FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
24-11-06 19:51  Re: [Zrób se sam] Napisy na modelach
?????? 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

nie pamiętam juz dokładnie jak się robiło te rzeczy w czasach gdy dostęp do modeli plastikowych opierał się na wytwórni ZTS Plastik z jedynym wówczas słusznym malowaniem ( czerwona Gwiazda) proponuje poszukać na forach plastikowców . Z tego co pamiętam potrzeba było do tego papier kredowy klej Guma Arabska i farbka olejna. jeżeli dobrze pamiętam to robiło sie tak że cienka warstwe kleju rozsmarowywało sie na szklistej powierzchni kredowego papieru . Po wyschnięciu malowało sie na niej literki znaki i inne napiski. Potem po całkowitym wyschnięciu postępowało sie jak ze zwykłą kalkomanią wodną . Z tą różnica że trzeba to było robic szybko bo kalkomania jest na folii a to na kleju. wiec klej wchodził w reakcje z ciepłą woda i czasami potrafiło się to rozpaś na pojedyncze litery. Po naklejeniu na właściwe miejsce należało odczekać a potem delikatnie przetrzeć ciepłą wodą np patyczkiem do uszu (wtedy patyczek z nawiniętą watą) miejsca miedzy literami pozostawał sam napis .

 
25-11-06 01:14  Re: [Zrób se sam] Napisy na modelach
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Dzięki za kolejne podpowiedzi :-)
Wszystkie dokładnie czytam i analizuję :-))

Jeszcze wrócę do tego wycinania ploterem tnącym - znalazłem kawałek folii z małymi literkami wyciętymi przez taką machinę. Nie wyglądają zbyt dobrze.
Widać to na zdjęciu poniżej (dla porównania papier w kratkę, bo milimetrowy he, he zaginął oraz wydruk z laserówki). Literka "F" usunięta z folii:

 
25-11-06 01:15  Re: [Zrób se sam] Napisy na modelach
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 17


 - 7

Fulcrum , zapomniałeś o lakierze nitro którym należało pokryć kartkę z na której była już guma arabska a dopiero na tym malowałeś co trzeba .Osobiście stosowałem normalne kartki które lepiej przyjmowały wodę a co za tym idzie łatwiej można było sciągać zrobioną kalkomanie



Zęby rekina nie są kalkomanią , są malowane na samym kadłubie .


Pozdrawiam


HEY HEY !

 
25-11-06 07:52  Re: [Zrób se sam] Napisy na modelach
MarekB 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2
 

Syzyf byc moze zwiazane to jest z kiepska jakoscia tego plotera, ja wycinalem literki nieco wieksze -pierwsza w zdaniu miala 5 mm, a reszta 3/4 jej wysokosci. Literki w porownaniu z tymi ,ktore przedstawiles byly o niebo lepsze, najwieksze problemy byly z literka "a" -czcionka byla identyczna jak ta ktora pisze , a owy problem byl taki ze czasmi nie docinal idealnie wewnetrznej czesci literki "brzuszka" A te Twoje wygladaja jakbys sam probowal je ciachcac skalpelem.

--
*********
5914289

PROJEKT WŁASNY
Maz-537G + naczepa MAZ/ChMZAP-5247G
Niemiecka wyrzutnia rakiet NEBELWERFER
Rosyjski pojazd inżynieryjny BAT-M
Polski lekki czołg ANDERS
AMERYKAŃSKI CIĄGNIK M4 + LONG TOM

 
25-11-06 10:03  Re: [Zrób se sam] Napisy na modelach
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

A propos kalkomanii własnej roboty - gumę arabską można do dziś nabyć bez problemów w aptece :-)

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
25-11-06 10:09  Re: [Zrób se sam] Napisy na modelach
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 17


 - 7

Albo w sklepach zaopatrzenia plastyków


Pozdrawiam


HEY HEY !

 
25-11-06 14:49  Re: [Zrób se sam] Napisy na modelach
Iskra 

 

W którymś z artykułów dla plastikowców znalazłem informację, że zamiast samodzielnego robienia kalkomanii (to, co pisaliście: papier kredowy+guma arabska+lakier+farbki) można wykorzystać istniejące kalkomanie, na których maluje się odpowiedni wzór. Warunkiem jest, aby kalkomania była na całym arkuszu, a nie tylko w bezpośrednim otoczeniu znaków - ponoć spełniają go kalki KP. Ewentualnie może w sklepach papierniczych mają kalki niemodelarskie? (jak byłem mały, miałem naklejone na meblach jakieś zwierzątka wykonane właśnie tą metodą). Niestety, nie próbowałem jeszcze tej metody, ale może warto spróbować?

Pozdrawiam
Paweł vel Iskra

 
25-11-06 15:40  Re: [Zrób se sam] Napisy na modelach
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

iskra: na pewno spełniały to starsze kalki KP, ale były też obrzydliwie grube i żółte (kiepski lakier). Wiem, bo teraz rozpaczliwie poszukuję kalek na kilka starszych plastików z tej firmy ;-)

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
25-11-06 16:39  Re: [Zrób se sam] Napisy na modelach
Iskra 

 

Co do żółci podkładu, to myślę, że i tak trzeba by wycinać równo wzdłuż granicy danego znaku (ew. tła, jeśli znak byłby zbyt skomplikowany), bo na brzegach może pojawić się kawałek "oryginalnego" oznakowania. Co do grubości - faktycznie. Niemniej KP podałem jako przykład - nie jest to w końcu jedyne rozwiązanie...

Pozdrawiam
Paweł vel Iskra

 
25-11-06 17:33  Re: [Zrób se sam] Napisy na modelach
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Oczywiście, można nawet kupić gotowe arkusze podkładu do kalkomanii, i np. wykonywać nadruki bezpośrednio za pomocą drukarki... Zestawy takie robi chociażby nasz Techmod - w komplecie dwa arkusze 26 x 18 cm.

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024