FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 8Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
14-09-06 23:50  [Relacja/Galeria] Fokker Dr I MM
Stealth 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 24


 - 1

Witam. Po kilku prezentacjach gotowych modeli na łamach forum, postanowiłem doświadczyć czegoś dla mnie zupełnie nowego - przeprowadzić relację z budowy.
Zdecydowałem, że tym razem będzie to coś większego, niż skala 1:50. Wybór padł na model już niemalże legandarny: Fokkera Dr I z Małego Modelarza, w opracowaniu Pawła Mistewicza. Nie będę ukrywał, że maszyna ta neleży do moich ulubionych, od jakiegoś czasu zbieram wszelkie dostępne materiały na jej temat, tym większa, mam nadzieję, będzie przyjemność z budowy modelu.

Nie ukrywam, że relacja została założona w znacznej mierze z pobudek egoistycznych :-). Po pierwsze, podejrzewam, iż w trakcie budowy będę zmuszony prosić o radę - czy to w kwestiach dokumentacji, czy techniki. Po drugie, liczę na wskazówki dotyczące waloryzacji i rozbudowy modelu w trakcie budowy, w celu uniknięcia refleksji w stylu "a mogłem zrobić...", po jej zakończeniu.

Jako że relacja ta jest dla mnie eksperymentem, więc nie jestem w stanie przewidzieć, jak długo potrwa i jaki będzie efekt końcowy. Jedno co mogę obiecać, to że model postaram się skończyć :-). Budowa będzie prowadzona spokojnie, bez pośpiechu, z największą możliwą starannością.

Na dzień dzisiejszy przyjąłem następujący plan ambitny:
1) Wykonać okapotowanie silnika w sposób najbardziej zbliżony do oryginału (przewidywane techniki - tłoczenie kartonu, szpachlowanie, malowanie :-) )
2) Lekko zwaloryzować kabinę pilota
3) Rozbudować silnik (o tym będzie mowa szerzej dalej)

I to by było na razie na tyle. W chwili obecnej mam ukończony szkielet kadłuba:



Części szkieletu podklejone tekturą 1mm, która miała fatalne skłonności do rozwarstwiania. Dosyć obfite nasączenie krawędzi BCG rozwiązało ten problem. Szkielet spasowany idealnie, jak tu się coś skręci albo zwichruje, to ja już nie wiem... :-)

Kolejnym etapem będzie budowa kabiny pilota. I tu się pojawia pierwszy problem. Na pewno wykonam we własnym zakresie ramę wraz z zegarami (w wycinance jest 2D), orczyk, oraz drążek. Nie mam natomiast żadnego zdjęcia burt kabiny. Przewertowałem zasoby internetowe i kilka monografii, i nie znalazłem. Możliwe jednak że coś przeoczyłem, gdyby ktoś zatem wiedział gdzie coś takiego można znaleźć, proszę o podpowiedź, z góry dziękuję :-).

Pozdrawiam!

--



Post zmieniony (18-06-07 14:51)

Post zmieniony (10-03-11 15:57)

 
15-09-06 07:26  Re: [Relacja] Fokker Dr I MM
caped 

Na Forum:
Galerie - 5


 - 2

Witam

Skleiłem ten model. Klei się znakomicie, wszystko ładnie pasuje. Życze powodzenia i wytrwałości!

pozdrawiam

 
18-09-06 22:37  Re: [Relacja] Fokker Dr I MM
Stealth 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 24


 - 1

Witam ponownie. Tym razem postępy były niewielkie z powodu braku czasu, ale odświeżam wątek, żeby nie było że się zniechęciłem, a relacja ginie w czeluściach forum... ;-). Ale do rzeczy.

Jako że nie udało mi się zdobyć odpowiedniej dokumentacji wnętrza kabiny (posiadam jedynie widoki strip-down), postanowiłem zaufać Autorowi (bo niby dlaczego miałbym tego nie robić) i wkleić burty w takiej formie, jakie są w wycinance. A chodziło mi głównie o odtworzenie manetek narysowanych na lewej burcie, widocznych na zdjęciu:



Myślę, że ich brak nie wpłynie jakoś drastycznie na wartość modelu.

Oprócz tego, udało mi się stworzyć sterownice nożne (na zdjęciach jeszcze nie pomalowane, bo wszystko sobie teraz spokojnie schnie):



Początkowo element ten miałem stworzyć z drutu, ale mając w pamięci Rajkubowe "0,3 mm", postanowiłem poćwiczyć zwijanie papieru. Na razie udało się osiągnąć ok. 1 mm :-).

Teraz czeka mnie walka z drążkiem sterowym, który według materiałów jakie posiadam, wyglądał trochę inaczej, niż w modelu...

Mam nadzieję, że następnym razem pokażę nieco więcej.

--
Na półce m. in.:
SSys 1:25, Inka II 1:33, BD-41 1:25, Demoiselle 1:33, V-1 1:33, PZL P.11c 1:33, SZD-18 Czajka 1:33, V-2 1:33, Slingsby T-21b 1:33, Sopwith Tabloid/Schneider 1:33, PZL P.7a 1:33, Morane Saulnier M.S. 30 E1 1:33, Nieuport 11 Bebe 1:33 GPM, Fokker Dr I 1:33 MM, Fokker E V 1:50 KEL, Aviatik-Berg D I 1:50 KEL, Lublin R XIII D 1:50 KEL, Pfalz D XII 1:50 KŚ, Fokker Dr I 1:50 KŚ

 
22-09-06 14:58  Re: [Relacja] Fokker Dr I MM
Stealth 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 24


 - 1

Podczas tych kilku dni od ostatniego postu, pracowałem nad stworzeniem czegoś, co przypominałoby oryginalny drążek sterowy z Dreideckera. Podobno wyglądał on tak:


Zdjęcie pochodzi ze strony Fokker Team Schorndorf . Chłopaki zbudowali sobie identycznego Fokkera, tyle że w skali 1:1...

Mnie natomiast na tej podstawie udało się stworzyć coś takiego:



Wstyd się przyznać, ale zajęło mi to aż dwa dni... :-)

--
Na półce m. in.:
SSys 1:25, Inka II 1:33, BD-41 1:25, Demoiselle 1:33, V-1 1:33, PZL P.11c 1:33, SZD-18 Czajka 1:33, V-2 1:33, Slingsby T-21b 1:33, Sopwith Tabloid/Schneider 1:33, PZL P.7a 1:33, Morane Saulnier M.S. 30 E1 1:33, Nieuport 11 Bebe 1:33 GPM, Fokker Dr I 1:33 MM, Fokker E V 1:50 KEL, Aviatik-Berg D I 1:50 KEL, Lublin R XIII D 1:50 KEL, Pfalz D XII 1:50 KŚ, Fokker Dr I 1:50 KŚ

 
22-09-06 19:01  Re: [Relacja] Fokker Dr I MM
panAdas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Oryginał wygląda jakby smuklej. Niemniej podoba mi się.

--
------------------------------------------------------------------------
Stocznia im. Dzikich Wielbłądów

 
22-09-06 22:36  Re: [Relacja] Fokker Dr I MM
Pulemiot   

jeśli nadal szukasz czegoś o kabinie, to polecam Windsock data file.

P.

--
Powrót do źródeł

 
23-09-06 01:46  Re: [Relacja] Fokker Dr I MM
Yautay 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

hej!

Oj milo wspominam ten model.... choc w moim przypadku prace nad nim trwaly 4 lata... ;) w koncu zrobilem go bedac w pracy na statku, po powrocie spadla na niego lampka nocna ;/..... ale skladal sie znakomicie ;)

Pozdrowienia!
M

--

 
28-09-06 11:42  Re: [Relacja] Fokker Dr I MM
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

0,3 mm to tylko 3 x mniej, łatwo "zejdziesz" do takiej srednicy ;-)

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
05-10-06 17:14  Re: [Relacja] Fokker Dr I MM
Stealth 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 24


 - 1

Dłubania ciąg dalszy... Jak ten czas leci, niedługo będzie miesiąc od rozpoczęcia budowy, a ja się jeszcze nie przebiłem przez kabinę... Ale takie było przecież było założenie: powoli i dokładnie. Może pójdzie szybciej, jak w końcu zacznę wykorzystywać więcej części z modelu. :-)
Tym razem powstały fotel pilota i busola:



Do fotela dorobiłem namiastkę stelaża, bo jakoś tak głupio byłoby mi przykleić go tak bezpośrednio do tylnej ściany kabiny... Nie wyszło rewelacyjnie ze względu na to, iż są to moje pierwsze eksperymenty z klejeniem drutu, ale w momencie gdy zorientowałem się że element ten będzie praktycznie niewidoczny, postanowiłem zostawić tak, jak jest. Ponadto dorobiłem skórzaną poduszkę. Wprawdzie w rzeczywistości prawdopodobnie cały fotel był obszyty skórą, ale mnie się podoba bardziej tak jak jest w tej chwili. :-)
Uplastyczniłem również nieco busolę. Szkło imituje kropla lakieru błyszczącego, zobaczymy jak się sprawdzi...

--

Na półce m. in.:
SSys 1:25, Inka II 1:33, BD-41 1:25, Demoiselle 1:33, V-1 1:33, PZL P.11c 1:33, SZD-18 Czajka 1:33, V-2 1:33, Slingsby T-21b 1:33, Sopwith Tabloid/Schneider 1:33, PZL P.7a 1:33, Morane Saulnier M.S. 30 E1 1:33, Nieuport 11 Bebe 1:33 GPM, Fokker Dr I 1:33 MM, Fokker E V 1:50 KEL, Aviatik-Berg D I 1:50 KEL, Lublin R XIII D 1:50 KEL, Pfalz D XII 1:50 KŚ, Fokker Dr I 1:50 KŚ

Post zmieniony (06-10-06 23:14)

 
06-10-06 15:07  Re: [Relacja] Fokker Dr I MM
Matrix OST 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5


 - 4

A właśnie z czego zrobiłeś tą imitację skóry na siedzisku?? Jest to tylko lekko ponacinany karton czy możecoś innego ??

--
W realizacji:
Su-7 BM Mack Superliner
Ukończone:
Mig-17 PZL P-11.c Reszel Zamek Biskupi PWS-A Lublin R-XIII D AH-64A Apache Ford T

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 8Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024