FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
24-11-06 14:52  [Technika] ''Zrób se sam'' napisy na modelach
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Muszę zrobić napisy na burtach statku i okazało się to sporym problemem (model będzie malowany).
Temat jest ciekawy i mam zamiar go zgłębiać, więc postanowiłem założyć nowy wątek. Mam pierwszy sposób przynoszący niezłe wyniki a przy tym jest tani i łatwy w użyciu.
Chciałbym, żeby ten temat był przydatny, więc jeśli ktoś zna jakieś domowe sposoby, linki itp, to proszę się wpisywać.

Moja (?) metoda została zainspirowana jednym z domowych sposobów wykonywania płytek drukowanych w elektronice. Polega on na wprasowaniu wydruku ścieżek (z drukarki laserowej) na płytkę laminatu. Jest to podobno łatwiejsze niż naświetlanie materiału światłoczułego.
Jak znajdę, to podam link. Cały wic polega na tym, że toner w takich drukarkach jest utrwalany termicznie. Zatem jeśli wydruk na papierze podgrzać, to drobinki tonera znowu się roztopią i będą się kleić.
Reszta na zdjęciach:








Post zmieniony (27-11-06 22:44)

 
24-11-06 15:16  Re: [Zrób se sam] Napisy na modelach
Piotr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

hmm, wykonałem trochę płytek drukowanych metodą "na żelazko" :-)

uwagi praktyczne:
1. Zamiast papieru proponuję użyć foli do drukarek laserowych lub specjalnych foli do płytek drukowanych (np. http://www.tme.com.pl/arts2/pl/b04/tes200.html). Wydruk na takiej foli jest wyraźnie w 3D (nie wnika w folię) co powinno ułatwić jego przeprasowywanie.

2. Zamiast lutownicy proponuję jednak żelazko lub coś co powoduje rozgrzewanie całej powierzchni od razu. Z mego doświadczenia wynika, że wtedy można uzyskać lepsze przenoszenie długich cienkich kresek (ścieżek) oraz ostrych krawędzi.

3. Doswiadczalnie trzeba dobrać temperaturę, czas i siłę nacisku podczas "prasowania". Za zimno, krótko i lekko - nie wszystko jest przenoszone, za gorąco, długo i mocno - robi się "błotko" z tonera i napis jest zamazany

pozdrawiam
piotr

--
Pozdrawiam,
Piotr

 
24-11-06 15:22  Re: [Zrób se sam] Napisy na modelach
Chaton 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 14
 

Super sprawa:) Tylko pytanie: jakiej farby użyłeś do malowania modelu? Czy taka akrylowa Pactra wytrzyma tą temperaturę? No i trzeba chyba jeszcze zagruntować przed malowaniem powierzchnię np. taki akryl chyba przepuści wodę i rozmoczy poszycie modelu. Czekam niecierpliwie na odpowiedzi na te pytania, a pomysł sam wydaje mi się bardzo ale to bardzo ciekawy i w moim przypadku (również maluję) bardzo przydatny.

--
__________________________________________________________________________________________
Rammer ; Ju-87B ; Mapei ; Wasserfall W5 ; Airwolf ; Ta-183 - 5% ; Jagdpanther - 75% ; Pioneer ; Jeffery-Poplavko
Galeria modeli

 
24-11-06 15:27  Re: [Zrób se sam] Napisy na modelach
Zajonc Poziomka 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Takie maleńkie literki to wytną ploterem w jakimś biurze reklamy. albo na papierze samprzylepnym do naklejania ich na burty , jak w orginale były blaszane przyspawywane albo wytną szablon i namalować od szablonu . koszt takiej usługi to około 10 - 15 zł

 
24-11-06 15:51  Re: [Zrób se sam] Napisy na modelach
Kuba G. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

piwofil-ale tu wyraźnie chodzi o to, aby "ZROBIĆ SE SAMEMU" takie bajery.

--
Tygrys i Halny

 
24-11-06 16:17  Re: [Zrób se sam] Napisy na modelach
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Sam pomysł jest jeszcze stosunkowo ciepły ;-) - do tej pory zrobiłem dopiero kilkanaście takich napisów.

Piotr - folię oczywiście także próbowałem wykorzystać, ale mam jakieś żelazko do bani i chyba ma za niską temperaturę. Przynajmniej na krawędziach bocznych. Przenieść napis z folii na kartkę udało mi się tylko raz. Jeśli masz jakieś dodatkowe uwagi, to pisz bo widzę, że masz już w tym doświadczenie.

Farba do malowania modelu (tu akurat model testowy) to zwykła akrylowa farba z puszki "do malowania płota". Na innych jeszcze nie próbowałem - jak spróbuję to pokażę. Albo ktoś inny - zapraszam.

Piwofil - takich małych lierek nie wytną na ploterze. Byłem w firmie reklamowej i maks co da się wyciąć, to czcionka wielkości ok. 12 punktów. Wycięli mi na próbę kilka takich małych literek - jakość była taka sobie. Przy większych napisach - popieram.

Argument Kuby G. jest trafny w 100% :-)))

 
24-11-06 17:17  Re: [Zrób se sam] Napisy na modelach
uboottd 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Niezle. Jak dla mnie metoda ma tylko jedna wade... widzial moze ktos bialy toner ? :) 99% napisow u mnie to jednak biale...

 
24-11-06 17:29  Re: [Zrób se sam] Napisy na modelach
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

uboottd - masz całkowitą rację, że ten sposób ma swoje ograniczenia.
Białe napisy też chcę zrobić i na razie nie mam koncepcji. Na razie brak w sklepach zestawów typu "Mały sitodrukarz".
Robisz to jakąś metodą?

 
24-11-06 17:32  Re: [Zrób se sam] Napisy na modelach
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

A może zrobić tak: odpowiednie pole na modelu pozostawić białe, a drukować i kalkować otoczenie napisu?

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
24-11-06 18:08  Re: [Zrób se sam] Napisy na modelach
ergie   

Najlepiej w takim przypadku wyciąć szablon napisu w foli samoprzylepnej, a potem psiknąć aerografem, lub ręcznie przy pomocy tampona i gęstej farby.

--
Pozdrawiam,
ergie - wieczny banita
-------------------------------------------------------
Lepiej milcząc uchodzić za głupca, niż odzywając się rozwiać wszelkie wątpliwości :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024