FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
10-01-07 19:47  [relacja] GPM Bismarck 1:200
newerror 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam w mojej pierwszej relacji. Zakładam ją tylko dlatego aby szlifować swoje umiejętności z Waszą pomocą.

Rozpocząłem sklejanie modelu kartonowego GPM-0182 Bismarck 1:200. Przy tej pracy zamierzam podglądać relację zarówno morsa jak i syjka.

Na początek nakleiłem na karton 1mm wszystkie elementy szkieletu używając do tego celu kleju:


Wycięcie tego wszystkiego zajęło mi ponad tydzień! Biedne me paluszki. Nie wiem czy by się to udało a na pewno trwało by o wiele dłużej gdyby nie te narzędzia:

OLFA rządzi!
Ciekawostka: przy wycinaniu dziewięciu arkuszy A3 szkieletu podklejonego milimetrowej grubości kartonem zużyłem jedynie cztery nożyki do skalpela i cztery segmenty ostrza noża! Nie żałuję wydanych pieniędzy.
Reszta elementów która czeka na swoją kolej do sklejenia prezentuje się nastepująco:


Następnie przystąpiłem do sklejenia dolnej części szkieletu do linii wodnej, tj. części P1b-P4b, P5-P7 i W1b-W21b. A tak to wygląda na zdjęciach:



Wszystko jest bardzo dobrze dopasowanie i nie stwarza prawie żadnych problemów w sklejaniu (przynajmniej jak dotąd).
Teraz impregnuję pozostałe kartony używając do tego celu rozcieńczonego w małym stopniu kleju:

Tego kleju użyłem również do sklejenia przedstawionego powyżej szkieletu.

Następnym krokiem w mojej stoczni będzie pokrycie tegoż szkieletu poszyciem dna. Po dokładnym obejrzeniu arkuszy z poszyciem nie zauważyłem różnicy w kolorze na poszczególnych arkuszach. Ostatecznie stwierdzenie nastąpi oczywiście po zakończeniu naklejania poszycia.

To chyba tyle na początek.
Czekam na konstruktywną krytykę, podpowiedzi, pomysły. Mam nadzieję, że pomożecie mi w tym projekcie wspomagając mnie swoimi radami, spostrzeżeniami i podpowiedziami.

w stoczni: Bismarck

Post zmieniony (12-01-07 19:50)

 
10-01-07 20:01  Re: [relacja] GPM Bismarck 1:200
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Mam nadzieję, że ten wikol nie "narozrabiał" Ci w wymiarach szkieletu.
Za to stanowczo odradzam go przy klejeniu poszycia do wręg.
Bo potem to już tylko szpachla... ;-)

 
10-01-07 20:02  Re: [relacja] GPM Bismarck 1:200
Janek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 48


 - 9

Witam.
Będę Ci kibicował i bacznie obserwował Twą relację ponieważ mam w planach skleić ten model.
Pozdrawiam

 
10-01-07 20:26  Re: [relacja] GPM Bismarck 1:200
newerror 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

vwsmok:
Mam nadzieję, że ten wikol nie "narozrabiał" Ci w wymiarach szkieletu.
Za to stanowczo odradzam go przy klejeniu poszycia do wręg.


Też mam taką nadzieję. :) Nie zauważyłem żadnych zmian, zniekształceń lub innych. Wszystko pasuje idealnie.
Zakupiłem inne kleje, które będę testował:

jak również cyjanoakryl:


Wcześniej przetestowałem klej

Po kilku tygodniach sklejone części wciąż śmierdzą, nie zamierzam się truć tym więc butapren odpada.

Jeśli macie jakieś sugestie na temat klejów, bardzo proszę. ;)

--
w stoczni: Bismarck

 
10-01-07 20:29  Re: [relacja] GPM Bismarck 1:200
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Fakt - butapren śmierdzi jak cholera, ale dobrze się nim klei:) Trzeba tylko często wietrzyć:) Będę kibicował

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
10-01-07 21:13  Re: [relacja] GPM Bismarck 1:200
plewus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 1

Witam...
Niedługo planuję też skleić tego Bismarcka...
Więc będę się bacznie przyglądać tej relacji ...Pozdrawiam... :)

--
Let the sick ones down, the bells will ring
Put pennies on the eyes, let the dead men sing
Blackbirds following me
I'm digging out my grave
They close in, swallowing me
The pain, it comes in waves
I'm getting back what I gave

 
10-01-07 21:59  Re: [relacja] GPM Bismarck 1:200
Avenger 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Butapren rządzi :-) niestety śmierdzi :-(
Nie zapomnij wzmocnić szkielet bo tektura 1mm na tak duży okręt to za mało.
Będe kibicował.

W stoczni: USS SARATOGA CV-3


Post zmieniony (10-01-07 22:15)

 
10-01-07 22:10  Re: [relacja] GPM Bismarck 1:200
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Witam,
Chcę pochwalić wybór klejów.Klej poliuretanowy ,sam osobiście kleje nim i uważam, że w zgrabnych paluszkach jest bardzo dobrym klejem do wszystkich części. I tych większych i tych mniejszych i do tych najdrobniejszych.Wspaniały do klejenia na styk. Aż tak mocno nie śmierdzi i spoina jest przezroczysta i mocno trzyma a i klej bardzo szybko tężeje i łapie.Co do polimerowego to polecam go do podklejania wręg lub innych części mających być podklejone grubszym kartonem. Jest bardziej gęsty i raczej z doświadczenia nie polecam go do klejenia jako podstawowy klej. W trakcie klejenia nim powstają upierdliwe nitki a i samo wysychanie jest o wiele dłuższe od poliuretanowego.Doskonały do przyklejania folii do papieru ,Po 24 godzinach oba kleje trzymają jak diabli grzesznika. Z wad jak na razie stwierdziłem, że poliuretanowy reaguje z farbkami firmy Aster powodując natychmiastową zmianę koloru kleju z przezroczystego na brązowy (zupełnie jak budzio) oraz jeśli się coś pobrudzi to można go jeszcze delikatnie zetrzeć używając rozcienczalnika do farbek z Humrola ale i z tym radzę uważać bo można sobie tylko zetrzeć i klej i kolor z części.W takich wypadkach radzę po prostu nadmiar kleju zebrać raz palcem a to co zostanie najlepiej zostawić i niech wyschnie ,nie będzie tego widać no może tylko pod światło. Nie stwierdziłem jak na razie nieporządanych zjawisk w połączeniu z lakierami. Wszelkie kleje wikolowate używam z umiarem np tam gdzie mam do sklejenia dwie części do siebie i na płasko. Papier robi się za miękki i zmienia wymiary części dlatego używam go tylko w wyżej wymienionym przypadku.
To tak kilka słów. Chciałem tylko podzielić się moimi doświadczeniami.W skrytości będę sobie podglądał postępy w pracy.Pozdrawiam

--
Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

 
10-01-07 22:19  Re: [relacja] GPM Bismarck 1:200
dzejkej (poohate 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Jeśli chodzi o nitki z polimerowego kleju diobrym sposobem jest rozcieńczenie kleju jakimś alkoholem. Kiedyś używałem prawie wyłacznie polimerowego i wikolowatych, obecnie tylko wikolowaty z firmy Pattex (jak dla mnie najlepszy chyba w tej grupie klejów), BCG i "budzio".

--
Głównymi przyczynami wypadków w Polsce nie są szybkość, brawura, alkohol, dziurawe drogi, kiepskie samochody. Głównymi przyczynami są: bezmyślność, skrajna głupota, kretynizm, debilstwo, idiotyzm i durnota kierujących samochodami osobowymi.

 
12-01-07 19:53  Re: [relacja] GPM Bismarck 1:200
newerror 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Kontynuując prace w swojej stoczni zacząłem oklejać szkielet poszyciem:

moim zdaniem wychodzi całkiem nieźle.

Idąc za sugestią instrukcji rozpocząłem oklejanie od dziobu. Niestety nie wyszło to najlepiej i przy pasowaniu elementu D3 zaczęło robić się nierówno, pominąłem ten element, przykleiłem dokładnie według osi D4 a dopiero potem, po przycięciu i dopasowaniu, D3:

reszta wychodzi już poprawnie, bez większych nierówności. Wyciąłem wszystkie elementy służące do pokrycia dennej części szkieletu, czekają na retusz:


Do retuszu wykorzystuję:


Na koniec chciałem się pochwalić, w międzyczasie postanowiłem stworzyć sobie stojak na wszystkie potrzebne narzędzia, aby wszystko było pod ręką i nie tworzyło chaosu w stoczni:


To tyle na teraz. Czekam na Wasze komentarze. ;)

--
w stoczni: Bismarck

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024