FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
28-11-06 11:24  [Technika] rury wydechowe - z czego zrobić?
Zajonc Poziomka 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Szukam czegoś z czego można zrobić rury wydechwe do samolotów z I wojny. Czy ma ktoś patent na takie cienkościenne rureczki o średnicy 1 - 2 mm puste w środku a i żeby je można było formować. Do tej pory wydechy proste rury zwijałem z cieniuśkiego papieru i malowałem a wyginane - niestety z drutu cynowego, łatwo się go formuje aje nie są to "rury"

 
28-11-06 11:31  Re: rury wydechowe
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Ja bym proponował zwijać ciasno z cienkiego papieru (da się wtedy wyginać, przynajmnije do czasu zaschnięcia kleju), przy czym pasek w odcinku przeznaczonym na ostatni zwój powinien być szerszy od reszty paska o kilka mm, tak by wylot rzeczywiście byl rurką (a wcześniej to chyba nie tak istotne...).

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
28-11-06 11:44  Re: rury wydechowe
Student 

 

takie do 1,2 mm to można zrobić z igły lekarskiej, natomiast większe można zrobić, zwijając puszkę po redbull'u, ale będzie problem z wygięciem tych drugich (chyba, że wcześniej natniesz odpowiednio aluminium, zanim je uformujesz)
Trzecia metoda, to można np w Liroy Merlin (chyba tak to się pisze) dostać mosiężne rurki od 1,5 do 5 mm średnicy o długości 1 m , tylko jest jeden problem- mają grube ścianki i nie wyglądają zbyt realnie i cena to jakieś 5-20 zł za sztukę, ale nie wiem dokładnie ile

--
23 sposoby na dobrego posta => KLIK
Czerwony Byk doda Ci "skrzydeł"

 
28-11-06 11:46  Re: rury wydechowe
AT-ST vel. Jacek 

Na Forum:
Galerie - 1
 

dobrze wychodzą rurki zwijane na gluta z folii alu. takiej do pieczenia lub grubszej. są cienkościenne , gładkie i można je pogiąć jeśli się chce... tylko rdzeń musi być równy. i kleic po zdjęciu z rdzenia bo się przyklei a wtedy....

--
UCZESTNIK PROJEKTU łSM - USS MISSOURI 1/100

 
28-11-06 11:49  Re: rury wydechowe
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

Jest też sposób, żeby użyć do tego celu słomek do napojów. Są słomki o różnej średnicy. Spotkałem 1mm i 6mm.

--


 
28-11-06 11:59  Re: rury wydechowe
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Zwinąć ciasno papier zostawiając na końcu tyle, żeby starczyło na jeden pełny obwód i żeby po zajrzeniu do środka było widać, że to rura a nie pełny pręt.
Wtedy ten ciasny zwój można dowolnie kształtować nie naruszając okrągłego przekroju na całej długości, z wyjątkiem tej końcówki która jest rzeczywiście rurą. Szew można wzmocnić glutem i oszlifować.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
28-11-06 11:59  Re: rury wydechowe
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

A z cienkiego papieru zwinąć, poncinać, pozaginać, zalać glutem i wyszlifować. Ja tak robię. Jak coś da się zrobić z papieru, to zbytnio się nie przejmuję czymś innym.

Chyba, że szkoda czasu na taką walkę - a czasem mi się nie chce ;-)).

Wtedy np. można wziąć drut w koszulce, koszulkę lekko (1-3mm w zależności od średnicy i możliwości) wysunąć poza krawędź drutu, całość pozaginać z drutem w środku. Przecież wystarczy, że na samym końcu będzie otwór.

Koszulkę z drutu mozna też kształtować na gorąco. Po takim zabiegu powinna trzymać kształt. Do większych średnic dobre są wkłady do długopisów, plastikowe rurki itp. Tylko giąć trzeba na gorąco. Ewentualne spęcznienia można łatwo zeszlifować iglakiem.

Można też cały element wykonać z drutu lub plastiku, a tylko końcówkę (jeśli jest prosta, stożkowa lub rozszerzająca się czy spłaszczona, ale nie zagięta) zrobić ze zwiniętego papieru z otworem w środku.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
28-11-06 12:43  Re: rury wydechowe
gwozdecki 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Próbowales wykorzystac wypisane wklady dlugopisowe? Swietnie sie je formuje pod wplywem temperatury, maja dziurkie w srodku no i mozna poszukac różnych średnic ( w sklepie papierniczym jest ich ogrom) wiec maja wszystko co potrzeba.

--
GG 960240
----------------------------------------------------------------
Nareszcie coś ruszyło.
Na warsztacie:
Peterbilt 377

 
29-11-06 21:53  Re: rury wydechowe - z czego zrobić?
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

A ja mam jeszcze swój bardzo prosty sposób:
Wykorzystuję do tego rureczki igielitowe z przewodów elektrycznych / te bardziej gumowe / są one o róznej średnicy, czy też z przewodów telekomunikacyjnych itd.

Do środka tej koszulki wklejam kawałek drutu stalowego, krótszego niż sama koszulka igielitowa, gdyż chodzi o to, jak to podkreślili przdmówcy, żeby było widać, że to rurka a nie pręt.
Tem drut musi wchodzić dość ciasno, dlatego też ja tą czynność przeprowadzam nad płomieniem kuchenki gazowej, ew. jeżeli drut wchodzi swobodnie to przed włożeniem go do koszulki igielitowej punktowo smaruję glutem i można ryrkę bez problemu wyginać na różne sposoby.

Oczywiście drut musi być stalowy, gdyż nawojowy jest miękki, ew.miedziany z jakiegoś przewodu elektrycznego, używanego do zakładania instalacji elektrycznej.

Jeden z przedmówców stwierdził, że mozna to też z igieł lekarskich, oczywiiście to prawda, ale co zrobić jeżeli nasza igła jest za krótka ? Można do tego użyć koszulki igielitowej z przewodu telekomunikacyjnego, ale skąd wziąć cienki stalowy drucik, który po włożeniu do igielitowej rureczki po wygięciu nie wuprostuje się ?

Ja już wielokrotnie na tym forum mówiłem o drucie uzyskanym ze spirali grzejnych np. do żelazek, które to są o róznej mocy a co za tym idzie drut o różnej grubości.
Wystarczy kilka zwitek tej spirali odciąć i wyprostować nad płomieniem kuchenki gazowej a dalej to jak wspomniałem już na wstępie.

W ten sposób udało mi się wykonać rury do ,,Avi-BH-33,, widać to na fotce nr 50 z relacji ze Skawiny autorstwa jacka sw.



Pozdrawiam .
Andrzej K.

 
30-11-06 00:29  Re: rury wydechowe - z czego zrobić?
woy-tek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Jako, że działam w branży instalacyjno - grzewczej mam ciągle do czynienia z termostatami, termoregulatorami i innymi urzadzeniami pomiarowo-regulacyjnymi więc podpowiem, że można wykorzystać rurki kapilarne z tych urządzeń. Są najczęściej wykonane z miedzi, a średnice często "schodzą" poniżej 1 mm. Są miekkie i łatwe w kształtowaniu jak to miedź. Ceny już od 10 zł w zależności od długości samej rurki. No i są to rurki.

--
The DOORS Are Open

Wojtek GG 1239442

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024