FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
22-11-06 13:27  Nowy przedstawia się i prosi o pomoc
Sputnick   

Witajcie. Jestem nowy na tym forum. Można powiedzieć, że jestem modelarzem, jednak odkąd poszełem na studia (a własnie je kończę) nic nie majstrowałem. Kiedyś w latach "wczesnej młodości" skleiłem kilka modeli, a jeszcze więcej "prawie skleiłem", jak to w kartonówce. Moją wadą jest to, że nigdy nie byłem z nich zadowolony i systematycznie wyrzucałem, czego dziś ogromnie żałuję.
Ostatnio chciałem wrócić "do interesu" i zainteresowalem sie F-16 z MM (wiadomo czemu) kupiłem go na allegro za 5 zł (niewiadomo dla czego bo okazało się, że można zamówić z LOK za tyle samo) i zacząłem szperać w necie na temat technik. Chciałem dowiedzieć sie jak podejść do tego fachowo i co sie w "branży" zmieniło. Kiedy przeczytałem, że uzywacie niejakiego BCG omal się nie przewróciłem. Jestem wychowany na Hermolach i Polimerach. Nawet swą dziewczyne uczyłem że jak klei laurki to na Hermol albo Polimer bo te szkolne lepkie to tylko brudzą. No ale wypróbowałem BCG i jestem pod wrażeniem, bo klei na styk i jak wyschnie to go nie widać.
Druga sprawa to impregnacja. Widzę, że wielu modelarzy impregnuje papier przed klejeniem. Domyślam się, że jest to dobry sposób by uniknąć niszczenia papieru na etapie wycinania, zaginania, klejenia i dotykania paluchami. Jako że postanowiłem kleić BCG chciałem właśnie zapytać czy impregnacja akrylowym lakierem będzie dobra w połączeniu z BCG. Wiem, że odezwą się głosy typu użyj "search", ale szperałem tytaj i odpowiedzi wprost nie znalazłem. Jedyne co się dowiedziałem to, że pod BCG lakier nitro odpada. Znam też minusy akrylowego, że może papier wichrować i są trudnosci z nakładaniem, poza tym źle działa z papierami dobrej jakości. Liczę tutaj na specjalistów, któży znają to wydanie i doradzą czego użyć. Dodam, że dysponuję aerografem i sprężareczką z lodówki, którą sam zrobiłem. Dziękuję za pomoc.

 
22-11-06 15:50  Re: Nowy przedstawia się i prosi o pomoc
Barbarossa 

 

Wszelkie impregnowanie, które powoduje wchłanianie impregnatu przez papier utrudnia,a czasem uniemożliwia działanie BCG, które polega na „stopieniu”ze sobą warstw papieru, a jak nie wniknie to nie stopi:)

Wszystko zależy od tego, ile dasz tego akryla, ja jestem w trakcie eksperymentów z takim lakierem, ale polakierowałem tylko zewnętrzną stronę arkuszy, gąbką, 3-krotnie i właśnie chyba o jedną warstwę za dużo. Wręgi wkleja się wspaniale (bo warstwy nieimpregnowane wchłaniają klej), ale miałem problemy z wklejeniem sklejek i musiałem posiłkować się klejem polimerowym.

Nic nie zastąpi tu praktyki, więc jeśli masz aerograf to spróbuj np. polakierować kartkę z bloku technicznego i sprawdź czy BCG „łapie” ze sobą tak potraktowane elementy. Mała warstwa mgiełki lakieru z aerografu może nie mieć złych skutków na klejenie BCG, ale trzeba to sprawdzić w praktyce:)

--
per aspera ad astra...

 
22-11-06 16:02  Re: Nowy przedstawia się i prosi o pomoc
Sputnick   

A czym w takim razie polakierować taki model (wstępnie impregnowany akrylem) na koniec już po z klejeniu w całości. Czy może to być nitro lakier, bo akryl chyba rozpuści bcg?

 
22-11-06 16:05  Re: Nowy przedstawia się i prosi o pomoc
Wojtass 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

sorry ze zapytam :) co to jest to wasze BCG? rozumiem ze jakiś klej. Moge go kupic w sklepie z farbami?


----
To powinno pomóc:
http://konradus.com/forum/read.php?f=1&i=107819&t=107797#reply_107819
http://klejady.konradus.com/?klejady/-%20nieznanego%20typu%20-/Brand%20Clear%20Glue
Na forum można wiele znaleźć...
Hook6
--
Pozdrawiam
----
HMS VICTORY 1:200 MM

 
22-11-06 16:14  Re: Nowy przedstawia się i prosi o pomoc
Sputnick   

Przepraszam, że się szarogęszę bo na forum jestem nowy, ale o BCG jest tu dużo, wystarczy poszukać, np. w "klejadach". To taki wodny klej szkolny, który wbrew pozorom jest cudowny.

----
Nie masz za co przepraszać - starych trzeba tez czasami uczyć... :-)
Hook6

 
22-11-06 16:31  Re: Nowy przedstawia się i prosi o pomoc
Wojtass 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Wielkie dzięki Hook6. Przeczytalem co nieco o tym kleju i już wiem, że na pewno nie jest on moim marzeneim. Od poczatku uzywam kleju polimerowego i nie mam do niego wielkich zastrzeżeń. Jedynym jest to, że gdy się coś ubrudzi to trzeba to szybko 'zesulać' no i ciezko estetycznie skleic male elementy bo zostają ślady. Do klejenia płaskich powierzchni uzywam kleju roślinnego w sztyfcie :D Po co paprać się palcami lub innymi narzędziami hehe.

--
Pozdrawiam
----
HMS VICTORY 1:200 MM

 
22-11-06 16:36  Re: Nowy przedstawia się i prosi o pomoc
zetpt 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 9
Galerie - 14
 

Ja jakieruje całe strony takim lakierem

Kleje modele klejem typu "wikol" z kilku powodów nie cuchnie jak budapren łatwo usuwa się jego nadmiar i po wyschnięciu jest bezbarwny, w miejscach gdzie lakier jest niezbędny to kleję cjanoakrylem w pozostałych wycinam fragnent lakierowanej powieżchni i kleję wikolowatym efekty możesz zobaczyć tu
Pozdrawiam.

 
22-11-06 18:30  Re: Nowy przedstawia się i prosi o pomoc
Barbarossa 

 

Ja jeszcze do etapu lakierowania po sklejaniu nie doszedłem, eksperyment przeprowadzam, ale się ciągnie:(
Co do BCG, to raczej nic nie jest w stanie go rozpuścić:), przynajmniej tak wynika ze specyfiki jego działania, mojej krótkiej zabawy z tym klejem i wielu wpisów na forach (dużo o BCG jest na Kartonworku, polecam szczególnie wszystkie wątki Wujka Andrzeja).
Ja myślałem o daniu jeszcze jednej warstwy akrylu, tak jak Dyzio w Hurricanie: http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=60384&t=53634#reply_60384(Ty masz ułatwioną sprawę, bo masz aerograf), ale nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć Humbroli (Iskra Marzen'a:http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=111981&t=107046#reply_111981 cały model klejony w interesujący Cię sposób),czy lakieru użytego przez zetpt, czy jakiegokolwiek innego.
Spoina BCG jest tak silna, że można ją tylko rozerwać stosując manualne techniki:).

Jak będziesz kleił BCG to uważaj na jego ilość. Na Kartonworku jest wątek który ukazuje co znaczy "minimalna ilość" w przypadku tego kleju. Bardzo łatwo przy jego stosowaniu o "krowie żebra", zapadnięcia przy wręgach i inne twego typu niespodzianki.

Jeszcze raz: praktyka, praktyka, praktyka...

--
per aspera ad astra...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024