FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
29-12-06 20:00  [Galeria] SZD 15 Sroka GPM 1:33
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Model miał być relaksem w klejeniu Mosquita, okazał się nauczką. Niby łatwy, kolorowy, przyjemny samolocik jednak długi smukły pudełkowy kadłub, jeszcze dłuższe wąskie (małej cięciwie?) i cienkie skrzydła(o wąskim profilu?) mogą sprawić naprawdę sporo kłopotów mniej doświadczonym modelarzom i mi.

Nie wytrzymałem i przetestowałem w nim kilka rzeczy.
Zapaćkałem kokpit farbą, clirfixem i drucikami.


Pobawiłem się drucikiem i bibułką papierosową


Pokombinowałem z celuloidem, farbą i taśmą maskującą

Gdyby użyć lepszej farby (Pactra, Humbrol) efekt byłby całkiem całkiem.

Szybowiec w pełnej krasie






Szybowcowi w moim wykonaniu naprawdę wiele brakuje i mam nadzieje, że kolejne model będą coraz lepsze.

--
Fanatyk Kartonu

 
02-01-07 08:36  Re: [prezentacja] SZD 15 Sroka GPM 1:33
Iskra 

 

Modelik naprawdę fajny, gratuluję!
Ale - jak zwykle u mnie, po takim stwierdzeniu następuje lista pytań i w ogóle szukania dziury w całym ;-)

1) Czy w kabinie odwzorowałeś też burty i "szpeja" umieszczone na niej?
Z reguły są to: z lewej strony - dźwignia hamulców aerodynamicznych (niebieska) i trymera (zielona), ewentualnie hamulca na kółko (choć tu bywa różnie - niektóre szybowce, np. Bocian, mają hamulec sprzężony z hamulcami aerodynamicznymi - hamowanie następuje przy pełnym otwarciu hamulców aerodynamicznych; niektóre Piraty mają dźwignię hamulca przy drążku, inne - przy dźwigni hamulców aerodynamicznych); z prawej strony z reguły montuje się manipulator radiostacji - nieśmiertelnej RS-6101 i ew. kieszenie na drobiazgi. No i oczywiście, przy owiewce - z lewej strony biała (przeważnie) gałka otwierania, z prawej - czerwona gałka zrzutu awaryjnego (to dotyczy szybowców z owiewką otwieraną na prawą burtę, czyli zdecydowanej większości obecnie używanych typów). O dźwigniach chowania podwozia czy zrzutu balastu wodnego nie piszę, bo nie dotyczy to Sroki, a poza tym, nie latałem na szybolkach z takimi "szpejami" i nie pamiętam, jak zazwyczaj są malowane i gdzie umieszczane. Nie wiem, czy to moje ględzenie ma sens, ale komuś, kto na szybowcach nie latał, może się przydać...

2) Nie kusiło Cię zostawienie owiewki otwartej? Co prawda, w "realu" grozi to solidnym OPR od instruktora lub innych pilotów (jeśli wiatr powieje od prawej burty, owiewka trzaśnie i może pęknąć, dlatego nie zostawia się otwartego szybowca "bez opieki), ale w hangarze wolno... To samo dotyczy hamulców aerodynamicznych. Oczywiście, to i poprzedni punkt to tylko sugestie - w sumie, skoro modelik miał być odpoczynkiem, to pewnie nie chciałeś za dużo dorabiać...

3) Jak robiłeś dźwigar? Tektura czy np. listewka albo sklejka? Jak sam zauważyłeś, w modelu o dużej rozpiętości (i do tego dużym wydłużeniu) solidny dźwigar to podstawa...

4) Jaką konstrukcję ma kadłub modelu? Są przewidziane jakieś wzmocnienia? Jeżeli nie - dodawałeś coś od siebie?

Pozdrawiam
szybownik "w zawieszeniu"
Paweł vel Iskra

 
02-01-07 22:16  Re: [prezentacja] SZD 15 Sroka GPM 1:33
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

ad1)
Pozostałe elementy kabiny upiększyłem tylko czerwonymi kulkami z plasteliny (na dźwigniach), a kieszeń zrobiłam z chusteczki higienicznej.

ad2)
Nie kusiło:) Hamulce nie są zaprojektowane jako otwarte a otwarta kabina nie pasowała by do wiszącego modelu:)

ad3)
Dźwigar jest zgodny z wycinanką: tektura + karton

ad4)
Jest ładny szkielet kształtujący przednia część kadłuba i malutki tylną.

--
Fanatyk Kartonu

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024