
Garland (MM)
Z5 (Answer)



Post zmieniony (28-03-09 22:43)

 
15-07-06 11:58  Re: [relacja ] ORP Garland - MM 9-1986
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

-

Post zmieniony (30-09-11 12:38)

 
15-07-06 12:56  Re: [relacja ] ORP Garland - MM 9-1986
Marcinek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Zdecydowanie lepszy jest z wycinanki, tan po prawej ma kolor w stylu sino-koperkowy-róż i raczej by nie pasował

 
16-07-06 10:54  Re: [relacja ] ORP Garland - MM 9-1986
Chrisss 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

No cóż fotka troche przekłamuje :-( ten z wycinanki jest bardziej jak kolor koszulek piłkarskiej reprezentacji Holandii :-P . Poszukam w Tarnowie jakiegoś kartonu bardziej odpowiedniego dla dna,a obecnie robię bulaje, w tygodniu wrzucę foty.

--

----------------------------------------------------------
Garland (MM)
Z5 (Answer)



Post zmieniony (24-07-06 14:51)

 
24-07-06 14:44  Re: [relacja ] ORP Garland - MM 9-1986
Chrisss 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Witam.
Foty miałem zamieścić w poprzednim tygodniu, ale przez te upały budowa nic nie ruszyła. Zrobiłem tylko bulaje, jednak wczoraj w przypływie weny przykleiłem burty :

Wszystko było pięknie, ładnie , aż tu nagle rufa......nie rozumiem dlaczego jest tak nie spasowana, burty wyszły niemal idealnie,a rufy nie można skleić :


Co z tym zrobić ??? Myślałem nad tym i chyba przetnę burte wzdłuż tej linii

Co wy na to ?

--

----------------------------------------------------------
Garland (MM)
Z5 (Answer)



Post zmieniony (29-10-06 13:40)

 
24-07-06 18:52  Re: [relacja ] ORP Garland - MM 9-1986
JaCkyL 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26
 

Hej
Kilka zdjęć sklejonego Garlanda znajdziesz na naszej stronie klubowej. Kliknij w banerek poniżej lub w tego linka
Pozdrawiam :)

--

 
24-07-06 19:05  Re: [relacja ] ORP Garland - MM 9-1986
stach48 

 

nie radzę przecinac w zaznaczonym miejscu., ja skrócilbym na końcu-tak na oko to chyba nie wiecej jak 2 mm i nie przybyłoby szwów;))))
NAJLEPSZEGO=

 
24-07-06 20:37  Re: [relacja ] ORP Garland - MM 9-1986
Pawel_P 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

chrisss jak Ci się kleji ten model ?

--

 
24-07-06 22:18  Re: [relacja ] ORP Garland - MM 9-1986
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Zrób dokładnie jak poradził Stach , a na przyszłość przygasić wenę i najpierw spasować części :-)

--

Teoretyk ostatnio...

 
24-07-06 23:14  Re: [relacja ] ORP Garland - MM 9-1986
Glutation 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Cześć
Chriss: kiedyś, dawno temu sklejałem ten model, ale nie przypominam sobie, żeby coś było nie tak z oklejaniem szkieletu...
Tak, czy siak nie ma tragedii. Takie coś, powinno się bez problemu dać naprawić do stanu określanego mianem OK ;-)
Pozowdzenia!

Pozdrawiam
Glutation

--
Baka ni tsukeru kusuri wa nai

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024