FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
18-08-06 15:53  [Relacja/Galeria] Włoski czołg lekki L6/40 - cz.1
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Cześć,
Już w czasie przydługawej i nudnawej budowy 7TP dw rozmyślałem, co by tutaj zbudować, jako następne:) W końcu nadejszła ta wiekopomna chwila i w szranki i konkury stanęła prawie dwudziestka wyselekcjonowanych pojazdów:) Po ciężkich bojach, 50 etapach na czas i na punkty na placu boju pozostał zwycięzca:)

Jak widać padło na makaroniarza, a konkretnie na włoski czołg lekki Fiat Ansaldo L6/40 - konstrukcję dosyć oryginalną a zarazem dosyć "odstresowującą" po zmorach wnętrz i otwieranych drzwiczek poprzednika:) Tak mi się przynajmniej zdawało:)

Model wygląda w 2D bardzo fajnie i obiecująco gdyby nie... różny odcień elementów. Całe szczęście, że wcześniej zaopatrzyłem się w drugi egzemplarz tego modelu - będzie można zbyt ciemne części (wieża, elementy kół podtrzymujących oraz wózków) zastąpić przez odwzorowanie ich na zapasie o jaśniejszej barwie. Poza tym niektóre części wydrukowano na papierze błyszczącym. Mam nadzieję, że dwie wycinanki wystarczą:)

Zacząłem z animuszem od rozcięcia poszycia (najpierw dolnego) na poszczególne ściany.

Dla niewtajemniczonych jest to metoda pokazana kiedyś przez znakomitego modelarza Andrzeja Kuźmę - znanego szerzej jako Wujek Andrzej:) Buduje się z pojedynczych ścianek pudełko, wzmacniając je od środka tekturą (Czy może najpierw wzmacnia - nieważne:). Tak też zrobiłem, chociaż moją wersję można uznać za mocno mieszaną:).

Postanowiłem doszkolić się również w temacie "klej BCG i jego możliwości". Na początku jednak podkleiłem podłogę i wręgi boczne Hermolem, a dopiero połączyłem je wspomnianym BCG.


Trzymało nieźle, chociaż mój "pancerny" charakter podpowiedział mi jeszcze wzmocnienie konstrukcji poprzez dodanie po 2 wzmocnienia w kształcie trójkątów na ścianę (czego jednak na zdjęciach nie widać).

Następnie przyszła kolej na tylną ścianę i przyklejenie poszycia na boki, przód i właśnie tył. Wszystkie krawędzie na częściach jak i "szkielecie" wyretuszowałem odpowiednim kolorem farbki Humbrol - a właściwie przypadkową mieszaniną kilku z nich - żółtej, zielonej i "łososiowej", która była "bazą".

Przy tylnej części poszycie niestety popełniłem błąd, nanosząc klej BCG na całą powierzchnię tektury usztywniającej, co spowodowało lekkie wygięcie całej ściany tylnej do wewnątrz. Ratowałem się doklejeniem jeszcze dwóch usztywnień. Cóż - człowiek uczy się na błędach:)

Górna, najwyższa płyta pancerna, na której znajdować będzie się wieżyczka, została usztywniona 3 kawałkami tektury - jednej wklejonej pomiędzy ściany boczne i dwoma elementami po bokach.

One także zostały dodatkowo usztywnione podpierającymi je małymi trójkącikami. Otwór na wieżyczkę pasuje idealnie:)

Ostatnia fotka ukazuje w zbliżeniu łączenie poszczególnych części poszycia oraz kilka próbnie przyklejonych nitów.

Miejsca łączenia dodatkowo przecieram polerką do paznokci - łatwo dostępną we wszelkich sklepach z kosmetykami. Nity natomiast to wycinane malutkie (ok. 0,5-0,7 mm) krążki wycinane za pomocą ołówka "rysikowego" (jak to ustrojstwo się fachowo nazywa??:) - oczywiście bez grafitu:) na mój gust całkiem fajnie wyglądają.

Aktualnie pracuję nad błotnikami...

C.d.n.

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
18-08-06 17:40  Re: [Relacja z budowy]Czołg L6/40
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Hej StuG :)
Moj lezy nieskonczony w pudle i czeka na kola i gasiennice. Z ciekawosci zapytam, jak rozwiazesz problem roznej kolorystyki wiezy i kadluba?

--

Edit: Sorry StuG, nie doczytalem, pochlonely mnie piekne zdjecia z budowy :) Moj pojdzie do malowania i szukam jakiegos fajnego kamuflazu (bo chyba jezdzily w innym niz ten i caly piaskowy?)

Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

Post zmieniony (19-08-06 00:06)

 
18-08-06 18:06  Re: [Relacja z budowy]Czołg L6/40
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Myślałem, że wystarczająco jasno wyjaśniłem tę kwestię :
"Model wygląda w 2D bardzo fajnie i obiecująco gdyby nie... różny odcień elementów. Całe szczęście, że wcześniej zaopatrzyłem się w drugi egzemplarz tego modelu - będzie można zbyt ciemne części (wieża, elementy kół podtrzymujących oraz wózków) zastąpić przez odwzorowanie ich na zapasie o jaśniejszej barwie. Poza tym niektóre części wydrukowano na papierze błyszczącym. Mam nadzieję, że dwie wycinanki wystarczą:)"
Pisząc o zapasie, miałem na myśli oczywiście drugą wycinankę.

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
18-08-06 18:52  Re: [Relacja z budowy]Czołg L6/40
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Widzę , że obudził się w Tobie prawdziwy modelarski lew!
Kolejna relacja w której niecierpliwie będe wyglądał kolejnych fotek i wpisów.
Powodzenia ; jestem dziwnie spokojny , że będzie cool !

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
19-08-06 13:22  Re: [Relacja z budowy]Czołg L6/40
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Jak wspominałem, aktualnie na "tapecie" mam błotniki.

Podobnie jak w przypadku poszycia, tak i tutaj porozcinałem każdy z błotników na 3 części, po czym skleiłem metodą "na styk" używając kleju BCG. Pomimo niewielkiej szerokości ich boków, czynność ta sama w sobie nie jest specjalnie trudna, gdyż błotniki na całej długości są proste.

Przyszła kolej na malowanie stron wewnętrznych. Na razie naniosłem wstępną warstwę farby. Poczekam aż wszystko dobrze zaschnie i wtedy pomaluję jeszcze raz. Jednocześnie uzupełnię jeszcze klejem miejsca, gdzie BCG nie "złapał" krawędzi.

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
19-08-06 20:49  Re: [Relacja z budowy]Czołg L6/40
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Oj, Stugu, kiedy wreszcie zdecydujesz suię na malowanie ;-)))

A na poważnie, znów będzie co pooglądać:))))

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
19-08-06 21:29  Re: [Relacja z budowy]Czołg L6/40
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

nareszcie czołg w standardzie. bardzo miło popatrzec ;]

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
20-08-06 08:34  Re: [Relacja z budowy]Czołg L6/40
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Przed właściwym klejeniem na styk trzeba zaimpregnować krawędzie, nie powinno być kłopotu ze "złapaniem". Przynajmniej powinno tak być.

 
20-08-06 13:55  Re: [Relacja z budowy]Czołg L6/40
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Nadszedł czas przyklejania wyschniętych błotników do kadłuba:) Operacja raczej nietrudna, chociaż jak wszystko wymagająca odrobiny precyzji. Obyło się bez większych szpar i pozostających białych pól.

Na zdjęciu widoczne są kolejne elementy poszycia kadłuba, które powoli, powoli, były przyszykowywane do montażu (po uprzednim podklejeniu i retuszu krawędzi). Z przodu, w miejscu przeznaczonym na część nr 7 (klapa) musiałem wkleić małą podpórkę na środku, gdyż popełniłem ten sam błąd przy przyklejaniu poszycia jak w wypadku tylnej ściany. Zabezpieczy to klapę przed zapadnięciem.

Powoli kadłub nabiera kształtów i coraz szybciej zbliżam się do zamknięcia całej konstrukcji:)

Tylna ścianka (jedna z kilku po rozcięciu części nr 3), podklejona dwoma warstwami tektury, idealnie przylega do wszelkich krawędzi innych części:) Miejsca łączeń z błotnikami przykleiłem do nich SG - spowodowało to wyprostowanie błotników. O mocnej spoinie nie muszę chyba wspominać...:)
Na drugim zdjęciu wcześniej omawiana klapa (część nr 7) już przyklejona i nie zapadająca się:)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
22-08-06 22:54  Re: [Relacja z budowy]Czołg L6/40
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Aż dziw bierze, jakiego człowiek może dostać "kopa" modelarskiego:) Sklejam praktycznie codziennie:) Ale to chyba dobrze?:) No ale dosyć popierdówy...:) Przejdźmy do dalszej części relacji....

Wczoraj i dziś dokończyłem oklejanie "szkieletu" poszyciem. Najpierw w ruch poszły elementy boczne i przednie "nadbudówki":)
Większe boczne płyty najpierw przykleiłem tylko w górnej i tylnej części do innych elementów poszycia używając BCG. Następnie przystawiłem odpowiednio część dolną do błotników, a łączenie posmarowałem od strony wewnętrznej cyjanopanem. Dla pewności dodałem jeszcze wewnątrz prostokątne kawałki tekturki jako oparcie dla ścianek.

Przyszła kolej na pochyłe boczne mniejsze płyty pancerza w kształcie trapezów, na których potem umiejscowione będą reflektory. Lewa strona wyszła bardzo dobrze, prawa ścianka natomiast nie dochodziła do przedniej krawędzi wcześniej przyklejonego boku. Trochę zeszlifowałem ten element w górnej części i było już ok:)

Na końcu przykleiłem przednią płytę - nawet wszystko ładnie się wpasowało:)


A już tak zupełnie na końcu wykonałem też przedni uchwyt holowniczy (będą jeszcze dwa haki na górze).


Ostatnim elementem poszycie, który pozostał mi do wykonania, była górna płyta przedziału silnikowego. Tym razem nie rozcinałem jej na poszczególne kawałki (przy totalnym rozczłonkowaniu byłoby tego aż 6 sztuk), a jedynie naciąłem miejsca zagięć. Akurat w tym przypadku jest to o tyle nieszkodliwe, gdyż kąt zgięcia poszczególnych ścianek części nr 4 jest niewielki i nie trzeba tego praktycznie retuszować (można lekko przetrzeć klejem BCG - powinno się ładnie zasklepić wszystko:)

Jak widać dużo wysiłku i materiału włożyłem w odpowiednie zabezpieczenie (poprzez podklejenie) całej konstrukcji. Wolę już dołożyć dwa dodatkowe kawałki tekturki niż uważać by nie wcisnąć poszycia do środka:)

Nadszedł czas na przyklejenie wyretuszowanej już części a tym samym zamknięcie kadłuba:)

Kilka szlifów i wszystko praktycznie idealnie się spasowało. Pierwszy etap budowy uważam więc za zakończony:)

Zbliżam się do układu jezdnego...:)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024