FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
20-10-06 21:51  [relacja] DKD-III - WAK 1:33
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

Powitanie dla Forumowiczów :-)

Awionetka DKD-III to polska konstrukcja przedwojenna, zaprojektowana przez Stanisława Działowskiego. Samolocik brał udział w Krajowych Konkursach Awionetek w Warszawie, gdzie w 1927 roku zajął czwarte miejsce, a w rok później trzecie. Mały zielony cywilny samolocik to dla mnie ciekawy i kuszący modelik, nie widziałem żeby ktoś go już skleił, a poza tym postanowiłem zdążyć przed zakończeniem jesiennego konkursu - może się załapię na ostatnie miejsce? ;-)



WAK wydał zeszyt z awionetkami w 2005 roku. DKD-III Działowskich oraz JD-2 Jerzego Drzewieckiego. Modele są nieskomplikowane. Na dwóch arkuszach jeden samolocik, na dwóch arkuszach drugi. Parę oklejek i kilka elementów skąpego szkieletu na ofsecie. Trochę szablonów. Rysunki montażowe. Krótki opis. I tyle. Ewentualne uwagi będę zamieszczał w trakcie relacji.

........

Kabinka. Nie ma w niej wiele... Fotelik "wisi" sobie na bocznych ściankach kabiny. Asceza ;-)



Niektóre elementy poszycia w oryginale były blaszane. Postanowiłem zamienić szare "drukarniane" na srebrne "farbiane". Pod pędzelek poszedł nosek i fragment poszycia przy kabinie pilota - tu pomogłem sobie taśmą maskującą - sposób prosty i każdemu chyba znany. Spod farby prześwituje podział blach na nosku, tak jak chciałem. Postanowiłem nakłuć na tych elementach nity, bo zaczęły mi się kojarzyć z Audi TT... a ten samolocik to nie takie klimaty ;-) Wszystkie elementy kadłuba są na całej długości pozałamywane wzdłuż linii na poszyciu - metodą szpilkową zaznaczone odpowiednie miesca w segmentach i przetrasowane po niezadrukowanej stronie przed ich wycięciem.




Zamknięta kabinka wylądowała na dolnej części poszycia, wszystkie elementy poszycia są już wstępnie uformowane i czekają w kolejce.



Oklejanie poszycia nie było wielkim problemem, wszystko pasuje. Poszczególne segmenty łączy się na oklejkę. Minimum uwagi i staranności należy poświęcić przejściu pierwszego segmentu w stożkowy nosek. Kadłubek po sklejeniu jest malutki - ma około 12cm. Cały samolocik będzie niewiele dłuższy.



c.d.n.

--
Buka :-]

 
20-10-06 22:26  Re: [relacja] DKD-III - WAK 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

No , Buka! Nareszcie coś sklejasz nowego!
Ciągle mam w pamięci Twojego Jaka - bardzo pięknie sklejonego.
Zatem pewien świetnego efektu zasiadam w pierwszym rzędzie i czekam na ciąg dalszy!
Jak zwykle relacja "przepyszna" ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
20-10-06 22:53  Re: [relacja] DKD-III - WAK 1:33
izz_miniatures 

Na Forum:
Galerie - 3
 

hmm... fajnie... podoba mi się...

ale jedno pytanko odnośnie nitów... pierwszy raz udało mi się spotkać nity wklęsłe... takie były orginalnie? [jakoś nie umiem sobie tego wyobrazić:)]... czy to taka po prostu twoja twórczość własna...?

ale tak w ogóle to palce lizać...

--
Mój kanał na YouTube: IzzMiniatures
Mój blog: IzzMiniatures
Moja kolekcja zdjęć graffiti

 
20-10-06 23:06  Re: [relacja] DKD-III - WAK 1:33
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

..::ramzes::.. napisał:

> pierwszy raz udało mi się
> spotkać nity wklęsłe... takie były orginalnie? [jakoś nie umiem
> sobie tego wyobrazić:)]... czy to taka po prostu twoja
> twórczość własna...?

Twórczość własna ;-) Wyszedłem z założenia, że miejsca tych łączeń mają się jakoś odznaczać. Najprościej było nakłuć, a potem wygładzić od strony niezadrukowanej żeby nie było faktycznie aż takich rażących wklęśnięć... Jakaś iluzja jest jak się na to patrzy, a o to mi chodziło ;-) W oryginale może te nity były płaskie, pewniej lekko wypukłe, a może blacha wokół nitów była lekko wklęsła?

--
Buka :-]

 
21-10-06 13:49  Re: [relacja] DKD-III - WAK 1:33
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

Mariusz, postaram się nie zawieść i skończyć model ;-)

Ogon. Żeby ożywić samolocik, postanowiłem zmodyfikować lekko wycinankę, odciąć stery od stateczników i zamontować je w wychyleniu. Ich konstrukcja jest bardzo prosta, ponieważ są płaskie. Na drugim zdjęciu przymiarki na sucho.



Stateczniki przyklejone i wyretuszowane. Naciągi zrobiłem eksperymentalnie z drucików, ale nie jestem do końca zadowolony z efektów. Po pierwsze wahałem się czy zostawić je srebrne czy pomalować na czarno - srebrny musiałbym jakoś postarzyć bo był zabójczo błyszczący i to wyglądało jako całość źle, więc zdecydowałem się jednak na czarny, ale z mieszanymi uczuciami... Po drugie to one są troszeczkę za grube... Plusy na szczęście też jakieś są, bo naciągi są prościutkie jak system podatkowy w Polsce nie jest ;-) Postanowiłem, że dociągnę jednak tą techniką model do końca traktując to jako eksperyment i nie będę już tego zmieniał. Następnym razem jednak wykorzystam chyba inny materiał - może cieńszą żyłkę, a może podwędzę jakiejś babce pończochy, a może wystarczy wyciąć ukradkiem dużą dziurę i zganić na mola giganta? O tym pomyślę kiedy indziej ;-)



c.d.n.

--
Buka :-]

 
21-10-06 17:39  Re: [relacja] DKD-III - WAK 1:33
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Buka - na Twoje pytanie o Anzani z "Nieustającego..." odpowiadam tutaj - po pierwsze, żeby tam nie zaśmiecać wątku, po drugie, że tu jest bardziej a propos.
Znalazłem takie zdjęcie, na którym widać, że cylindry w jednej linii bynajmniej nie leżą. Trochę się trzeba wpatrzyć, ale tak jest. Widać to też na zdjęciu muzealnego silnika z Hendon, też nieznacznie, ale przecież przesunięcie i tak było minimalne.

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
21-10-06 17:56  Re: [relacja] DKD-III - WAK 1:33
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

te przesunięcia widać na wszystkich silnikach Anzani
http://www.oldrhinebeck.org/collection/engines/Anzani.htm
http://www.wwi-models.org/Photos/Engines/Anzani/Shuttleworth/EngAnzaniDSCF4672.JPG
http://www.wwi-models.org/Photos/Engines/Anzani/LSM/anzani.jpg
http://enginehistory.org/G&jJBrossett/RAFCosford/Anzani%20c1914.JPG
http://airpower.callihan.cc/images/Engines/04-Rhineback-Anzani%20Engine.JPG
http://airpower.callihan.cc/images/Engines/04USAFM-Anzoni10engine.jpg
http://www.ctie.monash.edu.au/hargrave/images/dep_1911_anzani60_350.jpg
Może starczy ;-)
Wpisz w google'a słowo anzani a sporo wyskoczy fotek.
Jeśli nie skleiłeś jeszcze silnika , to przy klejeniu cylindrów co drugi przesuń do tyłu o milimetr.
Powodzenia.





Post zmieniony (21-10-06 18:14)

 
21-10-06 17:59  Re: [relacja] DKD-III - WAK 1:33
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

No i Raduss rozwiał chyba resztki wątpliwości ;-) ja wstukiwałem bardziej zawężone wyszukiwanie...

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
21-10-06 18:34  Re: [relacja] DKD-III - WAK 1:33
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

Sturmovik napisał:

> Buka - na Twoje pytanie o Anzani z "Nieustającego..."
> odpowiadam tutaj - po pierwsze, żeby tam nie zaśmiecać wątku,
> po drugie, że tu jest bardziej a propos.

Zapisałem te zdjęcia. Dziękuję. Tu jest rzeczywiście "a propos", ale bez kontekstu, dlatego prosiłem o maila, a nie o wpisy w mojej relacji, w której planowałem o silniku pisać później, a ewentualne pytania zadawać w dziale lotniczym ;-)... No tak...

Wyjaśnię w takim razie o co chodzi tym, którzy nie czytają konkursowych wątków... a teraz zgłupieli widząc powyższe wpisy ;-) W wycinance są rozbieżności między częściami silnika, a rysunkami montażowymi. W opisie jest jasno powiedziane, że silniki obu samolocików DKD i JD-2 są w zasadzie takie same (różnią się tylko nieznacznie wydechem), a więc mają cylindy poprzesuwane względem siebie - co drugi jest cofnięty. Wszystko było by w porządku, gdyby nie fakt, że na rysunkach montażowych oraz na zdjęciach surówki silnik DKD jest "normalny", czyli cylindry są w jednym rzędzie i bez przesunięć...



Wyglądało więc to na błąd w wycinance. Rozmawiałem o tym z Projektantem, który tłumaczył tą rozbieżność tak, że najpierw powstały rysunki, potem wszedł w posiadanie materiałów z których wynikały przesunięcia cylindrów, więc wszystko jest jak należy, oprócz rysunków, których ... nie chciało mu sie juz zmieniać ;-) Zaufałem mu i silnik postanowiłem sklejać z przesuniętymi cylindrami. Teraz moje wątpliwości już się w 100% rozwiały.

Raduss napisał:

> Jeśli nie skleiłeś jeszcze silnika , to przy klejeniu cylindrów co drugi przesuń do tyłu o
> milimetr.

Właśnie o to mi chodziło - w wątku "kontekst ulata jak łezka od rzęs..." ;-) W wycinance części wydrukowane są poprawnie (jak widać na rysunku powyżej) i ja tak będę go sklejał.

Do tematu silnika, pozwolicie że wrócę później. Za materiały bardzo dziękuję :-) Jeśli będę jeszcze czegoś szukał, zadam pytanie w odpowiednim miejscu ;-)

--

Buka :-]


Post zmieniony (21-10-06 19:24)

 
21-10-06 18:41  Re: [relacja] DKD-III - WAK 1:33
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Buka zdjęciami surówki zanadto się nie sugeruj, piramidka mocująca płat do kadłuba też jest zmieniona ;o)

--


Homo homini lupus est.
Qrchak GG:3601204

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024