FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
23-10-06 21:10  [Relacja/Galeria]Sten Mk II,Lee Enfield No.1 Mk 4 i Vickers 0.3 cala
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Karabin Lee-Enfield N.4 Mk I był następcą podstawowego karabinu stosowanego w armii brytyjskiej podczas I Wojny Światowej, noszącego wówczas oznaczenie SMLE. W 1926 zmieniono oznaczenie SMLE Mk.III na No.1 MkIII.

W 1931 roku w wyniku dalszego doskonalenia karabinu Lee-Enfield powstał karabin No.4 Mk I został on przyjęty do uzbrojenia, ale nie rozpoczęto jego produkcji ponieważ uznano, że zapasy karabinów pozostałe po pierwszej wojnie światowej są wystarczające.

W 1940 roku w czasie ewakuacji spod Dunkierki armia brytyjska straciła prawie ćwierć miliona karabinów. Brytyjczycy zaczęli odczuwać tak duży brak karabinów że z magazynów wydobyto nawet karabiny P14 ( w międzyczasie przemianowane na No.3). Konieczność szybkiego wyprodukowania dużej ilości karabinów sprawiła, że zdecydowano, że zakłady w Enfield będą nadal produkowały karabiny No.1, a karabiny No.4 Mk I będą produkowane w nowo zbudowanych zakładach w Maltby, Fazakerly i Shirley. W rezultacie pierwsze karabiny No.4 trafiły w ręce brytyjskich żołnierzy na wiosnę 1942 roku. W tym samym roku powstała też uproszczona wersja No.4 Mk I*.

Modelik, który przedstawiam ma odzwierciedlać właśnie No.4 Mk 1 stanowiący jeden z
podstawowych rodzajów karabinów używanych w 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez Gen.Maczka.
Po ukończeniu modelu universal carriera zostanie w nim umieszczony jako broń indywidualna jednego z członków załogi.

Krotki opis mojej zlepianki;-)
Lufa wykonana tradycyjnie z bibułki papierosowej zwijanej na drucie o średnicy ok.0,25 mm.
Komora zamkowa, to rurki papierowe , z wyciętymi szczelinami.
Trzon zamka z rękojeścią ( w modelu ruchomy ;-) ) to również mały walce z bibułki z doklejona z boku rączka zamka ( kuliste zakończenie to kropla kleju), a z tyłu widoczne skrzydełko bezpiecznika.
Nakładki na lufę wykonane z wytłoczonych w formę korytka paseczków kartonu.
Celownik ramkowy, (w pozycji złożonej), to prostokącik wycięty nożykiem z tekturki, a widoczny celownik przeziernikowy, to trójkącik z kartonu z wywierconym otworkiem.
Osłona muszki wykonana z papieru w kształcie liter ”U” obejmującej lufę , z wywierconymi dwoma otworkami.
Kolba i łoże wykonane z jednego kawałka tektury
Pas do noszenia broni , to pomalowany paseczek z chusteczki higienicznej, a „oczka”, którymi pas jest przytroczony do karabinu wykonane są z zwiniętej w rulonik o malej średnicy bibułki.
„Metalowe” obejmy to paseczki papieru o różnych grubościach .
Całość pomalowana akrylami i przetarta srebrną farbką.



Poniżej jedno zdjęcie wykonywanego kolejnego karabinu, tym razem Vickers .303, który będzie zamontowany na transporterze jako podstawowe uzbrojenie.



--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
23-10-06 21:30  Re: Lee Enfield No.1 Mk 4
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Oczywiście oba karabiny można rozłożyć i wyczyścić po każdym strzelaniu?

Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
23-10-06 21:31  Re: Lee Enfield No.1 Mk 4
Szeryf 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

O w mordę.!!! A ten grosz to w skali 20:1??
Rajkub, mam teraz trochę drobnicy do zrobienia, mogę Ci podesłać?;-)

Jak uzyskałeś ten efekt drewna na kolbie?
Pozdrawiam

--

 
23-10-06 21:39  Re: Lee Enfield No.1 Mk 4
randar 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
 

Bardzo podejrzane było to, że tak długo "siedzisz cicho" ;-) Już wiadomo dlaczego ....
To coś zmiażdżyło mi czaszkę ....Rajkub....jak tak możesz traktować kolegów ??

--

 
23-10-06 21:46  Re: Lee Enfield No.1 Mk 4
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Oczywiście oba karabiny można rozłożyć i wyczyścić po każdym strzelaniu?
Kat, Ty Rajkuba nie prowokuj, bo zaraz dorobi wycior, szmatki i puszkę oliwy ;-)
Ile to roboty? Rutyna i tyle :-))

Rajkub - ten karabin w ogóle był niebrzydki, ale taki maluśki jest przepiękny :-))

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
23-10-06 21:55  Re: Lee Enfield No.1 Mk 4
Hook6   

 

Przecież na pierwszym zdjęciu jest rozłożony i z wyciorem w lufie... Rajkub mówił - a tu się nie przyznał, że szuka teraz odpowiedniej gwintownicy - bo na razie lufa wewnątrz jest gładkolufowa. Może ktoś ma taką gwintownicę?

--

 
23-10-06 21:56  Re: Lee Enfield No.1 Mk 4
Duźgu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 13


 - 4

A można z niego strzelać?

--
Syn ciężkostrawny.

 
23-10-06 22:02  Re: Lee Enfield No.1 Mk 4
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Coś tak czułem przez skórę...
Carriers bez wyposażenia dodatkowego? -nieee!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
23-10-06 22:02  Re: Lee Enfield No.1 Mk 4
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Z czyszczeniem nie byłoby większego problemu, bo lufa ma przez całą długość prześwit,a jak widać na zdjęciach zamek jest wyjmowany ;-)
Kolor części drewnianych to efekt eksperymenu z dwoma farbkami akrylowymi Model Masters.
Najpierw pomalowałem nr 4674 (leather) a potem nie czekając na zupełne wyschnięcie potraktowałem takim " na pół suchym" pędzlem z farbką 4673(wood).

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
23-10-06 22:36  Re: Lee Enfield No.1 Mk 4
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

Rajkub, jak Ty robisz takie zabawki? Chodzi mi o wymiary, kształty itp. Pomniejszasz jakieś plany czy zdjęcia, coś przeliczasz, przeskalowujesz, rysujesz? A może na oko? Odpowiedzi polococtowych nie przyjmuję do wiadomości ;-)

--
Buka :-]

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024