FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4 
30-11-06 15:23  Re: [Zrób se sam] Napisy na modelach
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Eee,tam. Kudy moim znaczkom do Twoich , Syzyf.
Ale zachęcony możliwością podania jednej z metod jako podkładu do przemyśleń i udoskonaleń - zapodaję:

Na początek widok ogólny modelu , o którym wspomniałem - wszystkie oznaczenia robione ręcznie - model ma około 15 lat...


A poniżej zbliżenia na szczegóły :


No cóż , widać na oznaczeniach upływ czasu ( spękane... ;-( ).


A co do Waszej cierpliwości i mojego pośpiechu - to wczorajszy wpis robiłem w pracy , z której wróciłem dziś przed 2 godzinami... ;-(
--

Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.



Post zmieniony (30-11-06 15:27)

 
01-12-06 09:12  Re: [Zrób se sam] Napisy na modelach
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Dziękuję Mariuszu za wstawienie zdjęć.
Powiem szczerze, że masz dobrą rękę do napisów. Zdjęcia są w makro, więc widać małe niedociągnięcia ale jestem pewien, że napisy wyglądają całkiem nieźle.
Twoja prezentacja utwierdziła mnie w tym, że scieżka idzie w dobrym kierunku - bardzo dziękuję.
Mój sposób nanoszenia napisów pokażę niebawem.

 
01-12-06 10:15  Re: [Zrób se sam] Napisy na modelach
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Miło mi!
Tak jak ktoś już powiedział : "zdjęcia są w makro , w rzeczywistości nic nie widać..." ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
10-12-06 09:41  Re: [Zrób se sam] Napisy na modelach
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Eksperymety trwały nadal i doszedłem do wniosku, że wystarczy tych prób.
Tym razem celem było robienie napisów głównie białych, choć okazało się, że sposobem tym można zrobić je w kolorze dowolnym.
Metoda nie jest opracowana do końca i taki stan bardzo mi odpowiada, bo pozostawia innym szerokie pole do popisu.
Tak więc proszę o wyrozumiałość i traktowanie tego wszystkiego jako punktu wyjścia do własnych prób.

Sposób bazuje także na wydruku z drukarki laserowej, lecz tym razem wykonanym na specjalnej folii do drukowania przeźroczy (80 gr za arkusz A-4). Sedno sprawy polega na tym, że toner nie wtapia się w tą folię, lecz tworzy na jej powierzchni cienką warstewkę. Miejsca, na których nie ma nadruku są więc "wklęsłe".
Dalszy ciąg opowieści - na zdjęciach:












Jak widać kluczową sprawą jest transfer napisów z folii na podłoże. Jest tutaj jeszcze wiele niewiadomych. Można wykorzystać papier do kalkomanii i zrobić napis na nim a potem to nakleić np. na model plastikowy itp, itd.
Mam nadzieję, że ktoś to wykorzysta :-)

 
10-12-06 11:12  Re: [Zrób se sam] Napisy na modelach
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Zgłaszam wniosek o przyznanie Syzyfowi Kartonowego Nobla Roku za wybitny wkład w rozwój technik modelarskich :)

Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
10-12-06 13:10  Re: [Zrób se sam] Napisy na modelach
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Popieram Kata.

Nazwanie Syzyfa "Modelarskim Adamem Słodowym" byłoby nietaktem.
To jest "Modelarski MacGyver"!!!

--
pzdr
Kemot

 
11-12-06 18:26  Re: [Zrób se sam] Napisy na modelach
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Dzięki za miłe słowa, ale największą nagrodą będzie to, gdy ktoś to wypróbuje w praktyce i uda mu się zrobić swoje napisy :-)

Poprzednio zapomniałem dodać, że farbka+klej muszą być rozrzedzone wodą do konsystencji słodkiej śmietanki. Także nakładanie farbki lepiej jest powtórzyć 2-3 krotnie.

Czynników decydujących o tym, czy napis wyjdzie czy nie, jest tu sporo. Nie jest to metoda mechaniczna. Samo nakładanie farbki na folię jest sporym wyzwaniem manualnym.
Jeśli jednak kogoś to interesuje i ma dostęp do drukarki laserowej albo ksero, to zachęcam do zrobienia takich prób. Jest to niezwykle fascynujące, gdy farbka przyjmuje kształt wydrukowanych liter.

Generalnie jest to sposób "modelarski": jeśli ktoś się bardziej stara, to wyjdzie mu to lepiej. A jak komuś nie wyjdzie, to nie znaczy że się nie starał :-))))



Post zmieniony (11-12-06 20:37)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024