FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
22-09-06 11:45  [Relacja/Galeria] PaK 40 GPM'260
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Na warsztat wszedł następny model. Jak to zapowiedziałem w relacji Brummbara, następny miał być bez gąsienic, dodatkowo chciałem coś bardziej lightowego, nad czym nie spędzę kolenych 7 miesięcy. Wybór padł na nowinkę ze stajni GPM, a mianowicie PaK 40 nr 260 (18/2006).
Model zawiera w sobie dwie wersje kolorystyczne tego samego modelu, jedno biało-szare, drugie żółto brązowe (tą właśnie wersję będę kleił). Model jest w opracowaniu Tomasza Dębiskiego.
Trochę faktów.
Skrót PaK można rozszyfrować jako Panzerabwehr-kanone, 40 to model działa.
Niemieckie działo przeciwpancerne model 40 kalibru 75 mm, używane przez armię niemiecką w okresie II wojny światowej. Prace projektowe rozpoczęto w roku 1939 w zakładach Kruppa i Rheinmetall. W 1941 roku po ataku na ZSRR po pierwszych starciach z dobrze opancerzonymi czołgami T-34 i KW zwiększono tempo prac projektowych. Pierwsze działa trafiły do jednostek bojowych pod koniec 1941, a do 1943 stanowiły one większoćć niemieckiej artylerii przeciwpancernej gdzie wykazywała się dużą skutecznością w starciach bojowych. Była używana także przez państwa Osi, a zdobyczne egzemplarze weszły na uzbrojenie Armii Czerwonej. Po wojnie służyły w armiach Albanii, Bułgarii, Czechosłowacji, Finlandii, Rumunii i Węgier.
Łącznie wyprodukowano około 23000 sztuk tej broni, a dodatkowo wyprodukowano około 6000 egzemplarzy stanowiących uzbrojenie niemieckich niszczycieli czołgów. Armata PaK 40 stanowiła skuteczną broń przeciwpancerną aż do końca wojny i była w stanie zniszczyć każdy czołg aliancki zawyjątkiem ciężko opancerzonych IS-2 i M26 Pershing. Jedyną poważniejszą wadą PaK 40 był znaczny ciężar własny, co wymuszało używanie do transportu działa traktora artyleryjskiego, sczególnie na miękkim gruncie.
Dane techniczne:
- długość z lawetą: 6,2 m, - szerokość: 2m, - wysokość: 1,25, - masa bojowa: 1425kg, - szybkostrzelność: 14 strzałów na minutę, - prędkość wylotowa pocisku: podkalibrowego: 933 m/s, przeciwpancernego: 792 m/s, kumulacyjnego: 548 m/s, - zasięg ognia bezpośredni: 1800m, ogień pośredni (amunicją odłamkową lub kruszącą): 7678m, masa pocisku: od 3,18 do 6,8kg.

Model klei się jak na razie bardzo przyjemnie. Wszytsko wydaje się przemyślane i dobrze zaprojektowane. Poniżej efekty 3 wieczornych posiedzeń.
Łoże armaty

Zamek działa


Tłumik końcowy


--

-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.


Post zmieniony (17-10-06 18:45)

 
22-09-06 12:14  Re: [Relacja] PaK 40 GPM'260
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

bardzo ciekawa rzecz. na tyle ciekawa ze ja, jako okretowiec nawet chyba sobie to kupie. tylko ze mi sie bardziej podoba wersja zimowa.
Podoba mi sie bardzo ze kleisz model w standardzie. i ze jak narazie bardzo dobrze wychodzi ;] chetnie popatzre dalej.

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
22-09-06 16:39  Re: [Relacja] PaK 40 GPM'260
Chaton 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 14
 

Muszę niestety to napisać: zamek od wnętrza wygląda na otwarty, a od zewnątrz na zamknięty... Autor modelu już wie o tym błędzie, ale niestety w procesie wydawniczym nic się nie dało zrobić. To tyle jeśli chodzi o poprawność:)

--
__________________________________________________________________________________________
Rammer ; Ju-87B ; Mapei ; Wasserfall W5 ; Airwolf ; Ta-183 - 5% ; Jagdpanther - 75% ; Pioneer ; Jeffery-Poplavko
Galeria modeli

 
22-09-06 18:45  Re: [Relacja] PaK 40 GPM'260
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

"Ja wiedziałem , że tak będzie..."
Demon - spokojnie czekam na następny piękny model wychodzący z Twoich rąk!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
23-09-06 16:55  Re: [Relacja] PaK 40 GPM'260
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Lecimy dalej z tym interesem...
Tym razem obrabiana była druga część łoża armaty. Jak na razie był to najtrudniejszy element pomimo, że to tylko prostokąt. Dlatego najtrudniejszy, że trzeba było ręcznie wymierzyć miejsce gięcia tak aby powstało "U", pozatym łoże w tym miejscu jest onitowane, trzeba było więc uważać aby nie powpychać uprzednio wygniecionych nitów. Nie wspominałem o tym, ale nity są uwypuklone - wyciskane, a potem zalewane wikolem. Dziwną rzeczą jest biała ramka naokoło elementu, nie ma w wycinance żadnej części, która miałaby to zasłonić, z kolei na okładce na zdjęciach prezenyujących sklejony model nie ma takiego zegoś (druga wersja wycinanki też ma tą obwódkę). Nie pozostało mi nic innego jak wykazać się zaradnoiścią w zakresie wygospodarowania wolnego koloru z drugiej strony elementów.

Element udało sie skleić, białe miejsca zasłonięte.

Powoli zaczynam składać w całość poszczególne elementy sklejone do tej pory.


--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
28-09-06 09:29  Re: [Relacja] PaK 40 GPM'260
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Kołyska działa. Dodane zostały pokrętła, osłona i inne takie drobiazgi. Klejąc ten element należy wziąść poprawkę na ścianki boczne - są błędnie oznaczone do podklejenia, podklejone mają być części wewnętrzne.

Podstawa działa. W sumie to dopiero początek tego elementu i na razie nie za bardzo jest na co patrzeć ;) Tutaj spotkamy się z rozbieżnością oznaczenia części na arkuszu i w instrukcji. Ten maly okrąg na instrukcji jest oznaczony jako "11u" a sama część jako "11w".


--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
01-10-06 10:26  Re: [Relacja] PaK 40 GPM'260
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

W chwili obecnej kończę prace nad podstawą działa. Dwa widoczki tego elementu:
Z góry:

I z dołu:

Jeszcze dojdzie jeden szablon i z przodu osłony.
Lufa wstępnie osadzona na kołysce:

A tutaj dla pokazania jaki to jest kawał lufy - obok PaK 35/36:


--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
01-10-06 19:46  Re: [Relacja] PaK 40 GPM'260
Eryk   

bardzo ładnie sklejone chciałbym uzyskac jakies wskazowki co do błedow lub trudnosci w modelu gdyz chciałbym sie zabrac za niego w przyszłosci z góry dzieki

--
na warsztacie FOCKE WULF Ta 152 H-1
GPM nr.185

 
01-10-06 22:39  Re: [Relacja] PaK 40 GPM'260
kainek 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

a gdzie mozna dostac takiego PaKa 35/36 ? :D

 
02-10-06 07:17  Re: [Relacja] PaK 40 GPM'260
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Eryk: błędy, jeśli jakieś są, opisuję w relacji - niestety musisz ją przeglądać ; )
kainek: na razie niestety nigdzie, było to klejenie testowe

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024