FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
23-12-06 22:05  Przygotowanie stoczni.
newerror 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam.

To mój pierwszy postu na tym forum. Po pierwsze chciałem się przywitać i POZDROWIĆ Wszystkich!
Chciałem prosić o pomoc w przygotowaniu się do sklejenia pancernika Bismarck. Przejrzałem forum i znalazłem parę tematów na temat tego modelu, nie ukrywam, że jestem pod dużym wrażeniem szczególnie działa osoby ukrywającej się pod nick'iem syjek.

Nie jestem do końca nowicjuszem w kartonówkach. Zacząłem od Śmigłowca szturmowego Mi-28 Havoc (uległ zniszczeniu podczas przeprowadzki), potem były Śmigłowiec AH-64 Apache (również zniszczony), Lockheed F-117A (nie uchował się), Śmigłowiec wielozadaniowy Mi-2, (nieskończony z powodu koszmarnego wykonania, a może to moja wina ;P), Samolot szturmowy A-10 Thunderbolt II (skończony, bez owiewki, mogę się pochwalić zdjęciami ;)), Śmigłowiec Mi-17 (nieskończony). Ostatnio kleiłem jakieś 2 może 3 lata temu.

Bismarck "chodził" za mną już od dłuższego czasu. Ale stopień skomplikowania i wielkość projektu intrygują mnie jak również lekko przerażają. Dlatego chciałem prosić o Waszą pomoc. Przeglądając forum stwierdziłem, że jestem laikiem i muszę "zasięgnąć języka":
1. Jakiego kartonu najlepiej używać? W instrukcji stoi, że potrzebny jest karton o gramaturze 700 i 450, tzn. 3 mm i 1mm? Jakiego Wy używaliście/używacie? Jakich innych rzeczy będę potrzebował (druty? zapałki? wykałaczki?)?
2. Do poprzednich modeli stosowałem klej typu Wikol. Dobry? Czy są lepsze do tego celu?
3. Co to są trapy, relingi fototrawione, drabinki (to się raczej domyślam) i gdzie mogę nabyć najlepsze do tego modelu lub czy może ma ktoś niepotrzebne do odsprzedania?
4. Jakie narzędzia będą mi niezbędne? Dotychczas używałem zwykłych nożyczek (będę musiał sobie kupić nowe, jakie najlepiej?), wyłamywanego nożyka z wymiennymi ostrzami. Maty do cięcia nie mam. Jaka najlepiej się sprawdzi? Jakie jeszcze narzędzia mi się przydadzą?

Gorąco proszę o pomoc. Chciałbym ukończyć model w możliwie najlepszym stylu.

w stoczni: Bismarck

Post zmieniony (23-12-06 22:10)

 
23-12-06 22:19  Re: Przygotowanie stoczni.
archjc   

Raczej nie próbuj stosować wikolu do podklejania wręg. Jest to wodny klej. Papier namięknie i zwiększy swoje wymiary (nawet o kilka mm wzdłuż i wszerz na wrędze - dla tak dużego okrętu jak Bismarck ).
BTW - jak czasami brakuje jakiejś większej części ok. 1mm, to możesz właśnie zrosić wodą tę część i gładząc ją rozciągnąć dany element.
Do podklejania dużych płaszczyzn najlepszy jest chyba klej w sprayu lub stary dobry butapren (mam zaufanie do firmy Dragon).

 
23-12-06 22:45  Re: Przygotowanie stoczni.
newerror 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Czyli wręgi kleić butaprenem, tak? Jaki klej proponujecie?
Zawsze duży problem stanowi naklejenie na karton wręg z cienkiego papieru. Często zdarza się, że papier się marszczy lub rozciąga. Jakie są na to sposoby? Jakiego kleju używać do takiego klejenia?

 
23-12-06 22:56  Re: Przygotowanie stoczni.
zetpt 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 9
Galerie - 14
 

Ja, co prawda w dość małych bo samolotowych wręgach, maluję lakierem takim samym co cały model przed klejeniem i naklejam je wikolowatym smarując karton a nie papier. Nic się nie rozciąga nawet o setne części milimetra.

Pozdrawiam

 
23-12-06 23:12  Re: Przygotowanie stoczni.
newerror 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Lakierem powiadasz (piszesz). I tu się rodzi pytanie... jakim lakierem? Nigdy nie stosowałem żadnego lakieru do sklejania modelu kartonowego. I nie mam w tej kwestii żadnego doświadczenia. Po pomalowaniu lakierem papier daje się formować bez żadnego problemu? Jaki lakier? Proszę jakieś przykłady. :)

P.S. zetpt właśnie czytam Twoją relację z Ki-84 HAYATE. Chciałbym wykonać swój model w tak perfekcyjny sposób.

w stoczni: Bismarck

Post zmieniony (24-12-06 10:09)

 
23-12-06 23:17  Re: Przygotowanie stoczni.
zetpt 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 9
Galerie - 14
 

tu jest opisany mój "cud techniki", przy okazji zobaczysz efekt tego lakieru.

 
26-12-06 13:46  Re: Przygotowanie stoczni.
newerror 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Sporo szperałem w necie i na różnych forach. Mój poziom wiedzy poprawił się.
Z tego co wyczytałem z tematu BHP Klejenia pozostanę chyba przy wikolu + cyjanopan, butapren wykorzystam ewentualnie do podklejenia wręg.
Zakupię również matę i jakieś nożyki firmy OLFA, ma świetną opinię wśród modelarzy.
Bardzo bym prosił o opinię i przykłady impregnatów do modeli kartonowych, jakich Wy używacie i w jaki sposób?

P.S. Szkoda że mój temat spotkał się z niewielkim odzewem mimo sporej ilości odsłon.

 
26-12-06 14:11  Re: Przygotowanie stoczni.
Wojtass 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Jest sens kupowac tak drogie nozyki OLFA skoro mozna za kilka złotych nabyć porządne ostrza stanley'a i nożyki od 2zł??

--

Pozdrawiam
----
HMS VICTORY 1:200 MM


Post zmieniony (26-12-06 14:11)

 
26-12-06 14:11  Re: Przygotowanie stoczni.
Bartosz 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 1

budzio cieniutką warstwą na obu powierzchniach (częściach szkieletu i tekturze) odczekać chwile i mocno docisnąć do siebie.

--
Pozdrawiam
_____

 
26-12-06 14:59  Re: Przygotowanie stoczni.
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Witaj newerror,
jak sam pewnie już zauważyłeś buszując po innych relacjach , każdy modelarz ma swoje sprawdzone sposoby dotyczące kleju ,lakierowania, sposobów wycinania ,kształtowania i klejenia.Zadałeś tak dużo pytań z zakresu podstawowej wiedzy o modelowaniu modeli kartonowych które były i są wypracowywane indywidualnie i przez lata ,że nie dziw się że nikt nie chce o nich pisać.takie posty jak twój pojawiają sie ostatnio raz w tygodniu. To ty będziesz kleił model i to ty musisz tą wiedzę posiąść.Dla przykładu, ja zaczynałem kleić modele nie mając o tym zielonego pojęcia ani możliwości zapytania się lub przeczytania na ten temat.W pierwszych trzech swoich modelach używałem do podklejenia wręg zwykłego kartonu z pudełek ze sklepu. Jeszcze jakiś rok ,dwa temu używałem nożyczek do ich wycinania.Z każdym nowym modelem zmieniałem swoją technikę i akcesoria. Zaczynałem kleić tylko butaprenem teraz używam w jednym modelu około pięciu różnych specyfików klejących. Na początku nie stosowałem lakieru.Teraz zaczynam eksperymenty z bodajże szóstym. Więc jeszcze raz powtórzę nikt ci nie poda receptury klejenia na tacy. Musisz ją nabyć sam.Przeglądaj relacje i klej( odradzam ci brać się za Bismarka jeśli chcesz go skończyć i z satysfakcją na niego patrzeć po sklejeniu). Na pierwszy mój okręt wybrałem "Le Terible" francuski niszczyciel z MM wydany chyba na początku lat osiemdziesiątych. Potem był już ORP Piorun z MM wydanie z 2001 roku( opracowanie pana Mistewicza godne polecenia ) po sklejeniu którego już z satysfakcją na niego patrzyłem. Radzę ci przemyśl , poczytaj i podejmij decyzję i w tedy załóż relację z konkretnym modelem i zacznij pytać, a na pewno ludzie ci powiedzą co i jak dobrze robisz ,a co należy poprawić i wykonać inaczej.
Życzę ci wytrwałości i dużo zabawy w klejeniu modeli.
pozdrawiam

--
Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024