FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
15-10-06 21:42  [Technika] Jak pomalować tłumik...?
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Hej wszystkim!

Pozwolę sobie zaprosić wszystkich do debaty - jak pomalować tłumik w pojeździe , tak , aby jak najbardziej przypominał zniszczony , zardzewiały oryginał...?

Właśnie stanąłem przed takim tematem wykonując swojego SdKf-zeta 250.

Ze swojej strony postaram się pokazać , jak sam sobie z tym poradzę , gdyż mam już wstępną koncepcję...
Dziś dwie fotki:
Tłumik po sklejeniu i zaopatrzeniu w rury , które jak widać po przymiarce do modelu wypadły nieco w innym miejscu , niż w założeniu wycinanki .


...a tu po wstępnym pomalowaniu na kolory "bazowe":


A wy jak sobie z tym radzicie , drodzy Koledzy?
Czekam na konstruktywną dyskusję!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
15-10-06 22:47  Re: (Debata). Jak pomalować tłumik...?
Duźgu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 13


 - 4

Z moich motoryzacyjnych obserwacji wynika, że zniszczony, podrdzewiały tłumik jest barwy coś jakby zmieszania białego, brązowego z czarnym. Aczkolwiek często to wynika ze spalenia się farby jaką został pomalowany. Szczerze mówiąc to ja swoje tłumiki maluję raczej na czarno, bądź brązowo. Ewentualnie myślę o zdobyciu "oryginalnej" rdzy i nanoszeniu jej na dany element. Jeśli chodzi o twoją rure, to proponowałbym przetrzeć ją jakimś "czarnoszarym suchym pędlem". Tyle odemnie. Cześć

--
Syn ciężkostrawny.

 
15-10-06 23:06  Re: (Debata). Jak pomalować tłumik...?
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Swego czasu, robiąc rdzę na wydechach w modelach plastykowych, mieszałem farbę czarną z aluminium do uzyskania jednolitego koloru, dodawałem ciemnoczerwoną i brązową i mieszałem jedynie z grubsza, i to nanosiłem na model. Efekty w małej skali były dość zadowalające...

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
15-10-06 23:06  Re: (Debata). Jak pomalować tłumik...?
Chaton 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 14
 

Tłumik przede wszystkim powinien być matowy, najlepiej jak będzie chropowaty. Ja malowałem rury wydechowe najpierw na czarno, potem leciutko pruszyłem rdzą - obie farby matowe. Najlepiej to wykonać natryskowo, a nie pędzlem - uzyskuje się większy mat. Osobiście używam właściwie tylko Pactry, ale niestety nie jest ona doskonale matowa. Tyle z mojej strony.

--
__________________________________________________________________________________________
Rammer ; Ju-87B ; Mapei ; Wasserfall W5 ; Airwolf ; Ta-183 - 5% ; Jagdpanther - 75% ; Pioneer ; Jeffery-Poplavko
Galeria modeli

 
15-10-06 23:24  Re: (Debata). Jak pomalować tłumik...?
Legionista   

Aby uzyskać efekt rdzy stosowałem mieszankę farby Rust Pactry z dodatkiem małej ilości czarnego, do tego dodaję odrobinę zwykłej mąki, dzięki temu uzyskuje chropowatości :)

--
Better Dead Than Red

 
16-10-06 00:17  Re: (Debata). Jak pomalować tłumik...?
?????? 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

aby uzyskac chropowatosc najlepiej jest lekko wilgotna farbe opruszyc SODą SPOżYWCZą . Wiadomo że soda w zetknieciu z płynami zaczyna sie pienic i o to chodzi powstanie nalot olekko innym odcieniu i lekko chropowaty

--


 
16-10-06 06:09  Re: (Debata). Jak pomalować tłumik...?
MarcinekZ 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4
 

A ja proponuję użyć prawdziwej rdzy. Swego czasu też miałem taki problem. Rozwiązałem go w ten sposób, że ze starych pordzewiałych tarcz hamulcowych zdrapałem rdzę, poprzez ucieranie zmieliłem ją na drobny pył, następnie metodą prób i błędów zmieszałem z lakierem akrylowym do podłóg (ten co to go można wodą rozcieńczyć) i tą mieszanką pomalowałem tłumik. Efekt jest całkiem dobry.

CinekZ

--
..,=====,o00o
//__l_l_,\____\,__
l_---\_l__l---[]lllllll[]
_(o)_)__(o)_)--o-)_)___

 
16-10-06 13:01  Re: (Debata). Jak pomalować tłumik...?
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

No dobra.. a nie powinno być przypadkiem tak, że kolorem bazowym powinien być kolor stali, dopiero na to rdza suchym pędzlem, a przy wylocie okopcenia?

--
Buka :-]

 
16-10-06 13:32  Re: (Debata). Jak pomalować tłumik...?
AT-ST vel. Jacek 

Na Forum:
Galerie - 1
 

całkiem sensownie wychodzi pomalowanie na czarny matt i na mokrą farbe ścierać skalpelem lub pilniczkiem suchą pastelę w kolorze burnt sienna - czyli siena palona. Wszystko sie pięknie przyklei a potem lekko przetrzeć suchą pastelą w kolorze białym lub jasny szary. Mnie efekt zadowala. jest rdzawo szare i porowato grudkowate - tak jak rdza. ale stosowanie tego na tłumik malowany kamuflarzem to co innego - Mariusz jesteś pewien że one były tak malowane?
Bo jest to element dość często wymieniany...

--
UCZESTNIK PROJEKTU łSM - USS MISSOURI 1/100

 
24-10-06 22:14  Re: (Debata). Jak pomalować tłumik...?
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Dzięki za podanie własnych metod ; naprawdę są ciekawe!

Ale teraz ja pokażę , jak sobie poradziłem.
Włożyłem w "produkcję" trochę cierpliwości i pracy.
Tłumik z fazy wyjściowej pokazanej na drugiej fotce z pierwszego postu w tym wątku potraktowałem bezceremonialnie suchym pędzlem na srebrno:


Za 2 dni znów obcesowo potraktowałem suchym pędzlem na czarno - z tym , że już nie "smarowałem" tłumika , tylko go "opukiwałem" pędzlem trzymanym prostopadle do powierzchni:


Za kolejne 2 dni bez ogródek uczyniłem podobnie jak z czarnym , ale już kolorem rdzy ( tym razem mieszanka czerwonej , czarnej i żółtej farbki ):


A dzisiaj już tylko ( znów suchym pędzlem na czarno) "okopciłem koniec rury wydechowej...:


Jak oceniacie końcowy efekt mojej metody?
Osobiście jestem zadowolony ; uzyskałem kolorystyczne zróżnicowanie faktury tłumika. Moim zdaniem bez przerysowań ładnie wyszło...:)
Z daleka tłumik ma jednolity kolor , bliżej nieokreślony ...;-)
Na zbliżeniach ujawnia dopiero swoją (moim zdaniem) dobrze uchwyconą fakturę używanego tłumika...

--

Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.



Post zmieniony (24-10-06 22:15)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024