FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
11-12-06 22:36  [technika] Tempery - czy sie nadaja?
robal 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Witam



Skusilo mnie w hipermakecie, zeby zakupic sobie taki oto zestaw barw podstawowych do uzupelniania brakow kolorow w niektorych modelach. I teraz moje pytanie - czy to sie wogole nadaje do retuszu czy od razu mam to oddac malemu nastepcy celem pomazania scian w calym mieszkaniu :D? A jesli sie nadaje, to czy mozna toto rozpuszczac woda czy istnieje jakis inny specyfik do tego?

--
**********************
Space - The Final Frontier
Gene Roddenberry - StarTrek
**********************

 
11-12-06 22:58  Re: [technika] Tempery - czy sie nadaja?
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Ależ "to" się doskonale nadaje do retuszu, cały czas używam temper! Mieszasz sobie kolor na płytce, zostawiasz do wyschnięcia, potem maczasz pędzel w wodzie, mażesz pędzlem po wyschniętym kolorze, kolor się rozpuszcza, retuszujesz. Bez smrodu, bez niebezpieczeństwa nieodwracalnego umalowania miejsc, które nie mają być pomalowane, bez kłopotu z mieszaniem (raz wystarczy)... Praktycznie same plusy.

 
11-12-06 23:22  Re: [technika] Tempery - czy sie nadaja?
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Dobry wybór ! Jedyne o czym musisz pamiętać to to , że lekko ciemnieją po wyschnięciu.
O samych farbach - użwane od bizantyjskich czasów do malowania ikon , czyli bądź pewny ich długowieczności ;)

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
11-12-06 23:58  Re: [technika] Tempery - czy sie nadaja?
robal 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Dzieki za odpowiedzi :)) a z ta trwaloscia tobym az tak bardzo nie przesadzal, bo pewnie te hipermaketowe podrobki nijak sie maja do starych farb robionych na zoltkach jajek :)). Jeszcze mam pytanko o trwalosc - tzn. zalozmy, ze wymieszam sobie jakis kolor, ktorego potrzebuje nieco wiecej no i czesc wykorzystam teraz a czesc w "najblizszej przyszlosci" - to jak odlegla moze byc ta przyszlosc, orientacyjnie oczywiscie, zeby jeszcze mialo sens korzystanie z tego wymieszanego koloru? Moze lepiej to trzymac w jakims zamknieciu albo jeszcze jakos inaczej?

--
**********************
Space - The Final Frontier
Gene Roddenberry - StarTrek
**********************

 
12-12-06 01:52  Re: [technika] Tempery - czy sie nadaja?
Kacu   

jak ja jeden kolor rozmieszam sobie nimi to spokojnie za rok znowu moge użyć :)

--
Jestem tylko ludziem, moge się mylić :)

 
15-12-06 23:38  Re: [technika] Tempery - czy sie nadaja?
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Jeszcze wracając do ikon . Pisząc* je starą techniką ( czyli używając głównie jako rozpuszczalnika żóltka jajek )przekonałem sie , że farba nabierała jeszcze lepszych właściwości . Były nimi mi. niezmieniający odcienia kolor oraz kosystencja farby olejnej będące kluczem długowieczności malowideł
Może warto by poeksperymentować ? ;)

* ikony się ''pisze'' , nie maluje ( jako ciekawostka )

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
16-12-06 13:41  Re: [technika] Tempery - czy sie nadaja?
Inarus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Mam pytanie: Ile te farbki kosztowały?

--
MetallicA 4ever

 
16-12-06 16:12  Re: [technika] Tempery - czy sie nadaja?
Kuba G. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Podejrzewam, że w granicach 13-14 zł. Robal Tempery jak najbardziej się nadają do retuszy, ale akurat nie te co pokazałeś na zdjęciu. Przynajmniej ja miałem z nimi przykre doświadczenie. Otóż po ok 2 miesiącach (nie otwierałem tubek) od zakupu, farbki zmieniły swoją konsystencję z płynu na żel. Nie wiem czym to było spowodowane, ale bynajmniej nie była to moja wina. Osobiście Robal'u polecałbym Ci tempery firmy Koh-i-noor, bądź Nerchau. Według mnie te farbki mają najlepszą konsystencję i krycie powierzchni.

--
Tygrys i Halny

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024