FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
12-01-07 22:45  [relacja] I-19 z AH
Stachowitz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

15 wrzesnia 1942 około 250 mil nad południowy-wschód od Guadalcanalu operator nasłuchu okrętu podwotnego I-19 melduje nawiązanie kontaktu z ciężkimi jednostkami. Dowódca I-19 komandor Kinashi Takakazu nakazuje wynurzenie się na głębokość peryskopową. W okularze peryskopu nie dostrzega jednak niczego...O godzinie 10.10 Kinashi podnosi peryskop raz jeszcze. Tym razem jego oczom ukazuje się lotniskowiec, ciężki krążownik i kilka niszczycieli. Amerykanie zygzakują przy prędkości 16 węzłów. Około godziny 11.20 cel Kinashiego, który w międzyczasie stara się do niego zbliżyć zmienia kurs. Lotniskowiec "Wasp" wykonuje powolny zwrot pod wiatr... O 11.45 zostaje wystrzelona salwa sześciu torped. Trzy z nich osiagają cel i lotniskowiec "Wasp" ogarniają pożary. Drugi lotniskowiec - "Hornet" - gwałtownym zwrotem unika śmiercionośnego cygara. Pancernik "North Carolina" i niszczyciel "O'Brien" nie mają tyle szczęścia. O 11.52 pancernik otrzymuje jeden cios torpedą, podobnie jak niszczyciel. O ile pancerny kolos wywija się uszkodzeniami, niszczyciel "O'Brien" tonie później..."Wasp" ogarnięty pożarami targany jest eksplozjami i około 21.00 tonie dobity torpedami niszczyciela "Lansdowne"...

Japoński okręt I-19 wsławił się najcelniejszą salwą torpedową II wojny światowej. Należał do typu B-1, dużych oceanicznych okrętów podwodnych wyposażonych w wodnosamolot rozpoznawczy.

Sam model tej słynnej jednostki został wydany już kawałek czasu temu przez Pana Halińskiego. Model jest w skali 1:200. Kilka słów wstępu - skala trudności - "średnia" - (zobaczymy:). Sam okręt jest wydany na papierze kredowym, posiada też czytelną instrukcję sklejenia. Na pierwszy rzut oka nie widzę przebarwień, przesunięc kolorów i tego typu niespodzianek...Do dzieła!!

Wszytskich modelarzy, ktorzy kleili tą jednostkę proszę o porady, sam będę starał się opisać wrażenia z klejenia, wskazać mocne strony i - jeżeli są - niedociągnięcia modelu. Proszę też o wyrozumiałość - moja pula wolnego czasu jest mocno ograniczona (niestety), aparat cyfrowy pożyczam od znajomych (w końcu chyba kupię) a swoje umiejętności oceniam jako przeciętne. Z tego też tytułu raz jeszcze proszę o łagodny wymiar kary - wszelkie komentarze - zarówno pozytywne jak i negatywne - są mile widziane. Przepraszam też za jakość zdjęć - mistrzem fotografii cyfrowej to nie jestem....

Do tej pory wykonałam poniższe części szkieletu kadłuba:









złożone "na sucho" prezentuje się tak:



Jak do tej pory model klei się przyjemnie - wręgi nie są sklejone razem a mimo to trzymają się razem bardzo mocno. Oby tak dalej...

 
12-01-07 22:58  Re: [relacja] I-19 z AH
Marian 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Z ciekawoscię bede śledził :-) Sam posiadam wydanie tego modelu w skali 1:100 wydanego na papierze matowym.

--
Cale zycie z wariatami...

Marcia bardzo cię kocham i dziękuje za cudownego synka :-)

 
12-01-07 23:20  Re: [relacja] I-19 z AH
Janek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 48


 - 9

Bacznie będę obserwował i kibicował tej relacji ponieważ mam także zamiar kleić ten model.pozdrawiam

 
12-01-07 23:46  Re: [relacja] I-19 z AH
Marzen 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Nie jestem fanem modeli okrętów podwodnych, ale wprowadzenie do relacji jest tak wciągające, że będę zaglądał często :-) Powodzenia !

 
12-01-07 23:52  Re: [relacja] I-19 z AH
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

<--<--<--<----za to ja jestem fanem okrętów podwodnych i z zainteresowaniem będę śledził Twoją relację;] powodzonka:P wciągające wprowadzenie, prawda:)

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
12-01-07 23:56  Re: [relacja] I-19 z AH
Stachowitz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Dzięki za miłe słowa, ale chyba w warstwie lirycznej jestem lepszy niż w klejeniu:) Uprzedzam też o powolnym tempie budowy - praca, etc. - i stąd ponawiam prośbę o cierpliwość...Ze swej strony postaram się modelik jak najlepiej sklejać i skończyć pomimo przeszkód:)

 
15-01-07 15:21  Re: [relacja] I-19 z AH
Stachowitz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam ponownie!!

W weekend miałem chwilkę czasu i powoli zabrałem się za segment dziobowy szkieletu kadłuba. Wydaje się być on najtrudniejszy do wykonania ze względu na kształt wręg i fakt konieczności ich oklejenia licznymi częściami poszycia, zwłaszcza w okolicach aparatów torpedowych, (jeżeli zanadto trywializuję i piszę rzeczy niepotrzebne proszę o uwagi od moderatorów).

Do tej pory wyciąłem wręgi W1, W2, W3:



i na obecną chwilę wygląda to tak:



Na razie wszystko pasuje, ale przy wycinaniu wręg (zwłaszcza W2) nalezy uważać, aby tektura się nie rozwarstwiła (przynajmniej moja miała ku temu tendencje). W tym celu przed wycięciem nakłułem tekturę skalpelem tuż przy liniach wycinania i zalałem cyjanoakrylem...Potem "wydziobałem" wręgę skalpelem, w razie konieczności "podlewając" superglutem...



Post zmieniony (15-01-07 15:23)

 
17-01-07 11:39  Re: [relacja] I-19 z AH
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Stachowitz bardzo mnie twoja relacja zainteresowała właśnie ze względu na temat.
Mam dla Ciebie pewną propozycję ale prosił bym o jakiś kontakt do ciebie poza forum. Może być GG lub e-mail.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
18-01-07 15:49  Re: [relacja] I-19 z AH
Stachowitz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Płyniemy dalej razem z I-19...

Na przełomie 1942/1943 roku I-19 odbył kilka patroli dostarczając zaopatrzenie dla wygłodzonego garnizonu Guadalcanal...Patrole niebezpieczne, trudne i żmudne - dostarczanie zaopatrzenia zamiast polowania na okręty US NAVY. Klejąc doszłem do miejsca gdzie praca nie jest niebezpieczna - nie grozi mi że na głowę ktoś zrzuci mi bombę głębinową - ale trzeba się namęczyć (trudno i żmudno)...Mówię o klejeniu cześci dziobowej szkieletu. Tam bardzo łatwo "położyć" model...Jak już mówiłem, dziób oklejany będzie dużą ilością części, które muszą do siebie pasować "na styk". Dodatkowo, trzeba podszlifować część dziobu i wręg. Ja zrobiłem to pilniczkiem do paznokci po nasączeniu szlifowanych miejsc cyjanoakrylem.





Całość wygląda teraz tak:



I mamy taką ponad półmetrową rurę. Wręgi złożone są "na sucho", stąd gdzieniegdzie coś odstaje:)

Na razie tyle...

 
18-01-07 17:34  Re: [relacja] I-19 z AH
Yamato23 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Stachowitz możesz podać wymiary tego modelu??

--
Na warsztacie:
AAV7

Pozdrawiam

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024