FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 
11-08-06 15:02  Re: [Relacja] Czołg 7TP DW - cz.3 - ostatnia:)
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Witam ponownie:)
Dzisiaj - dokładnie o godzinie 2:41 ukończyłem model 7TP:) (BRAWA):)!!!
Ponad 3 lata (z przerwami) zleciało jak z bicza strzelił:) Poniżej przedstawiam kilka zdjęć wykonanych na tzw. "dworzu":P
Zdjęcia nie są może rewelacyjne, ale zanim zacząłem je robić, zaczął wiać wiatr i rzucił arkuszem tektury 1mm o model - skutkiem tego bestialskiego ataku było złamanie podstawy wysokiego masztu anteny. Myślałem, że dostanę szału!!!:( Szybko jednak pozbierałem się i naprawiłem usterkę. Ponieważ wiatr się nasilał musiałem szybko pstryknąć kilka fotek i uciekać:/ No ale dośc o tym:)




Jak wspominałem wcześniej, ponownie wykonałem "mechanizm" otwierający tylne drzwi przedziału silnikowego. Wyszło mi to trochę gorzej niż poprzednio - drzwi zbytnio "latają", ale co najważniejsze - otwierają się tak jak trzeba:)

Tłumik wydechu wykonywałem również po raz drugi, bo poprzedni nie miał otworu na całej długości (dla lepszego odprowadzania ciepła), a jego wzmocnienia były ciut za cienkie (mowa o tym pierwszym tłumiku:) Uchwyty mocujące go do kadłuba wykonałem od podstaw na zasadzie prób i błędów (szczególnie jeśli chodzi o kąty nachylenia:) Dodałem jeszcze kawałek rury idącej z silnika (po stronie zewnętrznej) i przykleiłem (zadowolony byłem dopiero po 3 próbie:)

Ostatnią czynnością było wykonanie liny holowniczej. Początkowo zarzuciłem pomysł wykonania jej, ale wczoraj stwierdziłem, że będzie to dodatkowy atut mojego małego "dzieła":) Rozhartowałem więc linkę stalową nad płomieniem z gazówki i zaczęło się gięcie tego ustrojstwa. Dorobiłem haki (samodzielnie je projektując), pomalowałem je, przytwierdziłem do liny i.. spędziłem dalsze 2 godziny na mocowaniu i pasowaniu całości do czołgu. Niestety, nie było to wcale łatwe z uwagi na fakt, że taka linka - pomimo, że jest podatna na zginanie - zachowuje jeszcze sporą sztywność. Stąd moja zarwana nocka:) I kilka elementów:P Ale udało się jakoś to wszystko zapiąć i można było udać się na zasłużony odpoczynek:)

Kilka dni wcześniej przez ok. 3 godziny nanosiłem suche pigmenty na cały model - z różną intensywnością. Najpierw Light Earth, następnie Dark Dust a na koniec w małych ilościach Light Dust. Ponadto lekko ubrudziłem rdzawym pigmentem wydech, a w kilku miejscach krawędzie pociągnąłem paluchem, na którym znajdował się pigment o kolorze metalicznym.


Powyższa fotka (wykonana fatalnie - w pokoju z lampą błyskową:P) ma na celu pokazanie, jak długi jest maszt antenowy. Zrobiłem go według szablonu z wycinanki, chociaż spotkałem się z opracowaniem, gdzie określano wysokośc takiej anteny na 6 metrów!!! (tylko nie wiem czy nie liczył ktoś od ziemi:) No cóż - moja po przeliczeniu miałaby ok. 3,5 m:) Ale na maszynach dwuwieżowych była ona krótsza, także przynajmniej to się zgadza:) Żeby antena nie "latała" w podstawie, zmieniłem wielkość otworów dla niej przeznaczonych - poprzez zwinięcie kawałeczków papieru.

No i chyba to by było na tyle:)

Dziękuję za uwagę:)
KONIEC!:)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
11-08-06 15:08  Re: [Relacja] Czołg 7TP DW - cz.3 - ostatnia:)
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

BRAWA (bez nawiasów) :-)
Myślę, że przyszłym roku we Wrocławiu model bedzie stał pomiędzy konkursowymi , a nie tak jak w tym roku na ekspozycji " modele w budowie" ;-)

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
11-08-06 15:12  Re: [Relacja] Czołg 7TP DW - cz.3 - ostatnia:)
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Obojętnie gdzie by stał i tak będzie na tym samym miejscu rankingowym:) Do wymiataczy pokroju QNia czy MichałaR to mi brakuje trochę kilometrów:P.

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
12-08-06 00:43  Re: [Relacja] Czołg 7TP DW - cz.3 - ostatnia:)
Bartosz 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 1

Model wyszedł Ci naprawde swietnie, sama relacja bardzo przyjemna, miło było ją śledzić.

--
Pozdrawiam
_____

 
12-08-06 01:39  Re: [Relacja] Czołg 7TP DW - cz.3 - ostatnia:)
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

To dwógłowe ustrojstwo jest tak brzydkie że aż piękne + Twój " skromny " wkład w efekt końcowy . Naprawde gratuluje świetnie wykonanego modelu !

--

Teoretyk ostatnio...

 
12-08-06 02:01  Re: [Relacja] Czołg 7TP DW - cz.3 - ostatnia:)
kefir 

 

prawda :) model śliczny!!!

 
20-08-06 08:28  Re: [Relacja] Czołg 7TP DW - cz.3 - ostatnia:)
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Piękny koniec trzyczęściowej "epopei". Gratulacje.

 
20-08-06 12:04  Re: [Relacja] Czołg 7TP DW - cz.3 - ostatnia:)
Hayabusa 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2


 - 1

Super ten "siedemtepe" wyszedł. Mam nadzieję, żę w Porąbce go pooglądam na żywca;) Gratuluję Stug bo jest czego, włożyłeś w to mnóstwo serca i pracy.

--
----------------------
Jeśli dzisiaj jest źle to wiesz, że jutro może być lepiej
a jeśli dzisiej jest dobrze to ... po co się martwić na zapas;)
----------------------

 
20-08-06 20:08  Re: [Relacja] Czołg 7TP DW - cz.3 - ostatnia:)
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Oj Stugu, chyba z lekka przesadzasz. Sklejasz świetnie. Jeszcze gdybyś dał się namówić na malowanie...
Pewnych efektów, elementów i detali nie da się dobrze zrobić w standardzie.
Czasem, żeby uzyskać dobry efekt końcowy trzeba zmienić rozwiązania z wycinanki.
Zrób rachunek sumienia. Ile elementów w tym pięknym 7TP poprawiłeś lub wykonałeś od podstaw? Zrobiłeś świetny kawałek modelu. Jedyne czego mu brakuje, to brak oprawy barwnej. Nie ma się co oszukiwać. Szata graficzna z drukarni i model dobrze pomalowany to zupełnie inny końcowy efekt wizualny.

Dlatego tak Cię namawiałem do malowania. Może kiedyś skorzystasz ;-))
W dalszym ciągu nie tracę nadziei, że dasz się w końcu na to malowanie przekęcić:))))

A teraz merytorycznie. Relacja długa, ale warto było ją śledzić. Pokazałeś, co można wycisnąć z modelu prawie w standardzie, a nawet więcej. Gąski, koła, wnętrze, jakosć łączeń, precyzja w pasowaniu - na najwyższym poziomie.
Co razi? Najbardziej czarne krechy - czyli nie wykonanie, a szata graficzna.

Kolejną Twoją relację też już śledzę :))

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
21-08-06 00:39  Re: [Relacja] Czołg 7TP DW - cz.3 - ostatnia:)
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Dziękuję za słowa uznania, na szczęście daleki jestem od popadania w samozachwyt, bo wiem, ile jeszcze pracy przede mną:)

- masz oczywiście absolutną rację co do jakości "wizualnej" modeli malowanych i klejonych w standardzie - było to najlepiej widoczne we Wrocławiu, gdzie miałem okazję oglądać Twoje wspaniałe dzieła (i innych:). Chociaż standard też może być piękny - a ma też swoich zagorzałych zwolenników:D

Mówiąc zupełnie poważnie - nad malowaniem się zastanawiałem - i wcale nie wykluczam zastosowania Twoich cennych rad w którymś z następnych modeli:) Na pewno stanie się tak w przypadku budowania któregoś ze starszych pojazdów, których szata graficzna jest już raczej nie do przyjęcia i razi (np. "żółte" GPM-y). 7TP jeszcze nie jest taki najgorszy pod tym względem, ale faktycznie - ręczne kreślenie, a co za tym idzie grube czarne krechy linii podziału blach i krawędzi części robią swoje. Można by wymienić jeszcze kilka innych wad - np. różne odcienie barw na różnych elementach:) (L6/40 ma to samo - mam jakiegoś pecha jeśli chodzi o dobór:)

Ponieważ stosuję zasadę stopniowania przyswajania wiedzy i umiejętności modelarskich, jeszcze nie zająłem się malowaniem modelu w całości. 7TP był na przykład poligonem doświadczalnym jeśli chodzi o wnętrze (ubogie, bo ubogie, ale jednak - sama konstrukcja kadłuba jest wtedy ciut inna przecież), otwierane włazy czy wspomniane przez Ciebie przerabianie elementów, by były bardziej podobne do oryginału. A tych przeróbek było w zasadzie sporo - praktycznie cały układ jezdny (bez kilku części) został przeze mnie wykonany od podstaw lub poważnie zwaloryzowany wykorzystując tylko przy tym oryginalne elementy z wycinanki. Były też i inne zmiany, o których także wspominałem w relacji:) Także kto nie widział całej relacji, a tylko efekt końcowy, niech zapomni o tym, że z tej wycinanki da się po prostu skleić "z pudełka" taki oto model:)

Reasumując więc, nie jestem przeciwny malowaniu - sądzę, ze to jest tylko kwestia czasu - ale chciałbym dochodzić do tego krok po kroku. Do wszystkiego trzeba w końcu dojrzeć:) Boję się po prostu by moja chęć poprawiania i wykonywania elementów od podstaw nie skończyła się tak jak w przypadku 7TP - ponad 3-letnią budową:) Wiem, że nie chodzi o szybkość sklejania, ale znużenie jednym tematem robi swoje:) Nie chcę się zapętlić we własnej ambicji - to chyba najtrafniejsze stwierdzenie, chociaż jakże górnolotne:P. I dlatego chyba też wybrałem jako następny model czołg mały, bez wnętrza, taki niby odstresowujący:) Ale już widzę, że przeróbek nie uniknę:) Chociaż nadal - póki co - w standardzie:)

Pozdrawiam serdecznie:)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024