FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 8 z 9Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  -> 
25-05-08 19:47  Odp: [relacja] La Belle Poule 1771 - takielunek
ANDR7EJ 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 11


 - 2

olinowanie ruchome



Na fotkach w kolejności: bramsle, marsle i żagle główne, każde z nich zaopatrzyłem w zestaw lin i bloków.
Na rejach są: raki, fały, topenanty i brasy; na żaglach: gejtawy, szoty, buliny oraz gordingi.
Ponadto przyciąłem drzewce na wytyki i bomy oraz uzupełniłem zapas lin konopnych.

--

 
15-06-08 17:57  Odp: [relacja] La Belle Poule 1771 - takielunek
ANDR7EJ 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 11


 - 2

olinowanie ruchome



Rozmieszczenie lin i bloków olinowania ruchomego podzieliłem sobie na dwa etapy. Pierwszym było prezentowane już wyposażenie rej z żaglami, a drugim kadłuba i masztów. Ponadto umocowałem wąsy halsowe (bokańce). Odchodzą one od nasady bukszprytu w koszu dziobowym i służą do przedłużenia talii halsu fokżagla.
Na schematach olinowania modelu brakuje gordingów i nokgordingów - lin służących do podciągania żagli np. w czasie ich zwijania. Biegną one po zewnętrznej stronie żagli rejowych, przechodzą przez rolki w rejach i bloki, które zawiesiłem na pętlach sztagów.

--

 
16-06-08 08:37  Odp: [relacja] La Belle Poule 1771 - takielunek
lkemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ładnie idzie, już blisko koniec. Czy sztaksle (skośne żagle) pomiędzy fokmasztem, grotmasztem i bezanmasztem były w wycinance, czy dorabiałeś je sam na podstawie zdjęcia modelu - ja tak robiłem w Cleopatrze.

 
17-06-08 00:30  Odp: [relacja] La Belle Poule 1771 - takielunek
ANDR7EJ 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 11


 - 2

lkemot Twój trud odwzorowania żagla na podstawie zdjęcia, opłacił się. Oglądałem w galerii zbudowany przez Ciebie model Cleopatry, prezentuje się znakomicie. Ja natomiast miałem ułatwienie, bo wzory wszystkich żagli są w wycinance.

--

 
05-07-08 20:59  Odp: [relacja] La Belle Poule 1771 - takielunek
ANDR7EJ 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 11


 - 2

olinowanie ruchome



Rozwieszanie rej zacząłem od rufy. Sterreja zamocowana jest do kolumny masztu rakiem, a zawieszona na stropie. Przez bloki na jej nokach przewleczone są brasy (ich rzeczywista średnica to 24,2mm) - za pomocą tych lin można manewrować reją w płaszczyźnie poziomej. Tuż obok, również na noku rej, jest topenanta (o średnicy 28,3mm). Lina ta służy do wywindowania rej na właściwą wysokość, a jej układ zapobiega rozkołysaniu ich. Żagla nie ma. Na rejowcach tego typu zazwyczaj nie stosuje się go, bo na kursach pełnych zasłania wiatr żaglom grotmasztu i ogranicza widoczność.




Reja z żaglem grotmasztu również zamocowana jest rakiem i podwieszona na stropie, który jest na samym środku rei. Obok niego przez zblocza o trzech rolkach przewleczona jest lina zwana fałem (jej średnica to 24,2mm), którą zakończyłem talią mocując do pierścieni w pokładzie. Topenanty (średnica 28,3) zamocowałem na topach kolumn pod oślimi łbami. Liny te przechodzą przez mniejszą rolkę bloku skrzypcowego (zespolonego, który zamocowany jest na nokach rej ) i z powrotem ku kolumnie przez bloki nad marsami. Ich końce przeciągnąłem przez psie dziury w marsach i zakończyłem taliami, w których stałe bloki zamocowałem do ław wantowych, a końce lin do knag na wantach. Cały ten opis odnosi się również do prac wykonanych na...



...fokmaszcie. Z olinowania rej zostały jeszcze brasy (śr 24,2mm). Zamocowane są do grotsztagu, przebiegają przez bloki na długich stropach zamocowanych na nokach rei, po czym z powrotem w kierunku grotsztagu, przez bloki obłożone na koźle przy fokmaszcie.
Co do olinowania żagli to zacząłem od tych lin, które były używane do ich zwijania. Gejtawy (śr 20,2mm) zamocowane są po wewnętrznej stronie żagli, a po zewnętrznej gordingi (śr 16,1mm). Buliny (śr 24,2) i ich rozgałęzienia zamocowałem do bocznych lików żagli, naciągają one żagiel do przodu. Zostały jeszcze szoty (śr 40,4mm) niezbędne do ustawiania dolnych rogów żagli na wiatr i halsy (śr48,5mm) naciągające je w dół i do przodu. Tych lin na razie nie będę rozwieszał, są zamocowane na stałe do kadłuba. Aby w miarę prawidłowo poplątać wszystkie te linki niezwykle przydatna jest książka Lennartha Peterssona “Rigging of Period Ship Models”.

--

 
23-08-08 14:21  Odp: [relacja] La Belle Poule 1771 - takielunek
ANDR7EJ 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 11


 - 2

olinowanie ruchome



Marsle pozawieszałem na stengach, a ich liny lekko naprężone znalazły się na swoich miejscach. Na ich końce przed obłożeniem ponawlekałem buchty - sposób wykonania i sposób zakładania tych nakładek-tipsów na fotkach. Pozostałe ozdobniki w formie zwojów lin czy też słoneczek pozostawiłem na dalszy etap.



Olinowanie stermarsla, nazwy lin i ich funkcje niemal to samo co w opisie post wyżej.



Grotmarsel oraz ...



...formarsel otaklowany. Kolejność montowania i oryginalne średnice lin:
na początek zamocowanie rej do steng za pomocą raków, po nich fały – 16.1 mm. Następnie topenanty i gejtawy – 20,2 mm. oraz gordingi – 16,1 mm. Przy bulinach – 20,2 mm było trochę zabawy, by uformować te rozgałęzienia odchodzące z bocznych lików żagli. Dalej szoty – 28,3 mm i na koniec brasy – 20,2 mm.

--

 
25-08-08 09:49  Odp: [relacja] La Belle Poule 1771 - takielunek
lkemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Pięknie, a już się martwiłem że relacja przepadła w otchłaniach forum - a tu niespodzianka. Widać, że koniec już bliski

 
14-09-08 22:04  Odp: [relacja] La Belle Poule 1771 - takielunek
ANDR7EJ 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 11


 - 2

olinowanie ruchome






Przyszyłem bezanżagiel do skośnej rei łacińskiej i umocowałem do kolumny stermasztu razem z przednim likiem żagla, który przyszyłem tzw. żmijką.
A na samym szczycie tuż pod jabłkiem zawisł sterbramsel.




Również i na pozostałych masztach zawieszone zostały grot- i fokbramsel wraz z olinowaniem.

--

 
14-09-08 23:17  Odp: [relacja] La Belle Poule 1771 - takielunek
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Niesamowicie piękna robota:-)
Kiedy finał tej ciekawej epopei?;-)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
15-09-08 10:58  Odp: [relacja] La Belle Poule 1771 - takielunek
ANDR7EJ 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 11


 - 2

StuG Mam nadzieję, że do końca roku model będzie już gotowy. Obecnie zakładam wyblinki, pozostanie mi jeszcze zawieszenie żagli bocznych, potem to już tylko drobiazgi takie jak: łodzie okrętowe, dzwonnice, lufy dział, latarnia, balustrady, kotwice, itd, itp.

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 8 z 9Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024