FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
19-04-06 15:21  [Relacja] Lokomotywa z ogłoszenia... PT-47 (Angraf)
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Witam wszystkich!

Dla urozmaicenia sobie przydługiej budowy Wichra, postanowiłem zbudować sobie ten śliczny parowozik z Angrafu. Żeby sobie ułatwić i przyspieszyć zakupiłem trochę ciętych laserowo elementów (koła, nakrętki, tabliczki). Dodatkowym ułatwieniem jest relacja Mavericka33, która też była dodatkową inspiracją. Budowa Wichra raczej na tym nie ucierpi, gdyż ze względu na konieczność rozkładania całego warsztatu i dokumentacji, Wichra mogę robić w zasadzie tylko w weekendy. Natomiast petucha ma dużo takich elementów, które można robić z doskoku bez konieczności wyciągania całego kramu. Np. przy okazji oglądania wiadamości (filmu itp.) biorę kółeczko i szlifuję i długo tak będę, bo petucha ma dużo kółek, a laserowo wycięte koła nie przyspieszają roboty a wydłużają o ile ktoś chce mieć gładkie szprychy, które składają się z sześciu plasterków.

Na początek zrobiłem kółka do tendra, tutaj wycięte laserowo elementy pozwoliły na szybkie ich wykonanie bo nieposiadają szprych. Następnie zabrałem się za koła pod budką maszynisty. Mimo wielu podejść i prób złożenie kół składających się w części szprychowanej z sześciu plasterków, nie udało mi się skleić poszczególnych części szprych aby stanowiły idealną lub prawie idealną płaszczyznę. Zabawa ze szlifowaniem była dość długa a te koła są mniejsze od zasadniczych, mają mniej szprych i nie mają wstawek wzmacniających. Koła w części tocznej zostały pomalowane Humbrolem Metal Cote (metalizer). Efekty możecie ocenić sami.

 
19-04-06 20:07  Re: Lokomotywa z ogłoszenia... PT-47
Piter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

No no, zapowiada sie kolejna bardzo ciekawa relacja. Bardzo ładne i realistyczne te szprychy. Czekam z niecierpliwoscia na kolejne zdjecia!

--
___________________________________________________________
"Trudno nadać sens porządkowi, który dzieje się wbrew rozumowi"

 
19-04-06 20:30  Re: Lokomotywa z ogłoszenia... PT-47
Krzysiek 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Może napiszesz coś więcej o sposobie w jaki wykonujesz te koła, bo wyglądają rewelacyjnie.
Pozdrawiam
Krzysiek

--

 
19-04-06 21:26  Re: Lokomotywa z ogłoszenia... PT-47
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Krzysiek!
Jak już pisałem ,koła składają z wycinanych laserowo elementów, które należy potem oszlifować. Sklejone kółko nasączam klejem cyjanoakrylowym. Bieżnie kół szlifuję osadzając sklejone kółko w miniszlifierce. Niestety same szprychy należy oszlifować ręcznie papierkiem ściernym.
Na zdjęciu widać sklejone z plasterków przednie koło parowozu (sklejone jest hermolem, który zostawia charakterystyczne i widoczne gluty) . Prawie identycznie wyglądały skończone już koła spod budki maszynisty. Nie ma jeszcze przylepionych zewnętrznych pierścieni, które przylepię dopiero po oszlifowaniu szprych. Wstępny kształt nadaję szprychom przez wycięcie nożykiem nadmiaru tekturki a następnie papierem ściernym nalepionym na twardą tekturę lub patyczek z obu stron co wygląda jak pilnik. Takie pilniki mają różną szerokść i różną grubość naklejonego papieru ściernego. Na koniec odpowiednia farbka.



Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

Post zmieniony (19-04-06 21:30)

 
19-04-06 21:46  Re: Lokomotywa z ogłoszenia... PT-47
Krzysiek 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Dzięki serdeczne za szybką i szczegółową odpowiedź. Sam mam zamiar zrobić ten model więc na pewno będę miał więcej pytań.
Kibicuję i pozdrawiam
Krzysiek

--

 
19-04-06 23:16  Re: Lokomotywa z ogłoszenia... PT-47
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

A jak ,,wymetalizowałeś<wieńce kół? Czy to srebrny metalizer + coś? Koła wyglądają jakby przed chwilą zdjęte z tokarki.Rewelacja jak dla mnie.Siadam pod sceną i notuję.

 
20-04-06 00:07  Re: Lokomotywa z ogłoszenia... PT-47
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Andrzeju Px48! Metalizer Humbrola ma nr 27003. Powinien być nakładany aerografem bo nakładając go pędzlem trudno nałożyć gładką powierzchnię. Ja malowałem pędzlem. Dlatego po przepolerowaniu nałożonej wartstwy farby szlifuję ją papierkiem ściernym o grubości co najmniej 1000. Bieżnia kół co prawda nie jest gładka jak lustro (ma ryski, maleńkie nierówności i przebarwienia - szczególnie jak trzeba było zrobić poprawkę) ale paradoksalnie wyglądają bardziej realistycznie. Niestety odbijające się światło maskuje takie drobne ryski i na zdjęciu bieżnie wyglądają na nieco gładsze. Prawdziwe koła parowozu są w rzeczywistości o niebo bardziej porysowane i matowe.

 
20-04-06 06:55  Re: Lokomotywa z ogłoszenia... PT-47
wojtan   

Wspaniale wykonales te kola! Przy okazji - czy w Twoim zestawie laserowo cietych elementow byly tez kola do tendra? Dziwie sie, bo w moim zestawie tylko parowozowe.
Pozdrawiam.

--

 
20-04-06 10:00  Re: Lokomotywa z ogłoszenia... PT-47
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Wojtan! Koła do tendra trzeba zakupić osobno, podobnie z tabliczkami z godłem i numerami inwentarzowymi parowozu i zestawem nakrętek.

 
20-04-06 10:14  Re: Lokomotywa z ogłoszenia... PT-47
nowak73 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Witam
Jak sobie oglądnąłem te koła to szczęka mi opadła.Zastanawiam się czy kończyć swojego Ty2 ,no bo z czym do ludzi.
Wielki podziw !!!
pozdrawiam
Rafał

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024