FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
21-10-06 18:52  Re: [relacja] DKD-III - WAK 1:33
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

Qrchak napisał:

> Buka zdjęciami surówki zanadto się nie sugeruj, piramidka
> mocująca płat do kadłuba też jest zmieniona ;o)

Dobrze, zdjęcie surówki skasowałem z dysku. Coś tak czułem, że jest w nim jakieś takie ukryte "pfee" ;-) O innych ukrytych wewnętrznch "ble" napiszę następnym razem ;-)

--
Buka :-]

 
21-10-06 20:58  Re: [relacja] DKD-III - WAK 1:33
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Jeszcze odnośnie naciągów itp.



Wykonane z rajstop "nielycrowych" jasno szarych. Zdjęcia są w makro w rzeczywistości nic nie widać, znaczy wyglądają delikatniej ;o)

--


Homo homini lupus est.
Qrchak GG:3601204

 
21-10-06 21:31  Re: [relacja] DKD-III - WAK 1:33
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

Qrchak napisał:

> Wykonane z rajstop "nielycrowych" jasno szarych. Zdjęcia są w
> makro w rzeczywistości nic nie widać, znaczy wyglądają
> delikatniej ;o)

No tak... Trudno... U mnie, jak pisałem wcześniej, zostaną chyba takie pancerne ;-) Nie chce mi się ich już zrywać żeby nie powstały takie dziurasy jak na Twoim zdjęciu ;-P

Ad rem... Skrzydło skleja się milutko. Dwa dźwigary i sześć żeberek, w tym skrajne, są oklejone trzema kawałkami poszycia. Nie napotkałem tu żadnych problemów. Dzwigary nasączyłem miejscami glutem żeby były sztywne. Na zdjęciach skrzydełko jeszcze przed retuszem i doklejeniem lotek.




Dla chcących sklejać DKD pokażę mały i banalny błądzik w oznaczeniu miejsca mocowania naciągu na spodniej stronie skrzydła. Jednej kropeczki nie ma, a rysunki montażowe nie pomagają w 100% w znalezieniu jej umiejscowienia. Ja ją wyznaczyłem "symetrycznie" względem przeciwnej kropki od tego naciągu, która jest narysowana. Nie jestem tego jednakże pewny, a niestety z rysunków to miejsce za bardzo nie wynika, gdy się im bliżej przyjrzeć ;-)



Edit: rysunek wymieniłem, bo jak słusznie poprawi mnie jeden post dalej Qrchak, nie było dwóch kropeczek, a nie jednej ;-)

c.d.n.

--

Buka :-]


Post zmieniony (22-10-06 01:08)

 
22-10-06 00:37  Re: [relacja] DKD-III - WAK 1:33
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Buka napisał:

> Jednej kropeczki nie ma, a rysunki montażowe nie
> pomagają w 100% w znalezieniu jej umiejscowienia.

Brak nie jednej a dwóch kropek, a wyznaczenie ich położenia mając do dyspozycji rysunek perspektywiczny i rzuty z boku oraz przodu nie jest chyba tak wielkim problemem ? ;o)

Teraz dopiero dojrzałem że w moim DKD przez ten brak źle przykleiłem te linki naciągów... tak to jest jak się klei bez instrukcji :-/

--


Homo homini lupus est.
Qrchak GG:3601204

 
22-10-06 00:50  Re: [relacja] DKD-III - WAK 1:33
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

Qrchak napisał:

> Brak nie jednej a dwóch kropek, a wyznaczenie ich położenia
> mając do dyspozycji rysunek perspektywiczny i rzuty z boku oraz
> przodu nie jest chyba tak wielkim problemem ? ;o)

Faktycznie, zapomniałem, że nie było też drugiej... Widocznie sam ją narysowałem, a na drugi dzień byłem przeświadczony, że już tam wcześniej była ;-) To przez moje bezgraniczne zaufanie w perfekcję projektu ;-) Nie zgodzę się jednak z tym, że tak bezproblemowo można wyznaczyć te miejsca na podstawie rysunków, ale po co się spierać o jakieś tam kropki? ;-]
Wcześniejszy rysunek uaktualniłem.

--

Buka :-]


Post zmieniony (22-10-06 01:09)

 
24-10-06 21:12  Re: [relacja] DKD-III - WAK 1:33
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 


Skrzydła mają już lotki.



Pozostały jeszcze linki i popychacze lotek, które zamontuję jak płat będzie przymocowany do kadłuba. Tutaj wkradł się malutki błąd w opracowaniu, o którym powiem. Źle są narysowane miejsca przyklejenia popychaczy na lotkach - powinny być umiejscowione około 2mm bliżej środka płata, a tak nie jest gdyż prawdopodobnie nie jest uwzględnione przesunięcie lotek na zewnątrz płata - dobrze widać je na zdjęciach. Na rysunku poniżej czerwoną kreską narysowana jest linka popychacza, tak jak jest w modelu, a zieloną tak jak powinna być.



Ja na szczęście, podobnie jak przy sterach, nie "przewlekam" popychaczy, tylko rozcinam je i przyklejam w odpowiednich miejscach, a więc w tym przypadku nie robiłem wcześniej otworów w lotkach. Jak zrobić teraz? Mogę przykleić popychacz tak jak powinien być umiejscowiony - linki będą biegły prosto, ale zostanie czarne miejsce na lotce. Mogę też nic nie korygować, ale linki będą wtedy biegły pod lekkim kątem. Błąd jest drobny, więc jakbym nie zrobił, to nie będzie koniec świata, ale... Co sugerujecie? ;-)

--
Buka :-]

 
24-10-06 21:37  Re: [relacja] DKD-III - WAK 1:33
geolot   

Witam
Wiecej takich modeli.
Moim zdaniem nic nie koryguj. Te czrne prostokaty beda zle wygladac.

 
24-10-06 21:54  Re: [relacja] DKD-III - WAK 1:33
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Zrobiłeś stanowczo za duże szpary między lotkami a płatem. przyjąłem tam ok. 0,2-0,3mm.



Teraz najlepiej przesunąć miejsce mocowania linki w płacie.

--


Homo homini lupus est.
Qrchak GG:3601204

 
24-10-06 23:29  Re: [relacja] DKD-III - WAK 1:33
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

Qrchak napisał:

> Zrobiłeś stanowczo za duże szpary między lotkami a płatem. przyjąłem tam ok. 0,2-0,3mm.

Przykro mi, ale nie mogę się z tym zgodzić ;-)
Teraz bardzo żałuję, że nie pokazałem tego przed przyklejeniem lotek, bo idealnie widać by było to, co teraz muszę nieudolnie symulować przesuwając fragment obrazka z lotką...



Dopasowując lotki do płata rzeczywiście dziwiłem się, że mają być tak odsunięte od niego na zewnątrz i że powstaną dość szerokie szczeliny. Co mnie jednak w tym upewniło, że właśnie tak ma być? Po pierwsze - rysunek złożeniowy (pkt 1 na moim rysunku) gdzie szczeliny są szerokie - na pewno nie jest to 0,3mm. Po drugie - przekonało mnie w 100% to, że aby zgrywały się ze sobą oznaczenia, a przede wszystkim pozioma linia pod nimi (pkt 2 na moim rysunku), to musi być właśnie takie dopasownie lotki. Dokładne miejsce przyklejenia lotek wyznaczyłem właśnie za pomocą tej linii, przymierzając wszystko przed przyklejeniem. Gdybym przykleił lotki bez szczelin, to powstałby uskok w tej linii (patrz rysunek - czerwona kreska) Biorąc to wszystko pod uwagę - i rysunek, i zgranie linii oznaczenia - tak właśnie przykleiłem lotki. Tak jak napisałem, żałuję że tego nie pokazałem przed przyklejeniem lotek (a korciło mnie...), ponieważ było by to na pewno lepiej widoczne. Teraz musiałem pociąć zdjęcie i tak przesunąć, a to nie jest zbyt dokładne w moim wykonaniu. W każdym razie uskok, który powstałby po przyklejeniu lotek bez szczelin, musisz mi wierzyć na słowo - miałby około 0,5 mm i wyglądałby po prostu kiepsko. Czy ktoś będąc na moim miejscu, oglądając rysunek i dopasowując lotkę miałby jakieś obiekcje? Skąd miałby wiedzieć, że ma przykelić lotki wbrew rysunkowi i zgrywaniu się oznaczeń (czyli z widocznym uskokiem linii), bo coś sobie założyłeś o czym wiesz tylko Ty? ;-)

--

Buka :-]


Post zmieniony (24-10-06 23:32)

 
25-10-06 06:35  Re: [relacja] DKD-III - WAK 1:33
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Nie założyłem sobie tego, tak się to poprostu robi w lotnictwie, nikt nie robi szczeliny między lotką i płatem na 10cm.
Mi się to w miarę sensownie zeszło:



Trzeba było faktycznie zapytać na forum przed przyklejeniem tego. Wystarczyło podciąć głębiej wycięcie w płacie i/lub lotke na linii ich łączenia i wszystko było by ok.

--


Homo homini lupus est.
Qrchak GG:3601204

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024