FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
26-10-06 22:29  [podobno realcja] Spitfire Vb z AH
Student 

 

Skoro już wszyscy zamiszczają relacje to co ja sobie będę żałował.
Może nie jest najlepszy ale zawsze coś.




Chciałbym jeszcze podziękować Batonusowi za fotki :D

23 sposoby na dobrego posta => KLIK
Czerwony Byk doda Ci "skrzydeł"

Post zmieniony (03-11-06 23:04)

 
03-11-06 21:59  Re: [podobno realcja] Spitfire Vb z AH
Student 

 

Właśnie zrobiłem kilka dodatkowych fotek.

Przerobiłem trochę celownik, na podobny do tego w spicie V.


Doświetliłem te zdjęcia, i teraz widać, że model jest pomalowany na RAF interior Green, zdjęcie jest nieostre, ale przynajmniej jest zachowany kolor


Całości na razie nie ma sensu fotografować bo nie wygląda najlepiej potraktowana papierem ściernym



a to są pomocnice/oblatywacze

Ok już jest dobrze, w zasadzie to czego nie widać gołym okiem, wyszło na zdjęciach, co mogłem to skorygowałem.
Szkoda, że kiepsko wychodzi kilka elementów tj, przewód do tlenu, czy wręgi.
Nie widać też busoli, ale to pokaże ją jak tylko wywołam klisze

23 sposoby na dobrego posta => KLIK
Czerwony Byk doda Ci "skrzydeł"

Post zmieniony (03-11-06 23:24)

 
04-11-06 20:43  Re: [podobno realcja] Spitfire Vb z AH
Eryk 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

ładnie zrobiona kabina. Można wiedzieć jak zrobiłeś te niebieskie coś to chyba butle nie??

--
May the force of superglue be with you :-)

 
05-11-06 14:32  Re: [podobno realcja] Spitfire Vb z AH
Student 

 

Butle są zrobione z balsy. Wycinasz kawałek balsy formujesz zbliżony kształt do walca, nadziewasz na wykałaczkę, mocujesz do wiertarki i toczysz. Najlepiej najpierw papierem około 400, a na koniec 800 lub drobniejszy aby śladów nie było. Całość malujesz i gotowe.
W zasadzie to nie wiem jak tam jest z kolorem tych butli, ja się spotkałem kilka razy że jest szary, ale częściej że niebieskie. Dlaczego to nie mam pojęcia

Narazie zastanawia mnie tylko jak zrobić wszystkie napisy i oznaczenia, bo na chwilę obecną to nie mam jeszcze obmyślonego planu działania. Pierwszy raz będę malował model aerografem więc najpierw będę musiał posiedzieć trochę i próbować na sucho.

Planowałem zrobić linie podziałowe i nity. Poprzestane tylko na liniach. Nitów jest kilka tysięcy. Ale to nie jest problem.
Tylko, że w rzeczywistości to nity są prawie niewidoczne, bo po pierwsze są nie większe niż 7 mm, i w skali 1:33 to co najwyżej 0,2 mm. Po drugie to są one prawie płaskie i na zdjęciach ich w ogóle nie widać. Jedynie gdzie widać jakieś połączenia w spicie to na osłonie silnika, i to nie w ilości 300 sztuk tylko nie więcej niż 50.
Faktem jest, że to by efektownie wyglądało, ale niestety nieprawdziwie. A czarne kropki odpadają bo to "zmasakruje" cały model.

--
23 sposoby na dobrego posta => KLIK
Czerwony Byk doda Ci "skrzydeł"

 
05-11-06 14:58  Re: [podobno realcja] Spitfire Vb z AH
Kuba G. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Jedno zasadnicze pytanie. Czemu malujesz? Czy poligrafia wydawnictwa nie spełniala twoich oczekiwań?

--
Tygrys i Halny

 
05-11-06 18:15  Re: [podobno realcja] Spitfire Vb z AH
Student 

 

Maluje dlatego, że chcę wypróbować kilka technik na tym modelu, jeśli chodzi o wykonanie, Chcę nadać mu bardziej obły kształt, bez żadnych kwadratur i łączeń kolejnych elementów, nie lubię sklejać modelu w standardzie, chcę nanieść wklęsłe linie podziałowe i ostatni powód to kupiłem sobie aerograf więc trzeba go na czymś wypróbować(wypadło na spita).

Jeśli chodzi o sam model to wyrażę moja subiektywną ocenę:
Malowanie:
Kabina powinna być koloru RAF interior green. Nie jest taka, bo autor opracowania po prostu sugerował się kolorem w monografii, a tam jest obiekt muzealny który jest pomalowany trochę inaczej (po muzealnemu, czyli tym co mieli to malowali)
Z zewnątrz jest pomalowany tak jak być powinien i to jest naprawdę dobrze zrobione.
Nity są za duże, mimo że robi to wrażenie na oglądającym. Po przeskalowaniu wychodzi, że mają około 2 cm w rzeczywistości a tak nie jest.
Autor trafił dobrze jeśli chodzi o to malowanie bo jest ono takie, że ukrywa wady gdy ktoś źle sklei ten model- i to jest naprawdę cwane rozwiązanie.

Budowa modelu:
Modele tego wydawnictwa można spokojnie kupować i nie zastanawiać się czy skleją się czynie, to jest prawda powszechnie znana.
Jeśli chodzi o wygląd ogólny to jest on dobrze odwzorowany i ma zachowane proporcje, a to jest naprawdę duży plus.
Szczególnie skrzydła i osłona silnika jest bardzo mocno usztywniona. Aby skopać te elementy trzeba wybitnie uzdolnionych ludzi.
Taka moja propozycja na przyszłość, czy można by było zrobić model gdzie cały szkielet był by usztywniony? Aby nie trzeba było zbytnio się wysilać przy regulacji symetrii modelu(jestem trochę leniwy jeśli o to chodzi więc było byto mi bardzo na rękę)
Paski do łączenia poszycia pomalowane tak jak części to bardzo dobry pomysł. Mi co prawda się to nie przyda ale wielu ludziom na pewno.

Instrukcja i numeracja

Jest to jedyna część która dla mnie jest nie do końca dobrze zrobiona
Elementy są rozsypane po wszystkich arkuszach, skompletować kabinę jest naprawdę ciężko. Co prawda wszystko jest, ale gdzie to tylko sam autor wie. Numery są tak samo przemieszane. Gdzieś tam jest część 10 w kabinie, później 16 na silniku, celownik to 33 itd. Denerwujące też jest, że np: 11-11f to jedna część, a 11g-11j to zupełnie inna,czy nie można by było to zrobić tak: 11-11f to jedno, a 12-12 e to drugie? takich numerów jest tam kilka.
Rysunki są szaro szare, dla mnie często słabo czytelne za którymś tam razem dopiero widać o co tam w tym wszystkim chodzi. Wolałbym rozwiązanie takie jakie jest np. W Bismarcku jest to w prosty łopatologiczny sposób pokazane co jak gdzie i do czego.

No ale da się przeżyć z tą instrukcją. Najważniejsze, że wszystko jest, jest pokazane, opracowane.

Podsumowując samo wykonanie:
Malowanie: 9/10
Budowa i sklejalność: 9/10
Instrukcja i numeracja: 6/10

O porównaniu szczegółowości do oryginału napisze po zakończeniu modelu, wtedy będę miał pełen obraz co gdzie i jak. Na razie zachowam to w tajemnicy.

--
23 sposoby na dobrego posta => KLIK
Czerwony Byk doda Ci "skrzydeł"

 
06-11-06 22:20  Re: [podobno realcja] Spitfire Vb z AH
Student 

 

Dzisiaj dorobiłem szkielet skrzydła, na razie jest tylko złożony, ale zawsze coś.
W zasadzie teraz po wyjściu z kabiny robienie tego modelu leci szybko.


mała sugestia na przyszłość dla autorów:


w środku szkieletu w miejscu(1) są wstawione kostki usztywniające konstrukcję. Można by było te części przesunąć do krawędzi (2). Wtedy można jednocześnie załatwić sprawę z mocowaniem poszycia do szkieletu. Zawsze to łatwiej i równiej będzie zrobione. Podobnie w miejscu (3)

A tak jako ciekawostkę, to w miedzy czasie zastanawiałem się jak namalować oznakowania na kadłubie.
To jest tylko testowe więc do najrówniejszych nie należy, ale jak przyjdzie co do czego to zrobię to lepiej.


--

23 sposoby na dobrego posta => KLIK
Czerwony Byk doda Ci "skrzydeł"

Post zmieniony (06-11-06 22:22)

 
07-11-06 21:37  Re: [podobno realcja] Spitfire Vb z AH
Chaton 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 14
 

Student - co do malowania oznaczeń to może to Ci w czymś pomoże. Nie jest to co prawda malowanie kokard tylko krzyży, ale to większego znaczenia nie ma - właściwie te koła byłyby chyba mniej pracochłonne.

--
__________________________________________________________________________________________
Rammer ; Ju-87B ; Mapei ; Wasserfall W5 ; Airwolf ; Ta-183 - 5% ; Jagdpanther - 75% ; Pioneer ; Jeffery-Poplavko
Galeria modeli

 
08-11-06 01:37  Re: [podobno realcja] Spitfire Vb z AH
Student 

 

przejrzałem ten wątek i wpadłem na pomysł jak zrobić kółka.
To co poprzednio pokazałem to była próba ręcznego wycinania okręgów, malowanie było pędzlem tylko aby wypróbować czy będą jakoś wyglądać.

Korzystając z twojej podpowiedzi zrobię to twoją metodą.

Jak wyciąć kółka?
metoda leży w zasięgu ręki


wystarczy sztywno zamocować skalpel do cyrkla

mniejsze kółka można wyciąć tak:



wystarczy zamocować skalpel i szpilkę w balsie, tylko trzeba usztywnić cyjanoakrylem, aby się nie przesuwały względem siebie

Dzięki Chaton

--
23 sposoby na dobrego posta => KLIK
Czerwony Byk doda Ci "skrzydeł"

 
08-11-06 09:46  Re: [podobno realcja] Spitfire Vb z AH
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Studen, a czy ten odstęp o którym piszesz nie jest przypadkiem przewidziany na pogrubienie poszycia brystolem? Nie sklejałem jeszcze nowych opracowań Halińskiego, ale w kilku relacjach takie właśnie wzmocnienia widziałem.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024