FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7 
13-11-06 21:23  Re: [Zapowiedzi i Nowości] Nowe modele od Hala
Yaris 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

> i tak przewidziałem do do zakupu

Warto ! :-)

Pozdr.

 
13-11-06 21:52  Re: [Zapowiedzi i Nowości] Nowe modele od Hala
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Piterpanzer napisał:
''Skoro skrzynie opracowano w 42 roku, jak pisze Piter ATS to miały one szanse trafić nawet do modelu 42 wyprodukowanego w 1943."

Owszem, ale w środku wycinanki jest wyraźnie napisane, że czołg pochodzi z listopada 1942r, więc tam pięciobiegówki nie mogło być, podobnie jak filtrów typu Multicyklon. Czasu nie da się przeszkoczyć, no chyba, że ktoś potrafi złamać większość praw współczesnej fizyki. Na pewno tego nie potrafili zrobić Rosjanie w 1942r ;-)

 
13-11-06 22:39  Re: [Zapowiedzi i Nowości] Nowe modele od Hala
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

A co na to wszystko Pan Andrzej?

Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
13-11-06 23:53  Re: [Zapowiedzi i Nowości] Nowe modele od Hala
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Dla mnie, skromnego entuzjasty broni pancernej (nie śmiać się:P), to o czym tutaj dyskutujecie, nie jest tak do końca jednoznaczne:) Zaintrygowany poruszanym tematem, przeglądnąłem pozycję książkową, którą posiadam w swoich zbiorach - "T-34 - Mityczna broń" autorstwa p. Roberta Michulca.
Otóż odnalazłem fragment, który mówi o tych istotnych zmianach, które są przedmiotem lekkiego sporu między niektórymi forumowiczami:) (chodzi głównie o 5-biegową skrzynie biegów, filtr dla silnika typu "Cyklon" czy różne dodatkowe zewnętrzne zbiorniki paliwa).

Cytuję "...Nowinki mające usprawnić T-34 "wzór 43" względem wzoru 41 wprowadzAno na linie montazowe przez mniej więcej... 9 miesięcy przełomu 1942 i 1943 roku! Ostateczna wersja T-34 "wzór 43" pojawiła się na liniach potokowych fabryk dopiero wiosną lub nawet latem 1943 roku....". Koniec cytatu:) Nie będę cytował całej strony, ale wypiszę tylko czego się dowiedziałem i do jakich doszedłem wniosków (nie twierdzę, że na 100% mam rację, ale też nikt nie może zarzucić, że jej na 100% nie mam:) :

- dodatkowe zbiorniki paliwa są prawidłowe, gdyż kanciaste tylne wprowadzono we wrześniu 1942 roku, a cylindryczne boczne w październiku 1942 - tutaj zatem modelowi nie można chyba nic zarzucić.

- to prawda, że prace nad 5-biegową skrzynią biegów zainicjowano w lipcu-sierpniu 1942 roku (równolegle w T-34S i T-34) a testy trwały prawie do grudnia (wspomniane jest to tylko i wyłącznie dla T-34S, w którym jednocześnie testowano nowy typ wieży (nowy typ płaskiej płaskiej wieży z kopułką - kompletny niewypał) , natomiast w przypadku T-34 mowa jest tylko o równolegle prowadzonych testach). To samo dotyczy filtra. Nie zgodze się więc na twierdzenie, że skrzyni i filtru na pewno nie montowano w 1942 roku.

O wieży sześciograniastej ("mutra") opracowanej przez M. Nabutowskiego tuż po przeprowadzce fabryki nr 183 z Charkowa na Ural (która był już w uzyciu w lipcu 1942 roku! - w modelu występuję wariant z przełomu 1942/43 z tzw. "zazębieniem"), kołach o róznej amortyzacji (nie wszystkie fabryki montowały taki zestaw - np. STZ) i innych drobiazgach nie wspominam, bo to nie jest ten dział (już i tak powinieniem sam siebie zmoderować i dać ostrzeżenie:))).

Konkluzja moja jest taka, że wszyscy mają trochę racji odnosnie cech konstrukcyjnych. Problem polega jednak na tym, że prawdopodobnie model nie przedstawia konkretnego wozu z konkretnego dnia konkretnego roku - bo wtedy jaki sens miałby wybór oklejki wieży czy zbiorników paliwa?. Ameryki nie odkryłem, bo jesteśmy tutaj zgodni:)

Mimo wszystkich tych zawirowań musze go dopaść:)

Pozdrawiam serdecznie

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
14-11-06 16:18  Re: [Zapowiedzi i Nowości] Nowe modele od Hala
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Skrzynię i filtry, owszem montowano w 1942r, ale tylko na wozach przeznaczonych do testów poligonowych. Skoro seryjna produkcja tych elementów ruszyła 1943r, na dodatek początkowo tylko w fabryce 183 na dalekim Uralu, to niemożliwe jest, aby znalazły się one w czołgach seryjnych, przeznaczonych na front, w 1942r.
Dodam jeszcze, że czołgi produkowane w tamtym okresie przez nowo powstałą fabrykę 183 były katastrofalnie złej jakości. Komisja odbiorcza potwierdzała odbiór średnio zaledwie 7% wozów. Reszta szła do poprawek albo, jeśli jakieś czołgi przeszły odbiór, dość szybko do naprawy polowej. Taka panowała wtedy sytuacja z T-34 z 5-biegowymi skrzyniami, których jedynym producentam był zakład 183 w tamtym okresie, więc prawdopodobieństwo spotkania Teciaka z tą skrzynią nawet w 1943r było małe.
Logika i nic więcej;-)



Post zmieniony (14-11-06 16:31)

 
29-12-06 13:16  Re: [Zapowiedzi i Nowos´ci] Nowe modele od Hala
JSJ   

Witam.

Chce nawiazac do dyskusji n. t. nowego modelu T-34, tyle, ze nic nie dodam w kwestii skrzyni, zbyt tajemniczej i nie dajacej sie "wydyskutowac' definitywnie. Jak rozumiem, problem nie jest w skrzyni, tylko w niepasujacej do niej jakoby wersji malowania.
Zabieram glos tylko dlatego, ze pozostaja inne merytoryczne watpliwosci, mimo dwóch watków z relacjami i niniejszego. A ja cenie chec wyjasnienia rzeczy nieoczywisstych.
Dla pragnacych ustalic metryczke pierwowzoru (czas, miejsce urodzenia) jest pewna nadzieja, ze w "mitycznej" pozycji R. Michulca sa ku temu jakies wskazówki. Nie mam tej ksiazki, ale osobiscie troche watpie. Próbuje na to spojrzec zdroworozsadkowo. Czolg, wedlug widocznych cech konstrukcyjnych (abstrahujac od modyfikacji mechanicznych) najbardziej odpowiada produkcji UWZ (Z. 183) z przblizonego okresu jesien 42. - lato 43. Wykonanie kadluba wyklucza raczej Kr. Sormowo (Z. 112); pozostaje bodaj trzech producentów do rozwazania. Jednak z mojego zgrubnego rozeznania wynika, ze u nich specyfika konfiguracji w obrebie tylnej plyty kadluba (osrubowanie plyty, zawiasy) byla odmienna od prezentowanej na modelu , a ta jest zgodna ze znanymi egzemplarzami z UWZ. Inne elementy, np. wieza w tej odmianie, nie sa sprzeczne z tym twierdzeniem. Klopot jest z mozliwymi detalami wyposazenia, chocby dlatego, ze nie sa znane scisle granice czasowe ich stosowania (np. uchwytów czy typu zbiorników zapasowych). Literatura przeslizguje sie po tych sprawach dosc lekko i jestesmy skazani na domysly. Kiedy pisze sie o graniastych zbiornikach tylnych, ja pytam, o które chodzi, bo byly dwa typy. Czy produkowano je równolegle, czy jako kolejne wersje rozwojowe? Mimo watpliwosci tego typu, model, nad którym koledzy pracuja, jest sumarycznie reprezentatywny dla duzej czesci produkcji z danego okresu. I zapewne jego ewentualne braki to wynik obecnego stanu wiedzy. Jesli istnieje jakas "szczególowa monografia" wyjasniajaca przedstawione zastrzezenia, to bardzo chcialbym (moze nie tylko ja) poznac jej tytul. Do niczego chyba nie prowadzi wzywanie Wydawcy "na dywanik" przy kazdej watpliwej kwestii, bo w tak bardzo niepelnie opisanym temacie mozna znalezc rózne podparcia dla jakichs tez. Jest za to zupelnie nierealne calkowite zdefiniowanie danych wiekszosci "konkretnych" T-34 widzianych na fotografiach. Zawsze cos pozostaje niewiadome i chyba trzeba to przebolec, a w zadnym razie nie moze to byc zarzut pod adresem modelu. Calkiem subiektywnie, ale nie bezpodstawnie dodam, ze wedlug zdjec na stronie producenta jest to projekt na najwyzszym poziomie, co zreszta juz wiecie. Pozostaje z nim zrobic to, na co pozwala osobista wiedza, dokumentacja i wyrobione przekonanie.

Jan Jedryka



Post zmieniony (30-12-06 07:59)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024